Реклама












Конспект уроку української мови в 1 класі по темі «Слова, що відповідають на питання Хто? Що?»


Конспекти уроків для початкової школи

Урок української мови в 1 класі

Тема: «Слова, що відповідають на питання Хто? Що?»

Тема висловлювання: «Весна - ранок року!»

Автор: Шевнина Світлана Миколаївна - вчитель початкових класів ГБОУ ЗОШ № 1098, р. Москва

ЦІЛІ:

1. Закріпити знання учнів про слова, які відповідають на питання Хто? Що?

2. Продовжити роботу над розвитком творчості і фантазії;

3. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

ОБЛАДНАННЯ: Музичний супровід, художній фон, роздатковий матеріал.

ТИП УРОКУ: комбінований

СТРУКТУРА УРОКУ:

1. Каліграфічна хвилинка;

2. Словникова робота;

3. Робота над віршем;

4. Физминутка;

5. Творча робота (дидактична гра, за музичним враженням дітей)

6. Робота з деформованим реченням;

7. Дидактичний підсумок уроку;

8. Емоційний підсумок уроку.

Хід уроку

1. Емоційний настрій на урок (привітання вчителя)

2. Введення в тему висловлювання.

ВЧИТЕЛЬ: Наш урок проводиться в середині квітня. Це справжня золота серединка весни-найочікуванішої, найбільш радісною з часів року. І, звичайно, невипадково, що настрій у всіх, що ні на є весняне. Здається, що ніщо не може його зіпсувати. Але от біда, на нашому небосхилі з'явилося дощова хмарка (на дошці з'являється фрагмент динамічної картини у вигляді хмарки). Але подивіться на нього, воно дощове, але зовсім не похмурий і темний. Воно добре та вітає вас всіх крапельками веселого дощику. На що схожі ці крапельки?

ДІТИ: крапельки схожі на букву м'який знак.

(Проводиться каліграфічна хвилинка. Учитель пропонує учням зібрати крапельки дощового хмарки в зошити).

ВЧИТЕЛЬ: Ось ми і зібрали привіти хмаринки. Залишилося сказати нашому хмаринці: Здрастуй!

Далекий шлях завжди виявляється коротким, якщо його долати разом з кимсь. Ви помітили, що крапельки з хмарки летіли до нас в зошиті парами. Давайте ж і ми будемо сьогодні працювати на нашому уроці парами, спільно. А перше діло, яке ми зробимо спільно, а значить принесемо радість один одному, буде виділення найкращою з написаних пар літер у зошитах товариша по парті. Не забувайте при цьому запалювати вогники дружби та радості.

Зовсім невипадково хмарка завітало до нас сьогодні в гості. Адже це один із символів весни - теплий весняний дощик. А які весняні слова ви знаєте з буквою «ь»? (діти згадують весняні слова: КРАПЕЛЬ, ВІДЛИГА, БУРУЛЬКА, КВІТЕНЬ)

(Проводиться словникова робота. При записі учні проговорюють орфограммы і проставляють наголос. При написанні слова КВІТЕНЬ розглядається його этимологическое значення.

Наступною формою словникової роботи є пропозиції запис на дошці і в зошитах учнів).

БЕРЕЗЕНЬ З ВОДОЮ, КВІТЕНЬ З ТРАВОЮ.

ВЧИТЕЛЬ: В якій формі постає перед нами цю пропозицію?

ДІТИ: у формі російської приказки.

УЧИТЕЛЬ: Поясніть зміст цієї приказки? В чому особливість записаного вами пропозиції?

ДІТИ: це речення складається зі слів, що відповідають на питання що? з прийменниками.

ВЧИТЕЛЬ: Квітень приходить до нас не тільки під звуки теплого весняного дощику, не тільки з запахом першої зеленої трави, але і з цвітінням перших квітів. Подивіться, який весняний букет тюльпанів дарує нам апрєль. Але, що це? Один квітка цього букета не розкрився. Допоможемо йому це зробити.

(робота проводиться у вигляді дидактичної гри: Я почну, а ти продовж. Після правильних відповідей учнів бутон тюльпана розкривається).

ВЧИТЕЛЬ: Пробуджується природа, все навколо розквітає і оживає. Хочеться, щоб разом з цим розквітом природи пробудилися ваші найкращі думки. Сьогодні ми узагальнюємо наші знання про слова, що відповідають на питання Хто?Що?

(Триває робота з динамічною картиною. Учитель звертає увагу дітей на вірш, який записано за допомогою слів і малюнків).

В_СНА! Д_НЕК ПРЕКРАСНИЙ,

У С_ДУ СТР_ЛЯЮТ НИРКИ

І ПРОТИРАЮТЬ ОЧІ

З_ЛЕНЫЕ Л_СТОЧКИ

(Учитель проводить роботу над віршем. Діти читають його про себе, а потім вголос. Проводиться робота в парах по поясненню орфограмм в словах пропозиції. Робота проводиться в усній формі. Далі діти записують це вірш в зошитах, вставляючи пропущені орфограммы).

Проводиться физминутка:

Сонце спить, небо спить,

Навіть вітер не шумить

Рано-вранці сонце встало

Всім промені свої послало

Раптом повіяв вітерець

Небо хмарою заволік

І дерева розгойдав

Ось так! Ось так!

Сонце хилиться все нижче

Ось і сховалося за хмари

Жоден не видно промінчик.

Друга половина уроку присвячена творчій роботі. Підготовка до цієї роботи починається з проведення дидактичної гри «Сонячні зайчики». Вчитель «відпускає» сонячні зайчики у вигляді питань хто? що? А діти повинні сказати слово.

Вчитель після проведеної роботи пропонує учням опустити голови на парти, закрити очі. Одночасно з цим включається музичний фрагмент з твору Е. Гріга «Пер Гюнт» («Ранок»).

ВЧИТЕЛЬ: Я була в лісі квітневим днем. Зупинилася біля балакучого струмка. Веселий струмочок розповів мені цікаву історію в музичних звуках. Включіть свою уяву і фантазію, послухайте цю музичну історію. Що вам здалося, що ви побачили і відчули? Що навіяло і що підказала ця дивовижна музика? (діти діляться своїми думками про почуте). Ми з вами ще раз переконалися, що народжують звуки думки і образи.

А ось, що я почула в мелодії веселого квітневого струмочка. (відкривається остання частина динамічної картини, на якій зображений в малюнках, пробуждающийся весняний ліс).

Робота з деформованим реченням. (Дітям пропонується зібрати розсипанне речення і записати його в зошит).

ВЧИТЕЛЬ: Ось і останнє на сьогодні завдання, яке я пропоную вам виконати:

Навесні природа пробуджується від сну.

Підводиться емоційний підсумок уроку. Ось і закінчується наш квітневий весняний урок. Квітень - серединка весни. Весна триває, вона ще довго буде радувати нас своїми барвами, своїми чарівними звуками. Весну недарма називають вранці року. Настрій весни, напевно, передалося на нашому уроці і вам.

А ви хлопці свій настрій зобразіть у зошитах.

САМОАНАЛІЗ УРОКУ

ТЕМА: «Слова, що відповідають на питання Хто? Що?

Урок методично грамотно спланований. Продумана структура комбінованого уроку. Всі етапи добре простежуються і взаємопов'язані між собою.

Велика увага приділяється активізації навчальної діяльності учнів: (дидактична наочність, ігрові вправи, физминутка).

Словникова робота ведеться з урахуванням вимог методики. Ця робота допомогла провести актуалізацію знань.

Логічна робота спрямована на вміння узагальнювати і порівнювати.

Через приклади відбувається підведення до теми уроку, дотримана логіка.

Робота ведеться під контролем вчителя, міркування в усній і письмовій формі (раніше вивченого матеріалу). Використовується велика кількість наочності (яскраве, чітке, навчальне). Завдання різноманітні.

На протязі всього уроку ведеться відпрацювання вміння знаходити слова, які відповідають на питання Хто? Що? У процесі цієї діяльності розвивається доказова мова учнів.

Даний урок є підготовчим до написання твору з єдиною темою висловлювання: «Весна - ранок року»

Підведені підсумки уроку.