Реклама












Конспект уроку навколишнього світу в 1 класі


Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ №62, місто Нижній Новгород

Тема: Вода в природі

УМК: Початкова школа XXI століття.

Вимоги: відповідність ФГОС.

Клас: перший.

Мета: сформувати уявлення про воду як про матерію, її властивостях і станах.

Обладнання:

- комп'ютер, проектор, екран, презентація з демонстраційними слайдами;

- ЕОР з навколишнього світу для 1 класу (видавництво «Вентана-Граф»);

- комплект із завданням для кожної групи: картки, набори картинок;

- обладнання для проведення дослідів учнями: одноразові стаканчики з невеликою кількістю питної води (для кожної дитини), 1 скляний стакан з водою на кожну групу, 1пустой склянку на кожну групу, трохи цукрового піску на кожну групу , чайна ложка;

- обладнання для демонстрації дослідів асистентами: спиртівка, пробірки, колба, тримач для пробірок, скельце;

- кольорові фішки для оцінювання своєї діяльності;

Хід уроку:

I. Організаційний етап. Мотивація

Сьогодні у нас на уроці гостя, вона незабаром буде тут. Покажіть, що ви привітні господарі і раді гостям: заспокойтеся, сядьте правильно, посміхніться один одному. Постарайтеся зберегти гарний сонячний настрій до кінця уроку.

Хлопці, я вже чую наближення нашої гості...

Учитель включає звукозапис, на якій різні звуки води: дзюрчання струмочка, шум дощу, плескіт води про берег, шум морського прибою і інші. Для цього можна скористатися електронним освітнім ресурсом навколишнього світу для 1 класу видавництва «Вентана-Граф».

А ось і вона.

Учитель читає загадку:

Ми говоримо, вона тече;

Ми говоримо, вона грає;

Вона завжди біжить вперед,

Але нікуди не тікає.

У морях і річках мешкає,

І часто по небу літає.

А як набридне їй літати

На землю падає знову.

Ви впізнали, хто це? (Вода)

II. Етап цілепокладання.

Це не просто Вода, це - королева Вода. Чому королева? Та тому, що на нашій планеті вона знаходиться всюди: в морях і океанах, річках і озерах, в ґрунті, на рослинах, тварин. Організм людини на 90% складається з води. Вода знаходиться навіть в таких об'єктах, в яких, здається, її бути не може, наприклад в каменях. Якби не вода, то на нашій планеті не було б життя.

Ось яка важлива гостя сьогодні у нас на уроці. Хочете познайомитися з нею ближче?

Тоді вам належить дізнатися, що таке вода, відкрити, якими властивостями вона володіє і який буває в природі.

Сьогодні наш урок пройде у формі дослідницької діяльності. Ви станете дослідниками, а щоб вам було легше впоратися з завданнями, що будете працювати в групах.

З'ясуємо, хто такі дослідники.

Дослідники - це вчені, які проводять експерименти і досліди для вивчення різних речовин і об'єктів природи. В проведенні дослідів вам допомагатимуть асистенти - учениці одинадцятого класу.

III. Етап актуалізації наявних знань

Ви вже знаєте, що таке речовини, тіла живої і неживої природи, вироби.

Згадаймо це ще раз.

Кожна група отримала картку із записом і набір картинок. З набору виберіть картинки, відповідні записи на вашій картці. Асистенти допоможуть вам прочитати, що написано на картках і картинках.

1 група: Речовини.

2 група: Тіла живої природи.

3 група: Тіла неживої природи.

4 група: Вироби.

Набір картинок.

Перевіримо, як впоралася із завданням кожна група. Зробимо висновок, що вода - це тіло або речовина. (Вода - це речовина.)

Використовуючи, кольорові фішки оцініть свою роботу.

Оцінку своєї діяльності діти виконують за допомогою кольорових фішок:

- червоні фішки означають, що дитина добре попрацював і виконав завдання правильно;

- жовті фішки означають, що дитина працював не дуже активно або допустив в роботі помилки.

На цьому уроці вчитель не дає дітям інструкцій щодо оцінювання своєї роботи, так як діти вже вміють це робити.

IV. Етап отримання нових знань.

1) Дослідження властивостей води.

Ну а тепер за допомогою дослідів ви спробуєте дослідити властивості води.

Ви повинні дізнатися:

1. Є у води смак;

2. Володіє вода прозорістю чи ні;

3. Володіє вода плинністю чи ні;

4. Може вона розчиняти чи ні.

Асистенти допоможуть вам виконати досліди і зробити висновки.

Досвід 1. Діти розглядають через склянку з водою різні предмети. Роблять висновок - вода прозора.

Досвід 2. Діти пробують воду на смак індивідуальних одноразових стаканчиків. Роблять висновок вода без смаку.

Досвід 3. Переливають воду з одного стакана в інший. Роблять висновок можна переливати воду, вона має плинністю.

Досвід 4. Насипають у склянку з водою цукровий пісок і розглядають його на дні склянки. Потім розмішують пісок ложкою і знову розглядають воду. Роблять висновок вода розчинила пісок.

Підведення результатів. Кожна група розповідає про те, що вона з'ясувала про властивості води. Робиться загальний висновок.

Використовуючи, кольорові фішки оцініть свою роботу.

Розминка.

Гра «Море хвилюється раз...»

2) Три стани води в природі.

Уважно послухайте казкову історію про королеву Воді. Вона допоможе вам згадати, якою буває вода в природі.

Казка про королеву Воді.

Ця історія сталася взимку. В той час в наших краях гостювала королева Вода. Була вона витончена і надзвичайно красива, вся з крихкого, прозорого льоду. Її шкіра захоплювала своєю білизною і дивовижною чистотою. Очі - притягували незвичайним блакитним кольором. Королівський наряд Води був витканий з сліпучого білизною снігу і прикрашений безліччю виблискуючих сніжинок на сонці. Лише один недолік був у ній. Вважалася королева Вода холодної і жорстокою. Її крижане серце не знало ні любові, ні добра, а в прекрасних очах не було ні тепла, ні ласки. Від цієї крижаної краси всім навколо було незручно, холодно, сумно. Ніхто не міг розтопити холодне серце королеви Води.

Час минав. Зима змінилася навесні. В наші краї все частіше почав заходити король Сонце. Він був великий і гарячий, а його серце палало вогнем і добротою. Навколо стало тепліше, світліше і радісніше. Всі потяглися до Сонця. І королева Вода полюбила Сонце, та так міцно, що розтануло її крижане серце, а сама вона перетворилася в прозорий струмочок. Побігла Вода легко і весело лугами, лісами, полями. Дзвінко заспівала вона срібну пісеньку про своє кохання. Щедро напоїла королева землю, трави і квіти. А потім обернулася білим хмаркою і полетіла в небо, ближче до Сонця.

Вам сподобалася казка? Однаковою була королева Вода в казці?

Якою ви побачили воду на початку казки? (Лід, сніг, сніжинки)

Якою стала вода в кінці казки? (Вода в потічку, хмарка)

Так і в природі вода буває різною і зустрічається у трьох станах: рідкому, твердому, газоподібному.

Спробуйте визначити, коли королева Вода була в рідкому, коли - у твердому, а коли - в газоподібному стані. Заповнимо таблицю:

Твердий стан

Рідкий стан

Газоподібний стан

Лід

Сніг

Сніжинки

Струмочок

Хмарка

Продовжимо заповнювати таблицю. Відгадайте загадки і подумайте, про який стан води вони кажуть:

- Шумить він в полі, саду,

А в дім не попаде.

І нікуди я не йду,

Поки він йде. (Дощ - рідкий стан води)

- Не сніг і не лід,

А сріблом дерева прибере. (Іній - твердий стан води)

-Росте вона вниз головою,

Не влітку зростає, а зимою.

Але сонце її припече -

Заплаче вона і помре. (Бурулька - твердий стан води)

- Над річкою і над долиною

Повисла біла холстина. (Туман - газоподібний стан води)

-Вранці намисто заблищали,

Всю траву собою заткали.

А пішли шукати їх вдень,

Шукаємо, шукаємо - не знайдемо. (Роса - рідкий стан води)

- Крижаний горох

Поскакав на поріг.

Якщо землю покрив -

Урожай згубив. (Град - твердий стан води)

Використовуючи, кольорові фішки оцініть свою роботу.

3) Перехід води з одного стану в інший.

З казки ви дізналися, що вода буває, то рідкої, твердої, то стає водяною парою.

Це означає, що вода може переходити з одного стану в інший. Як же це відбувається? Подивимося досліди, які підготували для вас асистенти.

Асистенти демонструють досліди по перетворенню льоду у воду, води у водяну пару, водяної пари у воду.

Ми не бачили досвіду, як рідка вода перетворюється в лід. Хто розповість, як це відбувається.

А тепер перевіримо, чи все ви зрозуміли з дослідів.

Пограємо в гру «Так - ні». Використовуємо фішки. Якщо ви зі мною згодні - показуєте червону фішку, якщо немає - жовту:

- Щоб лід перетворився у рідину, його потрібно остудити. (Немає)

- Щоб вода стала водяною парою, її потрібно нагріти до температури 100°С. (Так)

- Взимку вода замерзає при температурі нижче 0°С. (Так)

- В приміщенні тепло, тому сніг перетворюється у воду. (Так)

- Коли топиться піч, з труби виходить водяний пар. (Немає)

- Водяний пар не може перетворитися в воду. (Ні).

- Стикнувшись з холодною поверхнею, водяна пара перетворюється у воду. (Так)

Використовуючи, кольорові фішки оцініть свою роботу.

Розминка.

Кап, кап,

Тук, тук!

Дощик по доріжці!

Ловлять діти ці краплі

Виставивши долоньки.

4) Використання води людиною.

Здатність води змінювати свій стан, люди використовують в своєму житті.

Подивіться про це сайди:

Ці скульптури виточені з льоду. А щоб вони стали прозорими крижану поверхню скульптур розплавляють.

Льоди Арктики і Антарктиди - це величезні запаси прісної води.

Лід - прекрасний засіб для загартовування, омолодження, лікування багатьох захворювань.

Лід використовують для заморожування продуктів. Заморожені продукти можуть довго зберігатися.

З солоної морської води можна отримати прісну питну воду. Для цього солону воду перетворюють в водяна пара, а водяна пара - назад у воду.

В медицині використовують парові ванни, інгаляції, сауни.

Приготовані на пару страви смачні і корисні.

V. Підбиття підсумків

Ось і закінчується наш урок, а це значить, що нам пора прощатися з нашою гостею.

Ще раз розкажіть, що ви дізналися сьогодні на уроці.

Що вам особливо сподобалося робити.

Подивіться на свої фішки, вони нагадають вам, як ви працювали протягом уроку.

Підніміть руку, хто задоволений собою, тому, що він був активним на уроці і у нього все виходило.

Підніміть руку, хто вважає, що у нього ще не все виходить, і він обов'язково буде намагатися на наступних уроках.