Автор: Паршина Олеся Олександрівна, вчитель початкових класів МАОУ ЗОШ№3 р. Усть-Лабінськ Муніципального утворення Усть - Лабінський району Краснодарський край
Опис роботи: даний матеріал буде корисним для вчителів початкових класів при проведенні позакласних заходів, класних годин. Вік дітей 8-10 років, 2-3 клас.
Цілі:
Ознайомити з правилами дружби, показати важливість справжніх друзів у житті людини, вчити доброзичливості прагнення розуміти один одного.
Завдання:
Розвивати уявлення учнів про добро, виховувати прагнення робити добрі справи, розвинути самооцінку; мова, мислення, уміння зв'язно висловлювати свої думки, розвивати комунікативні уміння.
Обладнання:
Дошка, комп'ютер, ватман з малюнком «Планета добра», фігурки для аплікації, буклет «Правила дружби»,картки зі словами.
Виставка малюнків про дружбу
Музичний супровід :
пісня «Усмішка », слова М. Пляцковського , музика Ст. Шаїнського
«Дорога Добра» з телефільму «Маленький Мук» слова Ю. Ентіна,
I .Организационный момент
Актуалізація знань
II. Бесіда
III.
1. Групова робота «Яким повинен бути друг?»
2. Розберемо ситуацію
3. Виконання тесту. «Добрий Я?»
4. Гра: «Казковий герой - добрий чи злий?»
5. Робота зі словами. Бесіда про ввічливих словах.
IV. Висновок
Гра-тренінг "Планета добра".
V. Підсумок заняття.
1. Організаційний момент
Актуалізація знань
Учитель: Хлопці, сьогодні ми з вами будемо говорити про доброту і про добрих справах.
Доброта. Що означає це слово?
Пояснення дітей, як вони розуміють це слово.
Це все хороше, світле сонце, посмішки.
2. Вступна бесіда
Звучить пісня «Усмішка ».
Учитель: яку людину можна назвати доброю?
Учні: Добрий чоловік - це той, хто любить людей і готовий у важку хвилину прийти їм на допомогу.
Добра людина береже природу, любить птахів і звірів, допомагає їм вижити в зимову холоднечу.
Добра людина намагається бути уважним, ввічливим і чемним у спілкуванні з товаришами і дорослими.
Учитель: А як ви думаєте, з чого починається дружба?
Учні: З посмішки
Вчитель: Так само думає і поет М. Пляцковській і композитор Ст. Шаїнський, які написали пісню «Усмішка» .Послушайте її, а хто знає підспівує.
Що ж таке доброта?
Звернемося до визначення у тлумачному словнику Сергія Ожегова.
Доброта - це чуйність, душевна прихильність до людей, прагнення робити добро іншим.
Він зазначив якості, що визначають доброту: доброчесний, привітний, доброзичливий, добронравний, добропорядний, добросердечний, сумлінний.
Напевно, по-справжньому добра людина володіє всіма цими якостями.
- Мені здається, у вашому житті були випадки, коли вас ображали.
- Скажіть, які почуття ви при цьому відчували?
Учні: Біль, гіркоту, образу, розпач, відчуття самотності, несправедливість до вас, незахищеність.
Вчитель: Як ви вважаєте, чи справедливо з вами вчинили?
А зараз розкажіть, чи були у вашому житті ситуації, коли ви самі образили когось?
Поставте себе подумки на місце ображеного вами і подумайте: чи захотіли б ви, щоб з вами обійшлися так само?
В Євангелії від Матвія сказано: "...у всьому, як хочете, щоб з вами поступали люди, так поступайте і ви з ними".
Нехай ці золоті слова визначають всі ваші вчинки в житті. Кожна дитина хоче, щоб оточуючі його любили, дбали про нього. Але мало тільки бажати цього. Треба самому все робити так, щоб твої вчинки не викликали у інших образу, гіркоту, розчарування і відчуття несправедливості.
Робота в групах.
Діти працюють у групах по 5 чол.
Вчитель: Яким повинен бути друг?
Відповіді дітей.
Я вам пропоную картки зі словами. Виберіть і підкресліть ті якості, якими повинен володіти один.
Які якості ви вибрали ? Чому?
Учні: Товариськість, чуйність ,доброта, справедливість і т.д
Вчитель: Які залишили слова? Чому?
Учні: Злість, жадібність, егоїзм, хвастощі...
Зараз ми з вами вивели правила дружби
Правила дружби
Поступатися
Не бояться просити вибачення, якщо образив одного
Не грубити. Не злитися
Не скупитися.
Допомагати один одному.
Бути чесним
Виконуйте ці правила і не коли не втратите друзів.
3. Розберемо ситуацію.
Є дві людини. У кожного - десять хороших друзів.
1. Один з них кожен день просить своїх друзів допомогти йому: позичити гроші, їжу, надати інші послуги. Звертаючись до них, він говорить, що якщо вони дійсно його друзі, то не відмовлять йому в цьому і, в кінці кінців, просто зобов'язані допомогти йому. Через деякий час всі друзі відвертаються від нього. Вони перестають дзвонити і відвідувати його.
2. Інший щодня встає раніше, щоб все встигнути. Він усім серцем відданий своїм друзям, тому часто відвідує їх, допомагаючи їм, чим може. Через короткий час усі знайомі вважають його найкращим другом, намагаючись бути ближче до нього. Вони розповідають про нього іншим, і він стає загальним улюбленцем.
Вчитель: З ким з цих двох людей ви хотіли б дружити?
Відповіді дітей.
4. Виконання тесту.
Вчитель:Зараз ми проведемо тест "Добрий, я"
Кожен з вас зможе перевірити, - які ви, завжди уважні й добрі до оточуючих?
давайте розглянемо бланк відповідей
Вам пропонуються питання та бланк відповідей, у якому проти кожного номера питання потрібно вказати "так" або "ні"
Питання ( см.пріложеніе)
У. - Тепер давайте подивимося, як правильно підрахувати бали
Одне очко за кожну ствердну відповідь на запитання 1, 3, 4, 7, 11 і за негативну відповідь на питання 2, 5,6,8,9, 10,12.
Результати:
Більше 8 балів. Ти люб'язний, подобаєшся оточуючим, вмієш спілкуватися з людьми. У тебе багато друзів. Одне застереження: ніколи нікому не дозволяй зловживати твоєю добротою.
Від 4 до 8 очок. Твоя доброта - питання випадку: добрий ти не з кожним. Для кого-то ти йдеш на все, але намагайся бути рівним з усіма, щоб не було на тебе образ.
Менше 4 балів. Тобі належить складна робота над собою.
5. Гра: Казковий герой - добрий чи злий?"
Всі ви любите казки. Однією з головних тем російських народних казок була тема добра і зла.
У казках зустрічаються добрі і злі герої. Зараз пограємо в гру. Я буду називати казкового героя, а ви будете відповідати, добрий він чи злий. Якщо добрий, ви радісно ляскаєте в ладоши, їли злий - топаєте ногами.
Іван - царевич, Дюймовочка, Карабас - Барабас, Червона шапочка, Баба - яга, Попелюшка, Мальвіна.
6. Робота зі словами
Учитель: Як ви думаєте, хлопці, чого на землі більше: добра чи зла?
давайте спробуємо слова першого стовпчика замінити словами протилежними за значенням:
Погано - добре
Зло - добро
Війна - мир
Жадібність - щедрість
Грубість - ввічливість
Жорстокість - ласка
Брехня - правда
Зрада - вірність
Учитель: Щоб перемогти зло, треба щоб добра було більше.
В житті крапельки добра, зливаючись, перетворюються в струмочок, струмочки до ріки, ріки - море добра.
Подумайте і скажіть, які добрі справи ви можете зробити в класі, вдома, на вулиці, в транспорті, в природі? (відповіді дітей)
7. Бесіда про ввічливих словах.
Що в спілкуванні один з одним допомагає робити наші стосунки тепліше, добрішими, щирішими?
Учні: це добрі, теплі слова.
Вчитель: Звичайно ж, це добрі, теплі слова.
Які?
Відповіді дітей: "доброго здоров'я", "щасливого дня", "будьте ласкаві" і т. д.
Вчитель: Скажіть, а як можна посилити красу і чарівність цих слів?
Учні: За допомогою усмішки, доброзичливого погляду.
Добрі слова - це квіти людської душі. І не скупіться роздавати ці квіти оточуючим.
Гра:
Вчитель. Давайте ми трохи пограємо. Я прочитаю вірш, а ваше завдання - доказати підходить за змістом добре слово.
Придумана кимось просто і мудро -
При зустрічі вітатися ... ("Доброго ранку!")
Зазеленіє старий пень,
Коли почує: ... ("Добрий день!")
Хлопчик ввічливий і розвинений,
Каже, зустрічаючись: ... ("Здрастуйте!")
Розтане крижана брила
Від слова доброго ... ("Дякую!")
Коли лають за витівки, Ми говоримо: ... ("Пробач, будь ласка!")
І у Франції, і в Данії Кажуть, прощаючись: ... ("До побачення!")
Всім вам з великою любов'ю
Бажаю... (Міцного здоров'я.)
Висновок вчителя: багато добрих теплих слів в нашій мові. Добре слово може нас підбадьорити. Вселити в нас упевненість, зігріти душу.
8. Робота над прислів'ями
Доброта - це найцінніше моральне якість російського народу. Скільки прислів'їв і приказок про добро створила російська народна мудрість!
Згадайте деякі з них:
1. Добре слово
і кішці приємно.
2. Не одяг красить людину,
а його добрі справи.
3. Поспішай на добру справу, а худе саме настане.
4. Не хвалися сріблом,
а хвалися добром.
5. Хто добро творить,
того Бог віддячить.
6. У кого добра немає,
в тому і правди мало.
7. Не шукай краси -
шукай доброти.
І т.д.
9. Висновок
Гра-тренінг «Планета добра».
Діти, злегка витягніть руки вперед долонями вгору і закрийте очі. Уявіть собі те, що я вам зараз скажу. (Можна включити гарну, приємну мелодію.)
Намалюйте в своїй уяві планету добра і гарного настрою. Покладіть його на обидві долоні. Відчуйте, як він зігріває вас: ваші руки, ваше тіло, вашу душу. Від неї виходить приємна музика. І вам хочеться її послухати. Подумки помістіть все добро і гарний настрій цієї планети всередину, в своє серце.
Відчуйте, як добро входить у вас, приносить вам радість. У вас з'являються нові сили: сили здоров'я, щастя і радості. Ви відчуваєте, як ваше тіло наповнюється задоволенням і радістю. Як приємно вашій особі, як добре і радісно стає вашої душі...
Вас обвіває теплий, ласкавий вітерець. У вас добре, зігріваючий душу настрій.
Підсумок
Звучить музика «Дорога Добра» з телефільму «Маленький Мук»
Вчитель: Ви ще діти, але попереду вас чекає багато славних справ. Ви зробите нашу планету Земля красивою. Але раніше ви повинні вирости справжніми людьми - сміливими, добрими, працьовитими. Адже робити добро - це здорово.
А тепер відкрийте очі.
Добре, коли людина залишає після себе добрий слід. Один мудрець сказав: людина прожив життя не даремно, якщо збудував дім, виростив сад і виховав дитину.
Отже, не тільки слова повинні бути добрими, але й справи.
Давайте і ми з вами зараз зробимо одну добру справу створимо нашу планету добра.
На аркуш паперу діти приклеюють заздалегідь заготовлені з кольорового паперу деталі аплікації: будинок, діти, сонце і т.д.
Я хочу, щоб ви запам'ятали те, що ви зараз відчуваєте, і взяли з собою, йдучи з цього класу . Теплі почуття і гарний настрій будуть як і раніше з вами...
Тест «Добрий, я»
1. В тебе з'явилися гроші. Чи зміг би ти витратити все, що в тебе є, на подарунки друзям, рідним?
2. Товариш ділиться в розмові з тобою своїми проблемами або неприємностями. Якщо тема тобі не цікава, даси ти це зрозуміти співрозмовнику?
3. Твій партнер погано грає в шахи чи в іншу гру. Будеш ти йому піддаватися, щоб він не втрачав інтерес до гри?
4. Подобається тобі говорити людям приємне, щоб підняти їх настрій?
5. Чи Часто ти використовуєш злі жарти?
6. Властива тобі мстивість, злопам'ятність?
7. Чи ти будеш підтримувати розмову з товаришем, якщо ця тема тебе абсолютно не цікавить?
8..З бажанням чи ти використовуєш свої здібності для користі інших людей?
9. Кидаєш ти гру, коли вже очевидно, що ти програв?
10. Якщо ти впевнений у своїй правоті, чи будеш ти вислуховувати аргументи іншої людини?
11. Чи ти будеш виконувати роботу на прохання батьків, якщо вона не входить в твої обов'язки (щось виконати за когось з домочадців, наприклад)?
12. Станеш ти передражнювати когось, щоб розвеселити своїх друзів?
Дорога Добра
З телефільму «Маленький Мук»
Слова Ю. Ентіна
Музика М. Мінкова
1. Запитай у житті суворої:
Якою йти дорогою,
Куди по світу білому відправитися з ранку?
Іди слідом за сонцем,
Хоч цей шлях незнаний,
Іди, мій друже, завжди йди Дорогою Добра!
2. Забудь свої турботи,
Падіння і злети.
Не хникай, коли доля веде себе не як сестра.
Але якщо з одним так,
Не надійся на диво...
Поспішай до нього, завжди йди Дорогою Добра!
3. Ах, скільки різних
Сумнівів і спокус!
Не забувай, що це життя - не дитяча гра.
Ти геть жени спокуси,
Засвой негласний закон:
Іди, мій друже, завжди йди Дорогою Добра!
Правила дружби
Поступатися
Не бояться просити вибачення, якщо образив одного
Не грубити. Не злитися
Не скупитися.
Допомагати один одному.
Бути чесним
Література: пісня «Усмішка », слова М. Пляцковського , музика Ст. Шаїнського