Реклама












Конспект уроку російської мови для 8 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду


Конспект уроку російської мови для 8 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду по темі «Основні граматичні ознаки імен іменників і прикметників (рід, число, відмінок). Повторення»
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 8 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду. Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних шкіл для роботи з учнями при вивченні теми, учителям початкової школи. Учні на практичній основі закріплюють отримані знання та вміння, повторюють поняття «речення», «текст». Кожен учень на уроці отримує можливість проявити активність, застосувати наявні знання по темі.

Тема: Основні граматичні ознаки імен іменників і прикметників (рід, число, відмінок). Повторення.
Мета: узагальнення знань учнів про основні граматичних ознаках імен іменників і прикметників.
Завдання: закріпити вміння визначати рід, число, відмінок іменника і зв'язаного з ним прикметника;
продовжувати роботу над формуванням вміння правильно будувати речення.
Обладнання: картки-опори з відмінками, картки зі словосполученнями, картки з текстами.

Хід уроку.
1) Організаційний момент.

На дворі - осінь і сльота,
Подивися у вікно.
В класі - тихо і затишно.
Будемо ми працювати дружно,
Адже Нам добре вчитися треба!

2) Робота за темою уроку.
А) Розпізнавання частин мови.

Вчитель: Я буду читати слова, а ви записувати їх у два стовпчика: імена іменники і прикметники.
Квітка, квітковий, білий, весела, дорога, співають, лісок, світле, собака. (Перевірка).
Вчитель: Які слова називаються іменниками?
Учні: Слова, які відповідають на питання хто? або що? і позначають предмет.
Вчитель: З якою частиною мови пов'язане за змістом прикметник?
Учні: З ім'ям іменником.

Б) Визначення числа і роду у імен іменників та імен прикметників.
Вчитель: Прочитайте запис на дошці. Доведіть, що це пропозицію.
Учні: Слова пов'язані за змістом, перше слово записано з великої літери, в кінці крапка.
Вчитель: Випишіть з речення словосполучення іменника з прикметником.
Через сосновий бір і березовий гай в'ється лісова стежина. (Перевірка).
Вчитель: Визначте число і рід імен іменників. (Коментування). Для учнів 2го рівня навчання - пам'ятки.
Вчитель: Визначте число і рід прикметників. (Коментування).
Вчитель: Як визначаємо рід і число імен іменників?
Як у імен прикметників?
Учні роблять висновок про визначення граматичних ознак у імен прикметників.
В) Визначення відмінка.
Вчитель:
Що потрібно зробити, щоб визначити падіж імен іменників?
Учні: Поставити питання.
Вчитель: Пригадайте, на які питання відповідають іменники в різних відмінках.
Учні згадують назви відмінків, відмінкові питання. (Робота ланцюжком: 1ый-назву відмінка, 2ий-питання).
Вчитель: Як визначити відмінок імен прикметників?
Учні: По імені іменника, з яким воно пов'язане за змістом.
Вчитель: Визначте відмінок прикметників у записаних вами словосполученнях. (Для учнів 2 рівня навчання видаються опори з відмінковими питаннями).
Перевірка.

3) Закріплення вміння визначати граматичні ознаки частин мови.
Вчитель:
Спишіть народні прикмети у зошит. (На дошці).
Птахи в'ють гнізда на сонячній стороні - до холодного літа.
З раннього ранку бджоли летять за здобиччю - до хорошої погоди.

Вчитель: Виділіть словосполучення іменників з прикметниками. (З коментуванням).
Вчитель: Визначте число, рід та відмінок імен прикметників.
Перевірка.
Вчитель: Які ще прикмети ви знаєте?

4) Фізкультхвилинка.

5) Перевірка відмінкових закінчень імен іменників. (Робота на картки зі словосполученнями).
Вчитель: Пригадайте, як перевірити ненаголошені закінчення імен іменників?
Учні: Потрібно підставити іменник з ударним закінченням того ж відміни.
ЖУРАВЛИНА НА БОЛІТ.... (.................................)
ПОДАРУНОК ДЛЯ ТАН..... (.................................)
ЛЕТІТИ НАД МОР........ (.................................)
ТОПТАТЬЯ НА МІСЦЬ.... (................................)
Вчитель: Прочитайте записи на картках. Що таке словосполучення?
Що треба зробити зі словосполученнями?
Учні: Визначити відмінювання іменників, поставити в дужках перевірочне слово, дописати закінчення.
Вчитель: Якими словами перевіряємо ненаголошені закінчення іменників 1 відміни? 2го? 3го?
( На дошці з'являється запис: 1скл. - стіна, земля
2скл. - кінь, вікно
3скл. - степ)
Вчитель: Допишіть закінчення іменників, підставляючи в дужках іменники з ударними закінченнями.
Взаимопроверка.
Вчитель: Складіть з цими словосполученнями речення, добираючи до іменника прикметники. (Розглянути варіанти, вибір і запис найбільш вдалого).
Стигла журавлина росте на сирому болоті.
Вчитель: Виділіть закінчення імен прикметників. Як визначити закінчення імен прикметників?
Учні: Поставити запитання до прилагательному.

6) Закріплення.
Вчитель: Прочитайте текст на картках.
Сонце сховалося за горн... хребтом. Воно кинуло останній... промінь на світло... хмара. Гори почали ховатися в фіолетовій хмар... . На високій трав... виступила роса.
Вчитель: Доведіть, що це текст.
Учні: Всі речення зв'язані за змістом, об'єднані однією темою.
Вчитель: Назвіть текст. (Вибір більш точного заголовка).
Вчитель: Спишіть текст, вставити пропущені закінчення. Підкресліть прикметники. (Учні 2 рівня навчання працюють в картках).
Вчитель: Визначте відмінок імен іменників.
Вчитель: Здайте картки для перевірки.

7) Узагальнення.
- Чим займалися на уроці?
- Як визначити рід, число і відмінок імен прикметників?
- Як перевірити ненаголошені закінчення імен іменників?

8)Підсумки уроку, запис домашнього завдання.