Урок-вікторина з хімії, 8 клас
Сценарій уроку-вікторини з хімії «Своя гра»
Автор: Талдикіна Дар'я Сергіївна, бакалавр 4 курсу навчання ФГБОУ ВПО «Красноярський державний педагогічний університет ім. В.П. Астаф'єва», факультет біології, географії і хімії, напрям «Природнича освіта, профіль «Хімія»»
Опис роботи: вашій увазі представлений матеріал, призначений для проведення позакласного заходу з хімії серед учнів 8 класів загальноосвітніх шкіл, що займаються за програмою О.С. Габриеляна. Відмінною особливістю даного уроку-вікторини є різноманітність використовуваних форм запитань. Захід рекомендується проводити в кінці III/IV чверті навчального року. Матеріал корисний для вчителів хімії.
Мета: підвищити інтерес учнів до предмету хімія
Завдання:
Освітні: узагальнити та актуалізувати раніше отримані знання учнів з даної дисципліни, зміцнити міждисциплінарні зв'язки
Розвиваючі: продовжити розвиток навичок роботи в команді
Виховні: розширити кругозір учнів, продовжити виховання мотивації до навчання, позитивного ставлення до знань, збудити інтерес учнів до науки хімія
Обладнання і реактиви: інтерактивна дошка або проектор; азбестова сітка, сірники, біхромат амонію, спирт; 2 хімічних склянки великого обсягу, концентровані розчини гідроксиду амонію і соляної кислоти; порцелянова чашка скляна паличка, вата, концентрований розчин сірчаної кислоти, перманганат калію; розчини хлориду заліза (III) і роданида калію, 2 порцелянові чашки, предметне скло, склянка з водою.
Роздатковий матеріал: фотографії вчених, таблиця
Хід уроку:
Вчитель: Здрастуйте, хлопці!
Сьогодні ви учасники гри-вікторини «Своя гра». Зараз вам потрібно розділитися на команди, всього їх має бути п'ять.
1хв на поділ хлопців по командам. Розсілися.
Шановні гравці, протягом хвилини придумайте, будь ласка, назви своїм командам.
1 хв на обговорення
Хвилина пройшла, оголосіть, будь ласка, назви своїх команд.
2 хв на запис назв на дошку.
Отже, команди сформовані, настав час дізнатися правила сьогоднішньої гри. Будьте уважні!
5 команд змагаються між собою. Мета: набрати якомога більшу кількість балів. Як набирати бали? На екран виводиться слайд:

На екрані ви бачите таблицю, в якій вказані теми питань. Це: хіміки і лірики, хімія у побуті, напишуть наші імена, життя чудових людей, хімічна поличка. В кожній темі по 5 питань, ціна яких варіюється в залежності від їх складності. Це питання за 50 балів, 100, 150, 200 і 250. Відповідно 50б - це найлегші питання, 250 б - найважчі. Одна команда вибирає потрібну комірку з питанням. Ведучий (вчитель) озвучує питання і дає команду «час», паралельно цей же питання з'являється на екрані. Якщо команда вірно відповіла на питання, вона заробляє бали. Увага, відповідь потрібно дати тільки після команди «час», інакше - фальстарт. Якщо відповідь був не вірним, право відповісти на питання переходить іншій команді. Відповідь треба дати протягом 20 секунд. Команді, яка дала правильну відповідь, переходить право вибору наступної клітинки. Всі зароблені очки вносяться в таблицю. Якщо жодна з команд не відповідає на питання, ведучий «знімає» питання і каже вірна відповідь. Переможе та команда, яка після відкриття всіх комірок з питаннями набере найбільшу кількість балів.
Є якісь запитання?
Щоб визначити, яка з команд відкриє сьогоднішню гру, я загадаю загадку. Команда, яка дала правильну відповідь і почне гру.
Отже, готові? Поїхали!
"Природного солі маленький шматок відповідати біля дошки допоміг" (крейда)
Команда відкривайте клітинку.
Питання вікторини:
ХІМІКИ І ЛІРИКИ
50б. Цей предмет - атрибут будь-якої поважаючої себе феї
(Чарівна паличка)
Ведучий: як ви думаєте, чи можна виготовити чарівну паличку самостійно? Показує досвід «Чарівна паличка»
100б. Про яке властивості металів йдеться у наведених нижче рядках, написаних А.С. Пушкіним?
Як пекельний промінь, як блискавка богів,
Німе лезо лиходієві в очі блищить,
І, озираючись, він тріпотить
Серед своїх бенкетів...
(металевий блиск)
150б. Яке з фізичних властивостей металів згадується вам, дивлячись на рядки вірша О.С. Пушкіна «Кинджал»?
Лемносский бог тебе скував
Для рук безсмертної Немезіди,
Свободи таємний страж, караючий кинджал,
Останній суддя Ганьби і Образи.
(ковкість/пластичність)
200б. У творі А. Бєляєва «Продавець повітря» наводиться опис властивостей газу, без якого життя на Землі неможлива. Назвіть цей газ
(О2)
250 б. Хто з найбільших російських хіміків був батьком Любові Дмитрівни Блок, дружини відомого російського поета Олександра Олександровича Блоку?
(Д.І. Менделєєв)
ХІМІЯ В ПОБУТІ
50б. Зараз ви побачите досвід, який називається «Дим без вогню». Досвід показує вчитель. Яку російську приказку спростовує даний хімічний експеримент?
(немає диму без вогню)
100б. Розчин цієї кислоти використовується в кулінарії, а також для консервування
(оцет/оцтова кислота)
150б. Який спосіб очищення чайної заварки від чаїнок ви використовуєте, коли наливаєте її з чайника в чашку через ситечко?
(фільтрування)
200б. Як добрива В сільському господарстві використовується гашене вапно - гідроксид кальцію Са(ВІН)2 - яке виходить при змішуванні негашеного вапна оксиду кальцію СаО - з водою. Напишіть рівняння реакції протікання даного процесу
(СаО + Н2О = Са(ОН)2)
250 б. Старовинні срібні монети, срібні ювелірні прикраси, срібний посуд часто бувають покриті чорним нальотом. До якого відомого вам класу бінарних сполук відноситься цей наліт?
(оксиди)
... НАПИШУТЬ НАШІ ІМЕНА
50б. Назвіть перший елемент таблиці Д.І Менделєєва
(водень)
100б. 5-% спиртовий розчин простої речовини використовується для дезинфекції шкіри навколо пошкоджень. Назвіть елемент VII групи таблиці Д.І. Менделєєва, що входить до складу цієї речовини.
(йод)
150б. Назва цього хімічного елемента дало давньогрецьке слово hēlios (хелиос), в перекладі означає «Сонце»
(гелій)
200б. Питання з роздатковим матеріалом. Команді видаються фотографії вчених і стікери з написаними на них назвами хімічних елементів:
Завдання: співвіднесіть фотографію вченого і хімічного елемента, названого в його честь
(Ейнштейн - эйнштейний, Нобель - нобелий, Менделєєв - менделевий, Кюрі - кюрій)
250 б. Стародавні єгиптяни вважали відомі їм сім металів представниками семи планет Сонячної системи. Який дорогоцінний метал вони пов'язували з Сонцем, а який - з Місяцем?
(золото і срібло)
ЖИТТЯ ЧУДОВИХ ЛЮДЕЙ
50б. Хто з учених 145 років тому 1 березня 1869 року відкрив Періодичний закон?
(Д.І. Менделєєв)
100б. Пам'ятник якомусь російському вченому-натуралісти, внесла свій внесок у розвиток хімії, фізики, астрономії, літератури, російської мови, приладобудування, географії, металургії, геології, художнього мистецтва, історії, економіки ви бачите на екрані?
(М.В. Ломоносов)
150б. Ім'ям цього італійського натураліста названа універсальна постійна - число молекул в 1 моль речовини
(Амедео Авогадро)
200б. Закінчите пропозицію одним словом. Швейцарський лікар VI століття Парацельс, чиє справжнє ім'я Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм, вважав, що «справжня мета хімії не у виготовленні золота, а в приготуванні ... »
(ліків)
250 б. Вчитель показуємо досвід «Вулкан», не вимовляючи назви. На екрані репродукція картини Карла Брюллова "Останній день Помпеї". Назвіть причину загибелі цього італійського міста, що дала назву продемонстрованому досвіду
(Вулкан/ вулкан Везувій/ Виверження вулкана)
ХІМІЧНА ПОЛИЧКА
50б. Цим предметом користуються не тільки хіміки, але і домогосподарки при переливанні рідини в тару з вузьким горлечком
(воронка)
100б. Загадка. Діє як решето, але виглядає інакше
(паперовий фільтр)
150б. Розгадайте ребус
(пробірка)
200б. Питання з роздатковим матеріалом. На столі стоїть пронумерована хімічна посуд, команді дана таблиця:
Завдання: пронумерувати свою таблицю у відповідності з нумерацією посуду на столі.
250 б. Завдання на уважність. Досвід з роданідом калію. До дошки викликається доброволець з команди, яка вибрала клітинку з даним питанням. На кисті його рук демонструється досвід з штучною кров'ю. Завдання команди письмово перерахувати всю хімічну посуд, що використовується в досвіді
(порцелянова чашка - в ній KSCN
скляна паличка
предметне скло, змочений FeCl3
хімічний стакан великого обсягу з водою)
Підведення підсумків: ведучий підраховує бали, набрані кожною командою. Оголошує переможця