Реклама












Конспект позакласного заняття в початковій школі «Ласощів багато, а здоров'я одне»


Автор: Залеська Анжеліка Анатоліївна, вихователь, Обласне державне бюджетна установа соціального обслуговування Реабілітаційний центр для дітей і підлітків з обмеженими можливостями «Соснова гірка», с. Самара, Іркутська область

Опис роботи: Використання даного конспекту можливо вчителями початкових класів, вихователями груп продовженого дня для дітей молодшого шкільного віку. Матеріал корисний для розширення знань у дітей про повноцінне харчування, його взаємозв'язку зі здоров'ям. Заняття служить вихованню у дітей мотивації до здорового способу життя.

Мета: Прищеплювати дітям навички здорового харчування.

Завдання:

1. Формувати у дітей уявлення про повноцінне харчування.

2. Систематизувати і розширювати знання про овочах, фруктах, вітамінах.

3. Виховувати потребу дбати про своє здоров'я.

Обладнання: ілюстрація «Органи травлення»; картки із зображенням продуктів; ілюстрації із зображенням фруктів; картинка - розмальовка із зображенням продуктів.

Понятійний апарат: помірність, різноманітність, повноцінне харчування, вітамінні продукти.

Хід заняття.

I. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

Кожен день завжди, скрізь,

На заняттях, у грі

Сміливо, чітко говоримо

І тихенько сидимо.

2. Введення в тему.

- Діти, уважно послухайте вірші.

1 читець.

Смачна каша

Каша з гречки.

Де варилася? У печі.

Зварилася, упрела,

Щоб Оленька їла,

Кашу хвалила,

На всіх розділила

Дісталося по ложці

Гусям на доріжці,

Курчатам в кошику,

Синицам у віконці.

Вистачило по ложці

Собаки і кішки,

І Оля доїла

Останні крихти!

(З. Александрова. )

2 читець.

В магазин везуть продукти,

Але не овочі, не фрукти.

Сир, сметану та сир,

Глазурований сирок.

Привезли здалеку

Три бідони молока.

Дуже люблять діти наші

Йогурти і кефір.

Це їм дуже корисно,

Магазин ж наш молочний.

(Ст. Нищев.)

3. Повідомлення теми, мети заняття.

- Як ви, хлопці, думаєте, про що піде мова на сьогоднішньому занятті? ( Про продукти харчування.)

- Дійсно, ми поближче познайомимося з корисними продуктами і дізнаємося багато про правильне харчування. Будьте уважні і запам'ятовуйте найголовніше. Наше заняття називається «Ласощів багато, а здоров'я одне».

II. Основна частина.

1. Робота з ілюстрації «Органи травлення».

- Для чого людина харчується?

- Які органи допомагають людині, щоб він міг харчуватися?

Розглядання ілюстрації «Органи травлення».

- Їжа потрапляє в рот, в роті змочується слиною, ми жуємо її зубами. Далі по стравоходу вона потрапляє в шлунок тут, з допомогою шлункового соку починається її переробка. Із шлунка потрапляє в тонкий кишечник, там остаточно перетравлюється за допомогою жовчі і травних соків. Перетравлена їжа через стінки кишечника потрапляє в кров і надходить до всіх органів.

4. Бесіда по темі

- Як ви думаєте, які продукти корисні для здоров'я? (Молочні, м'ясні, рибні, овочі, ягоди, фрукти.)

- Наше харчування має бути різноманітним, тоді організм буде отримувати всі корисні речовини з вживаної нами їжі. Такі продукти, як наприклад: гречка, родзинки, мед дають організму енергію. Риба, м'ясо, яйця, сир допомагають будувати організм, а фрукти і овочі за допомогою вітамінів і мінеральних речовин допомагають організму розвиватися. Більшість вітамінів не накопичуються і не утворюються в організмі, а надходять з їжею.

- Як ви думаєте, які продукти містять найбільше вітамінів? (Овочі, фрукти, ягоди.)

5. Загадки про фрукти.

Саме з кулачок,

Червоний бік.

Доторкнутися - гладко,

Розкусиш - солодко. (Яблуко.)

Ілюстрація із зображенням яблука.

Яблуко-плід яблуні. У цих фруктах дуже багато заліза, корисних для організму кислот і мікроелементів.

Всередині він зелений,

Зовні волохатий.

Що це за фрукт,

Здогадайтеся, хлопці! (Ківі.)

Ілюстрація із зображенням ківі.

Ківі - плід рослини ківі. Свою назву він отримав на честь пташки ківі, що живе в Новій Зеландії, на яку він дуже схожий. У ківі багато вітамінів і мінеральних речовин.

Соковитий і рум'яний,

В оксамитовому жупані,

Схожий на абрикос,

В теплих краях він ріс. (Персик.)

Ілюстрація із зображенням персика.

Персик - плід персикового дерева. Персики багаті вітамінами, різними корисними кислотами і мінералами, тому можуть використовуватися як поживне і загальнозміцнюючий засіб.

У жовтою шкіркою,

Кислий він.

А звуть його ...(Лимон.)

Ілюстрація із зображенням лимона.

Лимон-плід вічнозеленого лимонного дерева. В лимоні дуже багато вітамінів, особливо він багатий вітаміном С. Це прекрасне жарознижувальний, протизапальний засіб.

- Запам'ятайте! Фрукти, овочі перед їжею необхідно ретельно мити. Дітям 6-7 років регулярно в день потрібно з'їдати 500 грам овочів.

6. Оздоровча хвилина «Вершки і корінці».

- Якщо їмо підземні частини рослин треба покласти руки на коліна, якщо наземні - встати і витягнути руки вгору. ( Зразок: картопля, помідор. Морква, кабачок, буряк, ріпа, гарбуз, огірок, редиска, баклажан, капуста, цибуля, боби, перець.)

7. Аналіз вірша.

- Послухайте вірш «Апетитний марафон» і постарайтеся запам'ятати, що хлопчик з'їв за один раз.

Вчора я для сравненья

З'їв баночку варення,

І відразу з банкою меду

Я все на смак порівняв.

Продовжив вивченні:

З'їв солодке печиво,

Ще й джем, з нальоту,

З халвою об'єднав.

Йде пищеваренье!

В живіт ковзає варення,

За ним печиво мчить,

Мед вирвався вперед!

Додав мармеладу

І плитку шоколаду,

Морозиво поряд

Готується на старт.

Для швидкості їм треба

Лимонад,

Але вишні всім загоном

Додали азарт!

Банан - для натхнення,

Кавун - для впечатленья,

А сливи - для сравненья

Вирушили в живіт...

Ой! Щось немає руху,

Пішло всередині броженье,

І головокруженье,

І рот зведе ось - ось...

Ось тут я здивувався:

Не слабо я порівнявся!

Немає сил не те що є,

Але і злізти зі стільця

(Юрій Кумиків Й)

- Які ласощі хлопчик з'їв за один прийом їжі? ( Відповіді дітей.)

- Чому він відчув нездужання? ( Хлопчик переїв.)

- Переїдати дуже шкідливо, шлунок і кишечник не встигають переварити всю їжу. Таке харчування призводить до проблем здоров'я, до хвороб, тому у вживанні продуктів важливо дотримувати помірність. Харчуватися потрібно кілька разів на день, невеликими порціями.

8. Робота в групах. Гра « Корисно - шкідливо».

- Як ви думаєте, всі продукти, якими харчується людина, корисні для здоров'я? ( Немає)

Виберіть: 1 група - корисні, 2группа - шкідливим продукти і напої. Дітям пропонуються картки із зображенням продуктів і напоїв.

Овочевий салат, кава, овочі, бутерброд з ковбасою, бутерброд з сиром, риба, м'ясо, чіпси, фрукти, суп, кефір, олію, піца, торт, сік, морозиво, газована вода, шоколад, сир, каша.

Колективна перевірка виконання завдання. Корисного продукту - бавовна, шкідливого продукту - тупіт ногою.

9. Заучування девізу.

«Перш ніж мені сісти за стіл,

Я подумаю, що з'їсти»

10. Творча робота (або завдання) на вибір.

- Намалюйте або розфарбуйте продукти, корисні для здоров'я.

III. Заключна частина.

1. Закріплення.

- Для чого людині необхідно харчуватися? (Відповіді дітей.)

-Що значить правильне харчування? (Відповіді дітей.)

2. Підсумок.

Золоті правила харчування.

• Не можна переїдати.

• Їжте в один і той же час свіжоприготовлену їжу.

• Ретельно пережовуйте їжу.

• Остерігайтеся дуже гострого і солоного

- Згадайте тему заняття. «Ласощів багато, а здоров'я одне»

- Який висновок ми зробимо?

Повторення девізу: Перш ніж мені сісти за стіл, я подумаю, що з'їсти».

Література:

1. Обухова Л.А., Лемяскина Н. А. Школа докторів Природи або 135 уроків здоров'я: 1-4 клас. - М.: ВАКО, 2004.-240 с. - (Майстерня вчителя)

2. Узорова О.В., Нефедова Е.А. Загадки для розвитку мовлення, уваги, пам'яті та абстрактного мислення. - М.: Астрель: АС, 2006. - 222 с.