Реклама












Конспект уроку читання по темі «Прощання з Азбукою»


Конспект уроку читання в початковій школі

Склала: Шмерега Світлана В'ячеславівна, учитель початкових класів, вища кваліфікаційна категорія, Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад - початкова загальноосвітня школа №29 р. Тула

Мета: закріпити знання дітей про букви і звуки, уміння давати характеристику звуків мови, поділу слів на склади, розвиток уміння складати слова і пропозиції заданої структури, удосконалення фонематичного слуху дітей; виховання любові до рідної мови.

Хід уроку.

1. Мотиваційний етап

Починається урок, він піде хлопцям на користь.

Постарайтеся все зрозуміти, цікаве дізнатися.

На вас сподіваюся я, друзі,

Ми - хороший, дружний клас.

Все вийде у нас.

2. Актуалізація знань

А) Подивіться на слайд. Подумайте, що можна сказати?

До, сходинка, азбука, мудрості.

- Визначити жанр цього твору.

- Поясніть зміст даної прислів'я.

- Слово «азбука» утворено від назв двох літер старослов'янської абетки: АЗ і Буки.

Старослов'янську абетку створили брати Кирило і Мефодій.

Б) Відгадайте загадку: 33 рідних сестриці,

Писаних красуні,

На одній живуть сторінці,

А всюди славляться!

- Про що ця загадка? Як здогадалися, що це літери?

- Послухайте таку загадку:

Букви - значки, як бійці на парад,

В чіткому порядку збудовані в ряд.

Кожен в обумовленому місці стоїть.

А називається все - АЛФАВІТ.

-З якої мови прийшло до нас слово «АЛФАВІТ»?

-Розкажіть алфавіт.

3. Включення в систему знань і повторення.

Бліц - опитування.

- Скільки букв в алфавіті?

- Які групи букв можна виділити?

- Скільки голосних букв?

- Скільки приголосних букв?

- Навіщо нам потрібні літери?

- Які групи звуків ми виділяємо? (Голосні і приголосні)

- Які голосні звуки називаються наголошеними? Безударными?

- Які групи приголосних звуків можна виділити? (тверді і м'які, дзвінкі і глухі)

- Назвіть завжди тверді приголосні звуки, завжди м'які приголосні звуки, непарні дзвінкі, непарні глухі, парні по дзвінкості - глухість.

4. Гра «Слухай уважно»

Я читаю вам слова, ви виділяєте перші звуки. Позначаєте їх буквами і читаєте вийшло слово.

1 варіант - кріт, ніч, іволга, грач, астра.

2 варіант - бабуся, розумниця, кран, вовк, арка.

- Які слова вийшли? ( КНИГА, ЛІТЕРА).

-Чим схожі ці слова?

5. Физминутка.

Якщо я називаю слово, яке починається з голосної - то піднімайте руки вгору, а якщо з приголосної - присідайте.

Праска, стіл, школа, ослик, жук, іриски, апельсин, міст, дошка, серпень, канікули.

6. Гра «Шифрувальник».

Складання схеми слів: Абетка, алфавіт.

7. Гра «Чуйний слух»

- Якими звуками відрізняються слова: Крейда - милий, кон - кінь, кран - краб, малина - машина.

8. Гра «Буква заблукала»

Невідомо, як так сталося,

Тільки буква заблукала.

Заскочила в дім

І господарює в ньому.

Закричав мисливець: «Ой! Двері женуться за мною!»

Тане сніг. Тече струмок. На гілках повно лікарів.

На очах у дітвори щура фарбують малярі.

Мама з бочками пішла по дорозі вздовж села.

Листів ми не написали: хмаринку цілий день шукали.

9. Гра «Склади найдовше слово» з літер К, О, Л, У, М, А, М.

10. Літературна вікторина.

- У батька був хлопчик дивний,

Незвичайний, дерев'яний.

Він мав довгий ніс.

Що за казка? Ось питання. (Буратіно)

 

- Чекали маму з молоком,

А пустили вовка в дім.

Ким же були ці

Маленькі діти? (Козенята)

 

- Втекли від грязнули

Чашки, ложки, каструлі.

Шукає їх вона, кличе

І в дорозі сльози ллє. (Федора)

      

- В Простоквашино живе,

Все господарство там веде.

Адреса точний я не знаю,

Але прізвище - морська. (кіт Матроскін)

 

- Так, хлопці, у цій книжці

Малюки живуть, малятка,

І живе один дивак.

Все він робить не так.

Неумейкой він має славу.

Хто його нам назве? (Незнайко)

11. Ну що ж, друзі, попрощатися потрібно нам з Азбукою своєю дружно.

Натомість для серця і розуму нам книга нова дана.

Підручником читання називається вона.

12. Рефлексія діяльності.

У кого не було труднощів? Домалюйте обличчя чоловічка і поясніть, який у нього настрій, чому?

Література:

1. Цікаве азбуковедение: Кн. для вчителя / Упоряд. В.В.Волина. - М: Просвітництво. 1991. - 368 с.

2. Література і фантазія: Кн. для вихователів дет. саду і батьків / Упоряд. К. Е. Стрельцова. - М: Просвітництво, 1992. - 256 с.