Реклама












Конспект уроку-подорожі сторінками рідного краю для початкової школи


Методична розробка уроку на тему: «Наш Красноярський край»

Автор: Нікітіна Тамара Иннокентьевна, вчитель початкових класів МКОУ «Стойбинская середня загальноосвітня школа», Красноярський край, Партизанський район

Даний урок призначений для вчителів початкової школи, які працюють за УМК «Школа Росії». Конспект уроку на тему «Наш Красноярський край» - це подорож сторінками книги рідного краю. Мета розвиток почуття патріотизму і любові до своєї «малої батьківщини» у молодших школярів.

Світ навколо нас. Тема уроку. «Наш Красноярський край»

Мета уроку: вивести учнів на більш високий рівень усвідомлення теми «Наш край» через повторення і узагальнення.

Завдання уроку:

- повторити географічне положення нашого краю на карті Росії, узагальнити знання учнів про рослини і тварин краю, згадати історію освіти краю;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, вчити аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

- виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю.

Обладнання: карта Красноярського краю, гербарій, кросворд, тест, фотографії заповідників, тварин.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель. Дорогі діти, сьогодні тема нашого уроку «Наш Красноярський край» (Слайд №1)

Відгадайте, будь ласка, ребус

Р 1 А

(Слайд №2)

- Що ви розумієте під словом «Батьківщина», який сенс ви в нього вкладаєте?

Висновок: Батьківщина - місце, де ми народилися, виросли, живемо. Це наше село, наш район, наш край, а в широкому розумінні - це наша країна - Росія. На уроці ми будемо говорити про нашому рідному Красноярському краї, в Партизанському районі, про село Стойба, де ми живемо. Епіграфом до уроку будуть рядки з вірша красноярського поета Анатолія Третьякова

Рідний край! Саянские відроги,

І степ, і тундра.... І у всій красі

Тайга на скелях, де киплять пороги,

Весь у хмарах, як в крижинах Єнісей.

Яка сила в тобі, мій край тайговий!

І немає тебе прекрасніше і ріднею,

Як добре, що тут часом можна

Побути наодинці з природою

Оцінювати своюработу на уроці ви будете самі. На столах у вас лежать маршрутні листи, за кожну правильну відповідь ви ставите 1 бал.

III. Узагальнення пройденого.

Узагальнюючи тему, ми будемо умовно гортати сторінки книги і подорожувати по ній. Отже,

1 сторінка « Географічна» (Слайд № 3,4. Карта Красноярського краю)

- Розкажіть про географічне положення краю, покажіть межі краю.

Відповіді дітей. Наш край займає величезну територію від Північного Льодовитого океану на півночі до Саянських гір. Він простягнувся з півночі на південь майже на 3000 км, а з заходу на схід на 1250 км в найширшому місці. Більша частина краю розташована на Среднесибирском плоскогір'я. На півдні краю кордонами служать гори Східного і Західного Саян, Абаканський хребет і Кузнецкое Алатау. Площа краю-2,4 млн. кв. км. До складу краю входять Хакасія, Таймир, Эвенкия.

- Які річки протікають по території краю?

Діти. По території краю з півдня на північ протікає найбільша річка Східної Сибіру - Єнісей. Він утворюється злиттям двох річок Бій - Хем і Ка - Хем (Великий і Малий Єнісей). Його притоками є річки: Ангара, яка витікає з озера Байкал, Середня і Нижня Тунгуска. Крім цих річок по території краю протікають річки Чулим, Кеть, Хатанга. Крім річок в Красноярському краї є озера: озеро Таймир на Таймырском півострові, яке промерзає до дна, озеро Лама, Глибоке, Хантайское. На півдні, в Минусинской улоговині, є озеро Шира, Учум, Тагарское. На півночі наш край омиває Карське море, в яке впадає річка Єнісей, і море Лаптєвих. Наш край поділено на райони. Ми живемо в Партизанському районі, районний центр - село Партизанське, в шести кілометрах від якого розташоване наше село Стойба. По території району протікають річки Манна і наша маленька річка Рибна.

2 сторінка «Історична» (Бесіда з питань)

- Коли був утворений Красноярський край?

(7 грудня 1934 року)

- Як називався раніше наш край?

(Енисейская губернія, заснована в 1642 році)

- Який перший місто був побудований в краї?

(Мангазея - Туруханск, 1601 рік)

- Яке місто є центром краю і хто його засновник?

(Красноярськ, Андрій Онуфрійович Дубенський, 1628 рік)

Скажіть, хлопці, які народності жили на території краю до приходу росіян?

(Татари, киргизькі племена, які воювали між собою)

- Хто першим проклав дорогу в Сибір?

(Єрмак Тимофійович)

- Знаменитий сибірський художник Василь Іванович Суриков написав картину «Підкорення Сибіру Єрмаком». Дивлячись на репродукцію цієї картини ми можемо собі уявити, як це відбувалося. (Слайд №5)

- Чому ж манила до себе Сибір російських землепрохідців і промисловців?

(Риболовля, полювання за цінним хутровим звіром, корисні копалини, особливо золото)

Отже, давайте підведемо підсумки нашої роботи. Порахуйте,

скільки ви заробили балів, кому потрібно підтягнутися, а хто може бути задоволений собою.

IV. Физминутка.

Попрацювали - відпочинемо,

Встанемо, глибоко зітхнемо.

Руки в сторони, вперед,

Вліво, вправо поворот.

Три нахилу, прямо встати.

Руки вниз і вгору підняти.

Руки плавно опустили,

Всім посмішки подарували.

3 сторінка « Зоологічна».

Вчитель. Хлопці, ви сказали, що Красноярський край простягнувся з півночі на південь на 3000 км. Пригадайте, які природні зони розташовані на території краю?

Діти. Крижана зона, зона тундри, зона лісів і зона степів. Майже всі природні зони, значить, у краї мешкають тварини різних природних зон.

Вчитель. Розгадайте кросворд « Тварини Красноярського краю», визначте, в якій зоні вони живуть, розкажіть про одне, доповніть ще назвами тварин цієї зони.

Знайди назви 11 тварин.

Ц

Б

Е

Л

До

А

Н

В

Про

Л

До

Р

П

М

В

У

Б

У

Р

У

Н

Д

У

До

Е

Ж

В

А

А

З

А

Я

Ц

Ж

Е

Л

І

З

А

А

П

Р

З

Про

Б

Про

Л

Ь

Л

Д

М

И

Ш

Ь

Р

А

Л

М

Е

Д

В

Е

Д

Ь

Т

Л

Про

З

Ь

Л

(Слайд № 6, індивідуальна робота з комп'ютером).

- Пригадайте, які тварини занесені в Червону книгу?

4 сторінка «Ботанічна».

Робота в групах.

Вчитель. Хлопці, чому наш край називають лісовою державою?

- Ліс займає більшу частину території, 150 млн. га, 1/5 частина всіх лісів Росії.

Клас поділений на дві групи (на столах у кожної групи гербарій).

Завдання: вибрати рослини нашого краю, знайти зайві, визначити в якій зоні ростуть ці рослини, навести приклади рослин цієї зони.

(Слайд № 7, індивідуальна робота з комп'ютером).

Завдання: вибрати із запропонованого списку правильну відповідь.

5 сторінка «Екологічна».

Вчитель. Хлопці, ви знаєте, що екологія - це наука про взаємини людини і природи.

- Давайте згадаємо, що зроблено в краї для охорони природних багатств?

Хлопці розповідають про те, що в Красноярську створено заповідник «Стовпи», який унікальний своїми химерними гірськими скелями. Створений «Таймирський» заповідник, під охороною якого перебувають дикі тварини крижаний зони, звертають увагу на Саяно-Шушенський» заповідник, який славиться красою природи (слайд № 8,9,10).

Вчитель. Наш урок я хочу закінчити словами:

Мила Батьківщино! Ти рік від року

Повинна ставати кращим.

Охорона природи - справа народу,

Моє, твоє, наше!

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Дорогі діти, ось і закінчилося наше заочне подорож по краю, але справжня подорож у вас буде тривати все життя. Ви побачите сині гори Саяни, красу і міць Єнісею, наші міста. Адже хто знає, куди занесе вас доля, ким ви будете по професії, але мені хочеться, щоб ви виросли справжніми людьми.

Давайте підведемо підсумок нашої роботи на уроці. Підрахуйте свої бали і оцініть свою роботу.