Конспект уроку української мови в 7 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 7 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду за темою «Типи текстів». Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови корекційних та загальноосвітніх шкіл. Учні на практичній основі вчаться визначати тип текстів, вирішувати проблемні ситуації. Кожен учень на уроці отримує можливість висловити свою думку, проявити активність, застосувати наявні знання по темі.
Тема: Типи текстів.
Мета: дати поняття про типи текстів; формувати вміння розрізняти типи текстів.
Завдання:
- розвивати вміння формулювати визначення понять;
- формувати вміння розрізняти типи мовлення;
- збагачувати словниковий запас учнів;
Обладнання: мультимедійне обладнання або картки з текстами для роботи, ілюстрація із зображенням пелікана.
Хід уроку.
1.Организационный момент.
Придумана кимось просто і мудро
При зустрічі вітатися: «Доброго ранку!»
Доброго ранку сонцю і птахам!
Доброго ранку усміхненим обличчям!
І кожен стає добрим, довірливим...
Нехай добрий ранок триває до вечора!
(Н.Красильников)
Учитель: Яке це вірш?
Учні: Добре.
Вчитель: Чому воно здалося вам добрим?
Які добрі слова в ньому звучать?
Кому ці слова були сказані?
Коли ці слова потрібно говорити?
Скажімо, хлопці, один одному хором: доброго ранку!
2.Постановка навчальної мети.
Учитель: Хлопці, нас оточує величезний світ, створений природою, зроблений людиною. Навколо безліч різних предметів і явищ, вони мають свої ознаки, властивості, вони здійснюють дії.
Ми все це бачимо і говоримо про це. Ми відображаємо в нашій мові навколишню дійсність. Але ми говоримо не тільки про те. Що нас оточує. Сприймаючи дійсність, ми говоримо про виниклі у нас думках і почуттях. Оцінюючи події, ми пояснюємо, що відбувається, намагаємося розібратися, чому це сталося.
Прочитайте тексти на картках (демонструється зображення пелікана).
1.На чорній воді плавала велетенська птиця. Оперення її мінилося лимонним і рожевим кольором. Зарослий кучерявим пухом голова була маленька, завбільшки з яйце. Величезний дзьоб з червоним шкіряним мішком ніби був приклеєний до неї.
2.Пеликан поспішно виліз на берег і пришкандибав до нашого причалу. Тут він побачив рибу, роззявив дзьоба, клацнув ним з дерев'яним стуком, крикнув «уек» і почав відчайдушно бити крилами і притопывать качиної лапою.
3. Пелікани не можуть пірнати це пов'язано з особливою будовою кісток і наявністю підшкірних повітряних мішків.
Вчитель: Що спільного у змісті цих текстах?
Учні: У всіх текстах йдеться про пелікана.
Вчитель: Чим вони різняться?
Відповіді учнів.
Вчитель: До якого тексту ми можемо поставити питання: що сталося?
Вчитель: До якого тексту ми можемо поставити питання: який?
Вчитель: А до якого - чому?
Вчитель: В залежності від того, що є об'єктами наших висловлювань: подія подія або оточуючі нас предмети, явища, тварини, люди, чи різні поняття - тексти діляться на три типи: опис, розповідь, міркування (Вивішуються картки з назвами типів текстів). Спробуємо визначити їх.
У першому тексті описується зовнішній вигляд пелікана, до якого типу можна віднести?
Відповіді учнів, розбір варіантів.
Яке питання можна поставити до цього тексту?
Учні: Який пелікан? (Вивішується картка з питанням навпроти відповідного стилю).
Вчитель: У другому тексті автор розповідає про події. Сталися на березі річки. Який це тип тексту?
Учні: Оповідання.
Учитель: яке питання можна поставити до цього тексту?
Учні: Що сталося?
Учитель: Яка мета третього тексту?
Учні: Пояснити, чому пелікан не може літати.
Вчитель: Який це тип? Яке питання можна поставити до тексту?
У процесі роботи з'являється схема на дошці:
Оповідання ----що сталося?
Опис -----------який?
Міркування-------чому?
Учитель: Яка тема нашого уроку?
Учні: Типи текстів.
Вчитель: Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
3. Фізкультхвилинка.
4. Актуалізація знань.
Вчитель: в залежності від змісту висловлювання наша мова ділиться на три типи: розповідь, опис, міркування. Прочитайте тексти на картках:
Сова.
У сови пір'я на крилах м'які, політ нечути. Кігті у сови криві, гострі. Ніхто з таких кігтів не вирветься. Міцно тримають вони миша, білка або сонну птицю. Ночами сова полює. А вдень спить.
Тінь на дорозі.
Ст_ял яскравий сонячний день. Ми з братом йшли через ліс. Вдру_ на д_рогу впала тінь. Я швидко взгл_нул вгору над нами бе_шумно л_тела велика птиця. Це був коршун. Він высм_трел видобуток. В одну мить хижак схв_тил її і злетів у небо. Цей случ_й ми запам'ятали (на0долго.
Стриж.
Стриж прилітає до нас пізньої весни і рано відлітає на південь. Чому? Їжа стрижа - літаючі комахи. Влітку стрижеві легко знаходити корм. У теплу пору в повітрі літає багато комах. До осені їх стає менше. Тому стриж рано покидає рідні краї.
Вчитель: До якого типу відноситься кожен текст? Доведіть.
Учні визначають тип тексту і доводять свою точку зору.
Вчитель: Розділіть текст «Тінь на дорозі» на три частини. Спишіть, дотримуючись червону рядок і вставляючи пропущені букви. (Учні 2го рівня навчання виконують роботу в картках).
Перевірка виконання.
5. Закріплення знань.
Учитель: Якщо в тексті розповідається про дії та події в певному порядку, то який це тип мовлення?
Учні: Оповідання.
Учитель: Якщо пояснюються причини явищ. Подій. Їх взаємозв'язок, то який це тип?
Учні: Міркування.
Вчитель: А про що йдеться у текстах описового характеру?
Учні: Зображуються люди, предмети, тварини, природа.
Додається схема на дошці:
Оповідання --що сталося?---розповідь про дії та події.
Опис --------який?--------------зображення людей,тварин,предметів.
Міркування----чому?-----------виклад причин явищ і подій.
Вчитель: Запишіть в зошиті схему.
При наявності часу з учнями проводиться усна робота: учитель зачитує невеликі тексти, учні визначають їх тип. Можна використовувати сигнальні картки.
6. Рефлексія діяльності.
Вчитель: Що нового сьогодні дізналися?
Для чого потрібні тексти різних типів?
7. Домашнє завдання.