Реклама












Конспект уроку літератури з казок Андерсена для 5 класу


Методична розробка "Великий казкар Датського Королівства" (за казками Х.К.Андерсена)
Опис роботи: Пропоную вам розробку уроку літератури з теми «Великий казкар Датського Королівства" (повторительно-узагальнюючий урок по казкам Х.К.Андерсена) для учнів 5 класів. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури. Урок побудований з урахуванням ФГОС.
Тема: «Великий казкар Датського Королівства" (за казками Х.К.Андерсена)
Мета:
1. Познайомити учнів з життям і творчістю Х.К.Андерсена.
2. Актуалізувати для школярів знання змісту казок письменника.
3. Розвивати в учнів вміння виразно читати.
4. Сприяти закріпленню у дітей інтересу до читання.
5. Виховувати любов і дбайливе ставлення до художнього слова.

Форма: урок-вікторина.
Тип: повторення.
Дидактичний матеріал: портрет Х.К.Андерсена, ілюстрації до казок, виставка малюнків і книг, карта Датського Королівства (на карті зображені пункти, по яких рухаються протягом всього уроку: «Селище читання», «Вуличка Ромашка», «Провулок героїв», «Замок кросворд»), мультимедійна презентація про життя Андерсена, яка демонструється на екрані в ході виступу учнів.

Хід уроку
1. Вступне слово вчителя.
- Наш сьогоднішній урок присвячений цьому чудовому казкареві Гансу Крістіану Андерсену.
Ми з вами вирушимо в подорож у Данське Королівство - місце, де жив казкар.
2. Бесіда з учнями.
- А хто такий казкар? (Людина, яка пише казки)
- А що таке казка? (Казка - цікава розповідь про незвичайних, вигадані події, пригоди)
- Правильно. Сьогодні нас буде оточувати казка. А за кожну правильну відповідь ви будете отримувати золоті і срібні монети (їх можна вирізати з кольорового картону). В якій казці ми їх зустрічаємо? («Кресало»).
3. Розповідь підготовлених учнів про життя Х.К.Андерсена.
- Отже, ми вирушаємо в подорож. Але перш, ніж відправитися в подорож, ми повинні згадати історію життя Х.К.Андерсена.
1 учень: Ханс Крістіан Андерсен народився 2 квітня 1805 року в місті Оденсе. Батько його був шевцем, а мати-пралею. Хлопчик ріс у злиднях: спав у маленькій комірчині, заставленій верстаками і інструментами для башмачного ремесла. Але Ганс Крістіан стараннями дбайливих батьків, здавалося, зовсім не помічав бідності. Батько, для якого хлопчик був усім в житті, у вільний від роботи час читав синові книжки, майстрував іграшки. Мати ж стежила за тим. Щоб він був завжди ситий, причесаний і охайно одягнений. У цьому їй допомагала подруга, яка перешивала для хлопчика старий одяг. Була у Ханса Крістіана і турботлива бабуся. Вона кожен день забігала до Андерсенам, щоб подивитися на онука, чим-небудь потішити його. Бабуся розповідала хлопчикові казки, які занурювали дитини в світ чарівництва. Обдарований багатою фантазією, хлопчик годинами міг грати один. Йому не потрібні були гучні дитячі компанії. Будь-яка паличка, гілочка або камінчик оживали в його уяві.
2 учень: В той час у Оденсе був вже упорядкований театр. Одного разу батько зводив сина на виставу. Незабаром для Ханса театр став найулюбленішим місцем. Але часто відвідувати вистави він не міг. Тому він познайомився з розклеювачем афіш. Той щодня дарував Гансу Крістіану по афіші. Так у Андерсена з'явилася нова забава: сидячи в комірчині, він прочитував назву вистави і до нього писав п'єсу. Потім шив для своїх ляльок костюми і розігрував комедії. Це були перші, ще неусвідомлені спроби творчості. З роками забава переросла в сильне захоплення літературою, мистецтвом. Хлопчик мріяв про сцену. Коли йому виповнилося 14 років, помер його батько. І Ханс Крістіан відправився в Копенгаген, мріючи про кар'єру танцівника або співака. Але його нікуди не взяли.
Вчитель: Добре, що Андерсену пощастило зустрітися з добрими людьми. Вони вмовили його вчитися. Вчення йому давалося непросто. Але завзятість і працьовитість допомогли Андерсену закінчити гімназію і поступити до університету. Весь цей час він продовжував писати комедії, трагедії, казки, вірячи у свої сили. Андерсену подобалося подорожувати. Будучи вже відомим письменником, він побував у багатьох країнах: Англії, Італії, Франції. Не забував він і рідну Данію. Всього за своє життя Андерсен написав понад 150 казок. Давайте згадаємо їх назви...
4. Казкова вікторина - подорож.
- Наша перша станція - «Вуличка «Ромашка». (З паперу зробити ромашку). Вуличка не зовсім звичайна: на кожній пелюстці ромашки є уривок з казки. Нам потрібно дізнатися, з якої казки уривок.
А) «Нарешті урвався велике яйце. - Піп! -Піп! - пропищав пташеня і вивалився з яйця. Але який же він був великий!»
(«Гидке каченя»)
Б) «Обманщиків відвели в палаці велику кімнату, і вони поставили там два ткацьких верстата, сіли за них і стали робити вигляд, що старанно працюють.»
(«Новий наряд короля»)
В) «І ще одне пречудове властивість було у казанка: якщо потримати над парою, який з нього піднімався, потримати палець і понюхати, то по запаху можна було дізнатися, яке у кого в місті готується страва».
(«Свинопас»)
Г) «А солдат уже встиг так полюбити принцесу, що від усієї душі хотів одружитися на ній. Та й стати принцом було б непогано!»
(«Кресало»)
Д) «Біля воріт стояла принцеса. Боже мій! На кого вона була схожа! Вода струмками стікала з її волосся і плаття прямо на туфельки. Бідолаха була така мокра, як ніби її тільки що витягли з річки».
(«Принцеса на горошині»)
Е) «Поцілунок її був холодніший лід, пронизав його наскрізь холодом і дійшов до самого серця, а воно і без того вже було наполовину крижаним».
(«Снігова королева»)
Ж) «Тепер-то він зажив весело: ходив у театри, їздив кататися в королівський сад і роздавав гроші бідним. І добре робив: він бо по собі знав, як сидіти без гроша в кишені».
(«Кресало»)
З) «Фі, який страшний! І зовсім несхожий на інших! Невже це індича? Ну, так у воді-то він у мене побуває, хоч би мені довелося зіштовхнути його туди силоміць!»
(«Гидке каченя»)
- Друга станція - «Замок героїв».
У цьому замку живуть герої різних казок Андерсена. Хлопці, я вам буду показувати героїв казок, а ви повинні згадати з якої казки ці герої. (Вчитель показує предмети та іграшки: горошину, троянду, солдатика, жабу, горіхову шкаралупу і т.д.)
- Третя станція - «Острів малюнків».
Хлопці, ви повинні дізнатися казку по малюнку. (Вчитель показує малюнки - ілюстрації казок Х.К.Андерсена - діти відгадують).
- Четверта станція - «Селище читання»
(Виразне читання і переказ уривків казки «Дюймовочка». Висновок: добро завжди перемагає зло, добро править світом)
- П'ята станція - «Замок кросворд». (Кросворд найкраще накреслити на аркуші ватману і закріпити його на дошці. Діти будуть підходити і вписувати маркером кожне слово).
З О Л О В Е Й
Д Ю Й М О В І Ч К А
Л Е Б Е Д Ь
О Д Е Н З Е
В І Д Ь М А
В Е Ч Н І С Т Ь
1. Що подарував принц примхливої принцеси в казці «Свинопас»?
2. Назва казки Андерсена, головна героїня якої була такою маленькою, що її постіль містилася в горіхову шкаралупу.
3. На яких птахів хотів бути схожим гидке каченя?
4. Місто, в якому народився Андерсен.
5. Хто допоміг солдатові стати багатим в казці «Кресало»?
6. Слово, яке повинен був скласти Кай в замку Снігової королеви.
Ключове слово кросворда - любов. У своїх казках Андерсен оспівував любов, справедливість, добро, почуття людської гідності. Казкар вчить нас розбиратися в людях, вчить ненавидіти брехню і несправедливість.
5. Читання вірші Андерсена. З'ясування першого враження, сприйняття дітей.
Андерсен відомий у всьому світі саме як казкар, але він писав і п'єси, і вірші. Послухайте його вірш і подумайте, як ставився до життя цей чудовий чоловік.
«Картинка»
В'ється змейкою доріжка;
Похилений трошки
Набік будиночок там стоїть.
Двері з петель злетіти загрожує;
Немов мружаться віконця
Від вечірніх променів сонця.
В'ються ластівки...Щеня
Гавкає, дивлячись на поріг.
На порозі посміхаючись
І з дитиною бавлячись,
Мати-красуня сидить;
На щоках зоря горить.
Хлопчина дихає здоров'ям
І рум'янцем так і пашить.
Він зовсім не хоче спати!
За ножонкам товстим мати
Б'є його за те жартівливо.
Кіт преважно, мовчазно
Дрімає...Ах. Який переляк!
Муха сіла На ніс раптом!
Цап! - Не будь такою завзятою! -
І знову твій придворний,
Розвалився - важливий вид!
А дитя як ангел спить!...

(Відповіді: 1. Він любив життя, людей, милувався тваринами. 2. Він радів життю. 3. Він любив дітей)
- Повернемося до теми нашого уроку - «Великий казкар Датського Королівства».
- Як ви думаєте, по праву Андерсена назвали великим казкарем? (Так).
- Чому? (Відповіді дітей)

Домашнє завдання (творчий)
1. Придумати продовження якої-небудь відомої казки Х.К.Андерсена і записати у зошит. Намалювати героїв цієї казки.
2. Складіть свою казку про якихось звичних предметах, наприклад, про свій будильник, або про своєму портфелі. Це завдання складніше.

Підведення підсумків. Нагородження переможців (можна зробити медаль «Кращому знавцю казок Андерсена» тощо).