Реклама












Конспект уроку з навколишнім світом у 1 класі за темою «Мої помічники - органи почуттів»


Автор: Ланбина Ірина Анатоліївна, вчитель початкових класів МОУ «ЗОШ № 1 з поглибленим вивченням окремих предметів», Надим р.

Короткий анонс: Даний матеріал адресований вчителям початкових класів, учням 1 класу.

З переходом системи загальної освіти ФГОС другого покоління особливу актуальність набуває системно-діяльнісний підхід.

Для реалізації системно-діяльнісного підходу на уроках навколишнього світу використовуються дослідницька, творча діяльність:діти поставлені в умови, коли можуть самостійно здобувати знання, застосовувати їх у нестандартних ситуаціях, міркувати, фантазувати, грати. Це сприяє створенню в учнів емоційного настрою, викликає позитивне ставлення до виконуваної роботі, покращує загальну працездатність.

Конспект уроку з навколишнім світом у 1 класі з Освітньої системи «Школа 2100»

Тема: «Мої помічники - органи почуттів»

Мета: познайомити дітей з органами почуттів людини.

Обладнання: малюнок для розфарбовування, кольорові олівці, свисток, дзвіночок, апельсин, лимон, кава, м'яч, ложка, м'яка іграшка, три склянки з водою солодкої, звичайної, солоною.

Форма роботи: фронтальна, групова.

В основу уроку покладено діяльнісний підхід, який формує універсальні навчальні дії. Даний урок сприяє розвитку в учнів початкових навичок дослідницької роботи, стимулює пізнавальний інтерес з допомогою різноманітних завдань. Робота в групах формує в учнів різноманітні компетенції, спрямовані на розвиток творчої особистості.

Планований результат

Предметні вміння:

- мати уявлення про органи почуттів, про їх необхідність людині для його повноцінного життя;

- дослідити ознаки предметів за допомогою органів чуття;

- визначити роль і специфіку різних органів почуттів;

Особистісні УУД:

- встановлювати зв'язок між метою навчальної діяльності та її мотивом;

- визначати загальні для всіх правила поведінки;

- визначати правила роботи в групі;

Регулятивні УУД:

- визначати і формулювати мету діяльності на уроці;

- формулювати навчальні завдання;

- працювати за запропонованим планом, інструкції;

- висловлювати своє припущення на основі навчального матеріалу;

- здійснювати самоконтроль;

- спільно з учителем та однокласниками давати оцінку своєї діяльності на уроці.

Пізнавальні УУД:

- орієнтуватися в своїй системі знань (визначати межі знання/незнання);

- знаходити відповіді на запитання, використовуючи свій життєвий досвід;

- вміти визначати рівень засвоєння навчального матеріалу.

Комунікативні УУД:

- слухати і розуміти мову інших;

- вміти з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки;

- володіти діалогічною формою мовлення.

«Розкажи - і я забуду,

Покажи - і я запам'ятаю,

Дай спробувати - і я зрозумію»

(Китайська мудрість)

Хід уроку.

Емоційний настрій на урок (діалог учителя і учнів).

- Діти, вам тепло? (Так!)

- В класі світло? (Так!)

- Продзвенів уже дзвінок? (Так!)

- Хочете вчитися? (Так!)

- Значить можна всім сідати!

Підвідний діалог.

- Сьогодні у нас незвичайний урок навколишнього світу. Ми з вами будемо дослідниками.

- Хто такі дослідники?

(Люди, які отримують шляхом дослідження, відкривають нові знання)

- Але спершу я хотіла б познайомити вас з однією цікавою людиною

(діти разом із учителем розглядають малюнок чоловічка без особи)

- Чим він цікавий? Що ж в ньому дивного?

(У цього чоловічка немає особи. У нього немає вух, очей, рота, носа, рук)

Висунення проблеми.

- А чи потрібні вони йому? (Звичайно)

- Як одним словом можемо назвати ці органи? (Органи чуття)

Постановка навчальної задачі.

- Як ви думаєте, яка у нас буде тема уроку? (Органи чуття)

- А точніше «Наші помічники - органи почуттів»

- Наприкінці уроку ви мені відповісте на запитання:

Чому органи почуттів називають нашими помічниками?

- Давайте разом сформулюємо мету сьогоднішнього уроку:

Познайомитися з ......(органами почуттів)

Дізнатися.... (для чого вони потрібні)

- Яке завдання ви б запропонували виконати з людиною?

(Намалювати йому органи почуттів)

- Я пропоную сьогодні працювати в групах.

- По ходу роботи допоможемо нашому герою придбати органи почуттів.

- Щоб дослідження було успішним, потрібно дотримуватися правил роботи в групі.

- Давайте ми ці правила згадаємо.

(Працюємо тихо, дружно;

Говоримо по черзі, не перебиваючи один одного;

Чітко висловлюємо свою думку, поважаємо думку співрозмовника)

Навчальні дії «Відкриття нових знань»

-У кожної групи буде своє завдання.

- Кожна група повинна вибрати капітана, який буде керувати дослідницькою роботою.

- А я буду вашим помічником.

- Капітани підійдіть до мене за завданнями.

(капітани отримують завдання)

Завдання для 1 групи: знайдіть на малюнку 10 курчат і розфарбуйте їх жовтим кольором.

Завдання для 2 групи: з допомогою гри «День - ніч» з закритими очима визначити, які предмети видають звуки.

Завдання для 3 групи: визначити, яка вода в склянках.

Завдання для 4 групи: з закритими очима визначити, що знаходиться в баночках.

Завдання для 5 групи: в мішку знаходяться предмети, визначити їх на дотик.

Виконавши завдання, ви повинні проаналізувати свою роботу за планом:

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допомогли...

... нам потрібні.......

Наукова назва...

Физминутка.

- Виступає 1 група.

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допомогли очі. Очі нам потрібні, щоб бачити.

Наукова назва - орган зору.

- Що вам допомогло побачити курчат? Жовтий олівець? (очі)

- Що ще ми можемо робити за допомогою очей? (Читати, дивитися телевізор)

- За допомогою очей ми пізнаємо красу оточуючого нас світу, бачимо всі предмети, які нас оточують. З його допомогою ми одержуємо найбільше інформації про навколишній нас світі.

(розглядають ілюстрацію із зображенням ока)

- Ви добре впоралися із завданням.

- Допоможіть нашому герою побачити красу північного сяйва.

(малюються очі чоловічкові)

- 2 група виступає.

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допомогли вуха. Вуха нам потрібні, щоб чути.

Наукова назва - орган слуху.

- Що вам допомогло почути звуки? (вуха)

- Ви постаралися, виконали завдання вірно.

- Що ми ще можемо почути? (Різні звуки природи, мову, музику)

(розглядають ілюстрацію із зображенням вух)

- Наш герой хотів би почути спів птахів. Як йому допомогти? (Намалювати вуха)

- Виступає 3 група.

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допоміг мову. Мова нам потрібен, щоб визначити смак.

Наукова назва-орган смаку.

- Що допоміг визначити смак води? (мова)

- Які ще якості їжі розрізняє мову? (Тепла їжа, холодна, кисла, гірка...)

- Молодці. З завдання впоралися вірно.

(розглядають ілюстрацію із зображенням мови)

- Допоможемо нашому герою відчути смак стиглої морошки.

(діти малюють мова чоловічкові)

- Виступає 4 група.

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допоміг ніс. Ніс нам потрібен, щоб визначити запахи.

Наукова назва- ....

- Що вам допомогло визначити вміст банок? (ніс)

- Які ще запахи можемо відчути? (Свіжої трави, квітів...)

- А ви знаєте, що запахи попереджають про небезпеку: запах газу, гарі, зіпсованої їжі.

- А вміння людини розрізняти запахи отримало назву нюх. Ніс - орган нюху.

(розглядають ілюстрацію із зображенням носа)

- Допоможіть нашому герою.

(діти малюють ніс)

- Виступає 5 група.

У нашої групи було завдання...

Щоб виконати його нам допомогли руки. Руки нам потрібні, щоб визначити на дотик предмети за формою...

Наукова назва - .... орган дотику.

- Що допомогло визначити предмети? (руки, шкіра рук)

- Вірно, впоралися із завданням.

(розглядають ілюстрацію із зображенням рук)

- Допоможемо нашому герою відчути м'якість лісових мохів.

(діти малюють чоловічкові руки)

Узагальнююча бесіда.

- Ось і закінчилася наша робота. Виступили всі групи. Було дуже приємно працювати з розумними, уважними дослідниками.

- Пригадайте, яку мету ми ставили на початку уроку?

- Скільки у людини органів чуття?

- На яке питання ви повинні мені відповісти?

- Можемо ми органи почуттів назвати нашими помічниками? Доведіть.

- Подивіться на нашого чоловічка. Що можете сказати?

(діти розглядають отриманого чоловічка)

Рефлексія.

- А наостанок хочеться сказати:

Є п'ять помічників на службі у тебе.

Не помічаючи їх, використовуєш завжди:

Очі тобі дано, щоб бачити,

А вуха служать, щоб чути,

Язик у роті, щоб смак зрозуміти,

Руки, щоб пестити, трудитися,

А носик - запах розрізняти.

І ні до чого твоя тривога,

Вони завжди тобі допоможуть.

Підсумок уроку.

- Ось і закінчився наш урок. Дякую за роботу.

- Підніміть руку, хто задоволений собою, тому, що він був активним на уроці і у нього все виходило.

- Підніміть руку, хто вважає, що у нього ще не все виходить, і він обов'язково буде намагатися на наступних уроках.

Діти досягли цілей, поставлені на початку уроку. Отримали готовий продукт - людини схожого на нас.

Реалізуючи системно-діяльнісний підхід на уроках навколишнього світу, ми переконалися, що дослідження роблять процес пізнання більш продуктивним.