Конспект класної години для молодших школярів
Методична мета: формувати переконання, що якщо дав слово, то його треба тримати і показати, як це робити.
Цілі:
1
. Освітні:
- забезпечити в ході заняття закріплення раніше вивченого матеріалу
- продовжити навчати дітей на підставі висловлювань і вчинків героїв (в літературному творі) уявляти собі риси їх характеру;
2.
Розвиваючі:
- працювати над розвитком мовлення, мислення;
3.
Виховні:
- формувати в учнів моральні ціннісні орієнтації, здатність формулювати моральні судження;
- формувати уявлення про чесності, сміливості, вірності слову і обіцянці;
Плановані УУД:
пізнавальні: знаходити відповіді на запитання, використовуючи свій життєвий досвід і раніше отриману інформацію; робити висновки в результаті спільної роботи;
комунікативні: оформляти свою думку в усній мові; слухати і розуміти мову інших, вступати в бесіду; вміти працювати в групі; спільно домовлятися про правила спілкування і слідувати їм;
регулятивні: визначати мету навчальної діяльності, план виконання завдань, давати емоційну оцінку діяльності;
особистісні: розвиток навичок співпраці з однолітками і дорослими; оцінка простих ситуацій з позиції загальноприйнятих моральних правил, важливості виконання ролі «доброго людини»; розвивати вміння пояснювати самому собі «що потрібно обіцянку виконувати».
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, мультфільм «Чесне слово», картки з завданнями для роботи в групах, картки з прислів'ями, «Сердечко чесності», олівці, сонечка, плакат, клей, презентація.
Оформлення дошки: плакат для сонечок, девіз: «Ласкаво бажаєш - добро і роби».
Хід заняття
1. Оргмомент
Діти встають у коло.
Вправа «Передай свою посмішку».
Учитель: Коли ми зустрічаємо світанок, то говоримо.....(привіт)
З посмішкою сонце дарує світло нам, надсилаючи свій.....(привіт)
При зустрічі через багато років ви крикніть друзям.....(привіт)
І посміхнеться вам у відповідь від слова доброго.....(привіт)
І ви запам'ятаєте рада: даруєте всім друзям........(привіт)
Давайте дружно, всі у відповідь один одному скажемо ми ........(привіт)
А тепер передайте своїми посмішки один одному, посміхніться нашим гостям.
Постараємося зберегти наше гарний настрій до кінця заняття.
Сьогоднішнє заняття ми почнемо з історії, що сталася з хлопцями. Уважно подивіться і відповідайте на питання « Про що ми сьогодні будемо говорити на занятті?»
(Діти інсценують розповідь «Чесне слово»)
«Чесне слово»
А діло було так. Хлопці вирішили всією компанією піти на виставу в цирк. Зібрали гроші на квитки і стали міркувати, кому доручити їх купити.
- Давайте мені, - заявив Півнів, - я там усі ходи й виходи знаю. Прийду за годину до початку, куплю найкращі квитки і буду чекати вас біля входу.
- А не підведеш?- засумнівалася Наташа. Вона чомусь на Васю не дуже сподівалася.
- Що ти! Чесне слово! - підняв Півнів руку.
Вранці хлопці начистились, причепурилися й рівно в половині дванадцятого зібралися біля цирку. Васі ще не було. Всі розуміли, що дістати квитки у вихідний день нелегко.
- Напевно, в черзі стоїть,- поспівчувала Лена.
Пройшло 5...10...хвилин. Вася не з'являвся. Повз проходили жваві, схвильовані хлопчики і дівчатка. Вони виймали квитки з кишень і ховалися в дверях цирку.
У дітей радісний настрій почало змінюватися тривогою. Куди ж пропав Півнів?
До початку вистави залишалося 5 хвилин.
- А може, візьмемо квитки самі? - несміливо запропонувала Олена. Почали підраховувати, у кого скільки грошей. Але виявилося, що не вистачить і на 2 квитка. Адже напередодні всі віддали гроші Васі, залишили тільки на морозиво.
Стрілка на великих годинах біля входу підійшла до 12 години. Через нещільно закриті двері вестибюля було чути, як продзвенів 3 дзвінок. Лунала весела музика. Хлопці не зводили очей з кожного відповідного автобуса, з кожного тролейбуса.
Як прикро стояти і мерзнути, коли в цирку таке цікаве уявлення! У Олени навіть виступили на очах сльози. В цей момент з'явився діловитий і заклопотаний Півнів.
- Ну, як? Всі зібралися? Зараз ми все організуємо!
Але над касою вже висіло оголошення: «На сьогодні всі квитки продані».
Вчитель:-Як, на вашу думку, реагували хлопці на цей вчинок Васі?
Які почуття відчували хлопці в цій ситуації?
Що можна порадити Васі?
Що означає бути вірним своєму слову?
- Отже, про що ми сьогодні будемо говорити на занятті?
Спробуйте визначити тему і поставити мету перед собою.
(Діти намагаються відповісти на питання)
Тема - Дав слово - тримай його.
Мета - навчитися тримати слово, якщо пообіцяв.
Етап відкриттів нових знань.( Постановка проблеми. Висунення гіпотези)
Хлопці, давайте з вами подивимося фрагмент мультфільму за оповіданням Л. Пантелєєва «Чесне слово».
(Перегляд фрагменту мультфільму)
- Вам сподобався герой цього оповідання?
- Хлопці, як ви вважаєте, чи потрібно тримати обіцяне слово?
- Чи важко було хлопчикові залишатися вірним обов'язку до кінця?
- З чим ти згоден в поведінці малюка, а з чим ні?
Як би ти вчинив сам?
- Як ви розумієте, що таку обіцянку?
- Правильно, дану обіцянку треба виконувати: обіцяв - зробив.
- А чи правий хлопчик, що дав чесне слово незнайомою хлопчикам?
Вчитель: Спершу добре подумай,
Потім, давай чесне слово.
Робота в групах:
Виберіть із запропонованого списку слова, які характеризують хлопчиків
1 група - перший випадок хлопчика Васю
2 група - хлопчика з оповідання «Чесне слово»
Порівняйте ці дві характеристики. Яким би ти хотів стати? Чому? Поясни.
(Чесний, пустодзвін, безвідповідальний, відповідальний, нечесний, недбалий, брехливий, правдивий, обманщик, гідна людина, не вміє тримати своє слово, вміє тримати своє слово )
1группа: Пустодзвін, безвідповідальний, нечесний, брехливий, обманщик, не вміє тримати своє слово
2 група: Сміливий, чесний, відповідальний, вміє тримати слово
Відповіді дітей: Якщо раз збрехав, не стримав слово, то в інший раз тобі не повірять. Тебе не будуть поважати. З тобою ніхто не захоче дружити...
Не треба обіцяти, не обдумавши, можна виконати те, що обіцяєш іншому.
Вірність слову, обіцянкам неможливо без прояву наполегливості, вимогливості до себе, вміння розпоряджатися своїм словом
Давайте спробуємо скласти правила про те, як тримати своє слово і обіцянку:
• Не обіцяй не подумавши.
• Якщо не зміг стримати слово, то чесно зізнайся.
• Якщо важко стримувати слово, то почни з невеликої обіцянки, але обов'язково доведи її до кінця.
• Не перекладай свої обов'язки, свої справи, свою провину на іншого.
Физминутка
Гра «Сердечко чесності»
Діти встають у коло і отримують від педагога по кольоровому фломастеру. Педагог дає комусь одному вирізане з картону сердечко чесності, розділена на клітинки за кількістю дітей в групі. Отримав сердечко, розповідає про своє виконаному обіцянку, а потім лягає на одну з клітинок фломастером. Після цього сердечко передається далі по колу. В результаті гри В групі народжується різнобарвне сердечко чесності.
Вчитель: А тепер нас чекає наступна робота.
Робота в парах
Продовж прислів'я.
(Кожна пара отримує слова і з них збирає прислів'я)
1. Слово давати, так тримати слово.
2. Не давши слово - кріпись, а давши - тримайся.
3. Домовленість дорожче грошей.
4. Будь господар свого слова.
5. Слово тримати - не за вітром бігти.
6.Нет більшої ганьби, як не виконати домовленості
7. «Допоможу, допоможу», - прийшло: «Не можу
8. Коли взявся за гуж - не кажи, що не дуж.
9. Не годуй сніданками, а зроби сьогодні.
10. На помилках вчаться.
11. Допомагай не словом, а ділом.
Вчитель: А тепер подумайте, і викресли зайві пропозиції:
Обіцяв - роби!
Дав слово - стримай його.
Дав слово - можна забути про нього.
Поясніть, чому ви обрали цю пропозицію
Підсумок заняття. Рефлексія
Я хочу прочитати вірш, а ви уважно прислухайтесь до моєї поради.
Якщо клявся народу солдатів, що в бою не відступить назад,-
Твердо знають російські люди: - Буде смерть стояти він. Буде!
Якщо уральський майстер сказав, що достроково він зварить метал,-
Твердо знають російські люди: - Буде плавка до терміну. Буде!
Якщо слово колгоспник дає, що подвійний урожай збере,-
Твердо знають російські люди: - Буде хліб у засіках. Буде!
Так тримай своє чесне слово, так само чесно і так само суворо,
Як на ріллі твій брат, на заводі батько.
Як стримав своє слово на фронті боєць.
Щоб знали російські люди: - Як сказав учень, - так і буде.
Якщо нині відмінником бути обіцяв, нехай на завтра п'ятірка прикрасить журнал,
Якщо нині дав слово рости загартованим, вийди завтра на яскравий килим стадіону.
Щоб поруч стояли слова і справи, щоб Вітчизна тобою пишатися могла!
- Які слова вам здалися найголовнішими?
- Про що ми сьогодні говорили?
(Вірність до слова й обіцянки - дуже важливе моральне якість, без якого важко стати хорошою людиною, хорошим другом, хорошим фахівцем, просто важко жити в суспільстві.)
Малюнок «Сонечко»
Хлопці, а тепер намалюйте сонечко, але без промінчиків і повісьте свій малюнок на стенд. А тепер згадайте мета, яку ми ставили перед собою на початку заняття і якщо ви вважаєте, що ви досягли результату, то намалюйте до свого сонечка один промінчик. Це буде означати, що дане слово на початку уроку ви дотримали. Ось тепер, коли ви будете давати слово або обіцянку завжди будете згадувати про своє сонечку і намагатися тримати слово, вчинити чесно, а потім підмалювати до сонечка промінчик. В кінці чверті, ми за сонячним проміннячкам порахуємо, скільки разів ваш сонечко допомогло бути чесними.