Конспект уроку математики у 6 класі по темі «Діаграми».
Автор: Смирнова Лариса Володимирівна, вчитель МОУ Большекошинской зош Тверській області Селижаровского району д. Велика Коша
Опис матеріалу: Пропоную розробку уроку математики з використанням інтерактивних прийомів навчання в 6 класі з теми «Діаграми». Даний матеріал буде корисним вчителям математики, які викладають за підручником В. І. Зубарєвої, А. Р. Мордковича.
Мета уроку: познайомити з поняттям діаграми, з різними видами діаграм; навчити учнів читати діаграми, відповідаючи на поставлені питання.
Обладнання: комп'ютер, проектор, роздатковий матеріал.
Методичні прийоми: бесіда - діалог, ігрова ситуація, робота в малих групах.
Хід заходу.
Мотивація.
Щодня нам доводиться працювати з великою кількістю інформації. Всю інформацію, яка до нас надходить, запам'ятати неможливо. Тому найнеобхіднішу для нас ми записуємо. Причому намагаємося записувати таким чином, щоб згодом нам цією інформацією було легко скористатися - вибрати потрібні дані, що порівняти.
Таблиця - найпростіший спосіб упорядкувати дані. З деякими таблицями ми вже знайомі (таблиця множення, розклад уроків, сторінка щоденника).
Таблиці зручні для впорядкування та пошуку даних (полегшують пошук необхідних відомостей, не змушують вивчати всю наявну інформацію, а відразу знайти те, що потрібно, дозволяють легко порівнювати однотипні відомості і робити необхідний вибір). Однак вони не дають наочного представлення. Тому сьогодні ми познайомимося з ще одним способом подачі інформації, який багато в чому зручніше і наочніше, ніж таблиця.
Щоб дізнатися тему нашого уроку, вам потрібно розгадати нескладну шифровку. Ви легко впораєтеся із завданням, якщо згадаєте, як розкладати числа на прості множники.
Повідомлення теми і завдань уроку.
Отже, тема нашого уроку «Діаграми, читання діаграм»
Сьогодні на уроці ми дізнаємося: що таке діаграма, які види діаграм існують, як правильно читати діаграми.
Вивчення нового матеріалу.
Ви проводили опитування серед учнів 4-9 класів по темі «Улюблена пора року» та надали мені таблицю. Я ж склала діаграму по цій таблиці.
Порівняйте таблицю і діаграму.
1.як на ваш погляд, з допомогою чого - таблиці або діаграми порівнювати дані зручніше?
2. Який спосіб надання інформації найбільш яскравий наочний - у формі таблиці або формі діаграми?
Діаграми використовують тоді, коли яку-небудь інформацію хочуть представити наочно. Діаграми часто використовуються в газетах, журналах і книгах для ілюстрації різних даних. З допомогою діаграм порівнювати дані зручніше, ніж за допомогою таблиць.
Давайте запишемо визначення діаграми.
Діаграма ( в перекладі з грецької diagramma - зображення, малюнок, креслення)- графічне зображення, наочно показує співвідношення яких-небудь величин.
Відомо безліч видів діаграм: стовпчаста, лінійна, кругова, конусна;
циліндрична. Вигляд діаграми залежить від того, якою геометричною фігурою представлена інформація.
Розглянемо малюнок 8. На ньому інформація про розподіл видатків на людину в місяць дана у вигляді діаграми . Як ви думаєте, яка інформація на цій діаграмі розташована горизонтально? (Вид витрат) А вертикально? (Сума витрат) У вигляді якихось фігур представлені види витрат на діаграмі? (Стовпчики) Як може називатися така діаграма? (Стовпчикова)
Розглянемо малюнок 9. У вигляді яких фігур представлені види видатків на цій діаграмі? (Лінії) Як може називатися така діаграма? (Лінійна)
Розглянемо малюнок 10. У вигляді яких фігур представлені види витрат на даної діаграмі? (Конуси). Як може називатися така діаграма? (Конусна)
Розглянемо малюнок 11. У вигляді яких фігур представлені види витрат на даної діаграмі? (Циліндри). Як може називатися така діаграма? (Циліндрична)
Розглянемо малюнок 12 . У вигляді якоїсь фігури представлені види витрат на даної діаграмі? (Коло). Як може називатися така діаграма? (Кругова). У чому відмінність кругової діаграми від всіх інших? (Коло поділений на частки (частини). Кожна частина - це певний вид витрат)
Інтерактивна вправа.
Пояснення правил виконання інтерактивної вправи:
А тепер будемо вчитися читати діаграми. Для цього я пропоную вам пограти в гру «Інтерв'ю». Ви будете виконувати ролі журналістів, тобто задавати мені питання, а я буду статистом - на ваші запитання відповідати. (Учням пропонуються готові запитання на картках, учитель відповідає на поставлені питання, показуючи, як читати по діаграму)
Питання до діаграмі:
У яку пору року найкраще продаються парасольки? (влітку)
В який час року парасольки продаються найгірше? (взимку)
В який час року не продаються рукавиці? (влітку)
В який час року рукавиці продаються найкраще? (взимку)
Якою товар продається приблизно однаково у всі пори року? (рукавички)
Що краще продається навесні - рукавички або рукавиці? (рукавички)
У скільки разів рукавиці взимку продаються краще, ніж парасолі? (в 2 рази)
У скільки разів парасольки продаються влітку краще, ніж рукавички? ( у 9 разів)
Який товар однаково продається навесні і влітку? (сумки)
Виконання інтерактивної вправи.
Тепер я пропоную вам пограти в цю гру в парах між собою.
Ваше завдання - обговорити питання і написати відповіді в зошит.
Далі ви повинні дошки в формі інтерв'ю дати відповіді на ці питання.
Питання до діаграм.
Вміст вітаміну А (мг на 100 гр)
Чи вірно твердження, що морква є головним джерелом вітаміну А?
Розташуйте продукти харчування в порядку збільшення в них вітаміну А.
Який продукт на першому місці за кількістю вітаміну А?
Який продукт на останньому місці за кількістю вітаміну А?
На скільки в зеленому горосі вітаміну А більше, ніж в чорній смородині?
На скільки в сухій шипшині вітаміну А менше, ніж у моркви?
У скільки разів у моркві вітаміну А більше, ніж у червоному перці?
Вміст вітаміну С (мг на 100 гр)
Чи вірно твердження, що лимон є основним джерелом вітаміну С?
В якому продукті міститься найбільша кількість вітаміну С?
В якому продукті міститься найменша кількість вітаміну С?
У скільки разів в сухій шипшині вітаміну С міститься більше, ніж у лимоні?
У скільки разів в апельсині вітаміну С міститься менше, ніж в сухому
шипшині?
Який продукт за кількістю вітаміну С перебуває на другому місці?
На скільки в червоному перці вітаміну С більше, ч ем в чорній смородині?
Розмір виручки торговельного підприємства (в тис. р.) за різні товари
У яку пору року найкраще продаються сукні?
В який час року найгірше продаються спідниці?
Який товар краще продається навесні?
Який товар найгірше продається навесні?
Який товар краще продається взимку?
Який товар найгірше продається взимку?
У скільки разів спідниці краще продаються навесні, ніж взимку?
Який товар найменш популярний восени, взимку і навесні?
Розмір виручки торговельного підприємства (в тис. р.) за різні товари
У яку пору року найкраще продаються банани?
В який час року найгірше продаються апельсини?
Який продукт найкраще продається восени?
Який продукт найгірше продається влітку?
Який продукт найкраще продається навесні?
Який продукт найкраще продається влітку?
У скільки разів банани взимку продаються краще, ніж восени?
Який продукт найменш популярний в усі пори року?
Рефлексія.
Продовжіть фразу:
Сьогодні я дізнався(а)....
Сьогодні я навчився ....
Мені хотілося б у майбутньому навчитися....
Дайте відповідь на питання:
Що таке діаграма?
Які бувають діаграми?
Що спільного у таблиць і діаграм, в чому відмінність?
Хотіли б ви навчитися самостійно будувати діаграми?
Оцінювання. Самооцінка.
Постарайтеся оцінити свою роботу і роботу своєї групи в кількох словах.
Що вдалося? Над чим ще треба попрацювати?
Домашнє завдання: параграф 34, №1028 (а,б), с.229-230 контр. завдання №2,3