Конспект уроку читання для учнів 7 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект уроку читання для учнів 7 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду. Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та читання корекційних та загальноосвітніх шкіл. Учні на уроці навчаються виразного читання, аналізують, порівнюють, висловлюють свою думку. Кожен учень на уроці отримує можливість проявити активність, застосувати наявні знання по темі.
Тема уроку: І.А. Крилов. Байка «Ворона і Лисиця»
Мета уроку:
Знайомство учнів з байкою І.А. Крилова « Ворона і Лисиця».
Завдання: Розвивати навички виразного читання, творчі здібності дітей.
Розвивати вміння висловлювати свої почуття по відношенню до прочитаного.
Обладнання: портрет письменника, фото пам'ятника І.А. Крилову в С-Петербурзі, картки з завданнями, аудіозапис байки, ілюстрація до байки (можливо використання презентації).
Хід уроку.
1) Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
У Петербурзі в Літньому саду, віддалік від центральних алей, на невеликий чотирикутної майданчику, оточеному з усіх боків чагарником, стоїть пам'ятник. Це пам'ятник великого російського байкаря Івана Андрійовича Крилова. Пам'ятник цей створений відомим скульптором Петром Карловичем Клодтом. Бронзовий Крилов сидить у кріслі, глибоко замислившись про щось, а біля його ніг тісняться бронзові звірі - це герої його байок. Це перший в Росії пам'ятник літератору. Він був відкритий в урочистій обстановці в 1855 році.
Іван Андрійович Крилов мав ласкаве прізвисько «дідусь Крилов», дане йому народом, що було найкращим свідченням його популярності. Минуло більше 240 років з дня народження байкаря, а в кожному домі знайомі з його творами, можуть прочитати напам'ять його байки. Сьогодні ми присвятимо нашу зустріч цій унікальній людині.
2) Перевірка домашнього завдання. (виразне читання байки «Дзеркало і Мавпа»).
Вчитель: Що висміює Крилов в цій байці?
Вчитель: А що таке байка?
Учні: Це невеликий твір, написаний віршами, чи прозою, у якому висміюються пороки і недоліки людей: хитрість, брехня, жадібність, дурість і т.п.
Вчитель: який жанр літератури схожа байка, якщо там тварини розмовляють, як люди?
Учні: На казку.
Вчитель: В кожній байці обов'язково є мораль. Що таке мораль?
Учні :Це повчальний висновок у художньому творі.
Вчитель: Я хочу прочитати вам давню китайську байку. Послухайте її уважно.
Сова покидає свій будинок.
Одного разу сова зустрілася з голубом.
- Куди прямуєш? - запитав голуб.
- Відлітаю на схід, - сказала сова.
- Чому? - здивувався голуб.
- Тут нікому не подобається, як я кричу, - відповіла сова. - Тому я вирішила перебратися на схід.
- Якщо ти зможеш змінити свій голос, тоді все буде добре. Але якщо не зможеш, то і на сході ніхто не буде любити тебе.
Вчитель: Подумайте, яка мораль цієї байки? (відповіді дітей)
3) Повідомлення теми уроку.
- Крилов вчить людей краще пізнавати самих себе, допомагає виявити в собі недоліки і підказує, як можна від них позбутися. Крилов вчить мудрості життя, любові до народу. Читання його байок збагачує нас знанням життя, рідної мови. Познайомитися з новою байкою Крилова значить стати розумнішим, дізнатися щось нове і важливе про себе і людей. Ось, наприклад, байка «Ворона і Лисиця».
А) Читання байки вчителем.
Б) Бесіда за безпосереднім враженням.
- Чи сподобалась вам казка?
- Що особливо сподобалося в байці?
- Про що цей твір - про добре нам знайомих птиці і тваринний чи про щось інше?
- Які ілюстрації можна намалювати до цієї байці?
4) Фізкультхвилинка.
На зарядку сонечко підносить нас.
Піднімаємо руки ми за командою «раз».
А над нами весело шелестить листя.
Опускаємо руки ми за командою «два».
Зберемо в кошики ягоди, гриби
Дружно нахиляємося за командою «три».
На «чотири» і «п'ять».
Будемо дружно ми скакати.
Ну, а по команді «шість».
Всім за парти тихо сісти!
5) Робота по засвоєнню нового матеріалу.
А) Читання байки учнями про себе.
Б)Словникова робота.
«Лестощі»- лицемірне, догідливе вихваляння.
«Пюре»- улесливий чоловік.
«Не про запас»- не на користь.
- Як ви розумієте слово «взгромоздясь»?
- Якими іншими словами можна замінити це слово, близькими за значенням?
В) Відпрацювання виразності читання.
а) читання за диктором;
б) читання в парах;
в) читання байки вголос учнями;.
- Чиє читання сподобалося вам найбільше? Чому?
- Подивіться на ілюстрації до байки. Знайдіть і прочитайте уривки, які зображені на них.
6) Поглиблення знань учнів про письменника.
Учитель: Хлопці, а ви знаєте, скільки байок написав Крилов? Крилов створив понад 200 байок. Популярність байок Крилова була величезна вже за життя поета. Їх заучували напам'ять і переказували один одному, ними зачитувалися імператори Олександр Перший та Микола Другий. Все, що читають байки Крилова, отримували уроки життя і бачили себе в них, як у дзеркалі.
В 1809 році вийшла перша книга байок Крилова, в ній їх було 23. відгадайте назву байок, які ввійшли в цю книгу, знайшовши пару.
Ворони Кури
Вовк Кухар
Орел Ягня
Кіт Лисиця
Відповідь: Ворона і Лисиця, Вовк та Ягня, Орел і Кури, Кіт і Кухар
Вчитель: Я вам вже розповідала про те, що І.А. Крилов часто запозичував сюжети для своїх байок в інших байкарів. Зараз я вас познайомлю з байкою Лафонтена «Ворон і Лисиця». Ви послухайте її і подумайте, в чому ж відмінність двох творів.
Дядечко ворон, сидячи на дереві,
Тримав у своєму дзьобі сир.
Дядечко лис, залучений запахом
Повів з ним таку промову:
«Добрий день, благородний ворон!
Що за вигляд у вас! Що за краса!
Право, якщо ваш голос
Так само ярок, як ваші пір'я, -
То ви Фенікс наших дібров!»
Ворону цього здалося мало,
Захотів він блиснути і голосом,
Роззявив дзьоба - і впустив сир.
Підхопив його лисиць і мовив: «Пане,
Запам'ятайте: всякий льстец
Годується від тих, хто його слухає, -
Ось урок, а урок варто сиру».
І поклявся збентежений ворон (але пізно!),
Іншого йому уроку не знадобиться.
Учні відповідають на запитання вчителя. Порівнюють байки, знаходять відмінності. Оцінюють їх за своїм враженням.
7. Підсумок уроку.
-Чи сподобалась вам байка «Ворона і Лисиця»?
- Чому вона нас вчить?
Оцінки за урок. Домашнє завдання: Вивчити байку напам'ять, намалювати ілюстрацію до неї (за бажанням).
- Чи сподобався вам урок? Чому?
8) Рефлексія.
Завдання «Хто сказав?»
На картках записані слова. Хто з класу витягає одну картку і відповідає на питання.
1. «Голубонько, як хороша! Ну що за шийка, що за очі!» (Лисиця з байки «Ворона і Лисиця»)
2. «Все про очки лише мені налгали; А пуття на волосся немає в них». (Мавпа з байки «Мавпа і окуляри»)
3. «Не залиш мене, куме милою! Дай ти мені зібратися з силою...» (Бабка з байки «Бабка й Мураха»)
4. «Стривайте! Як музиці йти? Адже ви сидите». (Мавпа з байки «Квартет»).