Реклама












Класний годину в 5-6-7 класах за темою «Як ми говоримо?»


Методична розробка сценарію класної години для 5-7 класів

Автор: Ярчинская Наталія В'ячеславівна, учитель російської мови і літератури МБОУ «ЗОШ №7» р. Маріїнська Кемеровської області

Опис роботи: Матеріал даної роботи являє собою класну годину на тему «Як ми говоримо?». Матеріал буде корисний як вчителям, класним керівникам, так і студентам для проведення класного години у 5-7 класах.

Цілі:

1. Формувати навички правильної, нормованої усній і письмовій промови.

2. Виховувати любов до своєї мови, дбайливе ставлення до нього.

3. Розвивати вміння «чути» свою мову, мову своїх товаришів і дорослих.

Обладнання: Мультимедійна презентація, картки для рольових ігор.

Хід заходу

1. Вступне слово.

Бережіть нашу мову, наш прекрасний російську мову, цей скарб, це надбання, передане нам нашими попередниками.... Звертайтеся шанобливо з цим знаряддям в руках умілих воно в змозі зробити чудеса.

- Ці слова великого російського письменника, майстра слова я взяла за епіграф до сьогоднішнього уроку, які звернені до кожного з нас, його нащадків.

- В чому сенс цього звернення?

- Що значить берегти російську мову?

(правильно, точно вживати слова, ставити наголоси, не засмічувати свою мову словами «паразитами», знати граматику, пунктуацію, орфографію; тобто дотримуватися мовні норми або літературні норми мови. Філологи, вчені, які вивчають слова, виділяють такі норми: произносительные, граматичні, лексичні. Берегти мову - значить дотримуватися норми.)

Експеримент 1.

- А чи знаємо ми ці норми, чи добре ми володіємо мовою? Я пропоную провести невеликий експеримент.

Завдання: прочитати слова. (дзвонить, балувати, газопровід, каталОг, завИдно, відкоркувати, полегшити, перчити, Сир, сир, хвОя.)

- Дуже часто навіть дорослі роблять помилки в постановці наголосу. Так, слово - велика сила, словом можна образити, навіть поранити сильніше, ніж зброєю, словом можна підтримати і втішити у скрутну хвилину, словом можна розвіяти смуток і розсмішити. Навчившись володіти словом, можна стати цікавим співрозмовником.

- Намагається хто-небудь з вас аналізувати свою промову?

(У звичайній розмові між собою більшість не стежить за правильністю своєї мови. Часто ми не можемо грамотно вибудувати пропозиції, так, щоб утворився текст; кому-то варто великої праці вимовити декілька фраз, щоб вони звучали культурно, цікаво і правильно)

- Слова-паразити заважають сприйняття сказаного і просто відволікають увагу співбесідника, викликають роздратування. Слід позбавитися від частого вживання таких слів, як «в принципі», «значить», «це саме», «розумієш», «коротше», «ну», «так сказати» і т.д. Слова-паразити - це така ж проблема, як і проблема вибору слів. Багато хто так звикли до слів-паразитів, що заповнюють ними всі паузи у мовленні.

2. Слова-паразити.

Експеримент 2.

- Давайте подивимося, що роблять слова-паразити мова красивіше.

Ну, значить, я стояв на вершині пологого пагорба; ну, і це саме, переді мною то золотим, то, розумієш, посрібленим морем розкинулася і рясніла, так би мовити, стигла жито.

Коротше, не бігало брижах з цього моря; в принципі, не струменів задушливе повітря: ну, і назрівала гроза велика.

Біля мене ну сонце ще світило - гаряче і, це, тьмяно; але там, розумієш, за житом, не надто далеко, ну і темно-синя хмара лежала важкої громадою на цілою, це саме, половині небосхилу.

- Діти, чи сподобався вам текст?* Добре сприймається?

- А ви знаєте, чий уривок я «зіпсувала»? (Вірш у прозі і. с. тургенєва «Голуби»)

- Давайте приберемо слова-паразити і послухаємо, як звучить цей вірш.

(Повторне читання без слів-парзитовю)

3. Жаргонізми

- Але все-таки серед молоді більше поширене вживання жаргонізмів. Рідко коли почуєш розмова без вживання жаргону. Це увійшло в звичку, ніхто не звертає уваги на такі дрібниці. Швидше викличе здивування мова, в якій не буде жаргонних слів.

- Підніміть руки, хлопці, хто з вас любить читати книги?

- На жаль, підлітки і молодь дуже мало читають, їх повністю захопили телевізор і комп'ютер. А те, що вони знають найкраще, - тексти популярної музики - являє собою набір однотипних клеше.

- Слово «жаргон» - франц. означає особлива мова, що вживається в групах людей, об'єднаних однією професією, заняттями, спільними інтересами, захопленнями.

Завдання групам.

Витягають картки з жаргонизмами і ситуацією. Скласти діалог на тему, використовуючи жаргонізми.

ОБГОВОРЕННЯ:

- Хлопці, а ви вживаєте у своїй мові такі слова? Чи можна без них обійтися?

- А для чого ж тоді молодь вживає у своїй промові жаргонізми?

- Правильно, щоб виділитися, відокремитися. Зробити мову зрозумілою лише колі однолітків. Друга причина - бажання протистояти загальноприйнятому, нормі. А третя - дію закони економії, який виражається в тому, що носії мови воліють короткі форми. Незважаючи на те, що молодіжний сленг дуже популярний і поширений, він все ж не сприяє підвищенню рівня культури мовлення, а, навпаки, розхитує літературну норму.

- Ми у своїй школі проводили дослідження молодіжного сленгу. Найпоширеніші слова, які вживаються молоддю.

-Як ви думаєте, які?

- А знаєте звідки прийшов і як сталося, наприклад, слово «ЛОХ»?

- У «Тлумачно-словообразовательном словнику» Т.Ефремовой, де поруч стоїть посліду «розмовне, знижене», читаємо «наївний, довірливий чоловік». Відомо, що лохи існували в Росії з незапам'ятних часів. Про є й інше щзначение слова «лох» - «сьомга, лосось, облоховившийся за выметке ікри: лосось для цього піднімається з моря по річках, а выметав иекру, йде ще вище і стає в вири, щоб перехворіти; м'ясо біліє. Блиск черні проходить в сріблястість, під ротом виростає хрящевый гак, вся риба втрачає вазі іноді наполовину і називається лохом». Загалом, як хворого лосося можна брати голими руками, так і разиню - простака легко провести.

Але є ще одне значення слова: дика маслина, куситарник або деревце з вузькими сріблястими листям їстівними ягодами. Теж є зв'язок з нашим «лохом»: лоха «кинути» - все одно, що цю ягідку проковтнути, а кісточку виплюнути.

ГРА НА ШВИДКІСТЬ «З РОСІЙСЬКОЇ НА УКРАЇНСЬКУ!»

- Я вам даю картки зі словами, ви повинні зробити слово зрозумілим.

- Не можна вимагати від усіх та й неможливо домогтися, щоб усі говорили літературною мовою, адже сленг не може зникнути з нашого промови відразу. Тим більше, що усна мова має на увазі не занадто жорстке слідування правилам російської мови, на відміну від письмової. Потрібно контролювати свою мову, слухати себе під час розмови, говорити непоспішаючи.

Завдання 3: Зробити рекламу російської мови, необхідності дотримуватися норми і слідувати їм.

- Підіб'ємо підсумок. Отже, у мові, як у дзеркалі, відбивається людина, його культура, багатство душі, ставлення до того, що він говорить, а щоб мова була красивою і правильною, відповідала літературним нормам, необхідно дотримувати деякі правила. І я вам цих правил даю. Пам'ятайте, що мова людини - це важлива складова його іміджу.

Відлетіло сказане слово,

Як пісок крізь пальці спливло,

Але воно когось укололо

І образу далі понесло.

 

А треба просто навчитися

Грамотно використовувати слова

І не посоромитися вибачитися,

Тільки грубість вирветься ледь.

 

Нехай слова біжать вперед грайливо,

Радіючи, пестячи і смеша.

Як приємно говорити красиво,

Сленгом у розмові не погрішив.

- Спасибі вам, хлопці, за розмову. Я сподіваюся, що сказане сьогодні не пройде даром. І пам'ятайте слова І.тургенєва «Наша мова, наш прекрасний російську мову...».