Класний годину в початковій школі «Навчи своє серце добру».
Автор: Власова Світлана Володимирівна, вчитель початкових класів, ГБОУ ЗОШ №1286 з поглибленим вивченням французької мови р. Москви
Опис матеріалу: даний матеріал може бути використаний класним керівником або педагогом - вихователем для проведення класного години.
Цілі:
- розвиток уявлень учнів про добро ,виховання прагнення робити добрі справи, розвиток самооцінки;
- розвиток в учнів мовлення, мислення, уміння зв'язно висловлювати свої думки, розвивати комунікативні уміння.
Особистісні УУД - розвиток психологічної спостережливості й уміння бачити в іншій людині хороше, приймати різні точки зору.
Рефлексивні УУД - планувати свої дії у відповідності з поставленим завданням.
Пізнавальні УУД - робота з інформацією, порівняння вміння довести.
Комунікативні УУД - формування навичок з однолітками і дорослими.
Хід заходу.
1. Організаційний момент:
2. Вступна бесіда
Прослухайте притчу і визначте , про що піде мова на нашому занятті.
«Осколки доброти»
Сім'я проводила вихідний день на пляжі. Діти купалися в морі і будували замки з піску. Раптом вдалині показалася маленька старенька. Її сиве волосся розвівалися на вітрі, а одяг був брудним і обірваної. Вона щось бурмотіла про себе, підбираючи з піску якісь предмети і складаючи їх у сумку. Батьки покликали дітей і веліли їм триматися від старенької подалі. Коли вона проходила повз, нагинаючись то і справа, щоб щось підняти, вона посміхнулася сім'ї, але ніхто на її привітання не відповів.
Багато тижнів опісля вони дізналися, що маленька старенька все своє життя присвятила тому, щоб підбирати з пляжів осколки скла, якими діти могли порізати собі ноги.
- Про що піде мова на нашому занятті? (відповіді дітей)
- Ви абсолютно праві. Сьогодні ми поговоримо про доброту і добрих вчинках.
3. Основна частина.
-Хлопці, а як ви думаєте, що таке доброта? (відповіді дітей)
- Давайте вставимо слова, які нам допоможуть пояснити це поняття в цветик - семицветик. (Заповнення пелюсток квіточки-семицветика)
Діти називають слова .
-Молодці! Ви чудово впоралися із завданням.
-Яку людину можна назвати доброю? (висловлювання людей)
- Добрий чоловік-це той, хто любить людей, тварин, який готовий у важку хвилину прийти на допомогу.
- Добра людина любить природу і береже її.
- Добрий чоловік любить птахів і допомагає їм вижити в зимову холоднечу.
- Добра людина намагається бути акуратним, бути ввічливим і уважним у про-ращении з друзями і дорослими.
- Добра людина завжди посміхається і дарує свою посмішку оточуючим людям.
- Але крім доброти , добрих вчинків ,є люди ,які роблять протилежні вчинки. Що це за вчинки? (діти висловлюють свої припущення)
- Що є зло? Це щось протилежне добру: дурне, погане, біда, нещастя... (діти продовжують).
Добро і зло на шальках терезів.
-Як ви думаєте, хлопці, чого на землі більше: добра чи зла? (відповіді дітей)
-Може бути, нам допоможуть це дізнатися старовинні ваги? На одну чашу терезів ми будемо класти «зло» (таблички з написами: ^ Заздрість, Жадібність, Грубість, Зрада, Війна, Брехня ).
Щоб перемогти зло, треба постаратися, щоб переважила чаша ваг з «добром». Давайте згадаємо, які добрі справи ви вчинили, вчиняють люди навколо вас, і по крапельці покладемо їх на чашу ваг з добром.
(Діти підходять по одному до ваг, говорять про своє добрій справі і кладуть на чашу свою «крапельку» (приготовлені заздалегідь дрібні іграшки).
Незабаром чаша ваг «добра» переважує чашу «зла».
Ось бачите, хлопці, як можна перемогти зло. Так і в житті: крапельки добра, зливаючись, перетворюються в струмочок, струмочки - в річку, ріки - море добра. Добре, коли Людина залишає після себе добрий слід.
Физминутка.(діти повторюють рухи під музику)
Гра: Казковий герой - добрий чи злий?"
- Всі ви любите казки. Однією з головних тем російських народних казок була тема добра і зла.
У казках зустрічаються добрі і злі герої. Зараз пограємо в гру. Я буду називати казкового героя, а ви будете відповідати, добрий він чи злий. Якщо добрий, ви радісно ляскаєте в ладоши , їли злий - топаєте ногами.
Іван - царевич, Дюймовочка, Карабас - Барабас, Червона шапочка, Баба - яга, Попелюшка, Мальвіна.
Робота в парах «Збери прислів'я».
Ще здавна люди прагнули до добра і ненавиділи зло. І цю думку вони віддзеркалюється у прислів'ях, які передаються з вуст в уста.
Добре слово людині, що дощ у посуху.
Життя дано на добрі справи.
Добре слово і в залізні ворота відкриває.
Ласкаве слово, що сонечко в негоді.
Добро зроблене потай, оплатиться явно.
Дітям видаються розсипані прислів'я.
Вам потрібно зі слів і словосполучень зібрати прислів'я, наклеїти її на лист, обговорити , у чому полягає зміст цього прислів'я, а потім всім розповісти вашу спільну думку.
Гра-тренінг "Чарівна квітка добра".
(Включити гарну, приємну мелодію.)
Діти, встаньте в коло, злегка витягніть руки вперед долонями вгору і закрийте очі. Уявіть собі те, що я вам зараз скажу.
Намалюйте в своїй уяві квітка добра і гарного настрою. Покладіть його на обидві долоні. Відчуйте, як він зігріває вас: ваші руки, ваше тіло, вашу душу. Від нього виходить дивовижний запах і приємна музика. І вам хочеться її послухати. Подумки помістіть все добро і гарний настрій цієї квітки всередину, в своє серце.
Відчуйте, як добро входить у вас, приносить вам радість. У вас з'являються нові сили: сили здоров'я, щастя і радості. Ви відчуваєте, як ваше тіло наповнюється задоволенням і радістю. Як приємно вашій особі, як добре і радісно стає вашої душі...
Вас обвіває теплий, ласкавий вітерець. У вас добре, зігріваючий душу настрій.
Підведення підсумку.
- Ви ще діти, але попереду вас чекає багато славних справ. Ви зробите нашу планету Земля красивою. Але раніше ви повинні вирости справжніми людьми - сміливими, добрими, працьовитими. Адже робити добро - це здорово.
А тепер відкрийте очі. Подивіться навколо. Візьміться за руки. Дивлячись одне одному в обличчя, побажайте чогось доброго. (Діти виконують.) Я хочу, щоб ви запам'ятали те, що ви зараз відчуваєте, і взяли з собою, йдучи з цієї кімнати. Теплі почуття і гарний настрій будуть як і раніше з вами...