Реклама












Психологічні ігри для дошкільнят


Психологічні ігри для дітей дошкільного віку

Тренінг для дошкільнят «В краю гарного настрою»

Автор: Сангалова Наталія Геннадіївна, педагог-психолог Муніципального казенного дошкільного навчального закладу «Дитячий садок № 145» комбінованого виду міста Дзержинська Нижегородської області.

Опис матеріалу: використання у роботі з дітьми методу цветоассоциации для визначення свого емоційного стану, подальша стабілізації емоційного стану доступними для дошкільнят засобами.

Матеріал розрахований на дітей дошкільного віку, буде корисний для педагогів-психологів дитячих садків.

Мета - корекція емоційного стану доступними для дітей дошкільного віку засобами.

Завдання:

Освітні:

- вчити дітей визначати та оцінювати свій емоційний стан, а також адекватно реагувати на емоційний стан інших людей;

- закріпити поняття «настрій»;

- вчити дітей свідомо регулювати свою поведінку і емоційний стан, знайомити дітей з різними способами коригування свого стану;

- навчати прийомам саморасслабления, зняття психомышечного напруги.

Розвиваючі:

- розвивати самоконтроль і саморегуляцію щодо свого емоційного стану;

- розвивати інтерес дітей до вивчення самих себе;

- розвивати навички спілкування і адекватної оцінної діяльності;

- розвивати навички релаксації,

- розвивати межполушарное взаємодія, уважність.

Виховні:

- виховувати позитивне ставлення до себе і навколишнього світу;

- підвищувати соціальну компетентність;

- створювати позитивний емоційний настрій;

- сприяти згуртуванню дитячого колективу.

Матеріал: картки 8 кольорів (червоний, синій, жовтий, зелений, малиновий, сірий, коричневий, чорний), клубок, ватман, олівці, воскові крейди, фломастери; магнітофон, аудіозаписи.

Хід заняття:

1. Вступ.

Мета: створення мотивації, настрій на спільну діяльність.

Кожен знає без сумніву,

Що таке настрій.

Іноді ми веселимося,

Іноді ми сумуємо,

Часто хочеться підбадьоритися,

Але бувають і сумні.

 

Дуже дивне явище -

Зміна настрою.

Всім хлопцям важливо знати,

Що не варто сумувати.

Скоріше збираємося -

В край чудовий вирушаємо!

Сьогодні ми побуваємо в краю гарного настрою.

2. Гра «Кольорове настрій»

Мета: відстеження свого емоційного стану, настрою.

- Раз, два, три, чотири, п'ять - ми починаємо грати!

Зараз я навчу вас розфарбовувати свій настрій. Я відкрию вам такий секрет. Виявляється, кожне настрій має свій колір. Подивіться - у мене є різнокольорові картки. Ми розкладемо їх по колу. Вийшов цветик-восьмицветик - квітка настроїв. Кожна пелюстка - різний настрій:

червоний - бадьорий, активний настрій -

хочеться стрибати, бігати, грати в рухливі ігри;

жовтий - веселий настрій -

хочеться радіти всьому;

зелений - товариська настрій -

хочеться дружити з іншими дітьми, розмовляти і грати з ними;

синій - спокійний настрій -

хочеться спокійно погратися, послухати

цікаву книгу, подивитися у вікно;

малиновий - мені важко зрозуміти свій настрій, і не дуже хороше, і не надто погане;

сірий - нудне настрій -

не знаю чим зайнятися;

коричневий - сердите настрій -

я злюся, я ображений;

чорний - сумний настрій -

мені сумно, я засмучений.

- Ми відправимо клубочок по колу і кожен з вас скаже, якого кольору зараз його настрій. Я почну, а ви продовжите.

Діти позначають кольором свій настрій.

- Спасибі, мені дуже приємно, що у багатьох з вас зараз гарний настрій. А тим дітям, у кого воно не дуже добре, ми зараз допоможемо.

3. Гра «Радісна пісенька»

Мета: позитивний настрій, розвиток почуття єдності

- У мене в руках клубок. Я зараз обмотаю нитку навколо пальця і передам клубочок своєму сусідові праворуч Дімі і заспіваю пісеньку про те, як я рада його бачити - «Я дуже рада, що Діма в групі є...».

Хто клубочок отримує, обмотує нитку навколо пальця і передає його наступному, що сидить праворуч від нього дитині і ми разом (всі, у кого в руках нитка) співаємо йому радісну пісеньку. І так, доки клубок не повернеться до мене. Відмінно!

- Клубочок до мене повернувся, він пробіг по колу і всіх нас поєднав. Наша дружба стала ще міцнішою, а настрій покращився.

4. Танцювальна терапія.

Мета: зміна емоційного стану музичними засобами, емоційна розрядка, зближення дітей, розвиток уваги, межполушарного взаємодії.

- Музичні рухи підвищують настрій.

Колись нам сумувати - будемо дружно танцювати.

- Коли зазвучить приспів, ми будемо дружно крокувати по колу, а коли почуємо мелодію куплету - швидко знайдемо собі пару і будемо плескати один одному по рукам (двома руками, правою та лівою рукою почергово).

Звучить пісня «Разом весело крокувати» (муз. В.Шаинского, сл. М.Матусовского.)

Діти утворюють коло, а потім самостійні пари і танцюють під музику.

5. Вправа на релаксацію.

Мета: навчання методам саморегуляції, зняття психоемоційного напруження.

- Радісного настрою допомагає розслаблення.

Сядьте зручніше. Витягніться і розслабтеся. Закрийте очі, погладьте себе по голові і скажіть собі: «Я дуже хороший» або «Я дуже хороша».

Уявіть собі чудове сонячне ранок. Ви знаходитесь біля тихого прекрасного озера. Ледь чутно ваше дихання. Вдих-видих. Яскраво світить сонце, і ви відчуваєте себе все краще і краще. Ви відчуваєте, як сонячні промені зігрівають вас. Ви абсолютно спокійні. Світить сонце, повітря чисте і прозоре. Всім тілом ви відчуваєте тепло сонця. Ви спокійні і нерухомі. Ви відчуваєте себе спокійним і щасливим. Ви насолоджуєтеся спокоєм і сонячним теплом. Ви відпочиваєте... Вдих-видих. А тепер відкрийте очі. Потяглися, посміхнулися і прокинулися. Ви добре відпочили, у вас бадьорий і веселий настрій і приємні відчуття не залишать вас протягом всього дня.

6. Арт-терапевтичне вправа «Чудесний край»

Мета: висловлення почуттів та емоцій через спільну образотворчу діяльність, згуртування дитячого колективу.

- А зараз давайте разом

Намалюємо край чудовий.

Дітям пропонується виконати спільний малюнок на великому аркуші паперу, який стелеться прямо на підлозі. Тема малюнка «Чудесний край». Попередньо на аркуші малюються деталі і невеликі лінії. Діти домальовують незакінчені зображення, «перетворюють» їх під що завгодно. Спільне малювання супроводжується звуками природи.

7. Вправа «Сухий душ»

Мета: створення і збереження позитивної установки.

Нам дуже шкода розлучатися,

Але прийшла пора прощатися.

Щоб нам не сумувати,

Треба сухий душ прийняти.

Дітям пропонується пройти через «сухий душ».

- Відчуйте, як різнобарвні струмені стосуються вашого обличчя і рук. Всі печалі, образи, нудьга і смуток залишаються позаду. А ви заряджаєтеся бадьорістю, активністю, радістю. Заряд гарного настрою, придбаний у чудовому краю, збережеться у вас надовго.

Пропоновані ігри та вправи цікаві й доступні для дошкільників з різним рівнем підготовленості.