Реклама












Конспект уроку української мови в 7 класі корекційної школи VIII виду


Конспект уроку української мови в 7 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду.
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 7 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду за темою «Склад слова» (закріплення знань). Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних шкіл для роботи з учнями при вивченні складу слова. Учні на практичній основі вчаться утворювати споріднені слова, повторюють поняття «текст», «заголовок до тексту». Кожен учень на уроці отримує можливість проявити активність, застосувати наявні знання по темі. Творче завдання може бути використано на корекційних заняттях.

Тема: Склад слова (закріплення знань).
Мета: повторити і закріпити знання учнів про склад лову.
Завдання: розвивати вміння виділяти частини слова (морфеми);
закріпити знання про спільнокореневих словах і вміння їх утворювати;
розширювати словниковий запас учнів.
Обладнання: картки з морфемами, картки з текстами; опора з творчо завданням, опорна таблиця «Розбір слів за складом». Можливе використання мультимедійного обладнання.
Хід уроку.
1) Організаційний момент.
2) Повторення знань про склад слова.

Вчитель: Наші предки залишили нам у спадок великий російську мову. В ньому тисячі слів. Але не тільки слова ми отримали у спадок, а ще й «запасні частини до них - приставки, суфікси, закінчення.
- В якій частині слова укладено його значення?
Учні: У корені слова.
Вчитель: Як корінь дерева дає життя листю, так і від кореня слова народжуються нові слова. Корінь один, а слів у нього багато. І розрізняються слова одного кореня різними приставками і суфіксами.
Корінь слова - головна
Значуща частина.
Родинні зв'язки
Дарують корені влада.
З'ясуй вміло лінію споріднення -
Однокореневі підбери слова. (В.А. Синіцин)
Учитель: Що таке приставка?
Учні: Частина слова, що служить для утворення нових слів.
Учитель: Що таке суфікс?
Учні: Частина слова, що служить для утворення нових слів.
Вчитель: Які слова ми називаємо спорідненими?
Учні: Слова, які мають один корінь і загальне значення.

3) Узагальнення споріднених словах.
Вчитель: Прочитайте запис на дошці.
БІБЛІОТЕКА - БІБЛІОТЕКАР, БІБЛІОТЕЧНІ.
ЧИТАТИ - ПРОЧИТАТИ, ЗАЧИТАЛИСЬ, ДОЧИТУВАЛИ.

Вчитель: чи Можна назвати слова в кожній групі спорідненими? Чому?
Учні: Можна, мають один корінь і загальне значення.
Вчитель: З допомогою яких частин утворені слова в 1 групі?
Учні: За допомогою суфіксів.
Вчитель: З допомогою яких частин утворені слова у 2 групі?
Учні: З допомогою приставок.
Вчитель: Спишіть слова, розберіть за складом.
(Перевірка під диктовку, на дошці)

4) Узагальнення про порядок розбору слів за складом.
На дошці слово ПЕРЕСАДКА.
Вчитель: Давайте повторимо порядок розбору слів за складом. Яку частину слова знаходимо першої? Як?
Учні: Закінчення, змінюючи слово питань.
Вчитель: Що знаходимо в другу чергу? (корінь).Найдите в слові корінь.
Учні: Добираємо спільнокореневі слова: сад, засадити. Корінь САД.
Вчитель: чи Є в цьому слові префікс? Яка?
Учні: Префікс стоїть перед коренем, префікс ПЕРЕ-.
Вчитель: чи Є в слові суфікс?
Учні: Суфікс стоїть після кореня, -К-.
У процесі роботи з'являється пам'ятка по розбору слів за складом.
ПЕРЕСАДКА
1) Знаходимо закінчення - змінюємо форму слова (пересадки, пересадку)
2) Знаходимо корінь слова - добираємо спільнокореневі слова (посадити, сад)
3) Дивимося, чи є префікс стоїть перед коренем.
4) Дивимося, чи є суфікс - чи варто після закінчення.

Вчитель: Розберіть слова за складом ПОЇЗДКА, ЛІСОВИЙ (з коментуванням).
Вчитель: Підберіть до даних слів спільнокореневі слова (перевірка по ланцюжку), розберіть їх за складом.

5) Утворення груп однокореневих слів (робота з картками-магнітами).
БІГ, З, А, УН.
ДЗВІН, ОК, ПЕРЕ, ИТЬ.
ГРИБ, НІК, И, ОК.
Вчитель: Які слова називаються спільнокореневими?
Вчитель: З допомогою яких частин утворюються нові слова?

6) Фізкультхвилинка.
- Я буду називати однокореневі слова до слова будинок. Якщо я права - ви присідаєте, не права - нахиляєтеся вперед.

7) Закріплення знань по темі (картки з текстами).
Вчитель: Прочитайте текст.
З ялинника мені під ноги викотився ведмежа. Я став гладити його. Раптом затріщали гілки, і вийшла ведмедиця. Я злякався. Але малюк кинувся до матері, і вони зникли за деревами. Зустріч з ведмедями закінчилася для мене лише переляком.
Словникова робота: ялинник.
Вчитель: Доведіть, що це текст.
Учні: Пропозиції пов'язані за змістом, об'єднані темою.
Вчитель: Назвіть текст. (Обговорення варіантів, вибір найбільш вдалого).
Вчитель: У якому реченні укладена головна думка тексту?
Учитель: Знайдіть у тексті однокореневі слова, запишіть в зошит, розберіть їх за складом. Підберіть ще однокорінне слово.
(перевірка колективно).

8) Творче завдання.
1 варіант: ПІД ВОД Н ІТ
РАЗ НІК ИЙ
А
  
2 варіант: ЧЕРЕЗ МОРОЗ ДО ИТЬ
ВІД Н І
ИЙ

Вчитель: Подивіться на запис на дошці. Як ви думаєте, що потрібно зробити?
Учні: Утворити слова.
Вчитель: Постарайтеся зібрати якомога більше слів.
(Перевірка по ланцюжку із записом на дошці і в зошитах)
Вчитель: чи Можна назвати в групах слова спорідненими? (Розібрати, якщо утворені слова зі значенням «водити»)
Вчитель: Складіть і запишіть з будь-яким з складених слів пропозицію. (Зачитують 2,3 учнів).

9) Узагальнення пройденого.
Вчитель: Чому вчилися сьогодні на уроці?
Яку роботу вам сподобалося виконувати?

10) Підсумки уроку, домашнє завдання.