Конспект НСД для старших дошкільнят "Кораблик для тата!"
Освітня область: «Художня творчість».
Інтеграція освітніх галузей: «Соціалізація», «Комунікація», «Читання художньої літератури, «Праця», «Фізична культура», «Музика».
Види дитячої діяльності: продуктивна, пізнавальна, комунікативна, ігрова, музична, сприйняття художньої літератури.
Форма організації: подгрупповая.
Мета: вчити створювати на площині напівоб'ємний об'єкт - «кораблик», поєднуючи різні прийоми техніки - «пластилинография».
Завдання:
- закріплювати вміння та навички у роботі з пластиліном, спонукати до самостійного вибору кольорів пластиліну і деталей інтер'єру картини;
- закріплювати знання про російської армії, активізувати мовлення, розвивати творчі здібності, увагу, фантазію, загальну та дрібну моторику;
- виховувати самостійність, ініціативу, вміння розповідати про свої почуття і настрої.
Попередня робота: виготовлення атрибутів для сюжетно-рольової гри «Російська Армія», виставка «У що грали наші тата», читання вірша С. Маршака «Кораблик», виготовлення кораблика в техніці «орігамі», спостереження за рухом кораблика (човники) на воді.
Матеріали та обладнання:
- картон із зображенням силуету корабля, розмір ½ А-4;
- набір пластиліну, стека;
- дошка для ліплення;
- волога і паперова серветки для рук;
- фарби, пензлик, склянка з водою.
- готовий зразок кораблика, зроблений у техніці пластилинографии.
Хід безпосередній освітньої діяльності
1. Організаційний момент.
Педагог читає вірш:
Сьогодні - свято всіх батьків,
Всіх синів, всіх, хто готовий
Свій будинок і маму захистити,
Всіх нас від бід відгородити.
- Якого свята присвячені ці рядки? (Свята - 23 лютого).
- Так, ці рядки присвячені святу - 23 лютого Дня захисника Вітчизни!»
2. Основна частина.
Бесіда.
- Чоловічий свято виникло у 1918 році як день народження Червоної Армії в ознаменування перемоги під Нарвою і Псковом над німецькими військами. У 1922 році, 23 лютого було оголошено Днем Червоної Армії". Пізніше свято перейменували в "День Радянської Армії", а вже в наші дні, в "День Захисника Вітчизни".
- А хто такі захисники Вітчизни? (Відповіді дітей).
- Захисники Вітчизни - це воїни, які захищають свій народ, свою Батьківщину, Вітчизну від ворогів. Це армія. Саме слово - армія походить від латинського - "арма" - "зброя". Російська Армія - це збройні сили нашої Батьківщини, які захищають її незалежність та свободу. Ваші тата, дідуся, прадідуся теж служили в армії, охороняли і захищали свою Батьківщину.
- Які роди військ існують в Російській армії? (Відповіді дітей).
- У збройні сили РФ входять: сухопутні війська, військово-повітряні сили, ракетні війська, військово-морський флот, війська протиповітряної оборони країни.
- Назвіть військові професії. (Льотчики, танкісти, десантники, підводники, сапери, моряки та ін)
- Хлопці, а хто ж охороняє водні кордони нашої Батьківщини?
Послухайте загадку:
Хто пливе на кораблі?
Він не сумує про землю.
Він з вітром дружить і хвилею
Адже море-дім рідний.
Так хто ж, хлопці, він такий? (Моряк)
- У Військово-морський флот входять з'єднання різних бойових кораблів, морська авіація, берегові бази, на яких розташовуються бойові кораблі і літаки. Всі збройні суду (включаючи підводні човни, малі ракетні катери, тощо), називаються кораблями.
- Ось і ми сьогодні намалюємо для наших улюблених пап кораблики в техніці - пластилинография.
Гра «Кораблик»
Готується майданчик. Позначається на підлозі крейдою або стрічками (канатами) «струмочок». Він може бути прямим або з вигинами, поворотами, з перешкодами або без них. Діти встають прямо, кладуть на голову човник, зроблену з паперу, і вимовляють:
Дрібні струмочки,
Несіть стружки
З тихої води
До великої річки!
Кожна дитина рухається по «струмочку» і вимовляє:
Раз, два, за борти,
Три, чотири,
Підхопили так попливли!
Дитина повинна дійти до кінця «струмочка», не впустивши човники. Упустив човник вибуває з гри.
(Можна підготувати кілька «струмочків» і змагатися, який «кораблик» пропливе швидше.)
Практична частина
Педагог роздає заготовки з намальованим силуетом кораблика. Звертає увагу на готовий зразок картини «Кораблик». Діти розглядають.
1 етап.
- Як ви думаєте, з чого почнемо малювання картини? (Відповіді дітей).
- Намалюємо фон: блідо-блакитне небо і темно-сині хвилі.
Показ педагога. Діти акуратно зафарбовують фон, не заходячи на контур малюнка.
2 етап.
- Назвіть частини корабля. (Корпус, щогла, парус).
- Почнемо зафарбовувати парус. Який колір пластиліну нам потрібен? (Білий).
Педагог з дітьми проговорюють алгоритм ліплення в цій техніці і приступають до роботи.
- Щоб вітрило було яскравим і виділявся на тлі неба, викладемо його контур маленькими синіми кульками. Показ.
- Парус тримається на щоглі, прикріпленою до корпусу корабля. Намалюємо шматочок щогли у вигляді чорного прямокутника.
- На верху вітрила зробимо прапорець. Візьмемо, червоний або рожевий пластилін, розкотимо ковбаску, приплющим на основі і розтягуємо пластилін, перетворюючи, розвівається на вітрі, прапорець. Показ.
Пальчикова гімнастика «Кораблик»
По річці пливе кораблик.
Він пливе здалеку.
(З долонь скласти човник і імітувати,
як вона пливе-розгойдується.)
На кораблику чотири
Дуже хоробрих моряків.
(Показати однією рукою чотири пальці і
розгойдувати пензлем цієї руки в такт.)
У них вушка на маківці,
(Руки приставити до голови, показуючи вушка.)
У них довгі хвости.
(Одну руку відвести назад за спину, показуючи хвіст хвилеподібними рухами всією рукою.)
І страшні їм тільки кішки,
Тільки кішки та коти!
(Зробити з пальців котячі кігтики і імітувати дряпання.)
3 етап.
- Яким кольором буде корпус корабля? (Коричневий).
- Катаємо коричневі ковбаски і починаючи з верхньої частини корпусу, викладаємо їх горизонтально щільно один до одного, не выхордя за контур малюнка. Показ педагога.
- Хлопці, а що таке якір і навіщо він потрібен кораблю? (Відповіді дітей).
- Якір - це спеціальної форми, ковані конструкція, призначена для утримання корабля на одному місці. З допомогою якірного ланцюга його опускають на грунт.
- Зліва на носовій частині корпусу викладемо з трьох чорних ковбасок якір. Одну ковбаску кладемо вертикально, дві інші горизонтально у верхній і нижній частині першій ковбаски. Показ педагога.
- З двох ковбасок білого і червоного кольору прикріпимо до задньої чатсі корпусу рятувальний круг. Показ педагога.
4 етап.
Педагог пропонує дітям самостійно придумати і намалювати пластиліном деталі своєї картини: чайок, сонце, піну на хвилях.
3. Рефлексія.
- Які цікаві картини ви намалювали. Придумайте їм назву. («Кораблик», «Веселий кораблик», «Кораблик для папи» ін)
- Яка частина корабля вийшла у вас найкрасивішою?
Вправа на релаксацію.
- Хлопці, уявіть, що ви відправилися подорожувати на своїх кораблях.
- Ким ви будете? (Капітаном, пасажиром, лікарем та ін)
- А тепер закрийте очі і розслабитеся.
Звучить аудіозапис морських звуків.
- Що ви чуєте?
- Які почуття переживаєте?