Реклама












Конспект відкритого уроку української мови в 7 класі. Деепричастный оборот


Конспект відкритого уроку української мови в 7 класі на тему: «Деепричастный оборот. Розділові Знаки в реченнях з деепричастиями і деепричастными оборотами».
Дані Автора
ПІБ Мельникова Тетяна Григорівна.
Місце роботи МБОУ ЗОШ №41 "Гармонія" г.о. Самара.
Місто Самара.
Посада вчитель російської мови та літератури


Пропоную конспект комбінованого уроку з російської мови у 7 класі за УМК Т.А.Ладыженской, який можна використовувати при вивченні нової теми "Деепричастный оборот", спираючись на знання, отримані при вивченні теми "Причетний оборот".

Тип уроку: комбінований

Головна дидактична мета:
Навчити учнів самостійно знаходити в реченні деепричастный оборот.
Виховна мета:
Підвищувати індивідуальну відповідальність школярів за результати учбової праці.
Освітні цілі:
1. Сформувати вчення відокремлювати деепричастный оборот і графічно позначати.
2. Навчити учнів аргументувати свої дії при постановці розділових знаків при деепричастном обороті.
3. Повторити відокремлення причетних оборотів.
Розвиваюча мета:
Сприяти розвитку монологічної мови.
Обладнання уроку:
Репродукція картини: І. Левітан "Осінь", А.Саврасов "Осінь. Сокільники, И.Шишкин "Осінь", плакат «Правила аукціону», жетони, проектор, інтерактивна дошка, ноутбук.
Хід уроку:
1. Словникова робота.
Слово вчителя.
-Йде останній осінній місяць.
Сумовита пора! Очей очарованье
Приємна мені твоя прощальна краса,
Люблю я пишне природи увяданье...
- Складіть 5 словосполучень «дієприкметник + іменник» по темі «Осінь». А в цьому нам допоможе репродукція картин відомих художників: І. Левітана "Осінь", А.Саврасова "Осінь. Сокільники, І.шишкіна "Осінь".
(вкриті листям доріжки, обсипається листя, жовтіюче листя, що дме вітер, дрібний дощ, замерзлі калюжі, що пливуть по небу хмари, синеющее небо)

2. Фронтальний опитування (аукціон)
Правила аукціону (плакат)
1. Робота колективна, але говорять по черзі при повній тиші.
2. Якщо хочеш щось сказати, підніми руку.
3. Кожен може сказати тільки одне правило або пропозицію.

- Що таке деепричастие?
- Що спільного у дієприслівники з дієсловом? (вид, загальне лексичне значення, питання, що нагадують питання дієслів)
- Що спільного у дієприслівники з прислівником? (не змінюється)
- Яка синтаксична роль дієприслівників? (у реченні є обставиною)

3. Перевірочна робота (за варіантами)

- Знайдіть речення, в яких є дієслівна форма, що означає додаткову дію до основного (деепричастие)

1 варіант
1. Космонавт слухає і посміхається.
2. Зграї птахів ляскають крилами і піднімаються вгору.
3. Блимав ліхтар і тьмяно освітлював вулицю.
4. Жовті листя, слабо вагаючись, падають на землю.

2 варіант
1. На доріжках лежать листя, сумно шаруділи під ногами.
2. Приземлилися парашутисти оточили товариша.
3. Птахи изогнули довгі шиї і піднімаються вгору.
4. Я відкрив вікно і замилувався краєвидом.

- Запишіть ці пропозиції в зошиті (2 учні біля дошки)

Висновок: Основне значення дієприслівників - дописувати, домальовувати основні дії.

4. Пояснення нового матеріалу
На інтерактивній дошці:

- Складемо опорний конспект (таблиця на інтерактивній дошці) (складається, спираючись на знання про хлопців причасних обороті)

5. Завдання ЄДІ (А - 5)
- Знайдіть правильне продовження речення
Сидячи в кріслі,
1) до мене підійшла сестра.
2) світло повинне падати зліва.
3) Спостерігаю за граючими дітьми.
4) Низько нахиляється голова.

Головне правило -
виконавець (підмет) - один (і дії основного і додаткового).
Правильна відповідь 3.

6. Закріплення.
Вправа 136 (письмово)

7. Підсумки уроку:
- Що таке деепричастный оборот?
- Як він виділяється на письмі?

8. Домашнє завдання:
Вивчити опорний конспект,
Вправа 163 (на оцінку «5»)
Вправа 167 (на оцінку «3»).

Аналіз уроку української мови в 7 класі на тему: «Деепричастный оборот. Розділові Знаки при ньому»
На уроці були поставлені вчителем навчальні завдання, орієнтовані на формування діяльності, а не передачу інформації. Завдання, що виконуються на даному уроці, носять переважно продуктивний характер: діти самі формували поняття нової теми, спираючись на одержані раніше знання і вміння по темі «Причетний оборот. Розділові Знаки при ній». В цьому проявилися актуалізація і збагачення суб'єктивного досвіду учнів. На уроці використано гру «Аукціон» при опитуванні по темі: «Деепричастие». Вчителем були створені ситуації, які дозволяють учням виявляти свої здібності, можливості, тобто ситуації успіху, а також ситуації самостійного пошуку відповіді на поставлене вчителем запитання.
На даному уроці організовано рівноправну партнерську спілкування в ході навчальної взаємодії: організація співробітництва учнів між собою, вільне і відкрите вираження учнями своєї думки. Вчитель був колегою учням, старшим і досвідченим, але однаково з ними зацікавленим в хороших результатах.