Конспект інтегрованого уроку «Чарівне ліки» (за твором А. В. Купріна «Слон») 4 клас
Опис матеріалу: цей матеріал уроку позакласного читання за УМК «Школа Росії» або «Школа 2100» у 3, 4 класі. Даний конспект буде цікавий молодим вчителям початкових класів.
Мета: розвивати навички грамотного, виразного читання, уміння аналізувати прочитане і робити висновки.
Завдання: створити ситуацію причетності, співчуття, налаштувати на емоційно-чуттєве сприйняття художнього тексту і музичного твору, вчити зіставляти засоби виразності музики і художнього твору, формувати навички дослідницької роботи: вміння будувати припущення і вести доказ.
Демонстраційний матеріал: фотографія А.і.купріна,книга А.І. Купріна «Слон», аудіозаписи «Прелюдія № 4» Фр. Шопена, «Слони» з «Музичного карнавалу тварин» Сенс-Санса, «Пісня мамонтенка» (Автор: Непомнящий Д., композитор: Шаїнський Ст.), текст пісні про мамонтенке, кольорові квадрати з картону.
Методичні прийоми: бесіда-діалог, активно-ігрові технології, групові
технології, аналіз, підведення підсумків.
Хід уроку.
1.Организационный момент
Щоб налаштуватися на роботу, пропонується чистоговорка для тренування артикуляційного апарату:
Са-са-са - у лісі бігає лисиця.
Зі-зі-зі - у Вови колесо.
Ос-ос-ос - на галявині багато ос.
Су-су-су - було холодно в лісі.
Усь-усь-усь - на лузі пасеться гусак.
2.Постановка мети уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати твір письменника 19 століття, про який один склав такі рядки:
Спустився ти на дно морське,
Піднявся ти за хмари-
З чотирьох стихій в спокої
Вогонь залишив ти поки!
- Про кого ці рядки?
- Послухайте деякі відомості з біографії цього відомого російського письменника. (Про Куприне А.І. розповідають заздалегідь підготовлені діти)
- Який твір Купріна ми будемо вивчати? Вдома ви самостійно познайомилися з 1 і 2 частинами твору.
- До якого літературного жанру воно належить? Доведіть. (Учні згадують визначення розповіді).
-Історія ця не зовсім звичайна. І в той же час, читаючи розповідь, ми розуміємо, що це могло статися насправді.
-Невже слону вдасться вилікувати дівчинку? Як йому це вдасться?
На ці питання ми спробуємо відповісти в кінці уроку.
3.Работа над першою частиною твору.
Отже, перенесемося в будинок, де живе дівчинка Надя з мамою і татом. Яка обстановка панує в цьому будинку?
- Прочитаємо уривок (початок тексту). А допоможе відтворити всю картину «Прелюдія № 4» Фр.Шопена.
(Читання фрагмента під музику до слів: «До побачення, пані!»)
- Поділіться своїми думками. Який настрій створюється у нас?
-Що допомогло вам краще уявити картину в будинку? (Музика)
-Якими засобами виразності композитор зумів передати настрій?
1.Тональность (лад)
2.тіпи (пісня, танець, марш)
3.Мелодия (темп)
4.Интонация (жалібний характер)
5.Сила звуку. (Як звучала по силі? Завжди була однаковою?)
-А якби у вас були фарби, то якими б кольорами передали це настрій?
(На дошці викладаються квадрати з кольорового паперу, відповідні
настрою прочитаного уривка).
4. Робота над 2 частиною твору.
-Батьки переживають через хворобу дочки?
-Прочитайте момент, як переживає тато. (Вибіркове читання)
-Чому ж захворіла маленька Надя?
(Їй було нудно, вона страждала від самотності)
-Дівчинка згасає з кожним днем від самотності, почуття незахищеності.
-Але є на світі така ж самотня істота. Давайте заспіваємо про нього.
Виконання пісні «Рожевий слон»
-Співзвучна пісня настрою дівчинки? (Так, адже він теж самотній, в його житті бувають сірі дні)
-Але одного разу дівчинка прокидається трохи бадьоріше, ніж завжди. Вона щось бачила уві сні, але ніяк не може згадати, що саме, і дивиться в вікно і уважно на маму.
5. Робота в групах.
- Що відбувається, коли дівчинка згадує сон?
Читання уривка з ролей у групах.
- Ставлю вам складне питання: «Чому дівчинці захотілося побачити саме слона?» Яке дивне бажання!(Їй потрібен великий друг, захисник).
Давайте і ми з вами спробуємо уявити себе силачами.
Фізкультхвилинка «Силачі»
Вихідне положення - руки вільно опущені, голова нахилена вперед. Зігнути руки, лікті в сторону, пальці стиснути в кулаки, голову і тулуб випрямити. Розслабивши м'язи, повернутися у вихідне положення.
6. Робота над 3 частиною твору.
- Через 2 години тато сидить у звіринці і дивиться за виступом тварин
Читання за ведучим (вчителем)
- Чим відрізняється виступ слона?
Вибіркове читання.
- Як відреагував господар - німець на прохання Надиного батька?
- Але чому німець поступився?
- У чому труднощі доставки?
На дошці написані міри ваги і розмір:
аршин-71 см
пуд -16 кг 38 г
висота слона - 4м
довжина - 3 м 55 см
вага - 7 т
- Як Надя чекала слона?
- А тепер давайте спробуємо уявити слона.
Допоможе в цьому музика.
Прослуховування музики Сенс-Санса «Слони» з «Музичного карнавалу тварин»
-А тепер прочитаємо, як описує слона Купрін.
Читання по 1 пропозицією уривка (за алфавітом)
- Як ви думаєте, чому в тексті дано таке докладний опис слона?
- Які стосунки складаються між дівчинкою і слоном?
- Що відбувається з дівчинкою?
- Чи змінюється наш настрій? Як?
Отже, настав вечір.
- Які враження залишаються від зустрічі у дівчинки і у слона?
Перечитування уривка.
- Ким стали дівчинка і слон? (Друзями)
Недарма говориться:
Нема друга - шукай, а знайшов - бережи.
Читання прислів'я, записаної на дошці.
7. Висновок.
Відповімо на запитання, поставлені на початку уроку:
Чи зумів слон вилікувати дівчинку?
- Як же йому це вдалося?
(Він став другом. А справжній друг - це велике щастя.)
- З яким настроєм читаємо закінчення розповіді?
- Які фарби (кольори) треба взяти тепер?
Кольори радості, життя. Не треба падати духом і зневірятися).
А для вас найкращий друг - це мама. Маленький слоненя (мамонтеня), хоча і шукає маму, але не падає духом. Він знає, що обов'язково знайде маму - свого кращого друга.
Виконання пісні мамонтеня з мультфільму
8. Підсумок уроку.
Який висновок можна зробити після читання твору А.Куприна?
Домашнє завдання:скласти 2 запитання за змістом оповідання.