Відкритий урок з навколишнього світу для 1 класу. УМК «Школа Росії».
Тема уроку: Звідки в наш дім приходить електрика?
Матеріали статті допоможуть педагогам при підготовці до уроку, складання конспекту.
В ході даного уроку учні повинні зрозуміти значення електроприладів у житті людини. Різноманітність побутових приладів. Способи вироблення електрики і доставки її до споживачів. Правила безпеки при використанні електрики і електроприладів. Сучасні енергоощадні побутові прилади.
Автор:
Степанова Інга Іллівна вчитель початкових класів МОУ «Помарская ЗОШ» Волзького муніципального району Республіки Марій Ел
Мета уроку:
розкрити роль електрики в побуті
Завдання:
розвивати мовлення, мислення, зв'язне мовлення, пам'ять;
виховувати почуття товариськості, взаємовиручки;
сформувати уявлення про те, як електрика виробляється і надходить у будинок;
познайомити з правилами безпечного поводження з електроприладами;
Плановані досягнення учнів:
навчитися виділяти серед предметів домашнього вжитку електроприлади;
засвоїти, що електрика виробляється на електростанціях і приходить у наш будинок по проводах, а також створюється в батарейках; запам'ятати правила безпечного поводження з електроприладами (проводами, вимикач, розетка).
Хід уроку
1. Орг. момент.
Створимо гарний настрій.
- Посміхніться один одному, сідайте!
Всі готові до уроку? Тоді вперед, у навколишнє нас дійсність.
2.Повторение вивченої теми
Хлопці, що ми вивчали на минулому уроці навколишнього світу? (водойми). Чим озеро відрізняється від річки?
А які водойми ви знаєте? ( відповіді дітей)
Назвіть водойми нашої місцевості.
2. Історія появи електричної лампи.
(У класі темно).
Презентація.
- Що ти робиш, увійшовши в темну кімнату? Ну, звичайно ж, вмикаєш СВІТЛО! Зробити це простіше простого: достатньо просто клацнути вимикачем - і спалахує ЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПОЧКА. Але так було не завжди. У давні-давні часи людям ночами світив лише вогонь БАГАТТЯ.
З часом люди здогадалися, що, якщо в багаття опустити палицю, вона загориться, і з нею можна буде відійти туди, куди не доходить світло багаття. Так з'явився ФАКЕЛ.
Як ви думаєте, чи зручно було користуватися факелом? Мені здається, що ні! Та й у хаті така штука не просто незручна, але й небезпечна: адже може статися пожежа! Тому в будинках використовували палички поменше: поліно розщеплювали на тоненькі тріски, СКІПКИ. Ставили скіпу на спеціальну підставку, СВЕТЕЦ.
Як ви думаєте, яке слово схоже слово "светец"? Розумничка! Ну, звичайно ж, на слово "світло". Під светец ставили спеціальну ванночку з водою: адже в дерев'яному будинку навіть маленька іскорка, що впала на підлогу, може привести до справжньої пожежі!
Але пожежі все одно траплялися, та й світла від скіпки було обмаль, до того ж, вона дуже швидко згоряла, і доводилося замінювати її на нову. Словом, не дуже-то було зручно!
І придумали люди СВІЧКУ.(Демонстрація свічок)
Учитель показує кілька різних свічок
- Де ви бачили такі свічки? В яких випадках їх запалюють?
Зв'язати горіння свічок з духовністю
А де запалюють ці свічки і коли? Ці ми запалюємо свічки в церкві коли просимо у бога здоров'я для своїх близьких (розповісти про водохресному святі). Коли горить свічка, відбувається якесь таїнство. Свічка немов зачаровує. Навіть знамениті люди, великі вчені та письменники створювали свої роботи при свічках.(слайд з фотографією Пушкіна працюючого при свічці).
Загадка - горіло 7 свічок, 2 свічки погасло, Скільки свічок залишилося? Чому? Але свічки теж небезпечні. А ще пізніше з'явилися ГАСОВІ ЛАМПИ. (Демонстрація гасової лампи) У них замість масла використовувалася спеціальна горюча рідина: гас. Зверху на таку лампу одягали скло. Вона горіла набагато яскравіше і довше масляних ламп і свічок, а, крім того, була безпечною. Поки ці люди не винайшли ЕЛЕКТРИЧНУ ЛАМПОЧКУ.
Вона горіла так яскраво і була такою зручною і безпечною, що дуже скоро люди перестали користуватися свічками, і газовими ліхтарями, гасовими лампами. І сьогодні будь-який малюк може влізти на стілець, клацнути вимикачем, і... загориться світло!
Але лампочка сама по собі не світить! Так що ж змушує її горіти і світити?(демонстрація не палаючої лампочки)
Випереджаюче момент Діти приготували загадки про електриці Відгадайте загадку:
1.за стежках я біжу,
Без стежки не можу.
Де мене хлопці немає,
Не запалиться світло в будинку
До далеких селах, містах
Хто йде по проводах?
Світле величність
::
2. Хто по проводах
У дім приходить до нас?
Ночами, коли темно,
Висвітлює будинок воно.
3. Тема уроку.
Як ви думаєте про що ми сьогодні будемо говорити?
Чому горить лампочка?
Що змушує працювати лампочку?
А як нам допомагає електрика?:.
Ми вже знаємо, що без електрики не зміг би працювати жоден прилад. Але ось ми встромляємо вилку в розетку - і відбувається диво: електроприлад оживає. Чому?
Ось і муравьішка прийшов до нас за допомогою Він хоче дізнатися: Що ж таке електрика і звідки воно приходить, примушуючи працювати електроприлади?
Електричні заряди ви спостерігаєте і в природі Блискавка
(Досвід з электрофорной машиною, імітація блискавки) деякі риби використовують електричні заряди для полювання і нападу
5. Звідки ж приходить електрика на дім? Електричний струм чимось схожий на річку, тільки в річці тече вода(величезна кількість крапельок води) а по проводах течуть маленькі премаленькие частинки - електрони. Електричний струм виробляють великі потужні станції, в свою чергу розподіляють електроенергію по проводах в наші будинки. На екрані ви бачите гідро-((вода)переклад) електростанцію.( ЧЕБОКСАРСКАЯ ГЕС)
Крім гідроелектростанції є й інші.
Люди навчилися використовувати силу вітру (вітрові ел. станції), використовувати атомну енергію (атомні ел. станції), енергію тепла (теплові електростанції)
6. Фізкультхвилинка.
Багато користі приносить у наш дім електрика, адже все частіше ми користуємося електроприладами. А які електроприлади ви знаєте? (відповіді дітей).
Відкрийте книгу на сторінці 62. Візьміть сині кружки, що лежать у вас на столі. Покладіть їх на контури близько зображень електричних приладів. (діти виконують завдання). Давайте перевіримо, чи правильно ви впоралися з ним. (слайд з правильним завданням діти порівнюють потім учитель підводить підсумок завдання).
7. Пограємо в гру.
Я називаю електроприлад - ляскаємо в долоні
Не електроприлад - мовчимо?
8. Елементи живлення.
Чому горить ліхтарик? Звідки тут електричний струм? (демонстрація батарейок) Люди навчилися хімічним способом створювати електрика в батарейках. Батарейки бувають різні: і по вигляду, і по силі.
Питання. Що може працювати від батареї?
А яким чином в ліхтарику загоряється лампочка, працює фотоапарат, годинник - ми дізнаємося, здійснивши цікаву роботу з простої електричної ланцюгом. Ми маємо батарейку, дроти і лампочку. Від батарейки ми будемо живити електрикою (джерелом живлення) лампочку (споживача). Дроти допоможуть нам доставити електроенергію від джерела живлення до споживача. Але диво станеться тоді, коли ланцюг буде замкнена. Для цього потрібен замок, який з'єднує і рассоединяет ланцюг.
(учень з учителем демонструють практичну роботу з простої замкненої електричної ланцюгом, при якій учні самі знаходять шляхи вирішення проблемних ситуацій).
Потужність (сила) пальчикової батарейки, яку ми використаємо в практичній роботі, дуже мала, отже, безпечна.
Холодильник може працювати від батарейок? Чому?
Давайте в парах (можна в групі) виконати ту ж роботу самостійно.( діти проробляють дослідження. У кого лампочка загориться, - робота оцінюється позитивно, кому потрібна допомога,- допомагають діти, впоралися заздалегідь з роботою.) Діти роблять висновок, при яких умовах наводяться в роботу всі предмети, які працюють на батарейках, і навпаки.
9. Робота в групах закреслити зайве
1 варіант - прилади працюють на силі батарейок
2 варіант - прилади працюють від електрики
3 варіант - способи не електричного освітлення
Фізкультхвилинка для очей
Електрика наш друг і помічник. Але може стати нашим ворогом якщо не знати правила безпечного користування електрикою.
Давайте познайомимося з правилами безпечного поводження з електроприладами. Прочитайте на сторінці 62 слова Мудрої черепахи
Виступ підготовленого учня:
Ніколи не берися за електроприлади мокрими руками! Вода дуже добре проводить електричний струм.
Не виймай вилку з розетки, смикаючи за шнур - він може обірватися і оголити дроти, по яких проходить електричний струм.
Не торкайся оголених проводів!
Якщо ти помітив іскру, коли натиснув на вимикач або встромив штепсель у розетку, скажи про це дорослим.
Коли йдеш із дому, не забувай вимикати світло і електроприлади.
10. Закріплення.
Отже, ми сьогодні багато говорили про електрику, про його користь і небезпеку, як ви думаєте, зможемо відповісти на питання муравьишки, звідки приходить і куди йде електрика? Відповіді на питання стр.63
А що нового ви дізналися сьогодні на уроці і зможете розповісти
своїм батькам, сестренкам,
Оцініть свою роботу на уроці.
Спасибі за урок! Ви всі великі молодці, мені було дуже приємно з вами працювати!