Реклама












Конспект уроку української мови в 6 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду


Конспект уроку української мови в 6 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду

Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду р. Боровичі, Новгородської області
Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 6 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду за темою «іменник. Значення у мовленні». Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних шкіл для роботи з учнями при вивченні іменника, при закріпленні поняття «Текст». Учні визначають значення імен іменників, добирають іменники за значенням, ознайомлюються із багатозначними словами. Практикуються в умінні складати словосполучення, добирати заголовок до передбачуваного тексту по групі імен іменників. Матеріал уроку може бути використаний і на корекційних заняттях по розвитку мислення, мовлення учнів. Кожен учень на уроці отримує можливість висловити свою думку, проявити активність, застосувати наявні знання по темі.

Тема уроку: Ім'я іменник. Значення у мовленні. Спостереження над багатозначними словами.

Мета: формувати поняття «іменник», знайомити учнів з узагальненим лексичним значенням імен іменників.

Завдання: узагальнювати знання учнів про роль іменників на позначення предметів та явищ навколишнього світу;
закріплювати поняття «текст, тема тексту»;
збагачувати лексику учнів.

Обладнання: картки з текстами; картки з групами імен іменників; картинки із зображенням пташки вівсянки, грибів лисичок, лисиці, дверної ручки, ручки для письма, коси для скошування трави, коси волосся. Можливе використання проектора, тоді всі картинки, групи слів за значенням виводяться на екран.

Хід уроку:

1) Організаційний момент.
Всі зібрались На урок!
Прокидайся! Не лінуйся!
Щоб досягти
Потрібно добре вчитися!
Все на парти подивіться,
Що не потрібно - заберіть!
Вчитель: Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми продовжимо знайомитися з ім'ям іменником. Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
2) Орфографічна п'ятихвилинка.
• Запис словникових слів під диктовку: багаття, хлопці, комар, намет, бесіда.
• Перевірка. Учні по черзі читають слова, виділяють орфограмму.
Вчитель: Чому потрібно запам'ятати правопис цих слів?
Учні: Їх не можна перевірити.
- Як називаються такі слова?
Учні: Словникові слова.
Доказ відповідальності кожного із записаних слів до імен іменником.
Вчитель: Що означає слово? На яке питання відповідає?
Учні: Позначає предмет, відповідають на питання хто? або що?
Визначення поняття «іменник»
Вчитель: Доповніть речення, що написано на дошці.
ІМ'Я ІМЕННИК - ЦЕ ЧАСТИНА МОВИ, ЯКА ПОЗНАЧАЄ _______________ І ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ __________? ЧИ ____________?

3) Робота з текстом.
Читання тексту (на картках)
Хлопці влаштувалися на відпочинок біля річки. Швидко поставили намети на березі. У горизонту догоряла зоря. По ярах стелився туман. Хлопці стали збирати сучки. Скоро на березі спалахнуло вогнище.
Словникова робота: горизонт, яр (можливе використання ілюстрацій).
Розбір тексту.
Вчитель: Доведіть, що це текст.
Учні: Складається з кількох речень, які пов'язані за змістом і об'єднані однією темою.
Вчитель: Назвіть текст (обговорення варіантів заголовка).
Учитель: Знайдіть у тексті іменники.
Вчитель: Переверніть картку. Прочитайте що залишиться від нашого тексту, якщо прибрати всі іменники.
Вчитель: чи Зберігся без імен іменників сенс?
- Яку роль відіграють імена іменники в нашій мові?
     4) Спостереження за роллю імен іменників в українській мові.
Вчитель: Як ви відрізняєте іменники від інших частин мови?
Вчитель: Що означають іменники в мовленні?
Визначення значення іменника.
Гра «Запиши значення іменників»
ВІТЕР, ГРОЗА, ДОЩ - ЯВИЩА ПРИРОДИ.
ВЧИТЕЛЬ, ЛІКАР, КУХАР - __________________
СОБАКА, ПІВЕНЬ, ЛЮДИНА - _______________
ЯБЛУНЯ, РОМАШКА, ЯЛИНА - _________________
ШЕЛЕСТ, ШУМ, ГУРКІТ - ___________________

(перевірка виконання)
Гра «Допиши іменник»
ПОДІЇ: ВІЙНА, СВЯТО, РІЗДВО, СВІТ.
ПОЧУТТЯ ЛЮДЕЙ: ЛЮБОВ, ЗЛІСТЬ, ______________, _________________
ГЕОГРАФІЧНІ НАЗВИ: ГОРА, ПУСТЕЛЯ, _____________, __________
ТВАРИНИ: ЛОСЬ, ВЕДМІДЬ, ______________, ______________________

(перевірка виконання).
Гра «Знайди зайве за значенням»
Вчитель: Прочитайте групи іменників, знайдіть зайве, визначте його значення.
ЗОЗУЛЯ, СНІГУР, ГОРОБЕЦЬ, КУРКА.
СНІГ, ДОЩ, ГРАД, ЛИСТОПАД.
СУНИЦЯ, ЧОРНИЦЯ, ЖУРАВЛИНА, ЯБЛУКО.

Учитель: Отже, що можуть позначати іменники?

5) Фізкультхвилинка.
- Я вам буду називати слова. Якщо почуєте іменник - присядьте, якщо слова інших частин мови - потягніться.
- Молодці, сідайте!

     6) Колективна робота по складанню тексту.
Підготовча робота.
Вчитель: Прочитайте слова, які написані на дошці: небо, блискавка, грім, дощ.
Вчитель: До якої частини мови належать ці слова? Доведіть.
Учні: Відповідають на питання хто? або що?
Вчитель: Що вони означають?
- Чи можна визначити по цим іменником тему тексту?
- Який заголовок буде у нашого тексту? (Вибір більш вдалого, запис на дошці і в зошитах).
Складання речень з кожним із цих слів, вибір найбільш вдалого, запис на дошці і в зошитах).
• Читання отриманого тексту. Перевірка грамотності записаного тексту.

7) Спостереження за багатозначними іменниками.
Вчитель: Прочитайте вірш.
Я СЬОГОДНІ ЗБИЛАСЯ З НІГ-
У МЕНЕ ПРОПАВ ПЕСИК.
ДВІ ГОДИНИ ЙОГО ЧЕКАЛА.
НЕ СІДАЛА ЗА УРОКИ
І ОБІДАТИ НЕ МОГЛА. (С.Михалков)

ВІН ПРОКИНУВСЯ ВНОЧІ ТЕМНОЮ,
БУЛО ЛИШЕ ТРИ ГОДИНИ.
ВІН СТРАШЕННО ПЕРЕЛЯКАВСЯ,
ЩО УРОК ВЖЕ ПОЧАВСЯ! (А.Барто)
Вчитель: Який сенс має іменник УРОК в цих словах?
Учні: В 1м вірші - домашнє завдання, під 2м - заняття в школі.
Вчитель: Слова, що пишуться однаково і мають два або декілька значень, називаються багатозначними. Таких слів у російській мові багато, наприклад, ВІВСЯНКА-каша і ВІВСЯНКА - птах. (показ картинки).
Підбір іменників, що мають кілька значень.
- Підберіть до даних рисунків іменник, яке має два значення, запишіть це іменник у зошит (картинки до багатозначним словами коса, лисички, ручка та ін)
- Перевірте свою роботу (учні називають слова, вчитель під картинками вивішує таблички) - можна використовувати проектор.
- Складіть і запишіть в зошит з цими іменниками словосполучення, наприклад, хитрі лисички, маленькі лисички, смачні лисички.
- Давайте перевіримо, що у вас вийшло! Кожен з вас читає по одному своєму словосполучення. (Вчитель записує словосполучення на дошці).
- Дивіться, скільки цікавих словосполучень ви придумали! Молодці!

     8) Підведення підсумків уроку.
Вчитель: Що означають іменники?
- На які питання відповідають?
-Як називають іменники, які мають кілька значень?
- Яку роль грають іменники в нашій мові?

     9) Запис домашнього завдання.
- Доберіть і запишіть у зошит іменники за темою «На риболовлі».