Реклама












Конспект логопедичного заняття з дітьми початкових класів з діагнозом ЗНМ


Конспект логопедичного заняття

Автор: Лошкарева Наталія Валеріївна, вчитель-логопед ГБОУ «Багдаринская эвенкийская школа-інтернат середнього (повного) загальної освіти», Республіка Бурятія.

Дане заняття можна використовувати при роботі з дітьми початкових класів з діагнозом ЗНМ. У дітей даної групи спостерігається недорозвинення основних компонентів мовної системи (фонетико - фонетичного, лексичного і граматичного). У дітей поповниться словниковий запас, навчиться узагальнювати поняття. На занятті використовуються різні форми і методи роботи, такі, як практичний, аналіз і узагальнення, використана наочність: картки, предметні картинки. Запропоновані види робіт сприяють розвитку активної мови і фонематичного слуху, формують у дітей мислення, розвивають увагу та пам'ять. Ефективність засвоєння даного матеріалу залежить від кількості проведених занять. Вправи можуть використовувати не тільки логопеди, але і вчителі початкових класів.

Тема: Диференціація [Ч]-[Ш] в словах.

Мета:

1. Уточнення і порівняння артикуляції та звучання звуків [Ч]-[Ш];

2.Развитие навичок фонематичного аналізу і синтезу слів зі звуками [Г]-[Ш];

3. Уточнення і розширення словника

4. Розвиток навичок складового аналізу;

ОБЛАДНАННЯ: фішки (червоні, зелені, сині), м'яч, картки з завданням, ручка, зошит, м'яч, розрізна азбука, предметні картинки (кулька, чайник), цифри від 1-9.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Розгляньте малюнки і скажіть, з якого звуку починаються назви картинок (чайник, кулька) - [Ч],[Ш].

Сьогодні на уроці з якими звуками і буквами ми будемо працювати?

- [Ч], [Ш]. з літерами Ч. Ш.

- дайте характеристику звуків [Ч],[Ш].

- [Ч] - приголосний, м'який, глухою.

- [Ш] - приголосний, твердий, дзвінкий, парний.

2. Повторіть за мною чистомовки

Ча-ча-ча - ось баштан із кавунами.

Чі-чі-чі - гнізда в'ють навесні граки.

Че-Че-че - говоримо ми про лікаря.

Чу-чу-чу - я п'ятірку отримаю.

Ши-ши - ши - пустують наші малюки.

Ша-ша-ша - наша Маша хороша

Щу-щу-щу черевики я чищу.

Шу-Шу-шу - Шурі я лист пишу.

Шо-шо-шо - я читаю добре..

3. Гра «один - багато» (м'яч)

миша - миші, курінь - курені, малюк - малюки, машина - машини, куля - кулі, шишка - шишки, кішка - кішки, шашка - шашки.

4. Скажи про предмети в уменьшительной ласкательной формі. (м'яч)

Шафа - шафа

булка - булочка

стілець - стільчик

Стакан - склянка

диван - канапа

ложка - ложечка

Вікно - віконце

горщик - горщик.

5. Звуко - буквений аналіз слів. (Фішки)

каша, м'яч, крок, шарф, хмара, куля, дача.

6. Повторіть на слух «слова - друзі» трійками:

шум - шуба - жарт

шина - шило - машина

тиша - миша - спиш

шиєш - п'єш - йдеш

каша - наша - ваша

кішка - мошка - віконце

7. Визнач місце звуку в слові.

Чай, чек, м'яч, жучок, вовченя, качан, вечір, бич, ткач, грач, калач, ключ.

Крок, куля, шорти, машина, башта, горошок, наш, конвалія, малюк.

8. Запиши слова у два стовпчики: у перший зі звуком [Ч], у другій [Ш],

Чай, крок, куля, чек, каша, м'яч, жучок, груша, качан, шум, шуба, вечір, бич, ткач, жарт, грач, миші, вуха, калач, калоші, ключ.

9. Зміни слова за зразком.

Зразок: мужик - мужичок

Черпак - черпачок

Знак - значок

Черв'як - черв'ячок

Часник - часничок

Вечір - вечорок

Жук - жучок

10. Поділ слів на склади (прохлопай слова, і покажи ту цифру, скільки складів у слові)

Чай, чек, черепаха, черемшина, хмара, дача, крок, каша, ваша, шина, мишеня, порошок, курені.

11. Прислів'я та приказки. (Поясніть значення прислів'я)

- Поспішиш - людей насмішиш.

- Шила в мішку не сховаєш.

12. Відгадай загадку..

1. Легкий, круглий, а не м'яч, і не стрибає він навскач.

На ниточці висить, зазеваюсь відлетить.

 

2. Я з полями, з козирком, з червоною стрічкою і квіткою.

Захищаю голову від сонця і від холоду.

 

3. Малював я на папері струмочки, ліси, яри.

Тому, що малював, я поменше зростанням став.

(Куля, капелюх, олівець)

13. Скільки в слові букв покажи цифру:

Крок, шапка, шакал, шарф, пустун, каша, дах, мишеня, гребінець.

Диво, чек, чавун, м'яч, бич, пічка, чепчик, дивак, дача, грач.

14. Встав в слова пропущені букви [Ч]-[Ш] прочитай, Поспішай слова.

...ервяк, ...аг, ...апка, ма...ік, ...итать, ...акал, ...арф, ...іжик, ...алун, ка...а, пла..., па...а, ми...онок, ...єк, ...іна, ...ай, ...ло...і ...удо, ..розум, гало... ... ...уба, ...качка, гребе...ок.

15. Виклади з розрізної азбуки слова.

ткач, шапка, річка, миші, мішок, шуба, бочка.

16. Обведена шаблонних предметів, штрихування предметів.

Чайника, кульки, шапка, калач, калоші.

17. Підсумок уроку:

Скажіть, з якими звуками ми сьогодні працювали?

Яке вправу викликало у вас труднощі?