Конспект безпосередній освітньої діяльності дітей у підготовчій групі на тему: «Півник».
Інтеграція освітніх галузей: «Фізична культура», «Комунікація», «Пізнання», «Соціалізація», «Читання художньої літератури».
Мета: вчити дітей за допомогою поєднання декількох кольори пластиліну передавати яскравий образ півня, створюючи сюжетну картину на горизонтальній площині.
Завдання:
- закріплювати вміння та навички у роботі з пластиліном - відщипування, скочування ковбасок пальцями, розмазування на основі, розгладження готових поверхонь;
- розвивати діалогічне мовлення, пам'ять, творчу уяву, увагу, навички, координацію рухів та дрібну моторику;
- розширювати знання про свійських птахів, виховувати акуратність, вміння об'єктивно оцінювати результат своєї праці.
Демонстраційний матеріал: лава, шапочка півня, картинка із зображенням півня, готовий зразок роботи.
Роздатковий матеріал:
- білий картон з намальованим зображенням контуру півня, розмір А-4;
- набір пластиліну;
- дошка для ліплення, стека;
- паперова і волога серветка для рук.
Методичні прийоми: ігрова ситуація, бесіда-діалог, пальчикова гімнастика «Півники», розглядання ілюстрації і бесіда, продуктивна діяльність дітей, підведення підсумків.
Хід НСД
1. Організаційний момент.
Вихователь пропонує дітям пограти в гру.
Рухлива гра «Півень, лисиця і кури».
Діти зображують курей. Один з гравців - півень, інший - лисиця. Кури ходять по майданчику, шукають корм. Лисиця уважно стежить за ними. За вказівкою педагога (непомітно для всіх) виходить лисиця і тихенько підкрадається до курей. Півень голосно кричить: «ку-ка-ре-ку!» Кури тікають, злітають на сідало (лавка, колода). Півень повинен втекти останнім. Лисиця ловить тих курей, які не встигли швидко піднятися на сідало і втриматися на ньому.
Вихователь. Хлопці, а кого ловила хитра лисиця? (Півня, курки).
- Півень і кури - це хто?
(Птахи).
- Так, живуть ці птахи поруч з людиною, він доглядає за ними. Яку користь вони приносять людині?
- Значить, це - які птахи? (
Домашні птахи.)
- Послухайте загадку і вгадайте, яку птицю ми сьогодні будемо ліпити в техніці пластилинографии.
У своїй червоній короні
Він ходить, як король.
Його ти щогодини
Вислуховувати зволь:
- Я тут! Я напоготові-у-у-у!
Я всіх вас допеку-у-у-у!
Поснули діти, світло згасло.
Мовчи, горластенький ...
(півень).
2. Основна частина.
Картинка з зображенням півня.
Вихователь. Півень - самець курки. Виділяється яскравим кольоровим опереньем, пишними хвостовими пір'ям. На ногах кісткові вирости на стопах - шпори. На голові - великий гребінь і сережки. Гребінь має велике значення, він регулює температуру тіла. Дзьоб у півня прямий, з трохи загибающимся кінчиком.
- А чим харчуються півні?
(Передбачувані відповіді дітей).
- Півні всеїдні. Основна їжа - різні сорти зернових культур. Влітку птахи зазвичай пасуться на траві, поїдають зелень, виловлюють черв'яків і личинок комах.
- Де утримують птахів?
(Передбачувані відповіді детїй).
- Так, найбільш часто птахів тримають в курниках або сараях, щоб взимку їм забезпечити укриття від морозів.
- В господарстві півень - повновладний господар, часто йому підкоряються не тільки кури, але й інші домашні птахи. Рано вранці він першим з'являється на подвір'ї. Недарма є прислів'я: «Півень гоголем на своєму подвір'ї ходить». Як ви її розумієте?
(Ходить важливо, гордийпро).
- Запросивши курей до сніданку, він терпляче чекає, поки вони наситяться, і тільки після цього приступає до їжі сам.
А якщо станеться відшукати курячі ласощі, обов'язково пригостить інших. Протягом дня півень часто піднімається на улюблене піднесене місце і, голосно прихлопнув крилами, і прийнявши характерну позу, кричить своє «кукареку». Зачувши його голос, кури відчувають себе спокійними і захищеними. Ввечері він чекає, поки всі мешканці пташника розмістяться на сідалі, і останнім, відправляється на нічліг.
- У нашій країні півень і кури є головними домашніми птахами.
- Назвіть казки, в яких одним з героїв є півень?
(«Кіт, півень і лисиця», «Півник і бобове зернятко», «Заюшкина хатинка»).
- А який у нього характер в цих казках?
(Відповіді дітей).
- І ось з допомогою пластиліну ви самі придумаєте яскраве забарвлення вашому півнику.
Практична частина.
Вихователь роздає заготовки картону з зображенням півня. Виставляє готовий зразок картини.
1 етап.
- Спочатку закрасимо фон нашої картини. Які кольори пластиліну можемо використовувати?
(Синій, блакитний).
- А нижню частину листа закрасимо зеленим кольором, як-ніби «травичка».
Показ педагога. Повторення з дітьми алгоритму ліплення в техніці пластилинографии. Діти приступають до роботи. Педагог нагадує про те, що відщипувати пластилін треба по маленькому шматочку і розмазувати акуратно, тонким шаром, не заходячи на готовий малюнок півня. Якщо ненароком забруднили малюнок, можна витерти паперовою серветкою. Забруднені пластиліном руки, витирає вологою серветкою.
Пальчикова гра «Півники»
(Пальці зчепити в замок.)
Як задралися півники
Розпустили гребінці:
То один,
(Кінцями пальців лівої руки натисніть на верхню частину тильної сторони долоні правої руки, прогинаючи е так, щоб пальці лівої руки піднялися, як півнячий гребінець.)
Інший:
(Натисніть на тильну сторону лівої руки пальцями правої руки, щоб «гребінець» перетворилися пальці лівої руки.)
«Йди до себе додому!»
(Розчепити пальці рук.)
2 етап.
- Тепер зафарбовуємо голову, шию, дзьоб птаха. Я взяла помаранчевий пластилін. Ви можете придумати своє забарвлення. Гребінь і борідка будуть червоні.
Показ вихователя.
- Крило і спину закрашу зеленим кольором, кінець крила знову помаранчевим.
Вихователь допомагає дітям вибрати колір для свого півника.
- Груди і живіт у мого півника - фіолетові, ноги - коричневі.
- Для забарвлення пір'я хвоста птаха, я взяла кілька яскравих кольорів: фіолетовий, жовтий, синій, білий, зелений. Вибирайте свої кольори і фарбуйте хвіст.
3 етап.
- Контур птиці викладемо чорними тонкими ковбасками, також виділимо крило, пір'я хвоста, голову, борідку. Показ.
- Очей у півня - білий з чорною крапкою. Показ.
- А щоб півнику завжди було тепло, намалюємо у верхньому куті аркуша сонце. З жовтого пластиліну зробимо кулька, прикладаємо до основи, придавлюємо. З ковбасок викладемо промінчики.
3. Рефлексія.
- Які красиві птахи у вас вийшли!
- А, ви, задоволені своїми півниками?
- Що найбільше сподобалося ліпити, а де вам було важко?(Передбачувані відповіді дітей)
- Які півні у вас вийшли? (Діти по одному називають прикметники: яскраві, строкаті, різнокольорові, важливі, добрі і т.д.)
- Давайте зобразимо своїх півнів.
Вихователь:
Співай зозуленька, «ку-ку!»,
А півник - «Ку-ка-ре-ку!»
Підняти руки вгору, опустити і поплескати себе по стегнах. На видиху сказати «Ку-ка-ре-ку!».
Виставка дитячих робіт.