Корекційна робота з дітьми із ЗНМ
Автор: Тетяна Миколаївна Хусаїнова, вихователь МАДОУ с. Кигбаево, Сарапульського району, Удмуртська республіка
Тема: «Подорож в село»
Мета: Збагачення та активізація словника дітей за темою «Свійські тварини».
Освітні завдання:
1.Расширять уявлення дітей про свійських тварин та їх дитинчат.
2.Систематизировать знання дітей з теми "Свійські тварини"
3.Закреплять уявлення про домашніх тварин: частини тіла, звички, принесена користь, назви осель.
4.Учить утворювати дієслова позначають голоси домашніх тварин.
Розвиваючі завдання:
1.Пополнять і збагачувати активний словник через виконання вправ.
2.Развивать пам'ять, увагу, слухове і зорове сприйняття, логічне мислення.
3.Развивать дрібну моторику рук, координацію рухів під музичний супровід.
4.Развивать особистісні якості: волю, вміння вислуховувати відповідь товаришів.
Виховні завдання:
1.Воспитывать інтерес до НОД.
2.Воспитывать самостійність.
3.Формировать вміння надавати допомогу товаришеві.
Обладнання: Запис голосів тварин, запис пісні «Про козлика», стільці, м'яч, скриня, дерев'яний будиночок, сюжетні картинки із зображенням домашніх тварин
Роздатковий матеріал:
Тарілочки, шапочки домашніх тварин, розрізні картинки з тваринами, іграшки домашніх тварин та їх дитинчат.
Мовний матеріал:
Іменники:
Тварини, корова, теля, кінь, лоша, свиня, порося, коза, козеня, вівця, баран, вівця, собака, собака, кішка, кошеня; корівник, конюшня, свинарник, сарай, буда, будка, будинок; роги, голова, тулуб, ноги, копита, лапи, вуха, грива, вим'я, хвіст, п'ятачок; молоко, м'ясо, шкура, шерсть, пух, вантаж.
Імена прикметники:
Домашні, корисні.
Дієслова:
Мукає, ірже, хрюкає, бекає, нявкає, скаче, перевозить, ловить, хлепче, дряпає, охороняє.
Попередня робота:
Оформлення дітьми і батьками книжок-саморобок про домашніх тварин, читання художньої літератури, розглядання альбомів «Домашні тварини та їх дитинчата».
Хід заняття
1.Организационный момент
Вправа «З добрим ранком» (масаж)
З добрим ранком, оченята!
Ви прокинулися?
(Вказівними пальцями погладжуємо очі)
З добрим ранком, вушка!
(Долоньками погладжують вушка)
Ви прокинулися?
(Прикласти долоні до вух,зображуючи Чебурашку) З добрим ранком, ручки!
Ви прокинулися?
(Погладити ручки)
З добрим ранком, ніжки!
Ви прокинулися?
(Погладити ніжки)
З добрим ранком, сонце!
Ми прокинулися!
(Підняти руки вгору і подивитися очима вгору)
2.Введение в тему
Логопед: Хлопці подивіться, який сьогодні чудовий день, ходімо гуляти.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Ми у двір йдемо гуляти.
Включається запис голосів домашніх тварин
Логопед: Куди це нас доріжка привела? Це хлопці скотний двір. А як ви думаєте, хто там живе? (Домашні тварини).
- А чому їх так називають? (Тому-що за ними доглядає людина, вони приносять йому користь).
- А голоси, яких тварин ви почули? (Коні, вівці, кози, свині, корови, собаки, кішки)
На дошці виставляються картинки домашніх тварин
3.Игра «Хто як голос подає?»
Логопед: А зараз пограємо з м'ячем. Кому кину м'яч, той відповідає на моє запитання.
-Як подає голос собака? Що вона робить? (Собака гавкає).
-Як подає голос кінь? Що вона робить? (Кінь ірже) і так далі. (Вівця бекає, свиня рохкає, корова мукає, кішка нявкає).
4.Игра «Збери картинку»
Логопед: Хлопці, а де ж наші тварини? Подивіться загони, де гуляють з тваринами порожні, там лежать тільки якісь шматочки паперу.
Діти розглядають і з'ясовують, що це частини тварин, логопед просить їх зібрати картинки
Логопед: Назвіть, у кого хто вийшов на картинці?
Діти називають кожен своє тварина
5.Упражнение «Корисні тварини»
Логопед: Хлопці, а скажіть, яку користь приносить людині тварина?
(Корова дає людині молоко та м'ясо; кінь перевозить вантажі; свиня - м'ясо, сало, шкіру; вівця - м'ясо, шкуру, шерсть; коза - молоко, пух, шерсть; собака - охороняє будинок; кішка ловить мишей)
Логопед: Раз тварини приносять людині користь. Отже, які вони? (Корисні). Кожній тварині людина будує будинок. А ви знаєте, як називаються ці будинки? Де живе корова? (Корова живе в корівнику) А кінь? (Кінь у стайні) (Свиня в свинарнику, коза і вівця живуть у сараї, собака живе в будці).
6.Игра «Назви частини тіла»
Логопед: Хлопці подивіться, на столі стоять іграшки домашніх тварин. Підійдіть до столу і візьміть будь-яку тварину. Уважно подивіться на них і назвіть їх частини тіла.
- Що є у корови? (У корови є голова, роги, тулуб, ноги, копита, хвіст, вим'я). У коня - голова, грива, вуха, тулуб, ноги, копита, хвіст, у барана - голова, роги, тулуб, ноги, копита, хвостик. У кози - голова, роги, вим'я, тулуб, ноги, копита, хвіст, у свині - голова, вуха, п'ятачок, тулуб, ноги, хвіст. У собаки - голова, вуха, лапи, тулуб, хвіст. І так далі.
7.Игра «У кого хто?»
Логопед: Хлопці поки ми з вами розмовляли про дорослих тварин, дитинчата домашніх тварин вибігли у двір і переплуталися. Давайте допоможемо їм знайти своїх батьків.
Діти підходять до столу і знаходять іграшку дитинча домашньої тварини, називають їх
- У корови хто дитинча? (Теля)
- У коня - лоша, у вівці - ягня, у свині - порося, у кішки - кошеня, у собаки - цуценя, у кози - козеня.
8.Физкульт/хвилинка
Гра «Козлик»
Стрибав козлик на лузі
По квіточкам прямо
(Дитина - козлик виконує підскоки в центрі кола)
Раптом він завмер на бігу
Загубилась мама.
(Всі діти виконують повороти і нахили голови вліво, вправо.
Ой-Ой-ой, ой-ой-ой,
Загубилась мама.
(Діти йдуть по колу)
Він не знаючи, що до чого
Ткнувся до нової мамі
(Дитина - козлик виконує підскоки в центрі кола)
Але йому сказала «Му»
Тітонька з рогами.
(Вказівними пальцями показують рогу, виконуючи нахили голови)
Му-Му-Му, Му-Му-Му.
Тітонька з рогами
Він підстрибом по траві
(Діти йдуть по колу)
Ось і мама зразок
(Дитина - козлик виконує підскоки в центрі кола)
Але йому сказала «Бе»
У білій шубі тітка
(Піднімають зігнуті в колінах ноги, руки на поясі)
Бе-Бе-Бе, Бе-Бе-Бе,
У білій шубі тітка
Козлик кинувся стрімголов
(Діти йдуть по колу)
До самої грізної мамі
(Дитина - козлик виконує підскоки в центрі кола)
Але йому сказала «Гав»
Тітонька з іклами
(Виконують хапальні рухи пальцями рук)
Гав-гав-гав, гав-гав-гав,
Тітонька з іклами
Все він прикинув в умі
(Діти йдуть по колу)
І промчав повз
(Дитина - козлик виконує підскоки в центрі кола)
І йому сказала «Мо»
Ласкава мама.
(Діти виконують пружинку)
Мо-Мо-Мо, Мо-Мо-Мо,
Ласкава мама.
(Дитина-козлик і дитина-коза,виконують підскоки в центрі кола)
9.Игра «Перетворюємося на домашніх тварин»
Логопед: Хлопці, а давайте перетворимося на домашніх тварин.
- Навколо себе повернись, у тварин перетворися.
- Тепер ви не хлопчики і дівчатка, ви з тваринами. Спробуйте розповісти про себе.
- Хто, ти? (Я кішка) Що ти вмієш робити? (Я ловлю мишей, лакаю молоко, царапаюсь, нявкаю)
- Хто ти? (Я собака) Як називається будинок, в якому ти живеш? (Я живу в будці). Що ти вмієш робити? (Я вмію гавкати, гарчати, гризти, охороняти).
- Хто ти? (Я корова) Яку приносиш користь людині? (Я даю людині молоко і м'ясо)
- Хто ти? (Я свиня) Як ти голос подаєш? Що робиш? (Я хрюкаю) Хто у тебе дитинча? (у мене порося)
10. Підсумок заняття
- Про кого ми сьогодні говорили?
- Чому корову, козу, коня, свиню, собаку і кішку називають домашніми тваринами? (Тому-що за ними доглядає людина, вони приносять йому користь).
- А зараз нам пора повертатися у групу.