Ази безпеки в початковій школі
Тема: «Як не стати жертвою злочину»
Цілі:
1. Обговорити з учнями проблему особистої безпеки людини.
2. Вчити дітей правильно поводитися з незнайомими людьми, швидко і правильно приймати рішення і діяти в складних ситуаціях.
Хід заняття
1. Оргмомент.
Повідомлення теми і мети занять.
1 навч. Сповнена чудес сьома школа
І хороша вона в будь-який час року.
2 навч. Хоч і дощик за вікном,
В серці немає печалі!
3 уч. В першому класі ми живемо
ЗУНы отримуємо.
Перегляд казки «Вовк і семеро козенят», сценка на новий лад.
/учні 5 «Б» класу/.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
«Вовк і семеро козенят».
Вовк (стукаючи в двері).
Козлятушки, детятушки!
Отопритеся, отворитеся!
Ваша мати прийшла,
Молока принесла!
Козенята. Йди геть, поганий!
Не стукай ногою!
Багато в тобі фальші,
Іди подалі!
Вовк. Казка за казкою,
Герой за героєм -
Діти грають хороші ролі.
Мені ж дісталося Вовка зіграти -
Повинен я бідних Козляток зжерти!
Мені так не хочеться
Бути кровожерливим,
Семеро душ занапастити нещадно...
(Знову стукає у двері)
Козлятушки, детятушки!
Отопритеся, отворитеся!
Ваша мати прийшла,
Молока принесла!
(Пауза)
Двері не відкрили козлятки -
І славно !
Значить, вчила їх
Мудра мама!
Козенята (по черзі):
1 козеня:
- Наша матуся вчила нас
Двері чужим не відкривати,
Не по виду - за вчинків
Злих і добрих розрізняти.
2 козеня:
- Нас вона не забуває
Приголубити і похвалити,
А спотикнемося - встигає
Нам соломку підстелити!
3 козеня:
- Якщо щось важкувато-
Терпляче пояснить;
Якщо в чомусь винні -
Полає, але простить!
4 козеня:
- Вчила нас ходити культурно
І в носі не колупати,
Говорити літературно,
Нікого не забувати!
5 козеня:
- З нею на всяких поворотах
Ми буваємо не одні,
Нові беремо висоти,
З щоденником звіряючи дні.
6 козеня:
- З нею науки вивчали,
Кожен день - як новий старт!
Поступово виростали
Ми вже з старих парт.
7 козеня:
- Скільки ж треба їй зусиль,
І терпіння, і слів,
Щоб не перетворилися
З козляточек в козлів!
Вовк (показуючи в бік учнів 5 класу)
А ось ці всі хлопці
Теж колишні козлятки?
Козенята (по черзі):
1 козеня:
- Так, вони колись були
Все такими ж, як ми.
2 козеня:
- Строєм ходили парами,
В косах бантики носили...
3 козеня:
- І як шість років тому,
Відірвати не можемо погляд
Від рідної і мудрою...
Козенята (хором)
Світлани Махмудовны Чунтыжевой,
Що була другою мамою!
Як бачите, мої випускники, які чотири роки сиділи за вашими партами навчилися вести себе в складній ситуації. Я думаю, що і ви правильно зробите, щоб не стати жертвою злочину.
Сьогодні ми з вами обговоримо проблему особистої безпеки. Навчимося правильно і швидко приймати рішення і діяти в складних ситуаціях.
2. Поділ класу на 3 команди.
Кожна команда отримує свій конверт, на якому стоїть великий знак питання./
Ситуації можуть бути такими:
Проблемне питання нашого заняття:
«Як ви повинні робити, щоб не стати жертвою злочину»
1 ряд. «Ти один вдома»
/Аналіз першій ситуації. Питання для першого ряду./
- Як треба чинити, якщо хтось дзвонить у двері?
- Чи потрібно відкривати двері, якщо за дверима ти чуєш знайомий голос?
- Чи можна пускати в будинок маловідомого, малознайомої людини, якщо він спілкувався з твоїми батьками?
- Як треба діяти, якщо людина представляється листоношею, міліціонером, сантехніком, працівником телефонного або газової служби?
- Який номер потрібно набрати у важкій ситуації?
- Як вчинити, якщо хтось ламає або вовтузиться в замку?
Провідний. Ось у двері дзвонять, а мами вдома немає!
Якою ж буде наша порада?
Не здумай двері відкривати!
А будуть їх ламати, ти на балкон біжи:
Сусідів треба кликати!
2 ряд. «Ти граєш у дворі»
- Якщо на вулиці до тебе звернувся незнайомець і сказав, що твоя мама прислала його за тобою. Як ти вчиниш?
- Якщо до тебе звернувся незнайомий чоловік, як ти будеш з ним розмовляти?
- На вулиці до тебе під'їжджає машина, а водій просить показати, як проїхати до якого-небудь будинку, будівлі?
- Тебе запрошують покататися на красивій машині?
- Як ви вчините, якщо знайшли гарну іграшку? /або незнайомець хоче подарувати вам?/
- Можна розповідати малознайомим людям, що є у вас вдома?
Провідний. Йдеш по вулиці: машина гальмує.
І незнайомець хоче щось у тебе запитати.
Небезпечно це, тікай скоріше.
Адже іноді у нас крадуть дітей.
Провідний. Уяви собі: гуляєш на подвір'ї один.
До тебе підходить незнайомий громадянин
І каже : «Ходімо скоріше зі мною!
Я м'ячик дам, красивий і великий.»
Відповідай йому: « Я з вами не піду!»
Інакше потрапиш у біду.
3 ряд. «Ти повертаєшся зі школи і заходиш у під'їзд будинку»
- Як вчинити, якщо за тобою в під'їзд заходить підозрілий чоловік? Або в ліфт?
- Потрібно підходити до своєї квартири, якщо перед нею на майданчику стоять незнайомі люди?
- Як покликати на допомогу?
- Куди бігти, якщо підозрілий чоловік стоїть біля твого під'їзду?
- Якою дорогою можна /потрібно/ повертатися додому?
Провідний. Додому поспішаєш і потрібно увійти в ліфт,
Але в ліфті незнайомий хто-то, краще почекай!
Небезпека такої ситуації
І краще, коли друг чи сусід з тобою!
Звучить пісня «У природи немає поганої погоди», муз.А.Петрова.
Питання: чи безневинний природа, як про це співається? Які природні катастрофи ви знаєте? (Смерч, ураган, цунамі, землетрус, зсув та ін)
Звучить пісня «А нам все одно» з кінофільму «Діамантова рука».
Питання: Що допомагає орієнтуватися в лісі? (мох на деревах, самотньо стоїть дерево, мурашник, компас та ін)
Звучить пісня «У мря, у синього моря....» (японська народна пісня).
Питання: Які правила поведінки треба дотримуватися, відпочиваючи на водоймі? (не купайся один, без старших. Купайся тільки в добре відомий і в спеціально відведених місцях для купання. Не пірнай, не стрибай у воду в незнайомому місці тобі. Не заплывай за буйки. Не купайся і не випливай до судноплавним місцях, не підпливай до судів, навіть до човнів. Не шалі на воді! Не «топі» іншого, навіть в жарт. Не отплывай далеко від берга на надувних матрацах, човнах.)
«Червона шапочка»під пісню «Якщо довго, довго...»
Учень: Як у тебе легко виходить. Якщо довго, довго... можна в Африку прийти, де зелений папуга.
Учениця: А ти не замислювалася про те, щоб до Африки дійти, потрібно знати ази безпеки.
Червона Шапочка (знизує плечима): Ні!
1 навч.: Потрібно знати географію, щоб не заблукати.
2 навч.: Знати ботаніку, щоб не отруїтися.
1 навч.: Зоологію, щоб уникнути небезпечних тварин.
2 навч.: Пізнай себе, щоб надати собі і другові першу допомогу.
1 навч.: Мови, щоб спілкуватися з людьми з різних країн.
Червона Шапочка: А де всі ці знання отримувати?
Всі хором: У школі. Ой, як ми любимо школу.
Червона Шапочка: А за що?
2 навч.: За знання. Адже завдяки їм, ми твердо йдемо дорогами життя.
Літературна вікторина
- Хто назве більше казок, де порушення основ безпеки життєдіяльності призвело до сумних наслідків. Поясни чому?
«Колобок» - надмірна довіра до незнайомців. Не треба забувати про обережність з хитрунами. Простота - гірше злодійства.
З борошна він був печений,
На віконці був стужен
Втік від баби з дідом,
А лисиці він став обідом.
«Вовк і семеро козенят» - не відкривай двері чужим людям.
Чекали маму з молоком,
А пустили вовка в дім
Ким же були ці
Маленькі діти?
«Сестриця Альонушка і братець Іванушка» - слухатися старших.
«Червона Шапочка» - надмірна довіра і неуважність.
Музичні питання на теми:
1. Небезпечні ігри
2. Як поводитися з тваринами
3. Природні катастрофи
4. Що потрібно пам'ятати, щоб не заблукати в лісі
5. Безпека на воді.
Учням пропонуються уривки з популярних пісень ( не більше одного куплета), після чого їм задають питання, на які вони повинні відповісти. Відповідає та команда, яка першою знайде відповідь.
1. Звучить пісня «Крилаті гойдалки», муз. Е.Крылатова.
Питання: які заходи треба застосовувати, щоб зробити це захоплююче заняття безпечним? (Гойдаючись на гойдалках, не забувати триматися руками. Якщо хочеш погойдатися наступним, стій збоку біля стовпа. Не підходь до хитним гойдалок спереду і ззаду.)
2. Звучить пісня «Не дражніть собак», муз. В.Шаинского.
Питання: Назвіть правила поведінки з тваринами. (Не намагатися гладити незнайомих тварин. Не віднімати корм у тварини. Не підходити до тварини, коли вона їсть. Не турбувати тварин, коли вони оточені дитинчатами. Не піднімай руки, якщо перед тобою собака у загрозливій позі. Не втікати при зустрічі з незнайомими тваринами, краще завмерти на місці.)
А висновок нашого класного години такий:
Перш ніж щось зробити, треба добре подумати: перед тим, як відкривати двері, як сісти в машину або в ліфт з незнайомцем і правильно переходити дорогу, і в інших ситуаціях.
Всього-то потрібно навчитися.
Хто знає правила безпеки і знаки на дорозі -
У того ціліше голова і ноги.
Твердо засвоїти потрібно діти,
Що злі люди є на світі.
Правила «п'яти» - всім дітям.
1. Не вступай в розмову з незнайомцем!
2. Не сідай у машину без дозволу батьків, тим більше до незнайомця, навіть якщо він обіцяє що-небудь привабливе, при його наполегливості підніми шум!
3. Не затримуйся по дорозі додому зі школи!
4. Не заходь у під'їзд або ліфт, коли там незнайома людина!
5. Не грайся на вулиці з настанням темряви!