Конспект уроку літератури у 5 класі за програмою Т.Ф. Курдюмовой.
Автор: Ібраєва Зінаїда Михайлівна, вчитель російської мови та літератури ГБОУ «Новоторъяльская школа-інтернат основного загальної освіти» п. Новий Торъял Республіки Марій Ел.
Опис матеріалу: пропоную конспект уроку літератури для учнів 5 класу, в ньому ви знайдете нестандартний підхід до аналізу твору, сприяє творчому розвитку дітей.
Тема уроку: «Казка Г.Х. Андерсена «Соловей» - казка про чарівну силу мистецтва».
Цілі: Освітні: сприяти повноцінному сприйняттю художнього твору; формувати систему читацьких умінь, приділивши увагу бачити авторську позицію в творі, виявляти роль деталей у ньому.
Розвиваючі: розвивати навички порівняльного аналізу тексту, художнього переказу фрагментів казки;
Виховні: виховати такі моральні якості, як доброта, співпереживання.
Обладнання: ілюстрації до казок, малюнки учнів; фонограма східної мелодії, співу солов'я; диск з казкою «Соловей», DVD програвач.
Випереджальне домашнє завдання: прочитати казку, намалювати палац імператора, підготувати інсценізацію уривка з казки «Соловей у імператора»
Форма: індивідуально-колективна.
Метод: словесний, наочно-ілюстративний.
Хід уроку.
На тлі східної мелодії слова вчителя.(Додаток 1)
-Хлопці, зараз ми перенесемося в таємничу і чарівну країну Данію. Завдяки чудовому казкаря Ганса Християна Андерсену, ми опинимося в загадковий, чарівний світ казок.
Спочатку заглянемо в «Бюро літературних знахідок».
У бюро знахідок зазвичай повертають забуті, втрачені речі, але в нашому бюро виявилися загублені речі з казок Андерсена.
В яку казку потрібно повернути ці речі?
Намисто з черепашок (слайд 1). Книжка з картинками (слайд 2).Маленький гарний мішечок (слайд 3).Длинный гострий ніж (слайд 4).Бумажный кораблик (слайд 5).Чудесный музичний горщик (слайд 6).Чашка з річковим піском (слайд 7).Скорлупка горіха (слайд 8)
-Молодці! Всім героям казок допомогли знайти загублені речі. А ще допоможіть прочитати цікаву записку.
Намальовані букви, з них скласти слово (ЙОЛЕОСВ-соловей).
Вчитель:
- По-різному приходить Андерсен до вас, хлопці. То він тихенько прокрадається в кімнату, немов добрий чарівник Оле-Лукойє, то казка припливає разом з Дюймовочкою на листі латаття. І сьогодні до нас на урок вона прилетить на крилах маленької пташки. Давайте ж з вами перенесемося в світ казки, яка так і називається «Соловей» (текст казки діти читали вдома). Дізнаємося, що особливо цінував відомий письменник, а що зневажав.
Учні формулюють тему і мету уроку.
Аналіз твору.
1. В якій країні відбувається дія в казці?
2. Чому датський письменник описує в казці саме Китай?
(учень робить повідомлення про Китаї, матеріал взято з книги « Все про Все»)
3. Що було головною визначною пам'яткою країни, описані у казці? (Палац)
-Ми зараз познайомимося з цим чудовим спорудою, зробивши невелику заочну екскурсію.
Розповідь екскурсовода:
В цілому світі не знайшлося б імператорського палацу краще: він весь був з дорогоцінної порцеляни, зате такий тендітний, що страшно до нього доторкнутися. В саду росли пречудові квіти: до найкращим з них були прив'язані срібні дзвіночки.
Вчитель:
- А ось таким зобразили палац імператора ви. У кожного юного художника він свій. (Виставка малюнків)
Чий малюнок більше схожий на імператорський палац?
Вчитель:
-У казці «Соловей» Андерсен використав літературний прийом антитезу (робота зі словником). Антитеза - протиставлення.
Що в казці протиставлено імператорського палацу і саду?
Опишіть ліс, де живе соловей?
Монолог імператора:
- Соловей? А я ж і не знаю його! Як? У моїй державі і навіть в моєму власному саду живе така дивовижна птах, а я ні разу не чув про неї! Довелося вираховувати тільки з книг! Я хочу чути солов'я! Він повинен бути тут сьогодні ж увечері.
Що сталося під палаці після наказу імператора? Перекажіть цей епізод.
Яке враження справило спів солов'я у палаці?
Про що говорять сльози, що виступили на очах імператора?
Вчитель:
-Одного разу імператору доставлений великий пакет, де в ящику лежав штучний соловей. Він був схожий на справжній, тому при дворі вирішили, що птахи повинні співати дуетом. Але справа не пішла на лад. Чому?
(Птахи зовсім різні)
Демонстрація мультфільму по казці « Соловей»( Додаток 2)
Розглянемо, які відмінності між двома солов'ями.
Порівняльний аналіз казки. На дошці разом з учнями складається таблиця.
Живий соловей Штучний соловей
Маленька сіренька пташка (проста зовнішність) Обсипаний діамантами, рубінами, сапфірами
Душа Механізм
Співає по-своєму Співає як заведена шарманка
Сльози Золота туфля
Не можна заздалегідь знати, що заспіває. Все відомо наперед
Не можна змусити співати Заводять 34 рази
Чудовим співом радує людей Зламався
Зробіть висновок з цієї порівняльної характеристики?
Висновок: перемогло справжнє мистецтво
Вчитель:
- Минуло 6 років, вигнаний з палацу соловей прилетів до вмираючого імператора.
Інсценування казки.
Дійові особи: автор, соловей, імператор. Використовуються елементи костюмів.
Автор.
- Раптом за вікном почулося чудовий спів. (Запис співу солов'я) (Додаток 3). Раптом Смер охопила така туга, що вона свилась в білий холодний туман і вилетіла у вікно.
Імператор.
- Спасибі, спасибі тобі, мила пташка! Я пам'ятаю тебе. Я вигнав тебе з мого держави, а ти відігнала від мого ліжка саму Смерть! Чим мені винагородити тебе?
Соловей.
- Ти вже винагородив мене раз і назавжди! Я бачив сльози на твоїх очах, цього не забуду ніколи! Сльози - ось найдорогоцінніша нагорода для серця співака.
Висновок.
Що, на думку Андерсена, може перемогти смерть?
(Чудесний спів, музика природи, мистецтво).
Вчитель:
- Значить, мистецтво сильніше смерті. Соловей знову відмовляється жити в палаці і не приймає винагороди. Чому? (Співак не може жити в неволі).
Вчитель:
- Ми прийшли до висновку, що мистецтво має бути вільним і безкорисливим. Прочитайте, про що соловей буде співати імператору кожен вечір? Як ви думаєте, чи треба співати про щасливих і про нещасних, про добро і про зло? (Треба все знати про справжнє життя, щоб допомогти нещасним, робити добро тим, хто її потребує).
Вчитель:
- Як ви зрозуміли, у чому ж полягає чарівна сила мистецтва?
На екрані словосполучення, які допоможуть вам відповісти на питання.
Мистецтво, переможне смерть. Механічне наслідування. Почесті і нагороди. Красива зовнішність. Безкорислива допомога і співчуття. Схиляння перед механізмом. Добра душа.
Вчитель:
- Яка, на ваш погляд, ідея казки « Соловей».
(Відповідаючи на запитання, учні використовують словосполучення).
Підсумок. Ось і закінчилася казка. Соловей врятував від смерті імператора, пообіцяв прилітати до нього і розповідати про справжньою живою життя. 1.Понравилась вам казка і чому?2. Чого хотів навчити нас автор?
Домашнє завдання: 1.Ответить письмово. Як ви розумієте зміст прислів'я: «Солов'я за пісні годують»?
2.Написать лист Г.Х. Андерсену. За що я люблю ваші казки?