Реклама












Методична розробка позакласного заходу для 2-3 класу з навколишнього світу


Позакласне заняття для учнів 2-3 класів. Сценарій

Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 62 р. Нижнього Новгорода

Тема позакласного заняття: Різноманіття тварин на Землі

Цілі: Закріпити знання про тварин, отримані на уроках навколишнього світу. Підтримувати інтерес дітей до тваринного світу.

Вік дітей: учні 2 - 3 класу

Обладнання: магнітна дошка з неповною схемою «Тваринний світ», картки з відсутніми для схеми поняттями, предметні картинки по темі «Тварини», пластилін, природні матеріали, у кожної дитини сигнальні картки для зворотного зв'язку - семафори.

Хід заняття:

I. Організаційний момент. Мотивація.

Продзвенів уже дзвінок,

Ми підемо не на урок.

У подорож підемо,

У дивний світ ми потрапимо.

Ви готові до захоплюючого подорожі?

Давайте ще раз перевіримо наше спорядження: сьогодні вам знадобляться семафори (з червоним і синім сигналами), конверти із завданням, пластилін, стеки, природний матеріал (шишки, жолуді, насіння клена тощо), сірники без головок, дощечка-підставка.

У подорожі вам доведеться не легко, але разом можна впоратися з будь-якими труднощами, тому сьогодні ви будете працювати в групах.

II. Ознайомлення з темою і метою

Вам цікаво дізнатися, куди ми помандруємо?

Тоді подивіться на дошку. Тут написано пропозиція-визначення, в якому пропущено перше слово.

Порадьтеся в групах і спробуйте здогадатися, про кого йде мова в реченні.

На дошці ? - живі організми, істоти, що мають здатність рухатися і харчуються готовими органічними сполуками.

Вірно, це тварини.

І зробимо ми нашу подорож у дивовижний світ тварин.

Як ви думаєте, навіщо ми вирушаємо в такий важкий подорож?

(Щоб більше дізнатися про тварин, яку користь вони приносять, і які небезпеки вони представляють)

Правильно, сьогодні ви постараєтеся згадати, що знаєте про різноманіття тварин на Землі, а я повідомлю вам багато нового і цікавого. А в кінці нашої подорожі ви виконаєте творчу роботу.

III. Інформаційна частина. Актуалізація наявних знань. Повідомлення нових відомостей.

1. Повідомлення нових відомостей

Розгляньте карту Землі. Значками на ній позначені представники тваринного світу. На карті ми не знайдемо вільного місця, тому що тварини на Землі живуть всюди: на Південному і на Північному полюсі, в пустелях і високо в горах, морях і океанах на великих глибинах, в дрімучих лісах та в населених містах. Здається, немає такого місця на Землі, де не жили б тварини.

Досі вчені точно не знають, скільки видів тварин живе на Землі, тому що продовжують відкривати нові невідомі раніше види тварин. Відомо, що на нашій планеті більше мільйона видів тварин.

Як ви думаєте, це багато чи мало?

Звичайно, це - дуже багато.

2. Відновлення схеми «Тваринний світ»

Щоб не заплутатися в різноманітті тварин вчені придумали їх класифікацію.

Ми вже познайомилися з класифікацією тварин на уроках навколишнього світу.

Зараз ви згадайте основні групи тварин і доповніть схему «Тваринний світ» відсутніми словами і картинками, які можете взяти з магнітної дошки. Працюємо в групах.

На дошці схема «Тваринний світ», що включає в себе наступні поняття:

ТВАРИНИ

ОДНОКЛІТИННІ БАГАТОКЛІТИННІ

БЕЗХРЕБЕТНІ, ХРЕБЕТНІ

Додаткові картки з відсутніми поняттями до схеми: КОМАХИ, ПАВУКИ ЧЕРВ'ЯКИ ПЛАЗУНИ ЗЕМНОВОДНІ ЗВІРІ ПТАХИ РИБИ

Додаткові картинки - предметні картинки із зображенням різних тварин.

3. Гра «Семафор»

Схема готова, але всі її добре розуміють. Зараз це перевіримо. Пограємо в гру «Семафор».

Я буду вимовляти різні висловлювання, Якщо ви зі мною згодні - показуєте синій сигнал семафора, якщо не згодні - червоний.

- Якщо тіло тварини складається з однієї клітини - це одноклітинна тварина.

- У безхребетних тварин є хребет.

- Ведмідь - це безхребетна тварина.

- Сом - це многоклеточное тварина, його тіло складається з безлічі клітин.

- Одноклітинні тварини не можуть пересуватися, тому що вони маленькі.

- До хребетних тварин ставляться черв'яки, павуки, білки.

- Амеба-це найпростіша одноклітинна тварина.

4. Цікаві факти про тварин.

Вивчаючи тваринний світ, вчені виявили багато цікавих, іноді просто шокуючих фактів. Послухайте і подивіться (слайди або малюнки):

- Крокодили ковтають камені, щоб глибше пірнути.

- У жирафа - найбільше серце з усіх наземних тварин.

- Пінгвін - єдиний птах, яка може плавати, але не може літати. Крім того, це єдиний птах, ходячи стоячи.

- Мураха може піднімати і переміщувати вантажі, маса яких у 50 разів більше його власної ваги.

- Чорна павучиха може з'їсти до 20 павуків в день.

- На Землі відомі близько 4000 видів жаб і жаб.

- При нестачі їжі стрічковий черв'як може з'їсти до 95 відсотків ваги свого тіла - і нічого!

- Електричний вугор з Амазонки б'є струмом з напругою понад 500 вольт. Місцеві жителі перед тим, як ловити їх, заганяють в річку стадо корів, щоб вугри витратили на них весь свій заряд.

- Щоб зробити кілограм меду, бджілка повинна облетіти 2 млн. квіток.

- Вага страусиного яйця може досягати 1,5 кг.

- Щури з'явилися на Землі на 48 мільйонів років раніше, ніж люди.

- Змії можуть спати 3 роки поспіль, нічого не приймаючи в їжу.

5. Творча робота «Зоопарк» в парах/трійках:

Наша подорож підходить до кінця.

Останній етап нашої подорожі - творче завдання.

Спираючись на знання про тваринний світ, ви створите пластиліновий зоопарк.

Кожна група буде виконувати свою частину завдання.

На партах у вас лежить конверт з описом однієї з груп тварин.

Дістаньте і прочитайте його. Спробуйте зрозуміти, про якої групи тварин йдеться в описі. Згадайте, які тварини відносяться до цієї групи. Вылепите цих тварин з пластиліну. Приготуйтеся захищати свою творчу роботу за планом.

На дошці:

План

1.Прочитайте опис групи тварин.

2.Дайте назву цій групі.

3.Объясните свою відповідь.

4.розкажіть, які тварини входять у групу, покажіть вироби.

IV. Підсумок. Рефлексія.

Вам сподобалося наше подорож?

Що вам особливо сподобалося?

Яку користь для вас воно принесло сьогодні?

Що вам хотілося б ще дізнатися про тварин на наступних заняттях?

V. Завдання за бажанням.

У довідковій літературі знайти нові цікаві факти про тварин і розмістити їх в рубриці «Це цікаво» класного куточка.

Додаток

Завдання для 1 групи:

Ці тварини живуть у вологих місцях, поблизу водойм, чергуючи своє перебування на суші і у воді. Їх друга назва амфібії. Тіло вкрите тонкою слизькою шкірою. Харчуються вони в основному комахами. Розмножуються у воді, відкладаючи ікру у тіні. Взимку впадають в сплячку.

Завдання для 2 групи:

Ці тварини є предками динозаврів. Їх друга назва рептилії. Вони повзають, торкаючись своїм черевом землі, плазують. У них товста, груба шкіра, вкрита лусочками. Харчуються переважно дрібними тваринами. Потомство рептилій з'являється з яєць.

Завдання для 3 групи:

Ці тварини живуть усюди. У них є голова, яка зрослася з грудьми, черевце і 8 ніг.

На черевці розташовані павутинні бородавки, з них виходить липка рідина, яка, висихаючи, перетворюється в павутину. Харчуються переважно дрібними комахами, висмоктуючи з них живильну рідину.

Завдання для 4 групи:

Основне місце проживання цих тварин грунт, там вони живуть, роблячи довгі ходи. Живляться рештками рослин і тварин. У них довге мускулисте тіло без кісток. Хоча у цих тварин немає лапок, пересуваються вони досить спритно. Відбувається рух за рахунок скорочення м'язів тіла.

Завдання для 5 групи:

Місце проживання цих тварин - вода. Вони можуть жити і в прісних, і в солоних водоймах. Їх тіло має обтічну форму. Воно вкрите шкірою з лускою. У них є плавці. Дихають ці тварини киснем за допомогою зябер. Їх потомство з'являється з ікри.

Завдання для 6 групи:

Ці тварини живуть на землі всюди. Інша назва цих тварин ссавці. Їх дитинчата на світ з'являються народженням, як у людей. Мати годує дітей молоком. Серед цих тварин є всеїдні, травоїдні і хижаки.

Завдання для 7 групи:

Це хребетні тварини. У них є крила, що дає їм можливість літати. Їх тіло вкрите пір'ям, тому цих тварин часто називають пернатими. Потомство виводять з яєць. Їх житлом є гнізда, які вони роблять на деревах, траві, на скелях.

Завдання для 8 групи:

Це численна група невеликих за розміром тварин. У них є голова, груди, черевце і 6 ніг. У деяких з них є крила. Очі розташовані на голові з боків, що дозволяє їм добре бачити все навколо себе. У них є вусики, які, як антени дозволяють орієнтуватися в просторі. При польоті вони видають різні звуки: дзижчання, скрекіт, писк.