Реклама












Конспект уроку літературного читання в початковій школі


Конспекти уроків для початкових класів

Конспект уроку літературного читання

Тема: М. С. Пляцковській «Їжачок, якого можна було погладити»

Автор: Шмерега Світлана В'ячеславівна - вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії початкової освітньої школи №29 р. Тула

Цілі уроку:

1.Знакомство учнів з твором; формування читацького кругозору; удосконалення видів мовленнєвої діяльності.

2. Розвиток художньо - творчих і пізнавальних здібностей; емоційної чуйності при читанні твору.

3. Виховання інтересу до читання та книги; збагачення морального досвіду і розвиток моральних почуттів учнів.

Завдання уроку:

1. Стимулювати бажання читати і розвиток творчих (літературних, театральних, образотворчих) нахилів учнів;

2. Формувати вміння включатися в процес дистанційного спілкування з автором і усвідомлювати його ставлення до того, про кого або про що він написав;

3. Закласти основи літературного аналізу змісту і мовних особливостей тексту.

4. Розвивати здатність до усвідомлення і словесним висловленням власного ставлення до твору.

Хід уроку

1. Мотивація.

- Хлопці, послухайте пісню, хто знає слова - може підспівувати.

Звучить пісня «Усмішка»

- Що відчуває людина, коли він посміхається людям і вони посміхаються йому у відповідь?

- Я хочу, щоб наш урок пройшов світло, радісно і приніс користь.

2. Актуалізація знань і фіксація труднощів.

- Не випадково сьогодні ми почали урок з пісні. Чи знаєте ви автора цих рядків?

- Показ портрета. Що можете сказати про цю людину, дивлячись на портрет?

- Він склав вірші до дитячих пісень «Посмішка», «Разом весело крокувати», для дорослих «Марш космонавтів», «Ягода-малина» та ін.

- Це Михайло Спартакович Пляцковській. Народився він 2 листопада 1935 року, закінчив літературний інститут імені Горького, прославився як поет-пісняр. А ще він відомий як дитячий письменник. Ми з вами зустрічалися з твором цього автора. Подивіться на слайд і згадайте цього героя. (Показуємо папугу ЭЙТЫ)

- Про що пише Пляцковській? (Робота з виставкою книг)

- Хто буде героєм нашого сьогоднішнього твори ви дізнаєтеся, якщо отгадаете загадку:

Під соснами, під ялинками

Лежить мішок з голками. (Їжачок)

- Що ви знаєте про їжачка?

- А чи можна їжачка погладити? Чому? А Михайло Спартакович Пляцковській знає їжачка, якого можна погладити. Наші думки розділилися. Виникло утруднення.

3. Виявлення причини утруднення. Побудова проекту виходу з нього.

-Що нам допоможе вирішити цю проблему? Побудуємо план.

ПЛАН

1. Прочитати твір.

2. Розповісти про героїв та їх вчинки.

3. Виявити ставлення автора до героїв.

4. Реалізація проекту.

А) Ознайомлення з твором.

- Відкрийте підручник на с. 61.

- Прочитайте назву твору, припустіть, який жанр цього твору.

- Сочлененное читання.

- Який момент вас найбільше схвилював?

- Який жанр цього твору?

Б) Хто головні герої? (Зайченя, Зайчик, їжачок Колюнчик)

- Яким був Зайченя? (вихованим?)

-Що значить «вихований»? (Словник:

вихований - отримав гарне виховання, вміє себе вести;

виховання - навички поведінки, прищеплені школою, родиною і проявляються в суспільному й особистому житті)

- Якою була Зайчиха? (добра, лагідна, ніжна, турботлива, чуйна)

- Яким ви уявляєте собі їжачка? (добрий, смутний, навіть заплакав, меткий)

- Що означає спритний? (Словник: спритний - вміє легко і швидко виходити зі скрутного становища, кмітливий)

- Що допомогло їжачку, щоб його бажання здійснилося?

- Від кого залежало виконання бажання? Що було б, якщо їжачок не сам докладав зусиль? Який висновок можемо зробити?

В) Як ви думаєте, як автор ставиться до героїв?

- Які засоби художньої виразності він використовує?

Словник:

Порівняння - образне словесне вираження, в якому зображуване явище уподібнюється іншому за якимось загальним для них ознакою.

- Які звукові засоби мови використовує автор для передачі настрою і характеру героїв?

Словник:

Інтонація - звукові засоби мови, які організовують мова, ділячи її за змістом на фрази і зв'язкові відрізки, виражають різні емоції.

5. Самостійна робота з перевіркою по еталону.

- Спробуємо поставити міні-спектакль по уривку з казки.

- Люди яких професій створюють спектакль?

Режисер - розподіляє ролі, пояснює акторам, як вимовляти репліки, показувати переживання героїв, які жести і рухи використовувати.

Актори грають роль, виражаючи характер героя голосом, мімікою, жестами.

Художники - роблять костюми і декорації.

Бланк оцінювання:

№ п/п

Критерії

Оцінка роботи своєї групи

Оцінка роботи іншої групи

Оцінка вчителя

1.

Грамотно вимовляти слова, виділяючи голосом ключові слова.

 

 

 

2.

Відчувати і передавати настрій героя.

 

 

 

3.

Міміка і жести.

 

 

 

- Який висновок ви для себе зробите після того, як вивчили цей твір?

6. Включення в систему знань і повторення.

- Я прошу вас написати їжачку записочку, в якій висловіть своє ставлення до його вчинку.

На картці:

Дорогий їжачок! Пише тобі __________________________________________

7. Рефлексія діяльності на уроці.

- Хлопці, коли Їжачок розповів свою історію, йому захотілося дізнатися: чи є у нашій школі дітки, схожі на їжачків, яких ніхто і ніколи не погладив і не приголубив. А щоб Їжачок швидше про це дізнався, я пропоную вам намалювати йому малюнки та відправити їх поштою у казковий ліс. У цьому вам допоможуть запитання, які цікавили Їжачка.

А питання такі:

1. Твоя мама часто гладить тебе по голівці, притискає до себе або вона цього не робить зовсім? Якщо часто, то намалюй сонечко, якщо рідко - намалюй ялинку, а якщо тільки лає - намалюй хмаринку.

2. Тобі хочеться, щоб мама частіше називала тебе ласкаво та ніжно? Якщо так - намалюй сонечко, якщо тобі все одно - намалюй ялинку, а якщо тобі це не подобається - намалюй хмаринку.

3. Бувають випадки, коли людину все навколо дратує, все йому не подобається. Якщо з тобою це відбувається часто - намалюй хмарку, якщо рідко - намалюй ялинку, ну а якщо тобі завжди з людьми легко і ніхто тебе не дратує - намалюй сонечко.

4. Нашого їжачка не міг ніхто погладити через голок, і він від цього дуже страждав. А чи є у тебе такі "голки", які з'являються у тебе навіть тоді, коли тобі цього не хочеться. Якщо "голки" з'являються часто і вони тобі заважають дружити з хлопцями - намалюй хмарку, якщо це відбувається рідко, іноді - намалюй ялинку, а якщо цього не відбувається ніколи - намалюй сонечко.

5. Коли ти приходиш до школи, у клас хлопці раді тебе бачити, а ти радієш зустрічі з хлопцями чи ні? Якщо тобі приємно бачити всіх хлопців - намалюй сонечко, якщо приємно бачити лише деяких дітей - намалюй ялинку, ну а якщо тобі не хочеться нікого бачити, не хочеться ні з ким спілкуватися - намалюй хмаринку.

Література:

О. В. Кубасова. Підручник " Літературне читання. Для серця і розуму. 2 кл. та джерела мережі інтернет.