Реклама












Конспект розвиваючого заняття для молодших школярів


Конспект розвиваючого заняття на розвиток креативності у молодшому шкільному віці «Подорож у Вообразилию»

Автор: Чикунова Світлана Анатоліївна, педагог-психолог 1 кваліфікаційної категорії МОШІ «Ліцей-інтернат р. Балашова Саратовської області»

Коротка анотація

Розвиваюче заняття «Подорож в Вообразилию» може проводитися з дітьми молодшого шкільного віку у віці від 8 до 10 років (2 - 4 класи). Заняття спрямоване на розвиток навичок спілкування, сприяє вивільненню творчої фантазії, уяви, формує позитивне самосприйняття. Заняття проходить дуже динамічно, весело, позитивно. Заняття буде корисно педагогам-психологам, а також класним керівникам, вихователям, працівникам різних центрів працюють з дітьми молодшого шкільного віку.

«Подорож у Вообразилию». Сценарій

Цілі заняття:

1. Розкрити творчий потенціал дітей, активізувати розвиток креативності.

2. Надати навчаються психологічні засоби, що забезпечують їх особистісне самовираження.

3. Надати їм можливість усвідомлення креативності в собі і її розвиток.

Методи: Соціально-психологічний тренінг, проблемна ситуація, психодіагностика, гра.

Хід заняття:

Ведучий: Здрастуйте, хлопці! Мене звуть ( ). На наших заняттях, як і на будь-яких інших, ви дізнаєтеся щось нове, і це нове буде знання про себе, про нас з вами. Мені б дуже хотілося, щоб на наших заняттях ви були дружні, активні, проявили всю свою фантазію і винахідливість. Нам сьогодні належить незвичайну подорож в країну під назвою «Вообразілія»! Ми познайомимося з її жителями, намалюємо карту нашої Подорожі, вивчимо особливості мови і традицією жителів «Вообразилии». Але для початку я хочу познайомитися з вами.

Вправа 1. «Знайомство».

Мета: знайомство з учасниками групи; створення креативного середовища; розвиток винахідливості, гнучкості мислення.

Учасники групи сидять по колу.

«Почнемо нашу роботу зі знайомства: кожен по черзі буде називати своє ім'я та три властиві йому якості, які починаються на ту ж букву, що і його ім'я».

Таке уявлення вимагає від учасників винахідливості, гнучкості мислення, пропонуючи дещо незвичний підхід для розгляду своїх якостей, особливостей особистості.

Час виконання: 10 хв.

Вправа 2. «Карта подорожі»

Мета: усвідомлення учасниками свого досвіду, зосередження на проблематиці, психодіагностика творчого мислення.

Кожен учасник малює свою карту, виконуючи при цьому діагностику креативності за допомогою тесту творчого мислення Торренса.

Коли діти закінчать всі показують свої малюнки, розповідаючи, що на них зображено і як вони планують за допомогою даної картки потрапити в чарівну країну Вообразилию. Ведучий коментує повторювані і особливо цікаві фрагменти, підводить підсумок.

Учасники дають зворотний зв'язок, зазначаючи, що їм найбільше сподобалося при виконанні даного завдання.

Час виконання: 15 хв.

Вправа 3. «Перевтілення».

Мета: розвиток експресивності, виразності поведінки, зняття емоційної напруги.

Проведення: «Отже, ми з вами опинилися в чарівній країні «Вообразилии», тут все інакше, не так як у нас. І щоб зрозуміти мову їхню мову потрібно бути дуже уважними і спостережливими. Зараз кожен з нас, мовчки, нічого не кажучи іншим, вибере будь-яку тварину чи рослину. Після того, як все зроблять це, будемо по черзі, нічого не кажучи, не видаючи ніяких звуків, зображати вибрану тварину. Один показує, всі інші висловлюють припущення, що загадав виконує. При цьому не будемо повторюватися: якщо вибране вами тварина або рослина хтось вже зобразив, замініть його на інше».

Обговорення: Підводяться підсумки, обговорюється, наскільки легко було вгадувати зображуване, як відчували показують, що сподобалося більше - зображувати або вгадувати загадываемое.

Час виконання: 15 хв.

Вправа 4. «Там-там-там».

Мета: створення проблемної, невизначеною середовища; розвиток уяви, винахідливості, спостережливості, усвідомлення того, що таке креативність.

Проведення: «Ми продовжуємо знайомство з особливостями життя та мови жителів країни «Вообразилии» Зараз хтось з нас, за бажанням, задумавши який-небудь ознака, яким володіють деякі з нас і не мають інші, вийде в коло і буде підходити по черзі до кожного. Кожен з нас поставить йому тільки одне питання: «Я з там-там-тамом?», і він відповість «Так» або «Ні» залежно від того, є чи задуманий ознака у цієї людини або відсутня. Ознаки повинні бути конкретними, відомими всім нам.

Наше завдання - зрозуміти, який там-там-там задуманий. Після того, як ведучий підійде до кожного і відповість на поставлене питання, ми зможемо висловити наші припущення.

В процесі пошуку «там-там-там» звертайте увагу на виникаючі у вас стану і постарайтеся вловити момент появи відповіді».

Обговорення: Необхідно поставити запитання: «Як виник відповідь?» учаснику групи, що знайшла відповідь. Тим, хто займався пошуком відповіді: «Які почуття, стани у вас виникали, як вони змінювалися під час пошуку відповіді?»

При підбитті підсумку необхідно підвести учасників до усвідомлення того, що для того, щоб знайти відповідь, треба зібрати повну інформацію, проявити спостережливість, переглянути всі можливі варіанти. Можна запропонувати учасникам усвідомити ті тактики, якими вони користувалися при відгадуванні.

Час виконання: 15 хв.

Ведучий просить учасників підвести підсумок заняття, відзначаючи, що дізналися нового, що сподобалося, а що ні. Надаємо учасникам висловити свої думки і почуття, що виникли в ході заняття.

Вправа 5. «Руки одного».

Мета: психологічне завершення групової роботи.

Проведення: «Зараз всі встанемо, і будемо вільно пересуватися по кімнаті. Ваших рук треба знайти руки друзів і взятися за них. Необхідно, щоб це були руки різних учасників групи і не стоять поруч». Коли у всіх учасників вільних рук не залишилося, їм пропонується відкрити очі і попрощатися.

(На фото представлено проведення заняття)

Література

1. Психогімнастика у тренінгу/ ред. Н.Ю. Хрящової. - СПб, 1999 [1] Липунова, О.

2. Сценарій тренінгу//Шкільна психологія, 2003. - №14 (квіт.).