Урок географії в 7 класі на тему: «Африка. Природні ландшафти»
Автор: Кушнарьова Тетяна Миколаївна - вчитель географії МБОУ ЗОШ №9 р. Азова Ростовської області.
Опис матеріалу: Шановні колеги пропоную розробку уроку географії для учнів 7 класу. Даний урок можна використовувати для узагальнення знань по темі. Для позитивного результату потрібно підготовчий етап.
Підготовчий етап: Учнів необхідно заздалегідь розділити на чотири команди, в кожній вибрати керівника експедиції. Підготувати таблички з назвами природних зон Африки, розподілити обов'язки в команді і призначити дослідників: клімату, ґрунтів, рослинного і тваринного світу. У кожної групи ноутбук з доступом до мережі Інтернет.
Навчально-методична розробка уроку географії у 7 класі на тему :
«Африка. Природні ландшафти»
Цілі уроку:
Освітні - закріпити поняття «природні зони», показати різноманітність природних зон Африки, їх залежність від клімату.
Розвиваючі - продовжити формування пізнавальної активності учнів, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, працюючи з різними джерелами інформації.
Виховні - виховувати почуття відповідальності, зацікавленого ставлення до навчання, розвивати інтерес до географії.
Тип уроку : Урок узагальнюючого повторення.
Для забезпечення плідного навчального процесу передбачається використання:
Підручник О.А.Климанова-2-видання Москва «Дрофа»- 2008р
Атлас з географії - 7 клас
Інтерактивна дошка
Фізична карта світу
Карта природних зон Африки
Інтернет-ресурси:
1 Сайт видавництва «Просвіта» (рубрика «Географія»)
2 Сайт видавництва Дрофа (рубрика «Географія»)
Хід уроку
Орг. момент. Повідомлення теми і мети уроку.
( звучить уривок мелодії з програми «Клуб мандрівників»)
Вчитель. Ви чуєте цю дивовижну музику?! Вона кличе нас в захоплюючу і в теж час наукову експедицію по Африці, але насамперед нам слід підготуватися до неї.
Завдання №1 ( розуміння причинно-наслідкових зв'язків)
Слайд №1 презентації - Це красиве і мальовниче озеро з плаваючими на ньому островами, на які вирішуються опуститися тільки птахи. Розташоване воно на висоті 1134м над рівнем моря, його площа в 2 рази більше Азовського моря. Що це за озеро і де воно розташоване? Показати на карті.
Учень. Озеро Вікторія, розташоване на Східно-Африканському плоскогір'ї
Вчитель.
Завдання №2 (перевірка умінь і знання номенклатури)
Показати на мапі озера Чад, Танганьїка, Ньяса , Рудольфо - вказати причину утворення озерних улоговин.
Показати на мапі р. Ніл і дати коротку характеристику.
Завдання №3 ( перевірка термінів)
Ландшафт, природний ландшафт, природна зона
- виставлення оцінок
Вчитель. Тепер, ми готові відправитися в наукову експедицію. У нас з вами чотири наукові групи, які будуть досліджувати природні ландшафти Африки (вологі екваторіальні ліси, савани, тропічні пустелі, жестколиственные лісу). Кожна група працює з керівником експедиції.
Слайд №2 презентації - фото всіх природних ландшафтів і план опису для характеристики
План
1. Географічне положення
2. Клімат
3. Грунту
4. Рослинний світ
5. Тваринний світ
Вчитель. Зараз кожна наукова група за планом, з використанням карт атласу та інших джерел інформації дасть характеристику своєї природної зони. Керівник експедиції заздалегідь розподілив відповідальних дослідників. Готовність 3минуты.
Учень. Я науковий керівник дослідження вологих екваторіальних лісів ( характеризує географічне положення природної зони, далі виступають дослідники клімату, ґрунтів, рослинного і тваринного світу)
Таким же чином поступають і інші науково-дослідні групи.
Вчитель. Молодці, хлопці, тепер для нас Африка не загадковий материк, а знайомий і улюблений.
Вчитель. Для кожної групи на екрані з'явитися тестове завдання, ваше завдання за 3 хвилини з ним впоратися.
Слайд №3 презентації
Тест №1
1. Розташована ця природна зона по обидві сторони від екватора в басейні р. Конго:
а) савани
б) вологі екваторіальні ліси
в) пустелі
г) жестколиственные лісу
2. Ця зона - батьківщина багатьох цінних рослин. Близько 1000 видів дерев:
а) пустелі
б) савани
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
3. Максимальна кількість опадів випадає :
а) савани
б) пустелі
в) жестколиственные лісу
г) вологі екваторіальні ліси
4. Червоно-жовті фераллитные грунти зустрічаються в :
а) вологі екваторіальні ліси
б) пустелі
в) жестколиственные лісу
г) савани
5. Температура влітку і взимку +24 :
а) савани
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
Тест №2
1. Ця зона займає 40% площі Африки:
а) пустеля
б) саванна
в) жестколиственные лісу
г) вологі екваторіальні ліси
2. Температура січня +16, температура липня +28:
а) савани
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
3. Часто в сухий період зустрічаються пожежі:
а) пустелі
б) вологі екваторіальні ліси
в) жестколиственные лісу
г) савани
4. Червоно-бурі грунти зустрічаються:
а) жестколиственные лісу
б) пустелі
в) саванна
г) вологі екваторіальні ліси
5. Баобаб - саме дивне дерево:
а) саванна
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
Тест №3
1. Вітер приносить пилові бурі:
а) савани
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
2. Різке коливання температур протягом доби:
а) пустеля
б) вологі екваторіальні ліси
в) жестколиственные лісу
г) саванна
3. Природна зона розташована в тропічному кліматичному поясі:
а) саванна
б) жестколиственные лісу
в) вологі екваторіальні ліси
г) пустеля
4. Піщані грунти зустрічаються:
а) савани
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
5. Зустрічаються оазиси:
а) савани
б) вологі екваторіальні ліси
в) пустеля
г) жестколиственные лісу
Тест №4
1. Природна зона займає дуже маленьку площу Африки:
а) савани
б) жестколиственные лісу
в) пустеля
г) вологі екваторіальні ліси
2. Природна зона розташована в субтропічному кліматичному поясі:
а) савани
б) пустелі
в) вологі екваторіальні ліси
г) жестколиственные лісу
3. Природна зона сильно змінена людиною:
а) жестколиственные лісу
б) пустелі
в) саванна
г) вологі екваторіальні ліси
4. На гілках рослинності можна побачити багато кіз:
а) савани
б) пустелі
в) жестколиственные лісу
г) вологі екваторіальні ліси
5. У цій природній зоні ростуть туя, кедр та ін:
а) жестколиственные лісу
б) саванна
в) пустеля
г) вологі екваторіальні ліси
Вчитель. А тепер помінялися відповідями дослідники і між собою керівники експедиції - взаимопроверка, увага на екран (дані варіанти відповідей)
Слайд №4 презентації
Підведення підсумків уроку, коментарі вчителя про роботу кожної наукової групи та їх керівників.
Виставлення оцінок вчителем
Домашнє завдання. Повторення вивченого, робота на контурній карті : природні зони .