Гра по станціях з протипожежної безпеки для учнів корекційної школи VIII виду. Сценарій
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду р. Боровичі, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект гри по станціям для учнів спеціальних(корекційних) шкіл VIII виду по темі «Протипожежна безпека». Даний матеріал буде корисним вчителям, класним керівникам корекційних та загальноосвітніх шкіл, вихователям дитячих садків.
Мета: закріплення знань учнів про пожежну безпеку за допомогою гри.
Завдання:
1.закрепить знання про правила пожежної безпеки;
2.развивать почуття колективізму, взаємовиручки;
3.організація дозвіллєвої діяльності дітей.
Підготовча робота: учні розбиваються на кількість команд за кількістю станцій ( у мене 10);
команди формуються наступним чином: у кожній команді учні з 1 11 клас (по 1, 2 учня).
Гра проводилася на вулиці.
Попередня робота: підготовляються маршрутні листи, на кожній станції коштує підготовлений дорослий.
Необхідний інвентар: бочка з розміткою, відра,
плакат з протипожежної безпеки,
одяг (куртка, каска, рукавиці тощо на вибір провідного),
конверт з розрізаною картинкою;
медичний інвентар (по можливості).
Хід заходу:
1. Побудова команд.
2.Вступительное слово.
Говоримо - вогонь нам друг!
Але ворогом він стане раптом,
Якщо ми про нього забудемо,
Помститься він відразу людям.
Пошкодуєте
Ви в битві з вогнем.
Тут він страшний і суворий -
І від будинку купа дров.
-Хлопці, ви, ймовірно, не раз бачили, як по місту майорять червоні машини, перекриваючи рівний шум вулиць тривожними сигналами. Це означає, що десь виникла пожежа і комусь потрібна негайна допомога. А як часто по телевізору показують пожежі, що відбуваються в різних куточках країни. Зазвичай все це ви слухаєте і думаєте, що особисто до вас це не відноситься. І, тим не менше, кількість пожеж зростає.
Зараз ми перевіримо, і закріпимо наші знання про пожежної безпеки. У грі будуть брати участь 10 команд. Виберіть, будь ласка, капітанів!
3. Роздача маршрутних листів, пояснення ходу гри.
- Кожна команда буде проходити завдання на станціях, назва та місце розташування не вказано на аркушах - маршрутах. Ви повинні бути дружними, швидкими, спритними і кмітливими, щоб виграти! Але це не означає, що ви повинні поспішати! Удачі всім!
Хлопці починають рух у відповідності з маршрутними листами.
1станция « Чим гасити пожежу».
Учням пропонується перелічити всі відомі їм засоби гасіння пожежі (вода, піна, сніг, земля, пісок, вуглекислий газ, вогнегасники та ін). За кожен відповідь 1 бал.
Потім команді пропонується конверт, в якому знаходиться розрізана ілюстрація предмета відноситься до пожежної безпеки. Команди повинні скласти це зображення і назвати його. Потім від кожної команди учасник повинен розповісти, як ним користуватися. Оцінюється правильність і точність виконання. (Н-р, вогнегасник.)
2 станція «Як надати першу допомогу людині, що отримав термічний опік».
Хлопці відповідають на питання, застосовуючи отримані знання на уроках. Починають з молодших хлопців. Можна запропонувати вибрати необхідні медичні препарати та інструменти, необхідні в даному випадку (шприц, ножиці, бинт, вата, краплі в ніс, гірчичники, зеленка, крем ( те, що є в наявності). По ідеї, хлопці практично нічого не повинні вибрати.
Потім дорослий на станції узагальнює відповіді дітей:
Розрізняють чотири ступені опіку:
1 - почервоніння шкіри, припухлість;
2 - поява пухирів;
3 - у місці опіку утворюється струп;
4 - обвуглювання тканини.
Долікарську допомогу надають лише при першому ступені опіку. Відразу ж потрібно обробити чистою м'якою тканиною, змоченою спиртом для знезараження і зменшення болю. Згодом на уражене місце можна накласти пов'язку з фурациліном. Опіки інших ступенів не обробляють, їх захищають сухою стерильною пов'язкою. Не можна при опіках використовувати жир або вазелін, а також розчини "марганцівки" та "зеленки", які ускладнюють розпізнавання ступеня тяжкості опіку.
Оцінюється робота на станції по 5-бальній системі.
3 станція «Водовози» .
- Хлопці, згадайте, як виглядає знак, який вказує на протипожежний водойму?
- Де на території нашого табору розташовані ці знаки?
-Чим найчастіше гасять пожежі? (Водою).
- Як повинні працювати пожежники? (Чітко, злагоджено).
- Ось зараз ви будете набирати воду в бочку, для цього ви повинні вишикуватися в ланцюжок і передавати відро один одному! На всю роботу вам дається 3 хвилини. Подумайте, як вам зручніше встати, хто і що буде робити. (На бочці розмітка обсягу води, кількість і розмір відер на вибір проводить захід). У листах зазначається кількість набраної води, зазначається наскільки чітко хлопці працювали.
4 станція «Без відгадки не загадка»
Ведучий читає загадки кожній команді. За правильну відповідь 1 бал.
Червона корова всю солому поїла. (Вогонь.)
В маленькій коморі лежить пожежа на пожежу. (Сірникову коробку і сірники.)
Закопай - не згниє, кинь у воду - попливе. (Вугілля.)
Червоний бик стоїть, трясеться, чорний на небо біжить. (Вогонь та дим.)
Маленька, справненька, а велику біду приносить. (Іскра.)
Від вогню походжу, від вогню і вмираю. (Вугілля.)
Стоїть будинок, п'ятдесят сестричок в ньому. Пораджу я дітям, не грайте з цим будинком! (Сірникову коробку.)
Скільки б не їв, ніколи ситий не буде. (Вогонь.)
5 станція «Девіз пожежної охорони».
Кожній команді видається окремий аркуш з неповними девізами.
Хлопцям пропонується дописати рядки в девізі. Оцінюються при підведенні підсумків.
• .....................................................
Що з вогнем жартувати не можна!
• Легше, ніж пожежу гасити,
.............................................................
6 станція «Запитання - відповідь»
Ведучий задає питання, за правильну відповідь - картку, присвоюються очки за кількістю зароблених карток.
Питання:
1. Який орган при пожежі захищає ватно-марлева пов'язка? (Дихання.)
2. Опік, викликаний полум'ям, окропом, парою, дотиком до гарячих металевих предметів. (Термічний.)
3. Засіб пожежогасіння. (Вогнегасник.)
4. Який вихід треба шукати під час евакуації при пожежі в магазині, кінотеатрі і інших громадських місцях? (Аварійний.)
5. Номер пожежної служби? ( 01.) Діти повинні згадати і номер виклику машини з стільникового телефону!
6. Чому телефон пожежної служби - 01?
• 01 - простий, його всякий запам'ятає,
• 01 - номер короткий, на пожежі дорога кожна хвилина,
• 01 - номер зручний, його в темряві легко набрати на диску телефону.
4. Якими повинні бути ваші дії, якщо з працюючого телевізора чи з якогось іншого електроприладу пішов дим?
Відповідь: Выдерну вилку з мережі і накину на телевізор вологе ковдру.
5. Чому не можна гасити електропроводку під напругою? Чому?
Відповідь: не Можна гасити водою та пінними вогнегасниками, оскільки вода є провідником електричного струму.
6. Як бути, якщо загорівся пролитий біля гаража бензин?
Відповідь: Затушу вогонь піском чи землею
7 станція «Самий уважний»
А) учням пропонуються питання на увагу:
-Де в нашому будинку знаходяться вогнегасники?
- Де в будівлі заміської бази знаходиться пожежний пульт?
- Де висить план евакуації? Та ін.
Б) Підібрати підписи до плакатів.
Хлопцям пропонується плакат з правилами пожежної безпеки. Пропонується підібрати підписи під картинками. (Плакат хлопцям знаком, він висить при вході в будівлю табору).
Оцінюється правильність відповідей - 1балл.
8 станція «Одягни пожежного».
Два стільця (лавки, пеньки на майданчику), команда стоїть біля одного стільця, капітан у іншого. На стільці куртка, рукавиці, каска, шланг (скакалка, гімнастична палиця). Кожна дитина підбігає до капітана, капітан одягає дитину, той бере шланг, оббігає стілець, роздягається. Передає естафету товаришеві. Так проходять естафету всі діти. Враховується час проходження і спокій у діях.
Після проходження ведучий робить висновок з хлопцями про те, що все треба робити чітко, послідовно, без метушні.
9 станція «Вибір дії».
Що потрібно зробити, якщо людина опинилася в зоні пожежі, і на ньому загорівся одяг? Ваші дії по порядку. Пояснити, на чому вони засновані.
Хлопцям дається час подумати і підготувати відповідь.
Відповідь: не Можна бігати в палаючій одязі, полум'я від цього тільки посилюється. Якщо горить невелику ділянку, зривають одяг і гасять далеко легкозаймистих предметів. Коли полум'я охоплює більшу частину одягу, перш за все, потрібно прийняти горизонтальне положення, щоб вогонь не поширювався до голови, а потім гасити водою, снігом, піском, рідкої брудом, огнегасительным порошком, можна навіть пінний вогнегасник. Потерпілий повинен при цьому закрити очі.
10 станція «Чорний ящик».
Ведучий показує чорний ящик, в якому лежить предмет, пов'язаний з пожежною безпекою. Кожна команда по черзі задає питання про вміст скриньки. Ведучий може відповідати тільки "так", "ні", "гаряче", "холодно". Оцінюється за 5-бальною системою за більш короткий час відгадує предмет. (Праска.)
Після підрахунку балів і обговорення ходу гри підбиваються підсумки.
Переможцям та учасникам призи та дипломи.
Ведучий: Хлопці, завжди пам'ятайте, що пожежу легше попередити, ніж загасити, що маленька сірник може обернутися великою бідою.
Щоб уникнути пожежі, необхідно добре знати і суворо дотримуватися правил пожежної безпеки. Але якщо пожежа все-таки відбувся, треба чітко знати, як себе вести.
Постарайтеся, щоб вогонь завжди був вашим другом і ніколи не став ворогом.
Бережіть від вогню своє життя, життя інших людей, дім, в якому ви живете, і школу, в якій вчіться!