Реклама












Сценарій семінару для батьків «Права дитини»


Семінар для батьків на тему: «Права дитини»
Автор: Максимчук Світлана Вікторівна, вчитель суспільствознавства, соціальний педагог МБОУ «ЗОШ №51» міста Іжевська.
Опис матеріалу: Пропоную розробку семінару для батьків за темою «Права дитини». Даний матеріал стане в нагоді класним керівникам, соціальним педагогам, заступникам директора з ВР. Цей конспект семінару служить альтернативою звичайній формі проведення батьківських зборів.

Конспект семінару для батьків на тему «права дитини».
Мета: Підвищити роль і відповідальність батьків у дотриманні прав дитини.
Завдання: 1. Познайомити батьків з основними документами про права
дитину.
2. Сприяти формуванню відповідальності батьків в
дотримання прав дитини.
Обладнання: скорочений варіант Конвенції про права дитини, витяг з Сімейного кодексу РФ, аркуші паперу, тест, анкета для батьків, ситуації.
Хід заходу
Все найкраще, що в людині є:
Його права і його життя, і честь.
А життям користуючись по праву,
Я гордо кажу: маю право!

Часто в нашому житті ми чуємо таку фразу: «маю право». А що ж таке право?
У словнику російської мови Ожегова С.І. право визначається як сукупність встановлених державною владою норм і правил, що регулюють відносини людей у суспільстві.
Я хочу додати, що це ще і свобода, це узаконена можливість що-небудь робити, здійснювати. І все це охороняється державою і законами. Саме права людини роблять нас людьми. Наші права - ті принципи, завдяки яким ми відчуваємо свою людську гідність.
Прошу відповісти на невеликий тест, який допоможе пригадати основні міжнародні документи з прав дитини і дати їх прийняття.
Тест.
1. В якому році Генеральна Асамблея ООН проголосила Декларацію прав дитини?
- 1948 р.
- 1959 р.
- 1966 р.
2. В якому році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини?
- 1966 р.
- 1982 р.
- 1989 р.
3. У чому полягає значення Конвенції про права дитини:
- завдяки її вступу в чинність положення про права дитини стали нормами міжнародного права;
- Конвенція є зобов'язанням на майбутнє;
- Конвенція докладно описує права дитини;
- значення Конвенції визначається всім перерахованим вище.
4. Діти мають право вільно висловлювати свою думку:
- тільки в сім'ї;
- тільки в середовищі своїх друзів;
- у всіх сферах життя і діяльності.
5. З якого року Конвенція про права дитини набула чинності (в державах, що її підписали):
- з 1989 р.
- з 1990 р.
- з 1991 р.
Перевіряються відповіді батьків на тест.
I. Прошу в групах прочитати і обговорити ситуацію і відповісти на питання, запропоновані до них. Аналізуємо ситуації спочатку в групах, а потім всі разом.
СИТУАЦІЯ 1.
Про батьківський чесному слові.
Семирічний Паша приніс додому непристойний анекдот і розповів батькам без жодної задньої думки.
«Де ти почув цю гидоту, від кого?» - грізно запитала мама з татом. Тут Паша зрозумів, що зробив щось не те, і замовк як партизан. Батьки активно насідали. Зрештою, обидва дали чесне слово: якщо син зізнається, хто збагатив його пам'ять цим шедевром, то мама з татом: а) не покарають самого Пашу; б) не будуть дзвонити предкам «охальника». Підбадьорений обіцянками син розколовся. Мовляв, я дізнався анекдот від одного Андрійка.
Мама тут же подзвонила батькам Андрія, а тато взгрел, як слід сина Пашу.
Андрієві батьки так покарали свого сина по всій строгості.
На наступний день в школі з Пашею ніхто не розмовляв. І всі називали його зрадником. Будинки Паша ридав: «Зі мною ніхто не хоче дружити!» «Велика важливість, твої друзі, - сказала йому мама, - навіщо тобі такі друзі, як твій Андрій?»
СИТУАЦІЯ 2.
Про чужих кишенях.

Мама знайшла в кишені пальто у доньки складну зубну щітку. «Курить!» - в паніці подумала мати й приперла дочка до стінки. Дівчинка все заперечувала, запевняла, що красиву дрібничку подарувала їй однокласниця, привезшая звідки-то в якості сувеніра. А потім раптом чадо окрысилось: «Мама, поясни, яке право ти мала ритися по моїх кишенях? Хіба я нишпорю по твоїм?»
СИТУАЦІЯ 3.
Про особистому листуванні.
Мама, Олена Сергіївна виявила в портфелі дочки її листування з подружкою. Дівчата ділилися один з одним, кому який хлопчик подобається і за що.
Ні, мати не стала лаятися, вона просто влаштувала дочки невеликий доброзичливий допит на тему, давно підростаюча донечка цікавиться хлопчиками і чому їй подобається саме цей отрок, а не скажімо, не відмінник Альоша з четвертого поверху.
Питання були не зовсім етичні і ставилися до області суто особистих.

Кожній групі необхідно відповісти на питання:
Цей конфлікт міг бути попереджено?
Які інші кінцівки могли бути?
Які і чиї права були проігноровані?

Аналізуючи відповіді, приходять до висновку: У всіх ситуаціях порушена ст. 16 Конвенції про права дитини.
Особисте життя, честь і репутація.
Жодна дитина не може бути об'єктом втручання в здійснення її права на особисте життя, сімейне життя, недоторканість житла чи таємницю кореспонденції.
Дякую за роботу.
А зараз поговоримо на не менш актуальну тему: Права дитини в сім'ї.
II. Сім'я - природне життєве середовище дитини. Це свого роду притулок, що забезпечує виживання зростаючому людині.
Права дитини невіддільні від сім'ї. Сім'я несе за них відповідальність.
Батькам пропонується відповісти на питання: Які права дитина має в родині?
Батьки висловлюють свою думку.
Висновок: необхідно звернутися до Сімейному кодексу РФ. (ст. 54, 55, 56,57,58,59,60).
Дитина має право на виховання своїми батьками, забезпечення його інтересів, всебічний розвиток, повагу до його людської гідності.
Ми повинні розуміти що:
- права однієї людини закінчуються там, де починаються права іншої людини;
- вихід з конфлікту - спільний пошук рішення. Яке враховувало б права всіх учасників конфлікту.

Батькам пропонується відповісти на питання анкети «чи Поважаєте ви власного права дитини?» (в анкету заносяться питання актуальні для даного ОУ).
Але у дитини в сім'ї є не тільки права, але й свої обов'язки. Ми ж знаємо, що кожне право породжує обов'язок. Батьки вправі розраховувати на допомогу з боку дітей, наприклад, з прибирання кімнати, миття посуду, на дачі і т. д.
Але буває і так: діти «качають» свої права, а якщо говорити образно, «сидять на шиї» у своїх батьків, «отбрыкиваясь» від виконання простих доручень. І це неправильно!
Є обов'язки і у батьків, про які часом вони також забувають.
Батьки висловлюють свою думку з даного питання. Визначають обов'язки дітей і батьків, і в яких законах РФ обов'язки батьків прописані.
КК РФ ст. 150,151,156.
СК РФ ст.63,64,69.
Кодекс РФ про адміністративні правопорушення ст. 5.35 та інші.

На закінчення хотілося б запропонувати кілька важливих правил:
- щоб права людини були захищені, недостатньо написати їх на папері: треба, щоб людина хотів і вмів їх захищати;
- твої права дійсні тільки в тому випадку, якщо ти не порушуєш права інших людей: якщо сьогодні ти порушуєш чиїсь права, завтра обов'язково знайдеться той, хто знехтує своїми правами і порушить їх;
- кожне право породжує обов'язок: права без обов'язків призводять до свавілля, а обов'язок без прав - до сваволі.

Дякую за роботу, шановні батьки.