Автор-укладач: Дьякова Ольга Назарівна
Вчитель початкових класів МБОУ «Золотухинская ЗОШ» МО» Ахтубинский район» Астраханська область
Тип уроку: урок формування нових знань.
УМК: «Початкова школа XXI століття».
Цілі уроку:
Удосконалення графічного досвіду в процесі прописування ліній складної конфігурації;
Відпрацьовувати вміння ділити слова на склади, визначати місце наголосу в словах;
Навчати точності формулювання питання;
Розширювати уявлення про професії;
Розвивати пізнавальний інтерес, наочно-образного та асоціативного мислення;
Виховувати повагу до праці.
Завдання уроку:
Моделювати мовну ситуацію, при якій необхідно вказувати професію батьків;
Вчити точності формулювання питання;
Знайомити зі словами, що відповідають на питання «що робити?», «що зробити?» і т. п.,
Відпрацьовувати навички постановки питань до слів і порядок дій при списуванні.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, підручник «Російська мова» (с. 56-59), зошит з друкованою основою «Російська мова №1», у кожної дитини картки з завданнями.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми уроку. Постановка цілей.
У світі багато цікавого,
Нам часом невідомого.
Світу знань немає меж,
Пропоную вам я тему
Скоріше Так, друзі, за справу.
Хоч трохи знаємо всі ми:
Книги, чашки, стіл і дім
Створив людей працею.
Ось про тих, хто створює,
Будує, вчить іль співає,
Ми зараз поговоримо,
І свій урок їм присвятимо.
Тема наша вам зрозуміла?
Про професії вона.
- Сьогодні ми здійснимо подорож по дивовижному світу професій.
- Хто знає, що таке професія?
- У словнику російської мови С. В. Ожегова дано таке тлумачення:
«Професія - основне заняття людини, його трудова діяльність».
- Зверніть увагу на слово «трудова», а що ж таке праця?
- Правильно, хлопці. Праця-це робота, заняття, справа. Все що потрібно зусиль, старань, турботи.
Про історію виникнення професій.
- Як же виникли професії?
- Уявіть первісних людей, що жили в далекому кам'яному столітті. Люди одного племені займалися різними справами. Якими?
- Чоловіки виготовляли знаряддя для полювання-списи, луки, стріли. З гарною зброєю полювання та риболовля була успішною, і мисливці приносили велику дичину диких козлів, оленів, кабанів, значить, професії мисливця і рибалки вже були.
- А чим займалися жінки?
- Вони ростили дітей, збирали плоди, обробляли звірині шкури і шили з них одяг, займалися землеробством.
- Ми бачимо, що вже в ті часи люди розподіляли між собою різні справи. А потім з'явилися й нові професії.
3. Робота по темі уроку.
Робота з підручником
- Послухайте розмову хлопців (упр. 1 с. 56)
(вправи 1, 2 вводять учня у відому йому ситуацію спілкування).
Вчитель читає уривок з вірша С. Михалкова «А що у вас?»
- Які професії згадують хлопці?
(пілот, льотчик, міліціонер, кухар, інженер)
- Пілот і льотчик - по-різному називають одну і ту ж професію.
- Чим займаються представники цих професій?
(Кухар готує, пече, пече, варить.
Міліціонер - служить, допомагає, захищає.
Інженер - будівельник - керує, контролює, проектує.
Льотчик, пілот - літає.)
- А ким працюють ваші батьки?
-Що ви знаєте про цих професіях?
Робота в парах (упр. 2)
- Які питання ти вибереш, якщо хочеш дізнатися про професії мами одного?
- На які питання можна відповісти, не назвавши професію? Чому?
(Обговорити з учнями ситуації, при яких на перші два питання можуть бути дані відповіді, не пов'язані з професією, наприклад:
«Хто твоя мама? -Моя мама-Ірина Миколаївна».
«Чим займається твоя мама? -Моя мама пішла в магазин» тобто заняття мами в даний момент.
- Прочитайте висновок у рубриці «Зверни увагу» с. 58
- Послухайте загадку і відгадайте її:
Високо сталевий птах
Здійснює свій політ,-
Як стріла мчить по небу
Быстрокрылый ...(літак) Андрій Парошин
Робота в зошиті
Вправа «Домалюй»
Вправа «Напиши красиво»
- Розгляньте лінії на першій сходинці.
- Запишіть їх в повітрі. Слідкуйте за рухом руки.
- Запишіть лінії в зошиті.
- Розгляньте лінії на другій сходинці.
- Запишіть їх в повітрі.
- Запишіть лінії в зошиті, не відриваючи ручки від аркуша.
Робота з підручником.
Упр. 3 ставить учня в позицію дослідника мови. Ознайомлення зі словами, що відповідають на питання «що робить?».
- Прочитайте уривок з вірша С. Михалкова.
- Яке питання ви задасте до виділених слів? Користуйтеся питаннями для вибору.
Загадки про професії.
Наведе скляне око,
Клацне раз - і пам'ятає вас (фотограф)
Вийшли в морі кораблі
Мережі опустили.
Ось у них великий улов
Можна знову в порт додому (рибалки)
Вночі, опівдні, на світанку
Службу він несе в секреті,
На стежці, на березі,
Перегороджуючи шлях ворогові (прикордонник)
Букви знати, вміти читати,
Чесним, працьовитим.
Хто ж це вас не вчить
Бути розумним і щасливим (вчитель)
Знайомство зі словом «вчитель»
- Скільки букв в слові? (7)
- Скільки звуків? (6)
- Куди падає наголос?
- Запишіть слово «вчитель» у зошит, позначте наголос і підкресліть букву, правопис якого треба запам'ятати.
- Складіть речення зі словом «вчитель».
- Що робить вчитель?
Физминутка для очей
Очі бачать все навколо,
Обвівши я ними коло.
Очках бачити все дано-
Де вікно, а де кіно.
Обвівши я ними коло,
Подивлюся на світ навколо.
1. Швидко поморгати, закрити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 2-3 рази.
2. Міцно заплющити очі (рахувати до 3), відкрити, подивитися в далечінь (рахувати до 5). Повторити 2-3 рази.
3. Витягнути праву руку вперед. Стежити очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки вліво і вправо, вгору і вниз. Повторити 2-3 рази.
Розкриття нової «таємниці мови».
Тренувальне вправу з підручника с. 58, 59.
Гра «Підкажи професію»
- А тепер я пропоную вам гру «Підкажи професію». А щоб відгадати, вам потрібно правильно підібрати рими:
1. Піч гуде, як самовар,
Сталь в ній варить... (сталевар)
- Що робить сталевар?
2. Мені поставила вчора
Два уколи...(медсестра)
3. Минулого разу був педагогом,
Післязавтра - машиніст.
Повинен знати він дуже багато,
Тому, що він ...(артист)
- Що робить артист?
Робота в зошиті
Упр. 3 с.58-59 «Поміняй місцями склади в словах» фронтальна робота.
- Складіть і запишіть нові слова.
- Поставте в усіх словах знак наголосу.
- Чи змінився ударний склад у словах? (ударний склад у словах не змінився в чотирьох випадках).
Физминутка
Ми в професії грали-
Вмить ми стали льотчиками!
У літаку полетіли
І шоферами раптом стали!
Кермо тепер в руках у нас-
Швидко їде перший клас!
А тепер на будівництві ми,
Кладемо цеглу рівне.
Раз - цегла і два, і три -
Ми будуємо будинок, подивися!
Ось гра закінчена,
Знову за парти нам пора.
Знайомство з професіями
Упр. 4 с. 59
- знайдіть слова, які потрібно додати, щоб в кожному рядку було по три слова. Запишіть. Користуйтеся словами - підказками.
-Я назву вам професію, а ви спробуйте відгадати, чим займається ця людина.
- Кінолог (людина, яка займається вивченням і розведенням собак).
- Ювелір (майстер по виготовленню та ремонту коштовностей).
- Водолаз (людина, що виконує роботу під водою).
- Космонавт (спеціаліст по дослідженню космічного простору).
- Геолог (людина, яка вивчає і знаходить багатства в надрах Землі).
Підсумок уроку
- Ми назвали багато професій. Скажіть, а у вас є робота? (навчання)
- А ким би ви хотіли стати?
- Дуже важливо, щоб кожен з вас вибрав собі справу по душі. Щасливий той чоловік, який займається улюбленою справою.
- Яку таємницю мови ви відкрили сьогодні?
-Яку роль в нашій мові відіграють слова?
-А зараз, хлопці, по опорним словами визначте професії.
1. Дошка, крейда, підручник.
-Чого вчить учитель?
2. Сцена, роль, грим
- Чим займається актор?
3. Ножиці, тканина, швейна машина.
- У чому полягає робота кравця?
Рефлексія
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Що було особливо цікаво?
- А що було важко?
- Оцініть свою роботу на уроці фішками. Вони у вас на столі. Якщо ви працювали дуже добре, то підніміть зелену фішку, якщо не дуже, то - синю, а якщо погано, то червону.
- Я дуже рада, що ви всі підняли зелену фішку. Ви - молодці!
- Всього вам доброго. Урок закінчено.