Реклама












Конспект психолого-логопедичного заняття в старшій логопедичній групі


Конспект психолого-логопедичного заняття з дітьми старшої логопедичної групи першого року навчання з елементами психологічного тренінгу
Автор: Власова Таїсія В'ячеславівна, вчитель-логопед МБДОУ ЦРР - дитячий садок №42 «Джерельце» Московська область, Чільне р.

Опис матеріалу: Надається матеріал для використання в роботі фахівців ДНЗ: вчителя-логопеда та педагога-психолога. Даний конспект показує можливу форму ходу заняття. В нашій роботі ми вважаємо за краще взаємодіяти між собою для благополучної динаміки мовного і емоційно-вольового розвитку, особливо це відноситься до роботи з дітьми, що мають ЗНМ.

Цілі:
Психологічні:
1. Дати дітям уявлення про розуміння варіантів взаємодії в різних ситуаціях;
2. Розвивати навички спілкування між дітьми.
Логопедичні:
1. Збагачувати словниковий запас по темі «Зима».
2. Розвивати мускулатуру особи і стан кровоносних судин, тканин периферичного мовного апарату.
3. Розвивати дрібну моторику.

Матеріал до заняття:
Символ занять «Пуфа», аудіозапис веселих дитячих пісень.
Хід заняття
(Діти стоять у колі на килимі)
Психолог:
Вправа «Мій настрій»
- Діти, доброго ранку! Я хочу дізнатися, який у вас сьогодні настрій і на що воно схоже прямо зараз, в даний час. Для цього я передам кожному з вас Пуфу, а ви мені розкажіть, яке у вас настрій і на що воно схоже. Не забудьте, коли Пуфа знаходиться у вас в руках, говоріть тільки ви, а решта мовчать і уважно слухають. Отже, ми починаємо. Іра, будь ласка.

(Діти по черзі передають символ заняття один одному, розповідаючи про свій настрій)
Психолог:
Вправа «По слідах»
Здорово. Тепер ми дізналися, у кого хороший і веселий настрій, а хто трохи засмучений. І для того, щоб наш загальний настрій стало чудовим, ми пограємо з вами в гру, яка називається «По слідах». Уважно мене слухаємо. Візьмемося за руки і вишукуємось в єдиний ланцюжок. Перед вами розкладені сліди. Вам необхідно, не кваплячись, без слів, пройти по цих слідах, наступаючи тільки на них. Якщо хтось з команди заступає за краї слідів, ми починаємо заново. Виконуємо завдання, поки всі діти не пройдуть стежку з слідів правильно.

(Заготовлені сліди з паперу і розкладені в стежку. Діти виконують завдання.)

(Діти сідають на килим, поруч стоїть мольберт із зображенням зимового пейзажу)

Логопед: Діти, подивіться уважно на дошку і скажіть, будь ласка, яка пора року настала? (відповіді дітей)
Які ознаки зими ви знаєте? (відповіді дітей)
Молодці! Найголовніша прикмета зими - білий, пухнастий сніг. Я пропоную вам зараз зробити самомасаж особи «Сніг».
(Г.А. Османова, Л.О. Позднякова. Ігровий логопедичний масаж і самомасаж при корекції мовленнєвих порушень. - СПб.: КАРО, 2013. - С.53-55)

Самомасаж особи «Сніг»
Без нього не можуть ковзати
(Погладити лоба обома руками від середини до скронь)
Лижі
(Розтирати чоло вертикальними рухами вказівних пальців (протиходом)
Санки
(Розтирати чоло горизонтальними рухами вказівних пальців)
І ковзани,
(Розтирати чоло спіралеподібними рухами вказівних і середніх пальців від середини до скронь )
І на зиму не схожі
(Погладжувати щоки по напрямку від носа до вух по масажних лініях)
Ці зимові дні!
(Постукати пальчиками, зібраними в пучок, по щоках)
Землю сховає від морозу
(Погладити підборіддя тильною стороною долонь від середини підборіддя до мочок вух)
І порадує нас усіх
(Пощипати від середини підборіддя до вух)
М'який,
(Натискати вказівними пальцями на верхню губу від середини до кутів)
Білий
(Натискати вказівними пальцями нижню губу від середини до кутів)
І пухнастий
(Розтирати спіралеподібними рухами губи від середини верхньої через куточки до середини нижньої)
Довгоочікуваний перший сніг.
(Погладити лоб, щоки, підборіддя)
Психологг:
Вправа «Півники»
А зараз ми представимо, що наші хлопчики перетворилися у півників. Мені потрібно вибрати двох гравців.

(Лічилка вимовляється 2 рази)
Бджоли в поле полетіли,
Зажужжали, загули,
Сіли бджоли на квіти,
Ми граємо - ти водиш.
(О.М. Козак, «Чим би дитя не тішилося. Лічилки, дражнилки, мирилки». - Ростов н/Д: «Фенікс», СПб.: «Союз», 2004. - С.10)

Коля і Сергійко, уявіть, що ви півники, але не звичайні. Вам потрібно буде стати один напроти одного і стрибати на одній нозі, при цьому аплодувати однією долонькою про ладку гравця навпаки. Хто не зможе встояти на одній нозі, виходить із гри і боліє за своїх друзів. На завершення залишається переможець гри.
(Діти виконують завдання.)
Логопедед: Молодці, ви добре пограли, а тепер згадаємо, який головний зимове свято буває в цей час року? (відповіді дітей)
Відгадайте загадку «Взимку і влітку - одним кольором». (відповіді дітей)
Правильно, а навколо ялинки на Новий рік діти водять хоровод. А у нас з вами зараз будуть новорічний хоровод на долоні.
(Г.А. Османова, Л.О. Позднякова. Ігровий логопедичний масаж і самомасаж при корекції мовленнєвих порушень. - СПб.: КАРО, 2013. - С.56)
Розвиток дрібної моторики «Новорічний хоровод»
Приходили до зимової ялинці
(Погладити ліву долоньку і намалювати на ній ялинку вказівним пальцем правої руки)
Зайці, білки, лисиці, вовки.
(Розтерти кожен пальчик лівої руки від кінчика до основи, починаючи з мізинця)
Ось один з одним зустрілися,
(Розтерти великий палець лівої річки від кінчика до основи, стиснути руку в кулачок)
Але зовсім не злякалися.
(Відгинати пальці лівої руки по черзі, починаючи з мізинця)
Дружно встали в хоровод,
(Розминати ліву долоньку великим пальцем правої руки по спіралі)
Щоб зустріти Новий рік.
(Пальчиковий «душ» по долоньці, а потім скласти руки «ялинкою»)
(Виконати самомасаж на правій руці)
Психолог:
Вправа «Ми - пара»
Які ви сьогодні молодці! Тепер ви розділіться на пари, але спочатку потрібно розділитися на «Першого» і «Другого». Маша, починай. (Діти перераховуються)
Перші номери підходять до Таїсії В'ячеславівні, а другі залишаються зі мною. Ті, хто стоять навпроти вас, і є вашою парою в наступній грі. Коли зазвучить музика, ви починаєте розходитися по групі. Як тільки музика закінчується, я рахую до трьох, а вам швидко треба знайти свою пару і взяти її за руку. Отже, ми починаємо!
(Музика грає, діти розходяться по групі. Гра проводиться кілька разів.)

Логопед: Діти, ви - великі молодці сьогодні!
Психолог: Нам дуже сподобалося сегодняшее заняття. А що вам сподобалося на занятті? (відповіді дітей)
Логопед: Спасибі велике! Заняття закінчено.