Цілі: познайомити дітей з професією будівельника; розвивати творчі здібності.
Хід заходу
Заняття проводиться після екскурсії «Що будується навколо нас». Воно починається бесідою вихователя з дітьми про все цікаве, що вони бачили на екскурсії. Після цього діти вирішують, як вони покажуть будівництво: зроблять малюнок, аплікацію або макет.
Малюнки і аплікації можна виконувати індивідуально. Макет краще робити групами по два-три учні, використовуючи кольоровий папір, картон, палички, сірники, кольорові ганчірки різної фактури, гілки та інші матеріали. Його не треба робити дуже великим, тому що це потребує багато часу. На це заняття діти можуть принести з собою «Конструктор» або іншу подібну гру і з їх деталей складати будівельні машини. Найбільш цікаві та красиві малюнки, аплікації та макети можуть прикрасити клас. Їх можна представити на шкільну виставку або подарувати дитячому саду.
Під час заняття дітям пропонується розгадати кросворд.
1. Велике рівне місце перед адміністративною будівлею, театром або вокзалом, знаходиться на перетині вулиць.
П |
|
|
|
|
|
|
(Площа.)
2. Простір між двома рядами будинків.
У |
|
|
|
|
(Вулиця.)
3. Велика і широка пряма вулиця.
П |
|
|
|
|
|
|
(Проспект.)
4. Будівля, де навчаються діти.
Ш |
|
|
|
|
(Школа.)
5. Сховище книг з читальними залами і абонементом. Б
Б |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Бібліотека.)
6. Місце для перегляду вистав.
Т |
|
|
|
|
(Театр.)
7. Місце, де можна побачити дресированих тварин, виступ акробатів, жонглерів та клоунів.
Ц |
|
|
|
(Цирк.)
Цілі: познайомити дітей з життям акваріумних риб; навчити доглядати за ними.
Хід заходу
Заняття можна провести у біологічному кабінеті, живому куточку або класі. Важливо, щоб був акваріум. Діти розглядають підводне царство.
Деякі діти вже знайомі з життям риб в акваріумі, його пристроєм, так як він є у них вдома. Ці діти розповідають товаришам про рослинах і риб, що живуть в їх акваріумах, і про те, як вони доглядають за ними. Вчитель доповнює їхні розповіді. Він звертає увагу на те, що доглядати за рибками не зовсім проста справа, як це здається на перший погляд. Потрібні знання про те, як правильно утримувати акваріум, а головне, необхідно постійно турбуватися про риб: не забувати годувати їх, міняти воду в акваріумі.
Матеріал про те, як правильно утримувати акваріум і доглядати за рибами і рослинами в ньому, вчитель може знайти в книгах.
Матеріал для бесіди
Загадка:
На віконці - ставок,
У ньому рибки живуть,
У скляних берегів
Не буває рибалок. (Акваріум.)
Більшість екзотичних риб, яких розводять в акваріумах, завезені в наші краї з тропічних морів. Там багато з них вважаються їстівними, але у нас цих риб тримають з-за яскравого забарвлення або незвичайної форми. А на волі химерні смуги і плями на лусці допомагають строкатим рибам ховатися серед каменів і водоростей. Крім того, у деяких з них колір луски виражає настрій: почервоніла, скажімо, рибка - значить, сердиться. А є серед цих підводних мешканців і такі, хто піклується про майбутнє потомство незвичайним способом. Щоб уберегти ікру від хижих риб, один з батьків постійно ховає її в роті до тих пір, поки з ікринок не виведуться мальки. Екзотичні риби: риба-ангел, сітчаста гаррупа, кабуба, риба-метелик, риба-клоун, помакант. риба-слон. Батьківщина - Східна Африка. Розмір - 25 див.
Смугастий лепоригус. Батьківщина - Південна Африка. Розмір - 15-33 див. Цифотиляпия-зебра. Сімейство цихлові. Батьківщина - оз. Танганьїка. Розмір - 15-30 див. Самки виношують молодь у роті 30-40 днів.
Московський океанаріум на Поклонній горі (найбільший в Європі) - своєрідний екологічний прилад, що дозволяє штучно відтворити з високою точністю природні умови струмків, річок, озер і морів будь-якого куточка земної кулі. Сьогодні в колекції Московського океанаріуму понад 250 видів риб і безхребетних (60 сімейств), понад 50 видів водних рослин зі всього світла. Тут можна побачити легендарних піраній - грозу річок Південної Америки, химерних золотих рибок, строкатих японських коропів, карликових котячих акул, змієподібних мурен, різнокольорових морських зірок, їжаків і т. д.
Гра «Вгадай акваріумну рибку»
1. Живородні рибки.
Г |
|
|
|
|
(Гуппі.)
В |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Вуалехвоста.)
З |
|
|
|
|
(Сомик.)
М |
|
|
|
|
|
|
|
|
(Мечоносець.)
М |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Моллинезия.)
2. Ікромечущіе рибки.
М |
|
|
|
|
|
|
|
|
(Макрогнат.)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Тетрадоон.)
Цілі: розвивати спостережливість, уміння бачити красу і гармонію весняної природи; формувати сприйняття музики.
Хід заходу
(З настанням весни, у березні, після екскурсії на природу проводиться заняття з поетичним і музичним творам, присвяченим весни. Враження дітей, отримані на екскурсії, служать відправним моментом бесіди. Вчитель розмовляє з дітьми про те, чому люди чекають приходу весни, що вона приносить їм, як змінюється їхнє життя в цей час року. Як завжди на клубних заняттях, бесіда повинна бути гранично невимушеній: діти відверто висловлюють свою думку, щиро відповідають на запитання вчителя. Навесні дітей чекають нові враження, веселі прогулянки та ігри. Це очікування майбутніх радощів є головним мотивом заняття.)
- Послухайте вірш Ст. Іванова «Весняна відлига».
Ледачим золотом текло
Весь день і капало світило,
Як ніби вологи не вмістило
Небес прозоре скло.
І клоччя похмурих хмар, тая,
Кропили рябі луки.
Сміялася волога золота.
Де мліли бліді снігу.
- Які картини ви намалювали у своїй уяві?
- Як поет називає у своєму вірші сонце?
- Про який золоті говорить поет?
- З чим автор порівнює небо?
- Як ви розумієте вислів «шматки похмурих хмар»? Які хмари бувають взимку, влітку?
- Як ви думаєте, чому автор обрав слово «кропили», а не «поливали», «заливали»? Порівняйте з літнім дощем.
- Що значить «рябі»?
- Вам шкода «бліді снігу»? Що значить «мліли бліді снігу»?
(Емоційну чуйність дітей підсилюють враження від музики. Вони слухають аудіозаписи твори Е. Гріга «Весна» та П. Чайковського «Підсніжник». Після цього вчитель просить двох-трьох учнів, які відрізняються вразливістю і здатністю фантазувати, розповісти про те, що вони уявили собі, слухаючи музику. Тепер можна почати розмову про те, як придумати розповідь чи вірш про весну: згадати минулу весну і подумати про те, що очікуєш від майбутньої весни, про що мрієш.
На закінчення заняття можна прослухати та заспівати з дітьми пісеньку про весну.)
Цілі: познайомити дітей з походженням російських географічних назв; пробудити інтерес до рідного краю.
Хід заходу
I. Бесіда
Серед безлічі наук, тісно пов'язаних з історією, є наука, яка називається топонімікою. Її назва складається з двох грецьких слів: «топос» - місце і «онома» - ім'я. І наука топоніміка займається вивченням походження географічних назв. Адже як цікаво знати, звідки походить назва того чи іншого міста, річки і навіть цілої країни.
Сьогодні ми поговоримо про те, як з'явилися назви російських міст.
- Вслухайтеся у назви міст: Дмитрів, Володимир, Ярославль. Як ви думаєте, як могли з'явитися ці назви? (Відповіді дітей.)
Так, ці міста отримали назви по імені князів, які заснували їх.
- А тепер вслухаємося в назви таких міст, як Львів, Донецьк, Ужгород. Може бути, вам стало зрозуміло, звідки вони взяли своє ім'я? (Відповіді дітей.)
Абсолютно вірно. Ці міста дістали свої назви від назв річок, на яких стоять: Волги, Ужа, Дінця.
Ім'я столиці нашої держави теж пов'язане з назвою річки Москви, на березі якої колись з'явився спочатку селище.
- У Підмосков'ї є місто Бронниці. Як ви думаєте, як з'явилася ця назва? (Відповіді дітей.)
Часто міста називали занять жителів. У далекі часи в підмосковних Бронницах виготовляли військові обладунки - броню.
- А тепер розшифруйте назва ще одного міста.
- Хто скаже, звідки така назва у міста? (Відповіді дітей.)
Назва міста Холмогори пов'язано з особливостями місцевості, на якій місто розташоване.
Отже, кожне ім'я - це історія. Назва може повідати нам про те, коли і як заселялася ця територія, чим займалися наші предки.
II. Виготовлення виробів
Після бесіди діти роблять малюнок по враженню, ліплять фігурки селян, ремісників, воїнів, князів тощо, роблять макети фортець, міст, поселень. Педагог організовує роботу груп. Він підтримує у кожного учня впевненість у своїх можливостях, допомагає порадою і прикладом.
III. Підведення підсумків