Реклама












Конспект уроку «Різноманітність грибів» 1 клас за УМК «Гармонія»


Автор: Калмикова Світлана Василівна вчитель початкових класів МОБУ «Оленівська ЗОШ» села Оленівка Ясненского району Оренбурзької області

Опис матеріалу: пропоную вчителям початкових класів конспект уроку «Різноманітність грибів» УМК «Гармонія». Матеріал знайомить учнів з видами грибів, вчить розпізнавати їстівні та неїстівні гриби, знайомить з будовою гриба. Це пізнавальний матеріал, спрямований на розвиток мовлення і логічного мислення учнів, прищеплює дбайливе ставлення до природи.

Завдання: Формувати уявлення про різноманітність грибів.

Цілі:

1. Познайомити учнів з царством грибів. Виділити групи їстівних та неїстівних грибів. Познайомити з будовою грибів.

2. Розвивати мовлення учнів і логічне мислення.

3. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: підручник «Навколишній світ» О.Т. Поглазова. 1 клас, ТПО 1 клас «Навколишній світ» О.Т. Поглазова, інтерактивна дошка, презентація, плакат «Будова гриба».

Роздатковий матеріал - кола червоні і зелені. Набір сонечок з різним виразом обличчя у дітей на столах.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Вчитель: Перш ніж ми з вами хлопці почнемо наш урок, я б попросила вас відгадати загадки :

1. Я під шапкою кольоровий

На нозі стою однієї,

У мене свої звички,

Я завжди граю в хованки. (Гриб)

2. Під сосною біля доріжки

Хто стоїть серед трави?

Ніжка є, але немає чобітків,

Капелюшок є, немає голови. (Гриб)

Вчитель: Правильно ви відгадали це гриб. Так про що ми з вами сьогодні будемо говорити?

Учні: Про грибах.

Вчитель: Вірно ми сьогодні з вами познайомимося з видами грибів, їх будовою, навчимося виділяти їстівні і неїстівні гриби.

Ми сьогодні помандруємо до царства грибів. Подивіться на плакат і скажи ,на які дві частини ділиться Царство грибів.

Учні: На дві частини їстівні і неїстівні.

Вчитель: Які гриби ви знаєте, де вони ростуть?

Учень: підосичник, лисички, грузді, мухомор ...

Вчитель: А у нас ростуть гриби. Які? (печериці, грузді, валуї).

Зараз ми будемо знайомитися з грибами.

Шампіньйон - це їстівний гриб. Капелюшок у нього 5-10 сантиметрів в діаметрі і ніжка такої ж висоти. Росте він як у лісі, так і в степу. Добре вирощується в теплицях. Капелюшок коричнево - рожевого кольору. Налічується більше 60 видів. Вони ростуть сім'ями. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Учні:

На узліссі, на галявині

Виріс гриб в панамі великий

«Нічого я не боюся,

Я відважний, сміливий груздь»

Вчитель:

Хрящ - теж їстівний гриб. Росте в лісовій смузі. У нас зустрічається в лісо - смугах. Груздь буває білий і чорний. Слово походить від слов'янського слова «груздие» - груд. Дійсно грузді ростуть купою. Він йде на засолення. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Учні:

«Це що за білий гриб

Варто собою милується?

Під смачний печериця

Бліда поганка маскується»

Учні:

Бліда поганка - один з найбільш отруйних грибів . Один шматочок

Блідої поганки сильніше укусу змії. Він смертельний. Рідко хто одужує, отруївшись цим грибом. Дізнатися бліду поганку неважко. У неї на ніжці зверху, ніби спідничка надіта. Колір у неї від зеленуватого до жовтуватого. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Хлопці, ми розглянули гриби нашої місцевості. А в лісах росте багато інших грибів. І щоб збирати гриби треба вміти відрізняти їх один від одного. Почнемо знайомитися з лісовими грибами.

Учні:

По доріжці йшли-

Боровик знайшли

Боровик боровий

В мох укрився з головою

Ми його могли пройти

Добре, що тихо йшли.

Вчитель:

Боровик - вважається царем грибів (білий гриб). Капелюшок у нього коричнева і ніжка дуже міцна. Він дуже смачний і йде на смаження, засолення, на сушку і в маринад. Він має другу назву - білий гриб. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Учні:

Хоч за кольором і не білий,

А зветься « білий гриб»

У глухому бору рости звик.

 

А ось хто-то важливий

На біленької ніжці,

Він з червоною головкою

На капелюсі - горошки.

Вчитель:

Мухомор - отруйний гриб. Він червоного кольору з білими плямами. Ніжка біла 10 - 20 см у висоту, не дуже товста. Сплутати мухомор з іншими грибами неможливо. В давнину люди цим грибів труїли мух. Звідси і пішла назва мухомор. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Учні:

Йшов Єгор через бір,

Бачить виріс мухомор

Хоч гарний, але не беру-

Вголос сказав Єгор в бору.

Вірно, ти сказав Єгор-

Так, йому відповів бор.

 

В березовий ліс піде

Кожен знає грибник

Там на суп завжди знайде

Смачний підберезник.

Вчитель:

Підберезник та підосиновики - гриби їстівні. Ростуть вони під березою і під осикою, звідси і назва. Капелюшок у підберезника може бути білий, кремовий, світло-сіра, рожева. У подосиновика - червона. (На інтерактивну дошку проектується зображення гриба).

Физминутка:

Грицько йшов-йшов - йшов

Білий гриб знайшов

Раз - грибок

Два - грибок

Три - грибок

Покладеш їх у кіш.

Учень:

Сморчок, сморчок

Від народження - дідок.

Виріс на узліссі

Шапка на маківці.

Дмухнув вітер і сморчок

Повалився на бік

Весь у зморшках - дідок.

Опеньок:

Вліз опеньок на пеньок,

Простояв один деньок.

А потім схилився

Трохи не звалився,

Тоненький, тоненький

Ніжка, що соломинка.

Сатанинський гриб:

Сатанинський гриб на вигляд-

Ну, майже, як білий гриб.

Тільки ти його не чіпай

Дуже отруйний гриб.

Лисички:

Нас не даремно звуть лисички,

Ми лукаві сестрички

Старої желтою листям

Ми сховалися з головою

Рижики:

Капелюшок вигнута лійкою

Смак приємний запах тонкий.

Золотий, бурштиновий колір,

І смачніше грибочків немає

Вчитель:

Хлопці, ми розділили гриби на дві групи: їстівні та неїстівні. Вийшло у нас одна частина грибного царства корисна, потрібна, а інша погана - отруйна. Навіщо нам погана частина? Може нам її зовсім знищити? (ліки, краса, житло і їжа для комах)

Хлопці, що грибники беруть з собою в ліс? (кошик, палицю, ніж)

Поясніть, для чого потрібні ці речі?

А хіба не можна гриб просто взяти і зірвати? Чому?

Розбір учнями слайду, спроецированного на дошку, з яких частин складається гриб.

Робота з підручником стор 52

Гра: «Дізнайся гриб за описом»

1. Назва цього гриба починається з букви «Р». Він росте в лісах і степах. Капелюшок біла, плоска, ніжка коротка, товста. Його зазвичай солять (Груздь)

2. Цей гриб дуже смачний. Коричневий капелюшок, ніжка міцна. Хороший він і на смаження, і на засолення, і на сушку. Його називають царем грибів.(боровик)

3. Цей гриб дуже дружний з березою. Його смажать, сушать, солять, варять.

4. Який гриб одягнений в червоне пальто з білими пластівцями «снігу» (мухомор)

5. Цей гриб назвою схожий на тварину. Зазвичай він жовтуватого кольору. Цей гриб найкраще смажити. (лисички)

Вчитель:

Тепер діти, пограємо ще в одну гру : «Їстівні - неїстівні» У вас на партах лежать картки з зленными колами - це їстівні гриби, а з червоними колами - це отруйні кола. Я буду називати гриб, а ви повинні підняти потрібну картку.

Вчитель:

А тепер загадки про гриби.

1. Літа перша прикмета

Під березою в холодочку

Гриб коричневого кольору

На плямистому корінці (підберезник)

 

2. Ніжка біла, пряма

Капелюх червона така

А на капелюшку на верхівці

Біленькі канопушки. (мухомор)

 

3.Плотный, міцний, статний,

В капелюсі бурої та нарядною.

Це гордість усіх лісів

Справжній цар грибів (боровик)

 

4. Є стара шкідлива

У неї бліда капелюх

А ноги в черевиках

На панчосі - пестринки (бліда поганка)

 

5. Білою капелюшки краєчок

Вологе і мохнат

Що в землі ховаєшся?

В чому ти винен? ( груздь)

 

6. Я в червоній шапочці росту

Серед коренів осикових.

Мене впізнаєш за версту,

Зовусь я ...(підосичник).

Вчитель: Ось і закінчується наш урок. Скажіть, хлопці, що нового для себе ви дізналися, з чим познайомилися? А що у вас викликало утруднення і в чому?

Рефлексія: У вас, хлопці на столах лежать сонечка. Ви повинні подумати, чи сподобався вам урок - веселе сонечко, не дуже - задумливе сонечко, не сподобався - сумне сонечко.

Використовуваний матеріал

1. Методичні рекомендації щодо навколишнього світу для 1 класу О.Т. Поглазова.

2. Підручник і ТПО «Навколишній світ» для 1 класу.

3. Журнал «Педрада» № 5 2011 р