Реклама












Урок-подорож в початковій школі «У адигів звичай такий»


Урок-подорож «У адигів звичай такий»
Цілі:
• познайомити учнів з історією Кубані як багатонаціональної, з творами адигейських письменників і усної народної творчості;
• виховувати і прищеплювати учням любов до малої батьківщини, уміння пишатися своїми звичаями, традиціями;
• розвивати такі моральні якості учнів, як поваги до старших, доброта, працьовитість, чесність, дружба, любов до ближнього, терпіння, сміливість, мужність, вміння бачити прекрасне поруч з собою;
Завдання:
• допомогти учням зрозуміти, що без дружби між народами і без добрих справ не побудуєш міцний мир.

Обладнання: карта Краснодарського краю і Адигеї, плакат, предмети адигейського побуту, музичне оформлення, інсценування адигейської казки.
ХІД УРОКУ:
Звучить пісня Ісхака Машбаша «Адиги»
I. Оргмомент.
II. Вступне слово вчителя.

Шъуимафэшlух, тихьэкlэ лъапlэхэр!
Добрий день, хлопці, дорогі гості!
Сьогодні наш урок пройде у класі як зазвичай і все таки наші класні стіни розсунуться і ми здійснимо подорож у чудову країну, яка існує вже багато століть і славиться своїми традиціями, звичаями, піснями, гостинністю.
Країна ця - Адигея! Вона розташована в центрі Краснодарського краю (показати на карті).
III. Розповідь про адыгах.

1 учень.
Адиги - це маленький народ великої Землі. Адиги - це великий народ своєї країни. Адиги - це народ, який увійшов в історію світу, як найбільш волелюбний, гордий, відважний народ.
2 учень.
Адиги здавна проживають в найкрасивішому куточку Росії, на Північному Кавказі. Ось яку легенду склав адигейський народ.

Два хлопчика.(Один в національному костюмі)

3 учень.
Коли бог розподіляв землю між людьми різних національностей, адиги прийшли останніми. Бог, який встиг до цього часу вже розподілити землю, запитав здивовано адигів:
4 учень.
- Чому ви досі не приходили?
3 учень.
- Ми приймали гостей, а за адыгскому звичаєм «Хьакlэр пстэуми ап» (Гість насамперед)
4 учень.
- «Якщо вони такі щедрі, що, відклавши всі свої справи, навіть отримання землі, доглядали за гостями, то вони гідні найкращих земель у світі», - подумав бог.
- За ваш прекрасний звичай гостинності я щедро віддячу вас, віддам ті землі вам, що я собі залишив, - сказав бог адыгам. - На цій щедрій землі ви ніколи не будете відчувати нестачі і завжди з гідністю будете приймати своїх гостей.
3 учень.
- Так адиги отримали божу землю.
(Вставка «Природа Адигеї»)

Вчитель.
Дійсно, це дуже багатий, квітучий куточок землі, де густі ліси, , бурхливі річки, пишна рослинність, чисте повітря, величні кавказькі гори зі сніговими вершинами.
Мандрівники захоплювалися цією красою. І як писав француз Ферран: «Ні від цього відбувається квітуча краса черкесів і черкешенок».
Черкеси дуже красивий народ, здобули гідну славу серед інших народів. Побачивши красиву дівчину говорили: «Вона прекрасна як черкешенка», побачивши красивого спритного юнака «вигукували»: «Він прекрасний як черкес». І під стать цій красі адиги створили прекрасні звичаї, звичаї - правила норм поведінки.
Де молодший поважає старших, де старший оберігає молодшого. Де доброта, гостинність, людяність - головні чесноти.
Ісхак Машбаш
Адиги
1 учень.
Адиги на землі моїй живуть,
Їх здавна черкесами звуть,
Сміються до сонця, добрих чекають дощів.
Живуть адиги на землі людей.
2 учень.
А ти про них не знаєш нічого -
Ні пісень їх гортанних, ні традицій.
Коли в аулі людина народиться,
Те дерево садять в честь нього.
3 учень.
І пострілами світу сповістять,
Що нового ростять.
Адиги на землі моїй живуть,
Їх здавна черкесами звуть.

Руслан Нехай
Адигейський стіл

4 учень.
Як старий кедр,
Він мудрий і щедрий.
Як сонце, цілий
Він гостю - один.
Є хліб і сіль -
Сідай за стіл -
Він, як джерело,
Людей ріднить.

(Показати lанэ - круглий стіл)
(На столі: къуае - адигейський сир, пlастэ - мамалига, чэтлыбжь - курка в соусі, хьалыжъу - коржики з сиром, пси - джерельна вода)

Звучить пісня «У адигів такий звичай». Слова Киримизе Жане, музика Гошнау Самоговой.

(1 куплет у виконанні учнів)

Якщо де - то в колі молодих
Тримає мова сивочолий адиг, -
Ти не думай його перебити,
Поважай його вік сивий,-
У адигів звичай такий.
Так,так,так! Так,так,так!
У адигів звичай такий!
(Так, так, так, так,так так
Хэбзэ дахэу те тиlэр джащ фед.
Адыгэм яхабзэр джаш фед)

Вчитель.
На першому місці адигейський народ вшановує правила норм поведінки.

Киримизе Жане
Так в Адигеї говорять
1 учень.
Будь щедрий, як сад, будь ласка, як будинок,
І на добро відповідай добром.
Але дурний, хто любить всіх підряд,-
Так в Адигеї кажуть.

2 учень.
В біді кожному допоможи,
Не бреши ворогові, собі не бреши,
Брехня - не спасіння, а отрута, -
Так в Адигеї кажуть.

3 учень.
З особи змиває бруд вода,
З душі - ніколи не змиє,
Не зможе бруду змити наряд,-
Так в Адигеї кажуть.

4 учень.
Залиш свій слід в чужій долі.
Хай пам'ять про тебе
Дерева весело шумлять,-
Так в Адигеї кажуть.

5 учень.
Все на землі має вагу.
Свої Слова спочатку зваж,
Тоді вони прозвучать,-
Так в Адигеї кажуть.

6 учень.
Вітчизну матір'ю кличемо.
Що вище є що святіше!
Ніде не забувай свій будинок
Яких би не шукав шляхів.

7 учень.
Мати і Батьківщина - одна -
Від колиски нам дана.
Вони навіки в серцях панують,-
Так в Адигеї кажуть.

Вчитель.
Не буде помилкою сказати, що будь хабзэ (закон) починається в сім'ї.
Адиги дуже серйозно ставляться до долі народжених дітей. Красиві, мужні люди початку життя були маленькими, нічого не знають про те світі, куди вони прийшли. І мудрий народ створив чудовий звичай «Кушъэхапх» (укладання - зав'язування дитини в люльку) і другий звичай, визначає майбутню долю малюка «Апэрэ лъэубэкъу - Лъэтегъэуцо» (перший крок).
Як важливий він на шляху до миру. Саме про нього пише поет Киримизе Жане.
Перші кроки.

З усього аулу
Прибіг народ:
Від столу до стільця
Дівчинка йде!
Щасливі батьки,
Гордий і щасливий дід:
Всі сусіди бачили
Як йде Айщет.
Шлях зовсім не малий
Від столу до стільця:
Дівчинка втомилася,
На руках заснула.

Вчитель.
А ось основа життя адигів - це праця. І про нього народилася на адигейської землі казка. (Три учні беруть участь) . Сценка.

Провідний.
В одного багатого батька був син - ледар. Про працю він не мав ніякого поняття: їв і пив готове, одягався в одяг, зшитий чужими руками, при тому був дуже марнотратний. Батько відвіз його в далекий аул і віддав одному кабардинцу в працівники за один золотий в рік.
Батько.
- Салам алейкум!
Будь ласка, допоможи моєму горю. Привчи сина до праці.
Кабардинец.
- Алейкум салам!
Залишай його добра людина.

Провідний. Але за рік син-ледар нічому не навчився. Навіщо багатим батька син-працівник? Але договір він виконав. Через рік каже юнакові :
Кабардинец.
- На тобі золотий, іди додому, віддай батькові зароблені гроші.
Провідний.
Приїздить син додому, віддає батькові золотий, а сам пісню наспівує.

Батько.
- Подивимося, яка ціна золотого (кидає монету в річку), а син пісню наспівує.

Провідний. На інший рік батько віддав сина на роботу іншому господареві. І все повторилося, як в перший рік.

Батько.
- Подивимося яка ціна золотого. (знову кидає монету в річку, а син все наспівує)

Провідний.
- На третій рік батько відвіз сина в далекий аул, віддав його працівники, але за роботу не призначив жодної плати.

Господар.
- Треба зерно на млин звезти, мішки завантажити в гарбу, прополоти кукурудзу, в гори за дровами з'їздити, розпиляти і наколоти, укласти, а ввечері відпочинеш.

Провідний.
- Так пройшов рік. Син-ледар звик до роботи, на руках натер великі мозолі.

Господар.
- Ось тобі два золотих. Заслужив ти їх чесною працею, відпускаю тебе додому з чистою совістю.

Провідний.
- Прийшов син до батька і віддав йому два золотих. І як тільки він зробив рух, щоб кинути їх у річку, як син кинувся до нього і сказав:

Син.
- Не кидай, батько, ці золоті у річку: вони дісталися мені важкою працею!

Вчитель.
Так з покоління в покоління вчать праці в адигейських сім'ях. І це стало традицією.

Аскер Гадагатль
Хай буде так!

...Виріс розумним хлопцем син -
На душі світло!
На землі господар він -
Сину пощастило.
Нехай прославлять діти рід
Справою своїх рук!
Нехай працею умілих рук
Радують народ!

1 учень.
Адиги на землі моїй живуть,
Їх здавна черкесами звуть,
Сміються до сонця, добрих чекають дощів
Живуть адиги на землі моїй.

Мурат Паранук
Краю мій рідний.

2 учень.
Думи мої ...
Про Вітчизну мою,
Ви і світлі,
І задорны,
І суворі.
З нею росту,
Про неї співаю,
З нею ніколи
Не зіб'юсь я з дороги.
Вчитель.
Але маленька Адигея не змогла б розквітнути і дати своєму народові силу, мужність і гордість, якщо б не Росія.
Росія, як щедра мати зібрала під своє крило малі народи, вона береже їх культуру, традиції, звичаї, мову. І Адигея, перебуваючи в центрі Краснодарського краю, тісно пов'язана з козацтвом і російським народом.
У кожного на світі є , напевно,
Улюблений куточок землі, такий
Де листя по-особливому на вербі
Схилилися над задумливою водою.
Де небо вище і простори ширше
І так вільно і легко дихати,
Де до всього в цьому прекрасному світі
По-дитячому чисто тягнеться душа.
Улюблений куточок землі, про яку писав Кубанський поет Вадим Неподоба називають малою батьківщиною.
Наша з вами мала батьківщина - Кубань, чудовий, благодатний край. Край снігових гір і золотих хлібних полів, привільних степів і квітучих садів.
Край, в якому живуть більше 120 національностей, і всі вони прагнуть зробити нашу Кубань ще краще, багатше і красивіше.
Вірш :
Яка різниця, ти росіянин іль татарин........

Понад 450 років адиги і російські мирно і дружно живуть під одним небом.
У Агнії Барто є невеличкий вірш і, хоча воно має конкретного адресата, хлопчика Вовку, кожне слово в ньому передає суть відносин, які допомагають мирно жити всім народам, незалежно від того, якою мовою вони говорять. Ця думка міститься в словах «добра душа», а суть цієї душі - відкритість.

Агнія Барто
Вовка - добра душа

Добрим бути зовсім-зовсім непросто,
Не залежить доброта від зросту.
Не залежить доброта від кольору,
Доброта - не пряник, не цукерка.

У Росії всім вистачить місця, блакитного неба, яскравого сонця, і це повинен зрозуміти кожен, так ми збережемо мир і дружбу у нашій великій родині.

Аскер Гадагатль
Адигея моя

Адигея,
Батьківщино моя!
Куточок країни привільному нашої.
Глянеш-вся в цвіту твоя земля,
По просторах Батьківщини коханої.
(звучить гімн Росії, Адигеї)

Вчитель.
Ось і підійшла до кінця наша подорож, протягом якого ми кожним словом намагалися зрозуміти, як зробити наше життя щасливим, насиченою і багатою добрими справами. І слова, написані на плакаті підводять нас до вирішення цієї задачі.
«Хабзэ мышlэныр емыкlухь» - Той, хто не знає законів, ганьбить не тільки себе, але і свій народ. (Адигейська прислів'я)

Живе адигейський народ.
Ростить дітей, сади садить знову.
Він в мудрості і щедрості красивий,
І в цьому його правда і основа.
«Національна своєрідність зближує нації, а не роз'єднує їх. Ми вирушаємо до інших народів, щоб побачити їх індивідуальність, «несхожість» і в цій «несхожості» побачити вічну красу»
Дмитро Лихачов «Роздуми».

Мені б дуже хотілося, щоб ви, хлопці, висловили на аркуші паперу ті почуття, думки, які переповнювали вас під час цієї подорожі. І це буде домашнім завданням. (ваші роботи можуть бути у вигляді малюнків, творів на тему «Моя мала батьківщина»)

Хъяркlэ, ныбджэгъу лъапlэхэр!
Тхьашъуегъэпсэу! Спасибі вам всім величезне. До нових зустрічей. Удачі, успіхів вам усім!