Реклама












Клубний година в ГПД, 3-4 клас


Клубні години в групі продовженого дня. Розробки

Конспекти класна година в групі продовженого дня, 3-4 клас

Клубний годину - особлива форма роботи в групі продовженого дня, коли діти знаходяться у менш регламентованих умовах, ніж на уроках. Вони відносно вільно, за власним інтересом і бажанням обирають справу, роботу на занятті: одні можуть малювати, інші - ліпити, треті - робити аплікацію і т. п. При цьому заняттями керує вихователь групи продовженого дня, визначаючи їх зміст, складаючи програму. Для цих занять створюються умови, несхожі на урок, обстановка, що розташовує до задушевної бесіди, веселим іграм, до дружної спільної роботи. Для цього столи зсуваються в центр, утворюючи великий стіл, за який діти сідають по колу, або ставлять столи і стільці вздовж стін, утворюючи широкий простір, яке буде використовуватися для ігор.

У першій частині таких годин вихователь проводить з дітьми різні бесіди, метою яких є етичне та естетичне розвиток і розширення емоційного досвіду учнів. Для цього проводять художнє читання і розповідання, слухання музики, перегляд відеофільмів. Звернення до художньої літератури привчає шукати в книзі відповіді на виникаючі питання, відчувати в ній потребу як у джерелі емоційних переживань.

Виховати у дитини любов до музики, яка надає глибоке вплив на його думки, почуття, не тільки естетично розвиває, але й робить більш сприйнятливим і чуйним до життя, вихователь може заняттям по слуханню музики, організацією літературно-музичних композицій, інсценуванням.

Клубні години передбачають проведення веселих заходів у вигляді конкурсів, змагань, вистав тіньового та лялькового театру, імпровізованих концертів, на яких діти виступають з художніми переказами, читанням віршів, піснями, танцями, а також інтелектуальних ігор. Діти готують і самі окремі заняття, на яких діляться з товаришами своїми захопленнями, зборами колекцій або готують групою творчий годину.

Друга частина клубного години - це гра. Моральне виховання учнів в іграх досягається досить ефективним і природним для дітей шляхом. Усвідомлення власних прав і прав інших, залежно один від одного, значення організованих і узгоджених дій, необхідності підпорядкування і прояву ініціативи - це тільки частина тих якостей, які виховує гра. Можна проводити різноманітні ігри: рольові, сюжетні, рухливі, ігри-змагання, ігри-подорожі.

Пропонуємо деякі теми клубних годин і їх сценарії.

Клубний година в ГПД на тему «Оповідання про літо»

Мета: познайомитися з дітьми, які відвідують групу продовженого дня; обмінятися літніми враженнями.

Хід заходу

(Бесіда про літо зазвичай проводиться в перший день зустрічі дітей у групі продовженого дня. Діти діляться своїми враженнями, показують знімки, цікаві знахідки, колекції каміння або черепашок.

Вихователь починає бесіду до читання вірша.)

Вересень

Промчало літо червоне,

Веселе і вільне.

Настав час класне,

Дворовий і шкільне.

Трішечки дощове,

Холодне і стужное,

Але все-таки щасливе

І дуже-дуже дружне.

А. Усачов

Літо дарувало всім сонячне тепло, веселі літні розваги, ігри, затії. Хтось з вас побував у нових місцях, бачив щось незвичайне. Сьогодні ми з вами поділимося враженнями, які подарувало вам літо.

(Виступи дітей. Після розповідей проводяться ігри. Одна з них дозволить познайомитися з тими дітьми, які в цьому році вперше прийшли в групу продовженого дня.)

Гра «Хто наступний?»

Діти сідають по колу. Починає ведучий, який називає своє ім'я. Наступний учень, що сидить праворуч від ведучого, повторює ім'я ведучого і називає своє. Кожен наступний учасник гри повинен називати всі імена, що прозвучали до нього, і додавати своє. Закінчується гра на ведучого, який повторює всі імена гравців.

Гра «Веселі кроки»

Діти будуються ланцюжком, попереду - ведучий. Він веде ланцюжок дітей, весь час змінюючи напрямок. Пересуватися потрібно «веселими кроками» (з підскоками, на напівзігнутих ногах, імітуючи політ птахів, рух поїзда та ін).

Гра «Подорож»

Діти, об'єднавшись в групи по два-три людини, домовляються, куди вони поїдуть»: в зоопарк, планетарій, ліс, в інше місто, в іншу країну і т. д. Потім школярі розповідають про побачене ними в уявному подорожі.

(Заняття можна закінчити улюбленою піснею хлопців.)

Клубний година в ГПД «Лісові дивини»

Цілі: розвивати інтерес до природи рідного краю; виявляти творчі здібності учнів.

Попередня підготовка. Цьому заняттю передує екскурсія в осінній ліс, парк або сад, на якій вихователь пропонує дітям зібрати химерні за формою сучки, корінці, шишки, нагадують казкові істоти або тварин, красиві листя дерев тощо

Хід заходу

Хлопці, досить уважно озирнутися навколо, як побачите сучок, схожий на старичка-лесовичка, коріння, нагадують оленя, шишку-сову... А можна, знайшовши яскравий листок осики або клена, жолудь, шматочок кори, моху або суху траву, так поєднати їх, що отримаєте казковий ліс, незвичайну фігурку або красивий букет. Можна створити цілу композицію. Треба тільки бути уважним, вміти спостерігати і фантазувати, тоді ліс і парк, сад і сквер відкриють багато незвичайного, красивого і цікавого.

(На заняття в групу діти приносять зібрані «лісові матеріали» і клей.)

Послухайте уривок з оповідання М. Сладкова «Лісові тайнички».

Дивний у вересні ліс - в ньому поруч і весна, і осінь. Жовтий лист і зелена травичка. Побляклі і що зацвітають квіти. Блискучий іній і метелики. Тепле сонце і холодна біла веселка. Занепад і розквіт. Тиша і пісні. І сумно, і радісно...

- А що ви побачили у вересневому лісі (саду, парку)?

- Як ви вважаєте, чому письменник говорить, що в осінньому лісі і сумно, і радісно? Чи відчували ви подібні суперечливі почуття?

- Які знахідки ви принесли з собою з лісу? Чим вони вас здивували? Що незвичайного ви побачили?

- Той, хто вміє фантазувати, а потім втілювати свої фантазії у виробах, радує всіх своїми чудовими виробами, допомагаючи побачити дивовижну лісову казку. Подивіться на ці знімки.

(Вихователь демонструє листівки або слайди із зображенням виробів, зроблених художниками, здатними побачити цікаве і незвичайне в природі, і створити красиві речі.

Після цього кожна дитина придумує свою саморобку, і виконує її. Вихователь допомагає порадами і прикладом. Діти можуть придумати казку, в якій задіяний його герой, і ін. Роботи можна виставити в класі, показати батькам, використовувати для прикраси інтер'єру школи чи дому.)

Клубний година в ГПД «майданчик»

Цілі: познайомити учнів з професією архітектора; розширювати кругозір.

Попередня підготовка. Заняття пов'язане з екскурсією «Наша вулиця». Діти приносять папір, олівці та фарби для малюнків, ножиці і клей для аплікацій. Підійдуть і кольоровий папір із спеціальних наборів, і ті фотографії і малюнки, що вирізані з непотрібних будинку журналів, проспектів, газет.

Хід заходу

- Хлопці, побувавши на екскурсії, ми з вами змогли спостерігати, як виглядають двори і вулиці нашого міста. Що вам особливо запам'яталося?

(Діти діляться враженнями про побачене. Це може бути і позитивне, і негативне, що помітили діти на екскурсії.)

- А хто створює чудові будівлі, сквери і дитячі майданчики?

- Хто з вас скаже, хто такий архітектор? Чим він займається? Якими вміннями повинен володіти архітектор? (Приблизний відповідь. Архітектор - це фахівець з архітектури - мистецтва проектування і будови будівель, споруд. Він створює макети, креслення майбутніх будівель. Архітектор повинен вміти малювати, креслити, повинен володіти хорошим мисленням і творчими здібностями.)

- Хлопці, я пропоную вам стати юними архітекторами і створити своє місто - дитячий. Сьогодні мис вами зробимо макет дитячого майданчика нашого міста. Для цього ви можете використовувати будь-який матеріал, який принесли. На нашому великому столі (це сполучені в центрі кабінету декілька столів) лежить ватман. Ось на ньому ми всі разом і створимо нашу дитячу площадку.

- Що може знаходитися на дитячому майданчику? (Приблизний відповідь. Фізкультурні та ігрові майданчики: волейбольний, баскетбольний, дитячий майданчик, танцмайданчик, майданчик для городків і майданчик для гри в настільний теніс, клумби з квітами. Замість огорожі на майданчику можуть бути посадки дерев.)

(Близько майданчиків добре встановити трибуни для вболівальників. На ігрових майданчиках можна встановити спортивні комплекси або просте спортивне та ігрове обладнання, наприклад дерево для лазіння, веселку, рукохід, лабіринт, тренажери і пристосування для розвитку спритності. Це для рухливих ігор. А для тихого відпочинку можна поставити садові лавки або столи для настільних ігор.

Після бесіди кожна дитина самостійно вирішує, що він буде робити: малюнок або аплікацію. Якщо групи дітей (два - три людини) вирішать разом зобразити частину композиції (складати її зі своїх малюнків та аплікацій), то таке прагнення треба підтримати. На занятті вихователь допомагає порадами, відповідає на виникаючі питання, надає практичну допомогу учням.

Важливо, щоб увага вихователя та учнів було зосереджено не тільки на результатах трудової діяльності дітей (хто краще, акуратніше, більше), але і неодмінно потрібно звертати увагу і на інший бік справи - на справедливе, доброзичливе, уважне ставлення учнів один до одного. При обговоренні результатів роботи разом з дітьми педагог вчить бачити позитивні сторони в праці товаришів.)

Перегляд відеофільму «Зимові картинки» («Зима в лісі», «Зимові замальовки» і т. п.)

Мета: розвивати інтерес до зимової природи, вміння бачити красу.

Хід заходу

(Вихователь читає вірш А. Пушкіна.)

Ось північ, наганяючи хмари,

Дихнув, завив - і от сама

Йде чарівниця зима.

Прийшла, розсипалася; жмутами

Повисла на суках дубів;

Лягла хвилястими килимами

Серед полів, навколо пагорбів;

Брега з недвижною рікою

Зрівняла пухкою пеленою;

Блиснув мороз. І раді ми

Проказам матінки зими...

- Що передує приходу зими у вірші?

- Як зима змінила поля і пагорби?

- Чому річка «недвижная»? Як ще можна сказати про річці в цей час року?

- Чому «брега з недвижною рікою» зрівнялися?

- Доберіть слова, близькі за значенням слову «пухкий».

- Про які витівки зими говорить Пушкін?

Я пропоную сьогодні подивитися невеликий відеофільм про зиму. Після перегляду організуємо десятихвилинну творчу лабораторію, де ви, об'єднавшись у групи або індивідуально, спробуєте висловити ваше враження в поетичній або прозової форми. Завдання: відобразити ті прекрасні почуття, які пробуджують у нас картини російської зими.

(Діти дивляться фільм і виконують творчу роботу. Після цього пропонується або влаштувати «круглий стіл», або оформити стінну газету.)