Конспект заняття з бісероплетіння з дітьми 5-6 років
Конспект заняття «Кольорові фантазії»
Опис роботи: Конспект заняття з дошкільнятами у віці 5-6 років (старша група). Знайомство з технікою застосування бісеру в оформленні святкового плаката.
Тривалість заняття: 1 академічна година (35 хв)
Тема навчального заняття: Створення творчої роботи з бісеру «Кольорові фантазії».
Вік дітей: 5 - 6 років.
Мета заняття: Розробити і виконати творчу роботу з бісеру з дітьми у віці 5 років.
Завдання заняття:
Освітні:
•формувати знання про виробах з бісеру;
•ознайомити з технологією виготовлення роботи з бісеру.
•навчити дітей цікаво проводити своє дозвілля.
•узагальнити отримані знання про бісер.
Розвиваючі:
•сприяти розвитку смаку;
•сприяти розвитку дрібної моторики.
•розвивати творчу самостійність, викликати бажання фантазувати;
Виховні:
•сприяти залученню дітей до прикладного творчості;
•виховувати акуратність, працьовитість і почуття взаємодопомоги, прагнення доводити розпочате до кінця.
•створити сприятливу атмосферу для неформального спілкування дітей, захоплених спільною справою.
Методи:
Словесний - бесіди, пояснення, інструктаж, опитування;
Наочний - демонстрація готового виробу;
Практичний тренінг, виконання роботи під керівництвом педагога.
Форма заняття:
Комбіноване заняття - бесіда, інструктаж, робота під керівництвом педагога, самостійна робота, опитування.
Прийоми:
Бесіда, опитування, розбір нового матеріалу, аналіз зразків, пояснення з використанням наочності, показ практичних дій, практична робота, індивідуальна робота, підведення підсумків.
Планований результат (відстежується за трьома рівнями складності):
1.Репродуктивный - виготовлення елементів плаката строго за шаблоном.
2.Частично-пошуковий - вибір кольору намистин, кількості елементів за вибором вихованця.
3.Творческий - самостійний підбір компонування елементів і їх кількості, вибір колірної гами.
Підготовча робота: Вихователем заздалегідь підготовлений лист ватману з вітальним текстом. Приготовані матеріали і розкладені по столах.
Структура навчального заняття:
1)Організаційна частина (1 хвилина).
Діти проходять і розсідаються по своїх місцях.
2)Вступна частина: Бесіда з дітьми (7 хвилин).
Вихователь повідомляє дітям тему, пояснює, як буде проходити заняття.
3)Вступний технологічний інструктаж (4 хв).
Педагог розповідає технологічні етапи роботи над виробом.
4)Самостійна робота, поточний інструктаж педагога (15 хвилин).
Педагог показує і поетапно виконує роботу, періодично обходячи дітей, допомагаючи і вказуючи на помилки.
5)Динамічна пауза, физминутка (2 хвилини).
Відпочинок для вихованців.
6)Підбиття підсумків.(5 хвилин).
Педагог, обговорюючи з дітьми їх роботи, задає контрольні питання і м'яко вказує на помилки і недоліки в роботі, зазначає удачі.
7)Завершення роботи (1 хвилина).
Педагог прощається з дітьми, дякує їм за роботу.
Анотація актуальність заняття:
Виконання творчої роботи з бісеру знайомить дошкільнят з даним матеріалом і може, служить проміжним етапом перед, безпосередньо - бісероплетінням. Бісероплетіння для дошкільнят - це корисний в усіх відношеннях мистецтво. В процесі бісероплетіння у дітей розвивається смак, уяву і творчі здібності, дрібна моторика.
Конспект розкриває методику виготовлення творчої роботи з бісеру з дошкільниками, демонструє технологію роботи.
В ній розкриваються етапи виготовлення творчої роботи, зазначаються матеріали, які використовуються. Так як бісер досить дрібний і сипкий матеріал, то робота з ним вимагає акуратності, посидючості, терпіння, працьовитості. А найголовніше - робота з бісером і його замінниками виробляє вміння бачити прекрасне, намагатися самому створити щось яскраве, незвичайне. Процес виконання вимагає від дитини багатьох дій, до яких дошкільники підготовлені погано. В ході систематичної праці рука набуває впевненість, точність, а пальці стають гнучкими. Це робить вирішальний вплив на становлення красивого, рівного почерку. Ручна праця сприяє розвитку дрібної моторики рук - узгодженості в роботі очі і руки, вдосконаленню координації рухів, гнучкості, точності у виконанні дій. Доведено, що розвиток дрібної моторики сприяє розвитку пам'яті, уваги і мислення.
Заняття проводиться в групі дитячого саду, і дають можливість спілкування з однолітками, одночасно отримуючи задоволення від процесу роботи з бісером. Прилучення дошкільнят до виготовлення творчих робіт, до оволодіння прийомами, зовсім не означає, що всі хлопці в подальшому будуть працювати в художньому напрямку. Естетична значимість пов'язана з самим процесом виготовлення красивих, потрібних і корисних речей. Вміння створювати їх на перших порах набагато важливіше для загального художнього розвитку дітей, виховання в них здорового морального початку, поваги до праці, пізнання навіть в якійсь мірі самого себе, розвитку художнього смаку. Бісер дуже подобатися дітям барвистістю, яскравістю. Вони охоче працюють з цим матеріалом.
Хід заняття
1)
Організаційна частина.
Діти проходять і розсідаються по своїх місцях.
Завдання: емоційно настроїти дітей на творчу активність на занятті.
Привітатися з дітьми. Представитися. Продемонструвавши готові зразки бісерних елементів зорієнтувати дітей на співпрацю, взаєморозуміння, творчість. Повідомити тему заняття.
Діти сідають за столи. На столах - олівці, двосторонній папір з клейкою поверхнею ножиці, тарілочки для роботи з бісером, на окремому столику - бісер, дріт.
Вихователь: починаємо Займатися, час дарма не втрачаємо.
2)
Вступна частина (приблизний текст): Бесіда з дітьми.
Завдання: залучити дітей в обговорення по темі бесіди.
Вихователь: Діти, а ви знаєте, що таке бісер? Бісер це маленькі декоративні намистини з отвором для нанизування на нитку, волосінь або дріт. Бісероплетіння - один із старовинних і досить поширених видів народної творчості. Виготовлення прикрас з бісеру має дуже давню історію. Навіть тоді, коли ще не було бісеру як такого, людина одягав собі на шию нитки бус з красивих камінчиків або іклів убитих тварин. У розкопках древніх багатьох народів, що населяли нашу планету, були виявлені оброблені камені із просвердленими дірочками. В якості прикрас використовувалися такі природні матеріали, як мушлі, кігті і кістки різних тварин. З розвитком ремесел починають попадатися металеві намистини. А близько 4-го тисячоліття до нашої ери було винайдено склоробство.
Першими виготовляти бісер навчилися єгиптяни. Вони робили з нього намиста, розшивали їм плаття. Услід за Єгиптом бісер з'явився в Сірії. Секрети цих народів перейняла Римська імперія. Історія розвитку бісероплетіння нерозривно пов'язана з історією розвитку людства. Через прикраси людина висловлював своє розуміння світу. Особливо досягли успіху в цьому корінні жителі Америки. Індіанці прикрашали свої будинки намистом, вплітали стрічки з бісеру у волосся, розшивали свої костюми. І на сьогоднішній день вироби з бісеру дуже популярні.
Вихователь:
Рибки плавають у ставку
І грають в чехарду.
Теплим днем граються,
Дружно веселяться.
Ловлять промінчики сонця,
Від весни в них ключики,
Щоб завжди було тепло,
Снігом білим не мело,
Лілії цвіли, латаття...
Не потрібні рыбешкам крижинки.
Річна потрібна вода
Нашим рибкам в холоди.
Влітку весело грати
І один одного наздоганяти.
По воді поспішають кола.
Рибка, рибку наздожени!
Скажіть, діти, про кого цей вірш? (про рибок). Молодці! Правильно, ми будемо плести рибку.
Ми з вами будемо робити рибок і квіти з бісеру для прикраси святкового плаката до Дня матері.
3)
Вступний технологічний інструктаж.
Завдання: сформулювати алгоритм діяльності.
Вихователь: Технік роботи з бісером дуже багато, але виготовлення творчої роботи з бісеру найбільше походить на техніки - «Бісерна мозаїка» і «Бісерне панно» (додаток №2).
Педагог показує приклад роботи в подібній техніці.
Вихователь:
Для роботи нам знадобляться наступні матеріали: бісер різних кольорів, скотч (двосторонній), ножиці, паперові викрійки.
Пояснення правил техніки безпеки (робота з ножицями, дротом) і нагадування про правильної посадки за партою під час роботи.
Вихователь: В ході заняття ви повинні дотримувати правила по техніці безпеки при роботі з ножицями і бісером. Давайте згадаємо (обмовляється). Крім цього, ви повинні стежити за поставою, сидіти рівно, не горбясь, не дивитися на роботу збоку.
Вихователь: Давайте розглянемо, яку рибку і квітка можна зробити з бісеру (показ зразків). Як вони зроблені? Короткий розповідь про етапи роботи над виробами з демонстрацією трафаретів.
Зробити акцент на творчу роботу. Творчість - самостійна робота із застосуванням фантазії і уяви.
4)
Самостійна робота, поточний інструктаж педагога.
Завдання: активізувати дітей на творчий пошук.
Під час самостійної роботи звертати увагу на якість роботи, надавати допомогу неуспішним, звертати увагу на усунення загальних недоліків, повідомляти додаткові відомості.
Вихователь: Щоб у нас все вийшло, як ми з вами повинні працювати? (дружно, старанно).
1.робота над елементами плаката.
Спочатку діти обводять трафарети, потім вирізаємо з дітьми паперові викрійки для елементів плаката - рибки, квіти.
Потім переводимо їх на папір з клейкою поверхнею (скотч).
Потім знімаємо захисний шар паперу (скотча).
І опускаємо липку поверхню в тарілку з бісером.
Для одного виробу (квітки) можна використовувати кілька деталей. Тоді елемент вийти об'ємним і більш складним.
Так як у папери обидві поверхні клейкі деталі відмінно стикуються між собою.
Діти доробляють і покращують свої роботи. Педагог надає допомогу по мірі необхідності.
Вихователь: Отже, діти, наші рибки і квіти готові. Давайте приклеїмо їх на плакат. Вибираємо вільне місце на плакаті і маємо наших рибок! (Вихователь допомагає розташувати елементи на плакаті). Робота завершена.
5)
Динамічна пауза, физминутка.
Розминка. Пальчикова гімнастика.
Вихователь: (Пальці обох рук складені «пучкою». Руки рухаються хвилею від плеча, зображуючи пірнаючих рибок.)
Рибки плавали, пірнали
В чистій тепленькій воді.
То стискатимуться, (На останньому слові пальці рук дуже щільно стискаються.)
Разожмутся, (Пальчики сильно розгортаються в сторони.)
То зароются в піску. (Знову склавши пальчики, руками по черзі робите руху, як ніби розкопуєте пісок).
6)
Підбиття підсумків.
Вихователь: Давайте подивимося, що у вас вийшло.
Педагог, розглядаючи з дітьми готові роботи, у порядку черговості, задає питання і м'яко вказує на помилки і недоліки в роботі, зазначає удачі, цікавиться, кому заняття сподобалося і навпаки, хто і з якими труднощами зіткнувся при виготовленні виробу.
Завдання: залучити дітей до оцінки виконаних робіт.
7)
Завершення роботи.
Подякувати дітей за співпрацю. Діти хором можуть подякувати один одного. Прибрати робочі місця (діти). Попрощатися з дітьми.
Матеріально-технічне оснащення заняття.
Меблі на 15 посадочних місць: столи і стільці, які відповідають Санітарно-гігієнічним нормам і віку дітей. Готові зразки рибки і квітки з бісеру. Трафарети (рибка, квітка) з щільного паперу.
1.Для дітей:
• бісер і дріт, ножиці, тарілочки для бісеру.
2.Для педагога:
•бісер і дріт, ножиці, тарілочка для бісеру, ватман - 1 лист, маркери.
Список використаної літератури:
1.Глекер Ш. Квіти з бісеру: подарунки, прикраси, аксесуари. -М.: Арт-родник, 2008. - 304 с.
2.Изотова М., Белякова О. Все про бісер і бісероплетінні/ М.Изотова, О.Белякова. - Ростов н/Д: Владіс: М.: РІПОЛ класик, 2009. - 416 с.
3.Литвина Л.М., Леонідова В.О., Турчановская Л.Ф. Моделювання та художнє оформлення аксесуарів з бісеру,- М: Просвітництво, 2006. - 255 с.
4.Пармон Ф.М., Бадєєва М.О. Все про бісер.- М.: Сталкер, 2005. - 233 с.
5.Праздников Г.А. Процес художньої творчості. - М: Вища школа, 2003. - 278 с.
6.Раппопорт С.Г. Естетичну творчість і світ речей. Вип. 7. - М: Знання, 2006. - 144 с.
7.Хмара, З.О. Вироби з бісеру. - М.: Сталкер, 2005. - 2007 с.
8.Черемных А.І. Основи художнього конструювання виробів з бісеру. - М: Просвітництво,2005. - 266 с.
Висновок
Вивчивши літературу, та узагальнивши отримані знання, провівши роботу з дітьми були зроблені наступні висновки:
Історія бісеру йде в глиб століть, так як найдавнішою зі знайдених намистин близько п'яти тисяч років, і на пряму пов'язана з виникненням склоробства. Батьківщиною бісеру можна вважати Єгипет.
При роботі з бісером розвивається дрібна моторика і точність рухів. Доведено, що розвиток дрібної моторики сприяє розвитку пам'яті, уваги і мислення.
Робота з бісером чинить стимулюючий вплив на розвиток дрібної моторики, сприяє розвитку мови дитини, покращує пам'ять, слухове і зорове сприйняття, виховує посидючість, акуратність.
З'явилися нові матеріали, нові форми роботи з бісером, видано багато літератури з бісероплетіння, зріс інтерес молоді та підлітків до роботи з бісером. Дітям подобається працювати з бісером, при такій роботі отримується навик самостійної роботи, ці заняття сприяють створенню творчої атмосфери в групі вихованців на основі взаєморозуміння та співробітництва для виконання колективної роботи.
Особлива увага приділяється техніці безпеки при роботі з ножицями. Виклад навчального матеріалу має ту емоційно-логічну послідовність, яка неминуче приведе дітей до вищої точки подиву і переживання; спілкування в спільній діяльності однолітків; самоповаги і зміцнення статусу учня, популяризуючи навіть незначні успіхи в сфері навчання. Перед учнями ставиться мета акуратно і правильно виконувати завдання, дотримуючись послідовності виконання виробів з бісеру.
Учні одержують елементарні навички роботи з бісером. Студентам завжди дається можливість вибору завдання на практиці по силам, часто використовується допомогу однолітків, що згуртовує колектив.
Додаток №1.Виникнення і розвиток бісеру
Історія виникнення бісеру дуже тісно пов'язана з історією відкриття скла. Стародавня легенда так розповідає про це: багато-багато років тому купці з Фінікії вирушили в Африку, щоб купити там дуже цінний і дорогий товар - природну соду. Сторгувавшись, вони вирушили додому по Середземному морю. Шлях був довгим і важким. Одного разу вони висадилися на нічліг на пустельний берег. Ні каміння, ні рослинності не було на цьому березі. Щоб приготувати собі вечерю, купці розклали багаття і обклали його навколо великими шматками соди. Вогнище тлів всю ніч. Прокинувшись рано вранці, купці розворушили золу, і побачили чудовий злиток, який вразив їх уяву. Злиток був прозорий і чистий, як джерельна вода, до того ж він був дуже твердим. Цей злиток виявився склом.
З часом люди навчилися виготовляти з скла круглі намистинки - кружечки зі спеціальним наскрізним отвором для протягування нитки. Саме так і з'явився бісер. Правда, в ті далекі часи бісер був мало схожий на сучасний, він являв собою круглі матові намистини з непрозорого скла.
З плином часу величина намистинок змінювалася, вони ставали менше. Стародавні єгиптяни вплітали його знамените намисто Сонця, яке було символом безмежної влади фараона. З Єгипту бісер потрапив в Рим. Римляни навчилися у єгиптян мистецтву виготовлення скла, засвоїли основні прийоми плетіння з бісеру. Приблизно в 6 столітті мистецтво бісероплетіння досягло свого розквіту у Візантії. Звідти воно перейшло до Венеції, яка надовго стала лідером.
Всесвітню популярність отримали візантійські майстри, які відкрили секрети виготовлення кольорового та прозорого скла. На знаменитому острові Мурано виготовляли не тільки бісер і намистини, але і всілякі дзеркала і судини. Саме цей острів надовго став визнаним центром виробництва бісеру. Секрети виготовлення бісеру дуже ретельно оберігалися і передавалися від вчителя до учня. За розголошення таємниці винного чекала смертна кара. Довгий час венеціанські майстри були єдиними виробниками кольорового і прозорого бісеру.
У 1275 році у Венеції був виданий спеціальний указ, який забороняв імпортувати бісер. Таким чином Венеція намагалася зберегти свою монополію. Тих, хто насмілювався порушити цей указ, оголошували державними зрадниками, якими шляхами домагалися їх повернення на Батьківщину і стратили. Щоб утримати видатних майстрів, уряд країни надавало їм та членам їх сімей всілякі пільги. Так, наприклад, дочка майстра мала право вийти заміж за патриція.
Майстри різних країн намагалися відкрити секрет виготовлення якісного бісеру. Протягом багатьох років, аж до 16 століття, спроби майстрів залишалися безуспішними. Але диво сталося: майстрам з Тюрінгії, а потім з Богемії вдалося виготовити чудовий за своїми якостями бісер. Особливий блиск і красу надавала бісеру емаль. Технологія виготовлення такого бісеру була дуже складною, тому він був дорогим.
Про незвичайну красу бісеру свідчить і той факт, що, вирушаючи завойовувати невідомі землі, європейські мандрівники обов'язково брали з собою невеликий мішечок з бісером. Круглі кольорові намистинки настільки подобалися аборигенам, що вони з задоволенням обмінювали його на золото, хутра та інші цінності.
З часом мистецтву виготовлення бісеру зі скляних трубочок навчилися у багатьох країнах, проте самим якісним бісером вважається чеський і японський.
Завдяки вдосконаленню технології, з часом намисто ставали все дрібніше і дрібніше. Так з'явився бісер - дрібні круглі або багатогранні, злегка сплюснуті намистинки з отворами для протягування нитки. Його назва походить від «фальшивого перлів», изготовлявшегося в Єгипті з непрозорого (глухого, або пастового) скла, який по-арабськи називався бусра або бусер.
Здавна було відомо склоробство і в нашій країні, про що свідчать розкопки стародавніх курганів і городищ, а також письмові джерела. Поступово удосконалюючись, воно досягло надзвичайно високого технічного та художнього рівня в епоху Київської Русі. Древнекиевским ювелірам були відомі секрети виготовлення різнокольорових емалей, які є певною категорією легкоплавких прозорих або заглушених скла».
З XVIII століття бісерні вишивки широко використовувалися в оздобленні палацового, дворянського столичного, а пізніше і садибного інтер'єру. Саме в цей час народилося нове явище - російська бісер.
Велику увагу розвитку склоробства в Росії приділяв Петро I. Він скасував мита на скляні вироби, залучав для підготовки російських майстрів іноземних склоробів, посилав молодих росіян за кордон вчитися стекольному справі і, зокрема, мистецтву виготовлення бісеру. За його наказом у 1705 році на Воробйових горах під Москвою був побудований завод дзеркального скла. Після смерті царя Воробьевский завод був переведений до Санкт-Петербургу й згодом став Імператорським.
Найбільш значні речі зберігаються нині в Ермітажі, Державному Історичному музеї, Державному музеї етнографії народів СРСР і Державному Російському музеї.
Додаток №2.
Бісерна мозаїка по воску. Специфіка роботи полягає в тому, що на основу (фанеру, дощечку), наноситься тонким шаром розплавленого на водяній бані віск. Після затвердіння воску товстою голкою або порожнім стрижнем від кулькової ручки наносимо контурний малюнок, згідно з яким вдавлюємо. Бісеринки найлегше піддягати голкою і укладати їх в потрібне місце на основі. У нашому випадку замість воску використовується скотч.
Бісерні панно (поєднання бісероплетіння і малюнка). Засновницею даної техніки є Ошлакова Надія Олексіївна, однак замість бісерних виробів вона використовує вишивку гладдю. Специфіка роботи полягає в приклеюванні бісерних елементів - бісерних квітів, трави, комах і все що завгодно за допомогою термопістолети.