Реклама












Конспект уроку математики. 1 клас УМК «Перспектива» за темою «Число і цифра 0»


Автор. Афанасьєва Надія Веніамінівна, вчитель базової школи початкової загальної освіти ГБОУ СПО ЛО «Гатчинський педагогічний коледж им.К. Д. Ушинського».

Опис матеріалу. Пропоную вам конспект уроку математики для 1 класу УМК «Перспектива». Даний матеріал буде корисним для вчителів початкових класів. Це конспект розвиваючого уроку, на якому використані проблемні методи навчання.

Нові знання. 0 - відсутність предметів.

Якщо до будь-якого числа додати нуль, то вийде те ж саме число (а+0=а).

Якщо до нуля додати будь-яке число, то вийде те ж саме число(0+а=а)

Якщо з числа відняти нуль, то вийде те ж саме число(а-0=а).

Якщо з числа відняти те ж саме число, то вийде нуль(а-а=0).

Якщо до нуля додати нуль, то вийде нуль(0+0=0).

Якщо з нуля відняти нуль, то вийде нуль(0-0=0).

Проблема. Як на математиці можна позначити відсутність предметів?

Вивести властивості нуля.

Мета. Вивчення числа 0 і його властивостей.

Завдання.

1) Формування навичок рахунку в межах 9.

2) Вчити писати цифру 0.

3) Розвивати мовлення, мислення, творчі здібності.

4) Вчити самостійно здобувати знання, аналізувати і узагальнювати.

5) Формувати навички самоконтролю та самооцінки.

Обладнання: підручник «Математика. 1 клас. Частина 2» автор Петерсон Л.Г., прозорі мішки, геометричні фігури, картки з властивостями 0, пенали.

Хід уроку.

I. Організація класу (1 хв).

Перевірили готовність до уроку, налаштувалися на серйозну, цікаву роботу.

Рахунок через 1 від 1 до 20 і назад по ланцюжку.

- Тихенько сіли на місця.

II. Актуалізація знань (3 хв).

Мета: будемо вдосконалювати навички усної лічби в межах 20.

1) Гра «Мовчанка» (відповіді показуються на віяло цифр)

- назви число, яке йде за числом 8, 10, 18

- назви число, яке стоїть перед числом 10, 4, 17, 20 - назви сусідів чисел 5, 8, 9, 15

- знайди суму чисел 5 і 3

-що таке сума?

- а як сказати точніше?

- знайди різницю чисел 9 і 7

- перший доданок 3, другий доданок невідомо, сума дорівнює 7. Знайди другий доданок.

- уменьшаемое 8, від'ємник 2. Знайди різницю.

- збільш 5 на 2

- зменш 8 на 1

2) Назви пропущені числа. Вкажи їх місце на числовому відрізку.

(дано числовий відрізок з пропущеними числами 3, 5, 8)

- чому це місце числа 3?

(Стоїть на 3-му місці. Сусіди числа 2 і 4. Один менше 3.)

- чому це місце числа 5?

(Після 4 коштує 5. Сусіди числа 4 і 6.)

- чому це місце числа 8?

На 8-му місці. Перед числом 9.)

Підсумок: вважали швидко (чи ні), без помилок (допускали помилки...)

- Хто допустив помилку? Яку? Порахуй ще раз? Як ти думаєш, чому її допустив?

III. Постановка навчальної завдання (1 хв).

Розв'яжіть задачу:

Пощастило знову Єгору,

Біля річки сидів не дарма:

Два карасика у відерці

І чотири піскаря.

Але дивіться - у відерця

З'явився хитрий кіт.

Скільки риб додому Єгорка

На вуха нам принесе?

- Скільки ж риб принесе Єгорка?

- Чому він нічого не принесе?

IV. «Відкриття» дітьми нового знання (2 хв).

- Як по-іншому можна сказати «нічого», «пусто», позначити відсутність предметів?

Вірно, в математиці «нічого», «пусто», відсутність предметів позначається числом «нуль» або «нуль», яке позначається цифрою 0(показати картку з цифрою).

- Скільки грибів у кошику? (показати порожню корзину)

- Скільки груш може зрости на яблуні?

- Скільки мамонтів зараз живе на Землі?

(малюнок мамонта)

Що означає вираз «нуль уваги»? (повна байдужість, байдужість з боку кого-небудь до кого-небудь).

- Про кого кажуть «нуль без палички»? (нічого не стоїть, не варту осіб).

Сьогодні на уроці математики ми навчимося писати цифру 0 і дізнаємося, якими чарівними властивостями рахунки володіє число 0.

V. Лист цифри 0 (4 хв).

1) Показ цифри на плакаті.

Цифра ніби букви О -

Це нуль або нічого.

Круглий нуль такий гарненький,

Але не значить нічогісінько!

2) Гра «Вообразілія».

- На що схожа цифра 0?

3) Пояснення написання цифри 0.

- Показ по плакату.

Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута. Ведемо закруглену лінію вгору ліворуч. Торкаємося верхньої сторони клітинки трохи правіше її середини. Ведемо закруглену лінію вниз і торкаємося нижньої сторони клітинки посередині. Ведемо закруглену лінію вгору і з'єднуємо з початком овалу.

- Показ зразка на дошці.

- Письмо під рахунок (раз-і-два).

- Письмо в повітрі.

- Письмо в зошитах.

Відкрий зошит на стор 31. Знайди завдання внизу на клітинках.

- Які правила посадки треба пам'ятати?

1) Покласти зошит з нахилом.

2) уперти Ноги в підлогу.

3) Спина пряма.

4) Відстань між грудьми і партою - «кулачок».

5) Перевірити відстань від очей до зошита.

Обведи цифру за зразком і 2 рази напиши сам (вчитель ходить по класу контролює роботу).

- Показ основних помилок на дошці.

- Які помилки більше не будемо допускати? (занадто вузька, занадто широка, без нахилу, занадто великий нахил)

- Допиши рядок до кінця, дивись на зразок.

4) Самоперевірка.

Візьми простий олівець і підкресли ті цифри, які ти написав, як на плакаті (вчитель контролює, проходячи по класу).

Оціни свою роботу на полях. (+, ++, -, --)

Хто поставив «+»?

- «++»?

- «-»?

- «--«?

5) Де ж місце 0 на числовому відрізку?

- Чому місце 0 перед числом 1?

(написати 0 на числовому відрізку)

VI. Фізкультхвилинка (1 хв).

Буратіно потягнувся.

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Ключик, видно не знайшов.

Щоб ключик нам знайти,

Треба встати на носочки.

VII.«Відкриття» дітьми властивостей числа 0 (15 хв).

Мета: зараз ми дізнаємося, якими ж чарівними властивостями володіє число 0.

Учні виводять властивість у результаті аналізу й узагальнення дій з мішками (діти малюють у зошитах, учитель ілюструє на дошці).

1) Виконаємо завдання №1 на с.30.

- Прочитай вираз. Проиллюстрируй його з допомогою геом. фігур в мішках.

(до 3 трикутниках додати 0 трикутників - вийде 3 трикутника, значить, 3+0=3)

- А 2+0=?

1+0=?(вирази записані на дошці)

-Що спільного у всіх прикладах?

(+0=)

- Чим відрізняються?

(1 доданком та сумою)

- Порівняй у кожному прикладі 1 доданок і суму. Який висновок можна зробити?

(якщо до будь-якого числа додати 0, то вийде те ж саме число)

- Завжди при складанні з нулем виходить те ж саме число?

-Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Давайте «будь-яке число» замінити літерою «а». Що вийде?

(а+0=а)

Формула вивішується поруч з прикладами.

а+0=а

2)- Прочитай другий вираз. Проиллюстрируй його на геом.фигурах.

(Якщо до мішка, де немає квадратів додати 3 квадрата, то вийде 3 квадрата, значить 0+3=3).

- А 0+2=?

0+1=?(вирази записані на дошці)

- Що спільного у прикладах?

(0+ =)

- Чим відрізняються?

(2 доданок і сума)

- Порівняй 2 доданок і суму. Який висновок можна зробити?

(якщо до 0 додати будь-яке число, то вийде те ж саме число)

- Завжди при складанні 0 з числом вийде те ж саме число? Приведи приклади.

- Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Давайте замінимо «будь-яке число» буквою «а». Що вийде? (0+а=а)

Формула вивішується на дошці.

Допишіть формули під прикладами.

а+0=а 0+а=а

3) №2 с.30

- Прочитай вираз №2. Проиллюстрируй його на геом.фигурах.(від 2 гуртків відняти 0 гуртків - вийде 2 гуртка, значить 2-0=2)

- А 3-0=?

4-0=?(вирази на дошці)

- Що спільного? (-0=)

- Чим відрізняються? (уменьшаемое, різниця)

- Порівняй уменьшаемое і різниця. Зроби висновок.(якщо з числа відняти 0, то вийде те ж саме число)

- Завжди при відніманні з числа 0 виходить те ж саме число? Приведи приклади.

- Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Замініть «будь-яке число» буквою «а». (а-0=а)

Формула вивішується на дошці.

а-0=а

4)- Прочитай наступне вираз. Проиллюстрируй його на фігурах. (із 2 овалів відняти 2 овалу - вийде 0, значить 2-2=0)

- А 3-3?

4-4? (вирази на дошці)

- Зроби висновок з допомогою слів «будь-яке число». (якщо з будь-якого числа відняти те ж саме число, то вийде нуль)

- Завжди при відніманні з числа того ж самого числа виходить 0?

- Запиши це в загальному вигляді, у вигляді формули. (а-а=0)

Формула вивішується на дошці.

Допишіть формули під прикладами.

а-0=а; а-а=0

5) Прочитай наступне вираз, проиллюстрируй його на мішках. (до мішка, де 0 геом. фігур, додали мішок, де теж 0 геом.фигур - отримали мішок, де немає геом. фігур, значить 0+0=0).

- Зроби висновок. (якщо до нуля додати нуль, то вийде нуль)

Формула на дошці.

0+0=0

6) - Прочитай речення, проиллюстрируй його на мішках. (від мішка, де немає геометричних фігур, відняти 0 - вийде мішок без геометричних фігур, значить 0-0=0)

- Зроби висновок. (якщо від нуля відняти нуль, то вийде нуль)

Формула на дошці.

0-0=0

- Повторимо всі властивості нуля за допомогою формул.

а+0=а

0+а=а

а-0=а

а-а=0

0+0=0

0-0=0

VIII. Первинне закріплення (5 хв).

№ 4 с.30

Мета: перевіримо, як ви зрозуміли властивості нуля.

Виконання завдання по ланцюжку з коментуванням. (Діти доводять рішення, користуючись властивостями нуля)

5 - 5

(Якщо від числа відняти те ж число, то вийде 0).

8 - 0

(Якщо відняти 0, то вийде те ж саме число).

6 + 0

(Якщо додати 0, то вийде те ж саме число).

0 + 2

9 - 0

7 - 7

ІХ. Самостійна робота (7 хв).

Рішення завдань на повторення.

№ 6 і № 8 с.31 - завдання виконуються за вибором дітей.

- Яке завдання складніше? Чому?

(самостійне розв'язання прикладів)

- Хто вирішував №6?

Звірте рішення з дошкою.

- Хто впорався без помилок?

- Хто допустив 1, 2, 3, більше 3 помилок? На яких прикладах? Поясни, як треба було вирішувати.

9-1=8 3+3=6 4-4=0

9-2=7 3+4=7 5-4=1

9-3=6 3+5=8 6-4=2

9-4=5 3+6=9 7-4=3

- Що цікавого у прикладах першого стовпчика? (однакове у уменьшаемое, від'ємник збільшується, різниця зменшується)

- Чому?

- Що цікавого у прикладах другого стовпчика? (перший доданок однакове, другий доданок збільшується, сума збільшується)

- Чому?

- Що цікавого у прикладах третього стовпчика? (уменьшаемое збільшується, від'ємник однакова, різниця збільшується)

- Чому?

- Хто вирішував №8? Прочитай відповіді 1 стовпчика,2,3.

Х. Рефлексія (1 хв).

Що означає число 0?

Якими властивостями володіє?

Кого сьогодні можна похвалити за активну роботу?

-Що особливо сподобалося на уроці?

Аналіз уроку

На момент проведення уроку діти знають цифри від 1 до 9 і володіють навичками додавання і віднімання в межах 9. Новим є число і цифра 0, властивості числа 0.

При рішенні задачі в віршах багато учні не помітили підступу і вважали риб, складаючи частини. Перші троє учнів сміливо і впевнено відповіли 6. Тільки четвертий учень сказав, що нічого не принесе, тому що все з'їсть кіт. Всі інші з ним погодилися, навіть ті, хто спочатку порахували 6. Подив у всіх викликав той факт, що правильна відповідь запропонував учень, який на уроках зазвичай рідко відповідає, веде себе досить пасивно. Після цього до самого кінця уроку він продовжував активно працювати.

Великої проблеми питання: «Як позначити відсутність предметів в математиці?» - не викликав. Діти відразу запропонували число 0.

Після завдання про Єгорку, де передбачався підступ, діти стали більш уважно ставитися до питань вчителя, очікуючи чергового. Тому на питання «Скільки груш може зрости на яблуні» і «Скільки мамонтів зараз живе на Землі», всі відповіли відразу правильно. А ось сенс виразу «нуль без палички», знали не всі. Було багато оригінальних припущень, які діти не бояться висловлювати.

На уроці продовжувалась робота по формуванню навичок самоконтролю і самооцінки під час хвилинки каліграфії. Учні в основному оцінюють себе адекватно.

Багато часу пішло на виведення властивостей нуля. Але робота проходила активно, з інтересом. Діти самостійно вивели всі властивості нуля спочатку за допомогою мішків з геометричними фігурами, потім правило словами, а потім замінили формулою. До кінця краще було дати вивести властивість і формулу самостійно, без допомоги геометричних фігур. Діти привчені спостерігати і робити висновки. Так як всі формули були виведені усвідомлено, то за ним наприкінці уроку легко повторили всі правила. Під час первинного закріплення була допущена лише одна помилка, але тут же самим учнем виправлена. Це хороша результативність, тим більше для початку вивчення теми.

При виконанні завдань «за вибором» діти розділилися приблизно порівну. Але не всі зробили свій вибір усвідомлено. Деякі «тому що вирішував сусід», деяким було «все одно». Група дітей (близько 5 осіб) свідомо вибрали завдання більш складне.

Самостійну роботу перевірити на уроці не вистачило часу, тому що багато часу пішло на виведення властивостей нуля.

При перевірці зошитів було виявлено 4 помилки на клас. Я вважаю, що це досить високий рівень знань, умінь і навичок.