Реклама












Тренінгове заняття «Успіх публічних виступів» з учнями 10-11 класів.


Автор: Мілютіна Олена Андріївна педагог - психолог МБУО «Ліцей-інтернат» р. Великий Новгород

Опис матеріалу: Пропоноване тренінгове заняття в інтерактивній формі дозволяє учням набути навичок успішної самопрезентації та публічного виступу.

Даний матеріал буде цікавий шкільним психологам, педагогам, педагогам додаткової освіти.

Конспект заняття «Успіх публічних виступів» з учнями 10-11 класів

Актуальність: Навички успішної самопрезентації та уміння представити свої думки в рамках публічного виступу набувають особливої актуальності вже в школі. Уміння правильно подати себе, структурувати інформацію, відповісти на питання необхідна умова успіху в ситуаціях, де потрібно усне виклад інформації, наприклад при захисті проекту дослідницької діяльності.

Мета заняття: придбання знань і освоєння навичок публічного виступу.

Форма роботи: міні-лекція, практичні індивідуальні та групові вправи, рольова гра, відеозйомка.

Необхідні матеріали:

1. Проектор,

2. Відео камера

3. Презентація (два слайди)

4. Аркуші А-4 за кількістю учасників

5. Олівці, фломастери, ручки.

6. Заготовки тексту для публічного виступу (цікаві факти, події тощо)

Хід заняття:

Ритуал вітання.

Кожен з учасників видається і каже кілька слів про себе (настрій та очікування від заняття).

Вступ.

«Чудова думка втрачає всю свою ціну, якщо вона дурно виражена» Вольтер.

- Я думаю, що ніхто не буде сперечатися, що презентація і взагалі публічні виступи - це мистецтво. Якому, втім, можна і потрібно вчитися. Вважати, що будь-хто може вийти і без будь-якої підготовки або навчання може зробити доповідь або розповісти про себе самому, дуже небезпечна помилка. Уміння виступати публічно і проводити презентації - це необхідний навик. Як навчитися виступати ефектно? Спробую відповісти на це питання в міні-лекції «Сім кроків успішного виступу».

Міні-лекція.

Наводяться рекомендації (кроки до успішного виступу), на підставі яких, підлітки самі оформляють собі пам'ятки.

1. Крок. Організація простору. Встановіть необхідне обладнання та апаратуру; потренуйтеся, як користуватися апаратурою; розставте достатню кількість столів, стільців; перевірте наявність допоміжних матеріалів (маркери, указка, губка, чисті аркуші паперу і т.д.)

2. Крок. У будь-якого виступу є початок - свого роду зав'язка, розвиток дії і заключна частина. Важко сказати, яка з них є головною, але, у кожному разі, весь хід презентації визначається тим, наскільки вдасться зацікавити публіку. Більшість людей в очікуванні виступає частіше включена порожньою балаканиною або легкими думками. Повернути їх увагу в свою сторону завжди можна. Оригінальне початок завжди інтригує, привертає увагу, спонукає до іншої частини виступу. З перших секунд промовець повинен привернути до себе увагу і налагодити контакт зі слухачами налаштувати аудиторію на контакт. Перші слова оратора повинні бути надзвичайно прості, доступні, зрозумілі й цікаві (повинні відвернути, зачепити увагу).

Приклад: комплімент присутнім слухачам або місця, де відбувається виступ, яскрава гарна цитата, вдало підібраний анекдот, випадок з життя.

3. Крок. Утримати увагу аудиторії. Пам'ятайте, що публічний виступ не повинно нагадувати сеанс масового гіпнозу. А найкращий спосіб приспати аудиторію - говорити, не змінюючи темпу і гучності, стояти на сцені, біля дошки, за кафедрою, не змінюючи положення або ходити, не змінюючи швидкості руху, читати з листа. Тому поводьтеся з точністю до навпаки.

4. Крок. Говоріть не дуже швидко, роблячи паузи в кінці смислових фраз - щоб слухачі встигали усвідомити сказане. Це для вас матеріал проговорен сорок разів, але аудиторія чує вперше. Тому потрібно домогтися ясності вираження основних думок вашого виступу. Варто також враховувати, що людина забуває близько 90% того, що він чує, 60% того, що він бачить, і лише 10% того, що робить. Простий приклад: що легше забути: розповідь про яку-небудь подію, подію, свідком якого були ви самі, або подія, в якому ви брали участь? Щоб виступ виявилося успішним, потрібно забезпечити інтерактивне спілкування з залом.

Приклад: використовувати фотографії, картинки, графіки, схеми, діаграми, а також дуже добре спрацьовує прийом прохання про допомогу, наприклад, дати знак, коли закінчиться 15 хвилин - це допоможе сконцентрувати увагу публіки; роздати матеріали та інше, запитати, чи не варто включити додаткове освітлення, не пересунути чи дошку? Відповідаючи на ці питання, аудиторія залучається до прийняття рішень, відчуває турботу про себе і власну важливість.

5. Крок. Виступ - це завжди обмін оратора енергією з залом. Безумовно, максимальна віддача енергії відбувається у мовця, і, якщо ви в цій ролі і відчуваєте, що сили йдуть, простіше й ефективніше за все відновити свій потенціал можна, перевівши погляд на тих, хто вас підтримує, тих, хто вам усміхається, киває, уважно слухає. Саме від цих людей можна підживитися позитивною енергетикою, повернути собі ентузіазм і насназі, але такими, на жаль, є не всі слухачі. Що робити, якщо погляд часом вихоплює людину, яка сидить з відсутнім особою, широко позіхає, розмовляє з сусідом, набиває смс повідомлення. Такий слухач автоматично забирає у мовця енергію - у багатьох від такого просто опускаються руки. У такому разі нагадайте собі, що відсутнє розстроєне особа не має до вас ніякого відношення. Одна з головних помилок - побачивши незадоволене обличчя, всю свою увагу приділяти саме такого слухача. Цього не можна допускати! Говоріть для тих, кому важлива і цінна ваша інформація.

6. Крок. Варто знати і про таку особливість - люди зазвичай більше запам'ятовують з початку і кінця відрізка інформації, ніж з середини. Кінець промови повинен закруглити її, тобто пов'язати з початком. В кінці ви можете підсумувати сказане, висловивши головну думку виступу. Кінець - дозвіл всієї промови і він повинен бути таким, щоб слухачі відчули, що далі казати.

Приклад: вимовити фразу з якої Ви почали свою промову. "Ось чому я вважаю, що....." Кінцем може бути жарт або цитата, що ілюструє основна теза виступу.

7. Крок. Часто буває так виступаючі почувають себе впевнено перед аудиторією. Але ці ж самі люди, щиро бояться перспективи відповідати на можливі запитання. Найбільше їх хвилює той факт, що, може виявитися так, що вони не знають відповідей на деякі з них. Ви повинні розуміти, що ніхто і не чекає, що ви зможете відповісти на всі питання. Головне, чого від вас чекають - це чесність. Ніколи не дивуйтеся і не кажіть: "Я не знаю, що сказати у відповідь на це питання". В цьому випадку, потрібно відповісти, що зараз ви не можете відповісти, але обов'язково знайдете відповідь. Можливо, знайдуться слухачі, які не згодні з чим-то в вашому виступі. Тому необхідно заздалегідь, при підготовці виступу, підготувати аргументи, які переконають аудиторію у правильності Вашої інформації.

Мозковий штурм.

Психолог: «Як би ви організували простір і зробили його своїм перед виступом?» (варіанти, запропоновані учнями, записуються на дошці)

Практичні вправи на артикуляцію.

- Вправа «Лопаточка» широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не тремтів. Тримати 10-15 сек.

- Вправа «Конячка» присосать язик до піднебіння, клацнути язиком. Клацати повільно, сильно. Тягнути під'язичну зв'язку Виконати 10-15 разів

- Вправа «Смачне варення» висунути широкий язик, облизати верхню губу і прибрати язик у глиб рота. Повторити 15 разів.

- Вправа «Загнати м'яч у ворота». Мета вправи. Виробляти тривалу, цілеспрямовану повітряний струмінь. Виконання вправи. Витягнути губи вперед трубочкою і тривало дути на лежачий перед дитиною ватну кульку, заганяючи його між двома кубиками, стоять попереду на столі. Методичні вказівки: слідкувати, щоб не надувалися щоки, для цього їх можна злегка притримувати пальцями, заганяти кульку на одному видиху, не допускати переривчасту струмінь.

- Промовляння вірша (показується слайд з текстом вірша)

Кисляку дали Клаше,

Незадоволена Клаша:

- Не хочу я кисляку,

Дайте просто каші!

Дали замість кислого

Каші нашої Клаше:

- Не хочу я просто каші

Так - без кислого молока!

Далі разом з кисляком

Каші Клаше нашої,

Їла, їла кашу Клаша

Разом з кисляком.

А поїла - встала, "Спасибі" сказала.

- Промовляння вірша з заміною всіх голосних букв - «а», «е», «і», «у», «ю», «а», «я» (показується слайд з текстом вірша.)

Жили у бабусі

Два веселих гуся

Один сірий, другий білий

Два веселих гуся

Практичне вправу - подача інформації:

Психолог: «Зараз ми розділимося на групи, кожній групі буде запропоновано інформацію, яку у формі доповіді необхідно донести до аудиторії. На підготовку відводиться 15 хвилин, від групи виступає одна людина. Для успішного виступу скористайтеся своїми пам'ятками» (роздаються заздалегідь підготовлені тексти, зразкові тексти вказані нижче).

1 доповідь. У слів, як і в людей, є своя історія, своя доля. Вони можуть мати родичів, багату родовід, і навпаки, бути круглими сиротами. Слово може розповісти нам про свою національність, про своїх батьків, про своє походження. Вивченням історії лексики і походження слів займається цікава наука - етимологія.

2 доповідь. Інструменти, виготовлені з міді і її сплавів не створюють іскор. З цієї причини такі інструменти застосовуються там, де існують особливі вимоги безпеки, тобто вогненебезпечні та вибухонебезпечні виробництва. Чи знаєте ви, що ще в XV-XVI століттях індіанці культури Чонос (Еквадор) виплавляли мідь з вмістом 99,5 %. З міді вони виготовляли монети у вигляді сокирок 2 мм по сторонах і 0,5 мм товщиною. Дана монета мала ходіння по всьому західному узбережжю Південної Америки, і в тому числі в державі Інків. В Японії мідним трубопроводів для газу в будинках присвоєно статус «сейсмостійких». Цікавий факт встановили польські вчені - в тих водоймах, де присутня мідь, коропи відрізняються великими розмірами. У ставках або озерах, де мідь відсутня, швидко розвивається грибок, що вражає карпов.

3 доповідь. Коли з'явився перший поцілунок, напевно, ніколи не буде однозначної відповіді. Втім, історики припускають, що зразковим часом, коли поцілунки увійшли в життя людини, 3000 рік до нашої ери. Однак, у той далекий час люди поцілунків удостоювалися тільки божества, якщо вірити вченим, звичайно... Очевидно, встановити, чому увійшов в ужиток звичай між людьми у хвилини ніжності торкатися один одного губами, неможливо. Існує давня легенда, згідно якої, при поцілунку з'єднуються душі закоханих. Саме з цієї причини обряд одруження завжди завершується поцілунком - дотиком губ. Красива легенда.

4 доповідь. Багато звикли говорити таке словосполучення як «CD-диск», а це є тавтологією, оскільки абревіатура CD (англ. Compact Disc) вже включає в себе слово «диск». Тобто виходить - Компакт-диск-диск. Така ж ситуація з DVD-диском (англ. Digital Video Disc): якщо додавати слово диск, то виходить: Цифровий відеодиск-диск. Про походження компакт-диска є версії. Так, існує версія про те, що компакт-диск винайшли не Philips і Sony, як це вважається, а американський фізик Джеймс Рассел, який працював у компанії Optical Recording. Він продемонстрував свій винахід для зберігання даних ще в 1971 році. Зроблено це було для «особистих цілей, щоб запобігти дряпання вінілових пластинок голками звукознімачів. Подібний пристрій було «незалежно» винайдено компаніями Philips і Sony тільки через вісім років. Також раніше, в епоху грамплатівок, випускалися гнучкі пластинки-листівки. Такі сувеніри відправлялися поштою і містили, крім запису, рукописні привітання.

Групи готуються до виступу, потім виступають делегати від груп, виступи записуються на відеокамеру, а потім кожному оратору відео перезаписується індивідуально на електронний носій для подальшого самоаналізу. В кінці вправи всі учасники аплодують, таким чином, висловлюючи підтримку і вдячність один одному за роботу.

Ритуал прощання.

Кожному з учасників надається можливість сказати кілька слів про занятті, власних вражень, емоцій. Заключні слова вимовляє психолог.

Психолог: «Пам'ятайте, що кількість людей, нагороджених при народженні талантом оратора дуже невелика. Однак навчання, праця і практика можуть більшості з нас зробити людей з дуже хорошим рівнем презентаційних навичок. Відточуйте свою майстерність на практиці. Готуйтеся до кожного виступу, а потім аналізуйте свої помилки та удачі. Практика, практика і ще раз практика....»

Використовувана література:

1. Дейл Карнегі «Як виробляти впевненість у собі і впливати на людей, виступаючи публічно»

2. Нікольська С.Т. Техніка мови (методичні рекомендації та вправи для лекторів).