Конспект уроку літератури для 6 класу. "Недитяча доля Насті і Митраши" (за казкою-були М.М.Пришвина "Комора сонця")
Автор: Шепеленко Тетяна Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МКОУ Рамонской ЗОШ № 2 Ramonskogo муніципального району Воронезької області
Опис роботи: Пропоную вам розробку уроку літератури з теми «Недитяча доля Насті і Митраши" (за казкою-були М.М.Пришвина "Комора сонця") для учнів 6 класів. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури. Урок побудований з урахуванням ФГОС.
Тема: «Недитяча доля Насті і Митраши" (за казкою-були М.М.Пришвина "Комора сонця")
Мета: Складання літературного портрета головних героїв твору.
Форма: урок.
Тип: пояснення нового матеріалу.
Дидактичний матеріал: Підручник літератури. 6 клас під ред.Г.С.Меркина, комп'ютер, екран, медіапроектор, комп'ютерна програма Microsoft World, заготовки для виготовлення голуба.
Хід уроку:
Хлопці, подивіться на малюнки. (На дошці ілюстрації до казки-були)
- Настя біля чорного пенька.
- Порятунок Митраши.
- Митраша в Блудовом болоті.
- Рогата велетень лось.
- Що скажете? Що об'єднує всі ці малюнки? (Це ілюстрації до одного добутку, створені такими ж учнями 6 класу)
- Подивіться уважно на портрети Насті і Митраши, створені художником. Що ви можете сказати про їх характер? (Майже нічого. Перед нами тільки зовнішні портрети).
- А можна сказати що-небудь про людину глянувши на його портрет? (Тільки якісь спільні риси. Про характер людини ми не можемо судити по портрету)
Тобто, щоб пізнати людину, нам необхідно з ним поспілкуватися.
- Сьогодні нам належить поспілкуватися з головними героями «Комора сонця» Настею і Митрашей, поговорити про їх непростий, недитячою долю і скласти їх літературний портрет.
- А що таке літературний портрет? (Літературний портрет - це опис зовнішності та внутрішнього світу героя).
- Щоб ближче познайомитися з героями, нам необхідно зануритися в рядки твору.
- Почнемо з жанру. Михайло Михайлович Пришвін так визначив жанр твору - казка-бувальщина. Як ви це розумієте? Що таке казка-бувальщина? Що в цьому творі казкового, а щось і сьогодення.
Давайте визначимо риси казки і риси були у творі. Робота по рядах.
1 ряд говорить про риси казки, другий - про рисах були.
Казка
1. Активну участь у житті дітей приймають тварини.
2. Образи природи: сосна і ялина, ялинки-бабусі, Лежачий камінь.
3. Добро перемагає зло.
Бувальщина
1. Події мають реальну основу.
2. Детальний опис життя дітей та їх самих.
- Отже, перед нами-правдива казка.
- Де і коли відбувається дія казки-були? (Настя і Митраша жили в селі біля Переславля-Залеського. Дія казки-були відбувається в 1943р)
- Що принесла цим дітям війна? (Війна стала для них трагедією. «Їхня мати померла від хвороби, батько загинув на Вітчизняній війні»).
- За рахунок чого вони вижили? (Господарство)
- Яке господарство залишилося у дітей? («Хата пятистенная, корова Зорька, телицю Донька, коза Дереза, безіменні вівці, кури, золотий півень Петя і порося Хрін»).
- Чи можемо ми стверджувати, що діти не залишилися беззахисними перед обличчям долі? Їм допомогли односельці? (Сусіди допомагали дітям: «Спочатку, як ми вже говорили, до дітей приходили допомагати їх далекі родичі і всі ми, сусіди. Але що дуже скоро розумні і дружні хлопці самі всьому навчилися і стали жити добре»)
- Як ви вважаєте, діти навчилися жити в суворих умовах воєнних років? Доведіть рядками з тексту.
- «Якщо тільки можливо було, вони приєднувалися до громадської роботи».
- «Їх носики можна було бачити на колгоспних полях, на луках, на оборі, на зборах, на протитанкових ровах: носики такі завзяті».
- «Настя вставала далеко до сонця, в досвітній час, по трубі пастуха. З лозинкою в руці вона виганяла своє улюблене стадо і котилася назад у хату. Не лягаючи вже більше спати, вона растопляла піч, чистила картоплю, заправляла обід і так поралася по господарству до ночі».
- «Митраша вивчився у батька робити дерев'яний посуд: бочки, зграї, балії. У нього є фуганок, ладнало довжиною більше ніж у два його зростання. І цим ладилом він підганяє дощечки одну до іншої, складає і обдерживает залізними або дерев'яними обручами».
- А які стосунки були між дітьми?
- Куди діти вирішили податися за журавлиною? Чому їх думки розділилися?
- Перекажіть сцену спору Насті і Митраши. Зверніть увагу, як поводиться природа.
- «Але сталося на небі у цей час одна хмара. Воно стало, як холодна синя стрілка, і перетнуло собою навпіл сонце. У той же час вітер рвонув, ялинка натиснула на сосну, сосна простогнала. Вітер рвонув ще раз, і тоді натиснула сосна і ялина загарчала».
- «Кра! - крикнула в цей час ворона в гнізді».
- «Зверху стала насуватися сіра хмарь».
- «Сіра хмарь щільно насунулася і закрила все сонце з його цілющими променями. Злий вітер дуже різко рвонув. Сплетені корінням дерева, проколюючи один одного сучками, на всі Блудово болото зарычали, завили, застогнали».
- Звернемося до епізоду «Митраша в біді». Які якості проявляються у Митраши в цьому епізоді?
- «Пригоди Насті в лісі». Що в цей час робить Настя? Пам'ятає вона про брата?
- Отже, багато сказано про героїв твору, їх вчинках. Перейдемо до складання літературного портрета. Працюємо в парах і групах.
1 пара - Настя. Зовнішність героїні.
2 пара - Митраша. Зовнішність героя.
1 група - характер Насті.
2 група - характер Митраши.
У нас є певний набір цитат з тексту. Їх потрібно розподілити на дві колонки, залежно від того, до якого героєві вони належать.
Настя
«Як золота курочка на високих ніжках»
«Волосся відливали золотом»
«Веснянки по всьому обличчю великі, як золоті монетки»
«Носик був чистенький і дивився вгору»
«Як мати, вставала далеко до сонця, в передсвітанковий годину»
«Растопляла піч, чистила картоплю, заправляла обід»
«Виганяла своє улюблене стадо»
«Мало слухає, стоїть і посміхається, оглаживает брата по потилиці»
Митраша
«Десять років з хвостиком»
«Коротенький, але дуже щільний, лобастый»
«Впертий і сильний»
«Мужичок у мішечку»
«Підганяє дощечки одну до іншої, складає і обдерживает залізними обручами»
«На ньому лежить все чоловіче господарство і суспільна справа»
«Буває на всіх зборах, намагаючись зрозуміти суспільні турботи»
«Починає злитися, приндитися і задирати ніс»
«Надумає, наслідуючи батька, вчити свою сестру»
(Складання таблиці на дошці)
- Хто вам сподобався більше? Настя або Митраша? Чому?
- З дітьми відбувається багато подій протягом твору. Пам'ятаєте, як багато журавлини набрала Настя. А що вона зробить з нею? (Віддасть евакуйованим дітям)
Дівчинка, внутрішньо переживаючи свою жадібність, таким вчинком позбувається цього вантажу.
- А вам доводилося здійснювати добрі вчинки, допомагати іншим?
- Складно зробити добрий вчинок?
- Насправді зробити добрий вчинок не так складно. Давайте спробуємо зробити його разом. Ми пам'ятаємо, що дія твору відбувається під час війни. А яка птах є символом миру? Нам зараз треба зробити голуба. Я пропоную вам подарувати його з добрими словами дорогій для вас людині. Це буде маленький, але добрий вчинок.
Роблячи добру справу, ми самі стаємо чистішим, добрішим. Це добро повернеться до вас в багаторазовому обсязі.
Сьогодні ми вели розмову про двох дітей, які опинилися в складній життєвій ситуації. Але вони не були зломлені. Вони вистояли. І вам я бажаю всі життєві труднощі зустрічати з високо піднятою головою. Не опускати руки, а боротися, шукати вихід, долати найскладніші перешкоди.