Конспект уроку в 8 класі "Самостійне виклад розповідного тексту з попереднім аналізом тексту"
Автор: Виноградова Світлана Євгенівна, учитель російської мови ГОБОУ дитячого будинку-школи №1, спеціальної (корекційної) школи VIII виду г.Боровичи, Новгородської області.
Опис матеріалу: конспект російської мови для учнів 8 класу спеціальних (корекційних) шкіл VIII виду по темі «Переказ розповідного тексту з попереднім аналізом тексту ». Урок за програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду, під редакцією І.М. Бгажноковой. Даний матеріал буде корисним вчителям корекційних, загальноосвітніх шкіл .Ученики вчаться ділити текст на частини, озаглавливать текст, вибирати опорні слова.
Тема: Самостійне виклад розповідного тексту з попереднім аналізом тексту, складанням плану і відбором опорних слів.
Мета: закріпити знання учнів про особливості розповідного тексту; формувати вміння складати план тексту, відбирати опорні слова.
Забезпечення: пам'ятки про тексті-розповіді; картки з текстом викладу для учнів 2го рівня навчання, ілюстрація.
ХІД УРОКУ.
1.Организационный момент.
2.Постановка мети уроку.
Вчитель: У житті кожній людині доводиться розповідати про те, що він бачив, читав, що чув від інших. І треба вміти це робити, інакше тебе не зрозуміють. На уроках читання ви вчитеся усно переказувати текст, а сьогодні ми будемо переповідати письмово, тобто писати виклад.
3. Повторення про особливості текстів - розповідей (робота з пам'яткою).
Вчитель: На які питання відповідає текст - розповідь?
Учні: Що сталося?
Вчитель: Про що в ньому розповідається (розповідається, повідомляється)?
Учні: Про події, які сталися з автором оповідання.
Вчитель: З яких частин він складається?
Учні: Вступ, основна частина, висновок.
Вчитель: Дійсно, розповідаючи щось, спочатку ми готуємо співрозмовника про того, про що піде мова. Потім у середній - основної частини, ми розкриваємо це головне. А закінчуємо текст так, щоб усім було зрозуміло: ми сказали все, що хотіли.
4) Аналіз тексту.
Вчитель: Прочитайте текст. Чи можна вважати його текстом - розповіддю. Обґрунтуйте свою відповідь.
Це сталося на початку літа. Ми поверталися з риболовлі. Стежка йшла лісом. Раптом з трави вискочив зайченя. Він сильно кульгав. Ми зловили зайчика і принесли додому. Назвали його Яшкою. Наклали зайчику на перелом дві маленькі шини і забинтовали лапку. Налили ми в пляшечку з соскою молока і нагодували бідолаху. Незабаром лапка у зайчика зрослася, і ми зняли пов'язку. В кінці літа ми випустили свого улюбленця на волю і побажали щасливої дороги.
Словникова робота: шина ( з ілюстраціями).
Вчитель: Визначте тему тексту.
Вчитель: Назвіть текст (варіанти учнів, вибір кращого).
Вчитель: Розділіть текст на три частини - початок, основну частину, висновок.
Вчитель: Назвіть кожну частину (запис плану на дошці). Приблизний план.
1. Вступ. Несподівана зустріч.
2. Основна частина. Яшка у нас в гостях.
3. Висновок. Щасливої дороги!
Вчитель: Які слова спожив хлопчик в оповіданні, щоб не повторювати слово зайчик? (зайчик, Яшка, бідолаха, улюбленець).
Вчитель: Назвіть слова в кожному реченні, які допоможуть вам записати текст (запис опорної лексики на дошці до пунктів плану).
Фізкультхвилинка.
5) Переказ тексту по частинах (починають більш сильні учні).
6) Орфографічна робота. Слова, написання яких учні не знають, виносяться в окремий стовпчик.
7) Повторне читання тексту.
8) Самостійна запис тексту (Учні 2 го рівня за картками. В залежності від досліджуваної частини мови, в тексті робляться пропуски слів і словосполучень).
9) Підсумки уроку.
- Чого вчилися на уроці?
- Що ви знаєте про тексті - розповіді?
10) Домашнє завдання.