Реклама












Конспект підсумкового уроку навколишнього світу, 2 клас


Урок для батьків другокласників
Конспект. Заключний урок навколишнього світу.
Уточнююча назва роботи (урок для батьків)
Автор: Плотнікова Тетяна Олександрівна, вчитель, Кемеровська область р. Прокоп'євськ МБОУ «Школа №11»
Опис роботи цей матеріал буде корисний вчителям початкових класів;
2 клас. Урок Навколишнього світу.
Розділ. Земля - наш спільний дім.
Тема: Наша маленька планета Земля. Людина і екосистема.
Цілі: Показати дітям, що могутність людини стало таке велике, що природа на Землі опинилася в небезпеці через дії людей.
Обладнання: карта півкуль, мультимедіа проектор, індивідуальна карта мандрівника.
Хід уроку
Хлопці, сьогодні у нас в класі найдорожчі і довгоочікувані гості! Дуже хочеться, щоб ваші батьки відчули себе в нашому затишному кабінеті комфортно. Давайте подаруємо їм частинку свого гарного настрою. Поверніться і посміхніться своїм батькам...
А тепер у хорошому настрої можна почати останній урок навколишнього світу в цьому році. Я пропоную відправитися в заочна подорож по нашій маленькій планеті і згадати те, що ми вже знаємо. Перед вами індивідуальна карта мандрівника, почнемо з бліц-опитування.
Бліц-опитування "Перевір свої знання": (поставте + чи -)
1. Уральські гори розділяють Європу і Азію;
2. В степах багато дерев;
3. Волга, Об, Єнісей, Лена, Амур - річки нашої країни;
4. Південніше Антарктиди є інші материки;
5. Пустеля Сахара розташована в Південній Америці;
6. Чи буває в січні літо;
7. Збирання їстівних рослин і полювання на диких тварин - найдавніше заняття людини;
8. Екосистема - це таке співдружність живої і неживої природи на землі, в якому всі відчувають себе як вдома;
9. Головне місто Німеччини - Париж;
10. Екватор - це найдовший меридіан.
Перевірка: + - + - - + + + - -
Оцініть свої відповіді:
8-10 - зелений,
5-7 - жовтий,
1-4 - червоний.
Практично всі готові відправитися в подорож по нашій блакитній планеті. Ви будете працювати в групах. У кожної групи текст, уважно прочитавши його вам потрібно здогадатися, де проходило ваше заочна подорож. Це місце вам потрібно буде відзначити на карті.
Робота в групах
1)Це материк, на якому водяться сумчасті ссавці: кенгуру, маленький, чарівний, що живе на деревах евкаліпта сумчастий ведмідь - коала, сумчасті білки і щури, а ще дивовижний звір качкодзьоб. Тут живе найбільша нелітаючий птах у світі - страус. На цьому материку розташована всього одна країна.
2)Це країна, яка розташовується в Північній Америці. Природні пояси і зони дуже схожі на зони нашої країни. Тому тут теж живуть лосі, ведмеді, білки, як і в Росії. Вона є батьківщиною хокею. Символом цієї країни є бобер і клен. Саме кленовий лист зображений на її прапорі.
3)Це найменший за площею океан Землі, розташований повністю в північній півкулі, між Євразією та Північною Америкою. Майже вся його акваторія, велику частину року покрита льодом. Тут можна зустріти самого великого сухопутної хижака - білого ведмедя. Довжина його тіла досягає 2,5 метра, вага півтонни. Він нападає на тюленів, нерпи, моржів, полярних дельфінів.
4)Це самий спекотний континент Землі. Він майже симетрично розташований по обидві сторони екватора. Подорожуючи на теплоході по найдовшій річці в світі Ніл, що протікає по цьому материку, можна побачити і єгипетські піраміди і пустелю Цукру, і ліани, і багато тварин. На берегах Нілу зустрінемо на водопої слона, жирафа, носорога і зебру, яка живе тільки на цьому материку.
5)Ця країна знаходиться на материку Південна Америка. У цій країні протікає річка Амазонка - найдовша і найповноводніша річка у світі. Тут водяться піраньї і рожеві дельфіни. А найвідоміший мешканець амазонських вод - жахливий водяний удав анаконда. Країна відома у всьому світі як батьківщина сучасного футболу і найбільш видовищних бразильських карнавалів. Виробництво кави в цій країні складає приблизно третину світового.
6)Це цікава країна з насиченою і тривалою історією знаходиться в Азії. Це держава посідає перше місце у світі по чисельності населення. Тут вирощують рис і їдять паличками. Це батьківщина феєрверку, паперу, порцеляни та щілинка. Крім того, саме в цій країні народилося Кун фу. Можна сказати, що панда є національним символом і гордістю цієї країни. Особини панди занесені до червоної книги, охороняються державою. За полювання і винищення цієї тварини тут чекає смертна кара.
7)Цей суворий материк, майже весь покритий потужним шаром льоду. Цей материк не належить жодній державі, там люди не живуть постійно, тільки працюють вчені. Тваринний світ тут дуже бідний. Типові мешканці - пінгвіни. Вони пристосувалися не тільки до суворих зимових морозів та хуртовин, але і до малого кількістю опадів і, нарешті, до багатомісячної темряві полярної ночі.
Давайте оцінимо роботу наших мандрівників. Кожна група повинна розповісти, за яким підказок визначила місце свого подорожі.
Оцініть свою роботу в групі гуртком зеленого, жовтого або червоного кольору...
Подивіться на карту, ми побували в різних частинах світу, зустріли різних тварин, які почуваються комфортно саме в місцях свого перебування. Здогадайтеся за ключовими словами, про що піде мова далі на сьогоднішньому уроці? (на екрані ключові слова)
• Співдружність
• Жива природа
• Нежива природа
• Мешканці
• Як вдома
(Будемо говорити про екологічних системах)
Скажіть, а що таке екосистема? (Екосистема - співдружність живої і неживої природи на Землі, в якому всі мешканці відчувають себе як вдома.)
Що ще ви можете розповісти про екосистемі? (В екосистемі кожен організм виконує свою роль.)
Хто виступає в ролі годувальників в екосистемі? Чому?(Рослини, так як вміють створювати органічні речовини, з яких складаються всі живі організми.)
Яка роль в екосистемі у тварин?(Тварини в екосистемі виконують роль їдців.)
А хто є сміттярами? (Сміттярі - це гриби, бактерії, деякі комахи.)
А які екосистеми ви знаєте? (ліс, луг, річка, болото...)
Скажіть, чи потрібна в екосистемі допомогу з боку людини? (Екосистема може існувати як завгодно довго без допомоги людини.)
- Як ви думаєте, людина може обійтися без природи? (Людина, як і будь-який інший організм, потребує інших членів екосистеми, адже він повинен дихати, харчуватися, брати участь у кругообігу речовин.)
- Як ви думаєте, чи був чоловік раніше учасником екосистеми? (Так, спочатку він жив за тим же законам, що і всі живі істоти планети.)
- Коли він почав порушувати життя екосистеми? (чоловік раніше був частиною екосистеми, але як тільки він придбав могутність і забув про свого зв'язку з природою, став її руйнувати. Коли людина стала займатися сільським господарством, будувати міста, заводи, фабрики. З розвитком науки і техніки)
- Значить, чим більше розвивається промисловість, тим сильніше забруднюється навколишнє середовище!
Послухайте діалог наших друзів Михайла і Олени:
Олена: Потрібно закрити всі заводи і фабрики! Не потрібно будувати міста, щоб людина знову став учасником екосистеми, як в стародавні часи! Тоді природа буде врятована!
Міша: А мені здається, що розвиток науки і техніки - це добре! І є інший спосіб для збереження нашої природи!
Хто з хлопців прав? А ви як вважаєте хлопці, як же можна врятувати нашу природу? (Людина усвідомлює, що приносить шкоду навколишньому світу, тому створює заповідники, є червона книга, очисні споруди, заводи з переробки сміття, придумують більш екологічно чисте паливо тощо)
Може бути коли-небудь хтось із вас зробить наукове відкриття, яке допоможе очистити повітря або зробити всю воду океанів чистою, а може щось ще... Але це буде років через 10-15, коли ви закінчите університети і станете вченими! А що ж робити весь цей час?
Подумайте, як ви можете допомогти природі? Повернемося до ваших картах.
Складіть і поясніть правила дбайливого ставлення до природи.
Перевірка.
Оцінка.
Все правильно - зелений,
1 помилка - жовтий,
2 і більше помилок - червоний.
- Давайте підведемо підсумок вашої роботи. Подивіться на карту.
У кого три зелених гуртка? два зелених гуртка? - це оцінка п'ять
Один зелений? Всі жовті? - чотири.
Якщо вам було цікаво на уроці - «посадіть» зелене дерево на планету. Якщо було надто важко або не цікаво - «посадіть» червоне дерево.
Мені б хотілося, щоб наша планета завжди залишалася такою ж зеленою як у вас. Я з задоволенням передаю вам листа. Від кого ці листи ви здогадаєтесь, коли прочитаєте. А ось написати відповідь на цей лист - це і буде вашим домашнім завданням на літо. Свій відповідь ви принесете на наступний урок навколишнього світу вже у вересні.