Конспект заняття з бісероплетіння для молодших школярів
Автор: Шубровская Тетяна Олександрівна, МКОУ ДОД «Центр позашкільної роботи» р. Поворино, педагог додаткової освіти
Опис матеріалу: конспект «Виготовлення корзини-сувенір «Дари осені» призначений для проведення занять в установах додаткової освіти дітей. Орієнтований на дітей 8 - 10 років, що займаються декоративно-прикладним мистецтвом (бісероплетіння).
Пропоную вам виготовити з дітьми ось такий виріб.
Цілі заняття:
формувати інтерес до декоративно-прикладного мистецтва;
сприяти формуванню всебічно розвиненої особистості.
Завдання:
Навчальні:
познайомити дітей з видами найпростішого низання на дроті (паралельне низання);
закріпити знання, вміння і навички, отримані раніше.
Виховні:
виховувати повагу до праці;
виховувати акуратність, культуру поведінки;
виховувати почуття любові до народних традицій;
формувати почуття колективізму, самоконтролю, взаємодопомоги.
Розвиваючі:
розвивати художній смак;
спрямовувати дітей на досягнення високої якості виробу;
розвивати інтерес до освоєння досвіду пізнавальної, творчої діяльності.
Обладнання:
бісер (зеленого, жовтого, коричневого, оранжевого, білого, сірого кольорів);
тонка дріт;
ножиці;
волосінь;
заготівля (плетена корзинка);
коробочки для бісеру;
схеми плетіння;
Оформлення кабінету:
Репродукції картин на тему «Осінь», тематична добірка прислів'їв і приказок.
Хід заняття.
Підготовка робочих місць.
Чергові, призначені педагогом, розкладають на робочих столах необхідні матеріали та інструменти.
Вступна бесіда.
Звучить музика П.І. Чайковського «Листопад» (альбом «Пори року»).
Педагог:
В місті осінь. Після радісних літніх праць збирається природа на відпочинок: сонечко вже не гріє землю своїми променями, жовкнуть трави, облітає з дерев листя, не чутно веселого співу птахів. Сумна пора. Але в кожному пори року є своя принадність. Відомо, що багато російські поети любили осінь. Під шум дощу і шелест падаючих листя народжувалися немеркнучі рядки прекрасних віршів.
«Вже небо восени дихало...» або
«Сумовита пора! Очей зачарування!» Це Пушкін.
«Осипаються листя в садах,
Стрункий клен під віконцем жовтіє...» Це Бунін.
На попередньому занятті я просила вас погортати поетичні збірки і вибрати найбільш сподобалися рядки. Хто з вас хоче нам їх прочитати?
Читання уривків з віршів російських поетів.
Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора -
Весь день коштує як би кришталевий,
І променисті вечора...
Ф.І. Тютчев
Славна осінь! Здоровий, сильний
Повітря втомлені сили бадьорить;
Лід неміцний на річці студеної
Немов як тане цукор лежить.
Біля лісу, як у м'якій постелі,
Виспатися можна - спокій і простір!
Листя зблякнути ще не встигли,
Жовті і свіжі лежать, як килим.
Н.А. Некрасов
Є в світлості осінніх вечорів
Умильная, таємнича принадність:
Зловісний блиск і строкатість дерев,
Багряного листя млосний, легкий шелест...
Ф.І. Тютчев
Педагог:
Не тільки поети оспівували осіннє диво, але і багато художників присвятили свої творіння осені, бо осіння палітра багата різноманітністю фарб і радує око. Ви можете переглянути репродукції картин відомих художників, які представлені на нашому занятті. (На столі добірка книг: Л. Кудрявцева «Васнецови», Ст. Порудоминский «Перша Третьяковка», В.М. Стасевич «Пейзаж», Л. Кудрявцева «Будинок над Окою»).
Практична робота
1. Повідомлення цілей і завдань.
Сьогодні ми з вами теж будемо «творити» чудо, але не пензлем, як художники, і не словом, як поети, а руками з бісеру.
Тема сьогоднішнього заняття: «Виготовлення корзини-сувенір «Дари осені». Ця робота може бути виконана протягом трьох занять.
Перед вами зразок виробу, який ми зараз почнемо виготовляти.
Показ зразка.
2. Інструктаж по техніці безпеки.
3. Технологія виготовлення виробу.
Свою роботу ми почнемо з плетіння листя горобини. На столі лежать схеми, за якими ми будемо працювати. Листя горобини мають складну форму, тому робота буде проходити в два етапи: спочатку зробимо сім маленьких листочків
а потім зберемо їх у складний лист.
Для виконання листочка візьмемо дротик довжиною 30 см і в техніці паралельного низання виконаємо роботу з бісеру зеленого кольору (1-2-3-4-5-4-3-2-1).
Якщо в учнів в ході роботи виникають труднощі, педагогом даються індивідуальні пояснення. Через 10 хвилин після початку роботи дітям пропонується невелика розминка.
Розминка для пальців рук.
«Щупальця восьминога».
Пальці стиснуті в кулачки і розгорнуті до себе. Слова вимовляємо чітко.
Багато ніг у восьминога (по черзі, починаючи з великого, випрямляють всі пальці - 1-ша позиція)
Всі вони йому потрібні (пальці в зворотному порядку згинають в кулак - 2-я позиція)
Замінюють йому руки (1-я позиція)
Дуже спритні (1-я позиція) вони (кулачки повернути на себе і одночасно їх розкрити)
Педагог:
А тепер продовжимо нашу роботу. Підготуйте чотири відрізка дроту по 35 см і аналогічно сплетіть великі листки за схемою (1-2-3-4-5-6(4 рази)-5-4-3-2-1).
Складові частини горобинового листа готові. Залишилося зібрати їх разом.
Але перш, ніж ми виконаємо цю роботу, я пропоную вам трохи відпочити. Чи ви Любите загадки? (Відповіді дітей). Я пропоную вам проявити кмітливість і відгадати їх.
Діти відгадують загадки на тему «Осінь», написані на кленових листках.
Порожні поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває? (Восени)
Прийшла без фарб, без пензля
І прикрасила все листя. (Осінь)
Сидить - зеленіє, лежить - жовтіє,
З гілки в річку впаде,
І не тоне, а пливе. (Лист)
Спорожнів колгоспний сад,
Павутинки вдаль летять,
І на південний край землі
Потяглися журавлі,
Відчинилися двері шкіл.
Що за місяць до нас прийшов? (Вересень)
Все похмурішою особа природи:
Почорніли городи,
Ліси оголюються,
Молкнут пташині голоси,
Ведмедик в сплячку завалився.
Що за місяць до нас з'явився? (Жовтень)
Поле чорно-білим стало:
Падає то дощ, то сніг.
Поле чорно-білим стало:
А ще похолодало -
Кригою скувало води річок.
Мерзне в поле землю жита.
Що за місяць, підкажи! (Листопад)
Сам не бачить і не чує,
Ходить, бродить, нишпорить, свище.
Хто назустріч попадеться -
Обіймає і б'ється. (Вітер)
Повернемося до нашої роботи. Отже, складові частини горобинового листа готові, і ми починаємо збирати лист , спершу більш дрібні листочки, потім великі, закінчимо роботу знову дрібними листям.
Заключна частина
1. Підведення підсумків.
Педагог:
Наше заняття підходить до кінця. Сьогодні ми виготовили листя горобини для нашої кошики.
Показ найбільш вдалих робіт.
На наступному занятті ми будемо плести кетяги горобини. Нам буде потрібно великий червоний бісер і дріт.
2.Уборка робочих місць.
Педагог:
Я пропоную вам привести в порядок робочі місця: акуратно зібрати бісер в мішечки або коробочки.
В даному матеріалі показаний тільки 1 урок з даної теми. Оскільки процес виготовлення даного виробу трудомісткий і вимагає не однієї години роботи, я в матеріалі пропоную фото з іншими необхідними схемами для виготовлення кленового листя
.
Ідея для розробки даного уроку взята зі старої журнальної вирізки. Автор статті в рубриці «Урок для початківців» Людмила Куликова.