Конспект уроку української мови в 9 класі корекційної школи
Конспект уроку української мови в 9 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області. Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 9 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду по темі «Складання розповіді по картинці, опорним словами і планом». Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних шкіл для роботи з учнями при навчанні складання тексту, при закріпленні поняття «Текст», на заняттях з розвитку мовлення. Учні працюють зі словником, підбирають близькі за значенням слова, підбирають лексику до пунктів плану. Матеріал уроку може бути використаний і на корекційних заняттях по розвитку мислення, мовлення учнів. Кожен учень на уроці отримує можливість висловити свою думку, проявити активність, застосувати наявні знання по темі і знання, отримані на уроках географії і природознавства. На уроці можливе використання комп'ютерної презентації. Тема уроку: «Складання розповіді по картинці, опорним словами і планом». Мета: формувати в учнів вміння складати розповідь за планом, опорним словами та особистих спостережень. Завдання:
- розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас;
- вчити бачити прекрасне в буденному, звичному;
- коригувати розумову діяльність школярів, розвивати їхню уяву. Попередня робота: екскурсія в парк. Обладнання: робочі зошити, малюнок із зображенням куща шипшини (або слайд), картки з текстами, шкільний тлумачний словник російської мови. Хід уроку. 1.Организационный момент.
Світить сонце за вікном,
Всі дерева золотом!
Посміхніться! Зберіться!
І працювати не лінуйтеся! 2.Основная частина. А) Словникова робота. Вчитель: Сьогодні на уроці ми будемо вчитися складати текст за планом, опорним словами та картинці. Прочитайте тему уроку «Складання розповіді «Дивовижне поруч». Вчитель: Як ви розумієте значення слова «дивовижне»? Учні: щось, що викликає здивування. Учитель: Від якого слова воно утворилося? Учні: Диво. Вчитель: Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку і слова:
Дивне - диво - диво.
Вчитель: Відкрийте словники, перевірте значення цих слів. (Учні зачитують знайдені в словнику визначення.)
-Значить, дивне це щось незвичайне, те, що викликає подив. Вчитель: Підберіть до слова «дивовижне» синоніми. Учні: Дивовижне, красиве, дивне, незрозуміле, прекрасне. Вчитель: Якою частиною мови є слово «дивовижне»? Учні: Ім'я прикметник. Вчитель: З якою частиною мови зв'язані прикметники у мовленні? Учні: З іменниками. Вчитель: Підберіть до прилагательному «дивовижний» ім'я іменник. Учні: Дивовижна людина, дивовижне рослина, дивовижний випадок. Вчитель: А тепер перевіримо наскільки ви спостережливі. Згадайте нашу екскурсію і подумайте про ці загадки:
Зелені кусточки, червоні квіточки.
Кігті-коготочкі стережуть квіточки. (Шипшина)
На кущі ростуть квіти просто дивовижної краси:
Яскраві, пахучі. Ай-ай-ай! Колючі! (Шипшина)
Вчитель: Зверніть увагу, хлопці, як образно і красиво народ сказав про шипшину. (на дошці або проекторі зображення куща шипшини). Подивіться ще раз на це рослина.
- Як ви думаєте, чи можна про шипшині сказати, що це дивовижне рослина?
- Де росте шипшина? Учні: В лісі, в парках, на берегах річок, у лісі, скрізь. Вчитель: Вірно, шипшина росте повсюдно, він любить селитися в заплавах річок, на схилах ярів. Шипшина часто використовують для озеленення вулиць у містах і селах. Відомо більше 50 видів шипшини. Б) Робота з текстом. (У кожного учня картки з текстом). Вчитель: Прочитайте текст.
Шипшину - невисока рослина з червоними, рожевими або білими квітками. Листя жорсткі, стовбур з колючками. Восени на шипшині дозрівають корисні плоди, які збирають, сушать і заварюють чай для лікування застуди. Учитель: Хлопці, можна з даного опису сказати, що шипшина - дивовижне рослина? Чому?
- Зараз ми будемо складати розповідь так, щоб всі побачили, що шипшина - дивна рослина.
- Прочитайте план на дошці.
Учитель: Як ви думаєте, чому у шипшини дивні квіти? Учні: Красиві квіти з чудовими пелюстками, ароматні, схожі на троянди. Вчитель: А ще з пелюсток варять варення і роблять духи.
- А що ви знаєте про плодах шипшини? Учні: Вони корисні для здоров'я, їх сушать, варять варення, з них виготовляють ліки. (Учитель доповнює при необхідності відповіді учнів). Вчитель: Як потрібно збирати плоди шипшини? Учні: Акуратно, не ламати гілки, збирати тільки дозрілий шипшина.
(По мірі відповідей учнів учитель записує опорні слова і словосполучення у відповідності з пунктами плану). 3) Динамічна пауза.
Станьте дружно! Потягніться!
Вліво, вправо поверніться!
Подивіться один на одного!
Сядьте тихо... Посміхніться! 4) Складання розповіді учнями. Вчитель: Спробуйте скласти розповідь про шипшині використовуючи все, що ви знаєте про цю рослину. (2,3 учнів вголос, учитель при необхідності доповнює лексичний матеріал для складання розповіді). А) Орфографічна робота.
Б) Запис розповіді в зошитах.
5) Узагальнення. Вчитель: Сьогодні ми дізналися багато нового і цікавого про здавалося б звичайна рослина. Кожен день ми йдемо по доріжці в школу і назад і не завжди звертаємо увагу на нього. Виявляється, що дивовижне буває не лише в казках і чудеса, воно поруч, тут, близько... Треба тільки бути уважним. Сподіваюся, що на сьогоднішньому уроці ви не тільки вчилися писати і складати розповіді, а вчилися любити все, що нас оточує! 6) Підсумок уроку. Вчитель: Я підготувала для вас цікаву інформацію про шипшина, легенди і прикмети пов'язані з ним. Вся інформація на стенді «Це цікаво знати!» Дякую за роботу на уроці!
Матеріал для розміщення на стенді:
Стародавні греки пов'язували дику троянду з богинею краси і любовного чарівності Афродітою. Побутує легенда про те, як Афродіта, дізнавшись про смерть свого коханого Адоніса, кинулася до нього через густі зарості шипшини . Горе її було так велике, що вона не помічала, як колючі шипи поранили ніжну шкіру. А кожна крапля крові впала на зелені гілки, перетворилася у червону дику розу.
В легенді кубанських козаків, Шипшина виріс із крові дівчини, яка, не бажаючи виходити заміж за нелюба, заколола себе кинджалом. Восени цей кущ одягався в одяг із червоних ягід, але зірвати їх міг тільки добрий чоловік. Якщо ж до нього підходив зла людина, кущ ощетинивался шипами і не давав зірвати жодної ягоди. У чеській легендою (Моравія) пахощі квітучого куща Шипшини пояснюється тим, що Богородиця сушила на ньому пелюшки маленького Христа .
Шипшина дарує благополуччя. В народі існує повір'я, що якщо оточити будинок кущами шипшини, то в ньому завжди буде мир і добробут.
Є у шипшини таке властивість - переробляти негативну енергію в позитивну, тому здавна його висаджували біля вікон будинку. Людина, яка дарує квітку шипшини, зізнається в тому, що він романтик. «Я впевнений, що зможу зробити тебе щасливою!»