Реклама












Позакласне заняття для 2-3 класу з профорієнтації в групі продовженого дня


Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ №62, місто Нижній Новгород

Тема: У країні ремесел

Вік дітей: учні 2-3 класів.

Мета: Створення умов для формування уявлень у дітей про світ професій (ремесел).

Завдання:

1. Поглибити і розширити уявлення дітей про ремеслах (професіях), через повідомлення нових відомостей, через виконання різноманітних творчих завдань.

2. Сприяти усвідомленню учнями цінності і важливості професій для суспільства, підтримувати інтерес до професій.

3. Сприяти розвитку пам'яті, уваги, уяви, кмітливості, креативності.

4. Створити умови для прояву учнями пізнавальної і творчої активності.

5. Виховувати у дітей шанобливе ставлення до людей різних професій.

Форма: гра «Фантазери в країні ремесел».

Обладнання: Комп'ютер, проектор, слайди, конверт з набором контурних малюнків (для розфарбовування) за професіями, фарби, олівці.

Хід заняття:

І. Організація. Мотивація. Цілепокладання.

Хлопці, ви любите уявляти і фантазувати?

А зображувати кого-небудь або що-небудь любите?

Сьогодні у вас з'явиться можливість вразити всіх своїми акторськими здібностями, уявою і фантазією.

Ми пограємо у гру «Фантазери в країні ремесел».

Ваше завдання, в ході гри дізнатися як можна більше про ремеслах.

Гра складається з шести етапів, для кожного етапу свій девіз і свої завдання.

II. Хід гри.

Етап перший «Пояснюй-ка»

Девіз: все, що знаєш - згадуй, не мовчи, а пояснюй.

Завдання: Розгляньте ілюстрації і поясніть значення слова ремесло.

Де ми можемо подивитися більш точне тлумачення значення слова «ремесло»? (у тлумачному словнику)

Подивимося, як пояснює лексичне значення цього слова тлумачний словник російської мови С. В. Ожегова.

Словник дає нам два тлумачення значення слова:

Зверніть увагу на те, що це застаріле слово, зараз його мовлення вживають рідко, а замість нього є інше слово - професія.

Ремесла з'явилися дуже давно в давніх поселеннях. Кожна людина займався яким-небудь ремеслом, якому він навчався з дитинства у своїх батьків. Від майстерності ремісника залежало благополуччя його родини. Ремесла, як і професії, мали свої назви.

Хто знає назви ремесел, зображених на ілюстраціях? (гончар, коваль, швець, ткаля)

Зараз ви пригадайте, які ще ремесла були в старовину.

Етап другий «Підбирай-ка»

Девіз: якщо знаєш - згадуй, а не знаєш - міркуй.

Завдання: Підберіть до виробу, зображеного на ілюстрації, назву ремесла.

За ілюстраціями в учнів складуться елементарні уявлення про ремеслах, особливо про тих, назви яких вони не чули раніше.

Про кожному ремеслі можна розповісти багато цікавого.

А ось італійський письменник Джанні Родарі знає, чим пахнуть ремесла і якого вони кольору.

Етап третій «Слухай-но»

Девіз: слухай, все запам'ятовуй, на питання відповідай.

У кожної справи

Запах особливий:

У булочної пахне

Тестом і здобою.

Повз столярної

Йдеш майстерні -

Стружкою пахне

І свіжої дошкою.

Пахне маляр

Скипидаром і фарбою.

Пахне скляр

Віконною замазкою.

Куртка шофера

Пахне бензином.

Блуза робочого -

Машинним Маслом.

Пахне кондитер

Мускатним горіхом.

Доктор в халаті -

Ліками приємним.

Пухкою землею,

Полем і лугом

Пахне селянин,

Що йде за плугом.

Рибою й морем

Пахне рибак.

Тільки нероба

Не пахне ніяк.

Скільки не душиться

Ледар багатий,

Дуже погано

Він пахне, хлопці!

Назвіть ремесла, назви яких зустрілися у вірші і скажіть, чим вони пахнуть.

Хто не має запаху і чому?

Розминка

Девіз: з-за парт мерщій вставай, слухай вірш і повторюй.

Ми в професії грали -

Вмить ми стали льотчиками!

У літаку політали

І шоферами раптом стали!

Кермо тепер в руках у нас-

Швидко їде перший клас!

А тепер на будівництві ми

Кладемо цеглу рівне.

Раз - цегла і два, і три -

Ми будуємо будинок, подивися!

Ось гра закінчена,

Знову за парти нам пора.

А тепер ви самі пофантазируете і скажете, чим пахнуть ремесла, назви яких побачите на слайдах.

Етап четвертий «Уявляй-ка»

Девіз: постарайся, помрій, не лінуйся - уявляй.

Розкажіть, чим, по-вашому, пахнуть ці професії і чому ви так вирішили.

А тепер спробуємо для ремесел вибрати колір.

Етап п'ятий «Намалюй-ка»

Девіз: фарби, гумка, олівець - ось і він - малюнок наш.

Виберіть з конверта зображення одного представника вподобаної вам професії. Уявіть, якого кольору може бути ця професія і чому. Розфарбуйте малюнок.

Перевіримо, що у вас вийшло.

А тепер послухайте, якого кольору уявив собі ремесла Джанні Родарі.

Я прочитаю вам уривок з його вірша «Якого кольору ремесла».

Колір свій особливий

У кожної справи.

Ось перед вами

Булочник білий.

Білі волосся,

Брови, вії.

Вранці він встає

Раніше, ніж птахи.

Чорний у топки

Варто кочегар.

Всіма кольорами

Виблискує маляр.

У синій спецівці

Під колір небосхилу

Ходить робочий

Під склепінням заводу.

Руки робітників

У маслі і сажі.

Етап шостий «Загадай-ка»

Девіз: про професії не скажемо, пантоміму ми покажемо.

Ваше завдання - загадати будь-яку професію і за допомогою міміки, жестів, пантоміми зобразити її для однокласників. Всі інші хлопці повинні здогадатися, що це за професія.

III. Підведення підсумків.

Чи сподобалась вам гра «Фантазери в країні ремесел»?

Що ви дізналися про ремесла, про професії в ході гри?

А чого вас навчила ця гра?