Конспект інтегрованого уроку з літературного читання і мистецтва в 4 класі
Конспект інтегрованого уроку з літературного читання і мистецтва (музика) в 4 класі по темі «Лускунчик і Мишачий король. Чари в музиці та літературі» Опис: Пропоную вам конспект інтегрованого уроку для учнів 4 класу за темою «Лускунчик і Мишачий король. Чари в музиці і літературі». Даний матеріал буде корисним як вчителям музики, так і вчителям початкових класів. Це конспект інтегрованого заняття, спрямованого на розвиток дослідницьких і аналітичних умінь і навичок, виховання зацікавленості у вивченні творів світової літератури та музичної культури. Інтеграція освітніх галузей «літературне читання», «мистецтво (музика)». Мета уроку:
Дослідження і вивчення особливостей жанру чарівної казки у творі Э.Т. Гофмана «Лускунчик і Мишачий король» і втілення чарівництва з допомогою засобів музичної виразності в балет П.чайковського «Лускунчик» Завдання уроку:
1. Познайомити учнів з головними героями повісті - казки, відзначити риси їх характерів; виявити особливості жанру чарівної казки в цьому творі для створення автором образу передчуття дива
2. Розвивати в учнів:
• дослідницькі вміння і навички;
• виразне інтонаційну читання;
• вміння аналізувати мову музичного твору;
• чисте вокальне інтонування;
• емоційність виконавства;
• фантазію, уяву.
3. Виховувати в учнів зацікавленість у вивченні творів світової літератури та музичної культури; почуття доброти, чуйного ставлення до оточуючих людей. Матеріал до уроку:
1. Э.Т. Гофман. Лускунчик і Мишачий король.
2. Підручник для 4класса « Літературне читання». Автор: Churakova Н. А.
3. Словник «настроїв».
4. Словник «характерів».
5. П.і.чайковський. Балет «Лускунчик», «Вальс квітів» - запис.
6. Презентація в режимі Роwer - point.
7. Р. Гладков. Новорічний суперечка Маші і Віті. Технічні засоби навчання: комп'ютер, мультимедійний проектор синтезатор. Хід уроку
1.Организационный момент - 1 хв.
2. Підготовка до сприйняття - 7 хв
Звучить музика Чайковського «Вальс квітів» з балету «Лускунчик».
- Читання вчителем уривка з 1 глави «Ялинка»
Двадцять четвертого грудня дітям радника медицини Штальбаума весь день не дозволялося входити в прохідну кімнату, а вже в суміжну з нею вітальню їх зовсім не пускали. У спальні, притулившись одне до одного, сиділи в куточку Фріц і Марі. Вже зовсім стемніло, і їм було дуже страшно, тому що в кімнату не внесли лампи, як це і передбачалося святвечір. Фріц таємничим шепотом повідомив сестричці (їй тільки що минуло сім років), що з самого ранку в замкнених кімнатах чимось шуршало, шуміли і тихенько постукували. Зовсім стемніло. Фріц і Марі сиділи, міцно притиснувшись один до одного, і не могли промовити ні слова; їм здавалося, ніби над ними віють тихі крила і здалеку доноситься прекрасна музика. Світлий промінь ковзнув по стіні, тут діти зрозуміли, що немовля Христос відлетів на сяючих хмарах до інших щасливим дітям. І в ту ж мить пролунав тонкий срібний дзвіночок: "Дінь-дінь-дінь-дінь!" Двері відчинилися, і ялинка засяяла таким блиском, що діти з гучним криком: "Ax, ax!" - завмерли на порозі.
Інсценування епізоду казки:
Марія: Дивись-но, Петя, яка ялинка!
І як гарно все кругом!
-Читання вчителем уривка з 1 глави «Ялинка»:
Велика ялинка посеред кімнати була обвішана золотими і срібними яблуками, а на всіх гілках, мов квіти або бутони, росли обсахаренные горіхи, строкаті цукерки і взагалі всякі ласощі. Але найбільше прикрашали чудове дерево сотні маленьких свічок, які, як зірочки, виблискували в густій зелені, і ялинка, залита вогнями і озарявшая все навколо, так і манила зірвати ростуть на ній квіти і плоди.
Марія: цікавих Подарунків стільки!
Давай зараз їх розберемо!
Петро:
Давай швидше відкривати!
Не терпиться мені пограти.
Марія:
Яка лялька!
Бантики!
На сукню, на туфлях, на волоссі!
Великі очі блакитні.
Чудові Сережки у вухах!
Улюбленою буде лялечкою моєї
Грати я не втомлюся з нею!
Петро:
А Біблія - з великими картинками
Тут Ной, Адам і Божа зірка!
Відтепер з моїми книгами
Її поставлю назавжди!
Петро:
А це що ще таке?
Який жахливий тут оскал!
Обличчя його таке зле
Грати з таким би я не став.
Марія:
Красивих моїх лялечок
Він налякає дуже сильно
Йому не місце серед них
Нехай іде куди захоче!
Петро:
Ми викинемо його, Марі,
Адже він зовсім порожній всередині!
Скажи тоді, що робити нам?
Адже не схожий на солдата...
Не потрібен він моїм військам.
Влаштувати б його кудись.
[Лускунчик гризе горіх]
Дивись, горіхи він гризе
І ядерця нам віддає!
Марія:
Напевно, Лускунчик Він,
Як у моєї подружки був.
Хоч не красивий він, але розумний.
Йому залишитися дозволимо?
Послухай, лялечці моєї
Охоронець потрібен розумний, вірний!
Він завжди буде поруч з нею,
Як лицар сміливий і приблизний!
Петро:
Ну ладно, в свою армію
Прийму його! Вже так і бути!
[Урочисто звертається до Щелкунчику]
Тепер ти в бойовому строю
Мені будеш вірно служити!
І будеш ляльку охороняти,
Її накази виконувати!
Марія:
Хочу я дуже-дуже спати![позіхає]
Ми можемо завтра дограти.
Петро:
І сни дивитися про чари,
Які сняться в Різдво!
Вчитель: Давайте подякуємо хлопців! На початку уроку ви почули музичний фрагмент з балету П.чайковського «Лускунчик». Прозвучав «Вальс квітів». І хоча в балеті цей номер виконується майже в самому завершенні вистави, я вирішила почати знайомство з балетом саме з цього музичного номера. Як ви думаєте, чому? (тому що ми потрапили у казку)
• Нагадайте мені, будь ласка, про що ми з вами говоримо з початку навчального року? (про нерозривний зв'язок музики і літератури).
• Чи допомогла вам музика в сприйнятті почутого тексту?
• Який настрій музики?
• Яке враження справила на вас почута музика?
(чарівне, казкове)
Актуалізація знань:
• Які засоби музичної виразності використав композитор?
(Лад, динаміка, темп, музичні штрихи, тембр інструментів симфонічного оркестру)
Завдяки всього вище перерахованого в музиці з'являється передчуття дива.
Вчитель:
В різдвяну ніч вдарили годинник,
І в світ чарівний двері відчинилися.
Ми знову з вами опинилися у казці.
З секретами її знайомі будемо ми...
- Розгляньте шмуцтитульный лист.
• Кого ви бачите? Ви впізнали цих героїв?
(Лускунчик, Марі, Мишачий король).
• На цьому уроці ми починаємо знайомство з твором Ернста Теодора Амадея Гофмана «Лускунчик і мишачий король».
(Гофман - відомий німецький письменник. Природа щедро нагородила його талантами: здібний музикант, своєрідний художник-графік, і, нарешті, письменник. Спеціально для дітей Гофман написав тільки одну казку «Лускунчик і Мишачий король». Розповів фантастичну історію у формі різдвяної казки)
Робота над головою «Ялинка».
- Вдома ви прочитали розділ «Ялинка».
• Чи сподобався вам твір?
• До якого жанру належить цей твір? (казка)
• Як ви думаєте, до якого виду казки належить цей твір? (до чарівного)
Актуалізація знань:
• Які особливості жанру чарівної казки ви знаєте? (існування двох світів - земного і казкового, боротьба цих світів, події відбуваються в різдвяну ніч, в цей час відбуваються чудеса)
• Коли і де відбувається дія казки?
(Словникова робота: різдво, святвечір, хрещений. Всі ці слова знову увійшли в наше сучасне життя)
• З якими героями ви познайомилися в першій частині казки?
(Марі - дівчинка 7 років, її брат Фріц, хресний Дроссельмейєр)
• Це казкові герої чи реальні?
• І події, з яких починається казка, теж реальні. Але серед цих героїв є один, який особливо привертає нашу увагу.
• Хто це? (Дроссельмейєр)
• Знайдіть його портретне опис у розділі «Ялинка».
• Привабливий він зовні?
• Чому ж Дроссельмейера так люблять і цінують дорослі і діти?
(У нього добра душа, він любить приносити радість людям, вміє творити чудеса - незвичайний майстер) (рис.16)
• Що майстрував Дроссельмейєр завжди до Різдва?
• Чи можна його назвати чарівником?
( чарівник не той, хто творить диво, а той, хто приносить своїми справами людям добро, задоволення). Зачитайте.
• Після прочитання глави «Ялинка» з'явилося у Вас передчуття дива?
(Передчуття дива з'являється завдяки всім перерахованим обставин і вражень:
- сидіння дітей у темній спальні в очікуванні різдвяного дива-ялинки та подарунків;
- розмови про загадкове хрещеному, що володіє майже казкової зовнішністю і фантастичними здібностями;
- мрії про чудесні подарунки)
• А на уроці звучала чудова музика Петра Ілліча Чайковського...
• Як ви думаєте, хто з героїв, з якими ми познайомилися на уроці, буде здатний побачити, розпізнати диво, чари? Чому ви так вирішили?
Вчитель:
• Давайте повернемося до початку уроку і згадаємо, з яким музичним твором ми познайомились.
(балет Чайковського «Лускунчик»)
• У будь-якого музичного спектаклю є літературна основа - ЛІБРЕТО. Це короткий виклад балету або опери, призначене для глядачів і вкладывающееся в програму вистави / запис у зошити/.
В балетному театрі лібрето - детальний виклад сюжету з описом всіх танцювальних і мімічних номерів (балетний сценарій).
• Інсценування уривка з «Лускунчика» ви, напевно, помітили, що імена персонажів змінені. У Гофмана - Марі і Фріц, а у Чайковського герої - Маша і Петя.
- Як ви думаєте, чому?
(тому що Чайковський - російський композитор, а Гофман - іноземний письменник).
• У музичному мистецтві Росії є композитор - пісняр, вигадує пісні для дітей - Геннадій Гладков. І одна з його пісень теж присвячена новорічних чудес. І назва її теж схоже з героями наших казок - літературної та музичної. Це - «Новорічний суперечка Маші і Віті»
Підсумок уроку.
• Захотілося Вам прочитати всю казку?
• З якими творами ми почали знайомство сьогодні на уроці?
• Що об'єднує музичний твір П.і.чайковського і казку Гофмана? (настрій, передчуття чудес, чарівництва) Домашнє завдання:
1. Прочитати розділ «Подарунки».
2. Намалювати подарунки, які хотіли б отримати ви, а які подарувати самі.
3. Ознайомитися з лібрето до балету «Лускунчик"